Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Πάντως κάτι πρέπει να κάνουμε... Να διοργανώσουμε ένα τουρνουά... 5 Χ 5 ξέρω γω.... Αμιγκάδες vs Atarians....

Και μην ακούσω "εξυπναδούλες" του τύπου : "Εμ... Δε μπορείτε να μαζέψετε πάνω από πέντε!" :P
 
5 είστε...πάγκο να δούμε που θα βρείτε... :)
 
DINO είπε:
Πάντως κάτι πρέπει να κάνουμε... Να διοργανώσουμε ένα τουρνουά... 5 Χ 5 ξέρω γω.... Αμιγκάδες vs Atarians....Και μην ακούσω "εξυπναδούλες" του τύπου : "Εμ... Δε μπορείτε να μαζέψετε πάνω από πέντε!" :P
Ωραία ιδέα...με τα σχετικά λογότυπα στα μπλουζάκια όμως..:Ρ
 
krhtikos είπε:
Είδα κάτι φτηνές 2000 στο ΕΒΑΥ.Μια για τον καθένα και είμαστε οκ για να κάτσουμε!
Φαντάσου, τα ατάρια ούτε για σκαμπό δεν κάνουνε!:Ρ
 
DINO είπε:
:o

Έλα τώρα, πες την αλήθεια.... Θέλεις απλά να με πειράξεις, έτσι δεν είναι;;; :D
Mπα, όχι, δεν κάνω πλάκα...!

Της ίδιας "συνωμοταξίας" είναι αυτά τα μηχανάκια !! (σόρρυ, αλλά...)

Επίσης, με την ευκαιρία, να απαντήσω και σε μία άλλη, εξαιρετικά πετυχημένη "μπηχτή" περί "Αδιάφθορων" !! :D

Eδω δεν μπορείς να μου προσάψεις τίποτα, πλην του ότι είμαι αντικειμενικός σαν gamer !! :tease:

divined είπε:
Η αλήθεια είναι HD τότε που το χρειαζόμασταν στην Amiga 500, με τα adventures των >3 δισκετών δεν είχαμε σε προσιτό κόστους. Όταν πλέον έγινε mainstream στην Amiga πολλοί απο εμάς είχαμε γυρίσει ήδη σε pc.

DINO είπε:
Πράγματι, οι τιμές τότε έτσουζαν πολύ!!!!!
Οντως, αυτό ήταν μεγάλο πλήγμα τότε - οι πανάκριβοι σκληροί δηλαδή !!

Με είχαν πληροφορήσει τότε, πως δεν ήταν λέει υπέυθυνος αποκλειστικά ο σκληρός για την τιμή, αλλά και ο controller που χρειαζόταν... (γι' αυτό όσοι έβαλαν σκληρό, ξεκίνησαν απο μοντέλα όπως η 600άρα, που είχε ήδη controller)

Mακάρι να είχε γίνει κάτι με αυτό το θέμα πιό νωρίς όμως. Ετσι θα υπήρχε μία κάποια αντίσταση στην επέλαση των pc !!
 
Δεν πειράζει , τα Πισί είναι φίλοι μας.

Τρέχουν όλους τους εξομοιώτες και χαλάνε συχνά....

Χωρίς αυτά τώρα θα ήμουν μαραγκός και όχι ΙΤ.....

Τα κακόμοιρα τα παλιά , τα έβαζες στην πρίζα και όλα οκ. Ούτε φορμάτ ούτε τίποτα. Και αν τα αποθηκεύσεις καλά και σωστά θα λειτουργούν μέχρι και να υπάρχει ρεύμα 220v.
 
Χαχα !!

Bασικά εμένα τα pc γίνανε φίλοι μου όταν άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα καλά δείγματα ψυχαγωγικού software σε VGA, αλλά και όταν έγιναν "στάνταρντ" oι κάρτες ήχου !!

Οταν πήρα το πρώτο μου pc (έναν '386 με σκληρό 120 ΜΒ & VGA στα τέλη του '92), έχοντας ήδη αποκομίσει μία τεράστια αρνητική εμπειρία απο τα παλιότερα ΧΤ διάφορων φίλων στον τομέα του "ήχου" (ο θεός να τον κάνει) απο το σπηκεράκι, αρνιόμουν πεισματικά να τον ενεργοποιήσω μέχρι να αγοράσω κανονική κάρτα ήχου.

Δηλαδή πάντα πάταγα "no sound" στα διάφορα games !!
 
krhtikos είπε:
Δεν πειράζει , τα Πισί είναι φίλοι μας. Τρέχουν όλους τους εξομοιώτες και χαλάνε συχνά....

Χωρίς αυτά τώρα θα ήμουν μαραγκός και όχι ΙΤ.....

Τα κακόμοιρα τα παλιά , τα έβαζες στην πρίζα και όλα οκ. Ούτε φορμάτ ούτε τίποτα. Και αν τα αποθηκεύσεις καλά και σωστά θα λειτουργούν μέχρι και να υπάρχει ρεύμα 220v.
πόσο δίκιο εχεις...
 
krhtikos είπε:
Δεν πειράζει , τα Πισί είναι φίλοι μας. Τρέχουν όλους τους εξομοιώτες και χαλάνε συχνά....

Χωρίς αυτά τώρα θα ήμουν μαραγκός και όχι ΙΤ.....

Τα κακόμοιρα τα παλιά , τα έβαζες στην πρίζα και όλα οκ. Ούτε φορμάτ ούτε τίποτα. Και αν τα αποθηκεύσεις καλά και σωστά θα λειτουργούν μέχρι και να υπάρχει ρεύμα 220v.

Ούτε φορμάτ, ούτε τίποτα (και πολύ δουλειά για μας τους PCαδες), αλλά η πρώτη μου Amiga πέρασε 3 φορές το στάδιο του service σε 6 μήνες... Και εκείνη την εποχή κάθε στάδιο αντιστοιχούσε σε 20-30 μέρες αναμονή :( .
 
Τοτε ειδικα τα καλοκαιρια,υπηρχε μεγαλο προβλημα με τα τροφοδοτικα της Amiga,σε πολλους φιλους μου ειχε καει (να μου πεις την εκλειναν ποτε :D ) και για να μην την πατησω και εγω ειχα βαλει πανω απο το τροφοδοτικο ενα μικρο ανεμιστηρακι και ηταν παντα δροσερο :)
 
Κι όμως το τροφοδοτικό δούλευε... Το πρώτο πρόβλημα ήταν ότι κόλλαγε το μηχάνημα μετά από λίγη ώρα λειτουργίας. Την δεύτερη φορά γινόταν ασπρόμαυρη η οθόνη. Την τρίτη (και φαρμακερή), απλά "πάγωνε"! Τέταρτη δεν ξέρω, καθώς δεν την πήρα ποτέ πίσω από το service! Έκλεισε σε χρόνο DT η εταιρία και όταν πήγα, βρήκα μόνο μαστόρους να φτιάχνουν το νέο κατάστημα!
 
σώπα ρε! στο "φάγανε" το μηχάνημα..... :(
 
Εφ' όσον είχα πληρώσει και 50 χιλιάρικα (συνολικά) στα 2 πρώτα service! Άστα να πάνε..
 
Πάντως ο Ataraκος με την κλασική σφαλιάρα απο ψηλά , έφτιαχνε #)

Πω πω , τελικά τα τροφοδοτικά της Commodore ήταν μάπα. Ο 64αρης μου κάηκε τον δεύτερο μήνα.
 
εμενα τροφοδοτικο δεν εχει καψει ποτε κανενα...
 
billy είπε:
Mπα, όχι, δεν κάνω πλάκα...! Της ίδιας "συνωμοταξίας" είναι αυτά τα μηχανάκια !! (σόρρυ, αλλά...)
Βρε billy! Βρε billy! (Κατά το "Βρε Αία! Βρε Αία!") :D

Πρέπει να έχει μπήξει "γερές" ζέστες στην περιοχή σου, ε;;; :tease:

Επίσης, με την ευκαιρία, να απαντήσω και σε μία άλλη, εξαιρετικά πετυχημένη "μπηχτή" περί "Αδιάφθορων" !! :D
Eδω δεν μπορείς να μου προσάψεις τίποτα, πλην του ότι είμαι αντικειμενικός σαν gamer !! :tease:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! I guess you are right! :thumb:
 
Η Α500 εχει θρυλικη αξιοπιστια.

Προσωπικο "βιωμα": το 97 νομιζω, ενω ειχα την Α500 μου,

κατι επαθε το φλοπυ της και δεν εκανε save. Ειχα ξεκινησει καινουργιο

παιχνιδι colonazation. Δεν παιζεται χωρις save. αλλα δεν με πειραξε γιατι:

επαιζα το απογευμα/βραδυ, αφηνα ανοιχτη την Α500, ολο το βραδυ, κοιμονουν,

πηγαινα την αλλη ημερα σχολειο, γυρναγα, διαβαζα, και επαιζα παλι το βραδυ.

Την ειχα ανοιχτη 1-2 βδομαδες ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!
 
χαχαχαχαχαχααχα τρομερό!
 
Πίσω
Μπλουζα