Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Τότε δε σε "γονάτιζε" και η ΔΕΗ...
 
σιγά τί έκαιγαν τα μηχανήματα της εποχής... 40W το ανώτερο... :P σαν λάμπα που δεν φωτίζει και καλά ένα πράμα... παραπάνω θα έκαιγε η οθόνη παρά το μηχάνημα ΛΟΛ
 
Την Οθονη τη εκλεινα, γιατι εκαιγε ρευμα,

αλλα περισσοτερο για να μην καταλαβουν οι γονεις οτι

ειναι ανοιχτη η αμιγκα τοσες μερες !
 
Την είχες λιώσει δλδ. την 500άρα σου. Ποτέ δεν έκανα κάτι αντίστοιχο. Πάντα έκλεινε η Amiga μετά το παιχνίδι. Παίζει ακόμα η συγκεκριμένη;
 
Η συγκεκριμενη δεν ειχε ανοιχτει ΠΟΤΕ μεχρι το 2008. Επαιζε καθε μερα

για 17 χρονια. Αθανατη. Την ειχα αγορασει το 91, και ειπα να φτιαξω το φλοπυ,

μολις το 2008. Και οταν την ανοιξα επαθα πλακα.

Η μητρικη ειναι rev 8A.1x εξαιρετικα σπανια, τροποποιημενη απο Α500 plus.
 
O Μιχάλης ειναι επιεικως ο πιο αρρωστος αμιγκας που κυκλοφορεί στα ελληνικά ρετροφόρουμ...αυτός ειναι ο λόγος που τον θεωρώ φίλο μου! Ο τύπος εχει γούστο!!! :)
 
Διαβασα τον τιτλο του thread και ενα πραγμα μου ηρθε στο μυαλο... ποντικομαχιες!

Εχω αποκτησει ενα απο την καθε κατηγορια (ST520FM,500) , απλα απο περιεργεια.... και επειδη πραγματικα δεν ειμαι πορωμενος με κανενα απο τα δυο μηχανηματα (πως θα μπορουσε ναγινει αλλωστε κατι τετοιο; ) μπορω να σας κανω ενα γρηγορο και πληρως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ συγκριτικο των δυο που εχω

Λοιπον, για αρχη το Atari ειναι 520 ενω η Amiga μονο 500.

H Amiga εναι πιο κιτρινισμενη.

Στην Amiga μου δωσανε πιο πολλα παιχνιδια.

To Atari εχει μεγαλυτερο χαρτοκουτο.

Το Atari ειναι και FM ενω η Amiga δεν ειναι ουτε καν ΑΜ.

Τα ποδαρακια τους πατανε αρκετα καλα στο εδαφος και δεν χρειαζεται να βαζεις χαρτονακι για να μην τραμπαλιζονται οσο πληκτρολογεις.

Γενικως και τα δυο μηχανηματα εχουν οπως βλεπετε ενα σωρο τεχνικα και αλλα πλεονεκτηματα, που στοιχηματιζω, δικαιολογημενα θα κρατησουν αμειωτο το ενδιαφερον των συλλεκτων ρετρο home computers για καιρο.
 
Πραγματικα, το επιχειρηματα σου ειναι ατρανταχτα.

Ομως ξεχνας οτι η αμιγκα ειναι γυναικα ενω ο αταρι αγορι !

Το ποντικι του αταρι ειναι σαφως πιο αγριο, αν και της αμιγκα ειναι αγριο,

για αυτο λεγεται και τανκ.

Η αμιγκα επισης ειναι πιο καλη σαν οπλο, διοτι το τροφοδοτικο της μπορει να εκτοξευθει

πιο ευκολα μονο του (γνωστο ως "τουβλο") πραγμα που δεν γινεται στα αταρι.

Επισης ο STfm δεν ενδεικνυται για οσους εχουν μειωπια (και δεν φορανε τα γυαλια τους)

επειδη το ST γραφεται με μεγαλους χαρακτηρες, ενω το υπολοιπο fm με μικρους, πραγμα

που τους καθιστα δυσαναγνωστους, και μπορει να σου δωσουν STfm και να μην το καταλαβεις.

Ρε παθετε πλακα, μολις βγαλω σε αναλυτικη παρουσιαση το

"Α500 project tumbano".

Αν και αυτην την στιγμη προεχει το σεταρισμα/επισκευη σε πεντε Α4000.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε 5 ρε τρελομιχάλη;

Εγώ τώρα παίζω dune 2 που με κόλλησες και μεσα στην εβδομάδα περιμένω την divIDE για τον +3! Θα το λιώσω και αυτό...
 
Tywien είπε:
Διαβασα τον τιτλο του thread και ενα πραγμα μου ηρθε στο μυαλο... ποντικομαχιες!
Εχω αποκτησει ενα απο την καθε κατηγορια (ST520FM,500) , απλα απο περιεργεια.... και επειδη πραγματικα δεν ειμαι πορωμενος με κανενα απο τα δυο μηχανηματα (πως θα μπορουσε ναγινει αλλωστε κατι τετοιο; ) μπορω να σας κανω ενα γρηγορο και πληρως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ συγκριτικο των δυο που εχω

Λοιπον, για αρχη το Atari ειναι 520 ενω η Amiga μονο 500.

H Amiga εναι πιο κιτρινισμενη.

Στην Amiga μου δωσανε πιο πολλα παιχνιδια.

To Atari εχει μεγαλυτερο χαρτοκουτο.

Το Atari ειναι και FM ενω η Amiga δεν ειναι ουτε καν ΑΜ.

Τα ποδαρακια τους πατανε αρκετα καλα στο εδαφος και δεν χρειαζεται να βαζεις χαρτονακι για να μην τραμπαλιζονται οσο πληκτρολογεις.

Γενικως και τα δυο μηχανηματα εχουν οπως βλεπετε ενα σωρο τεχνικα και αλλα πλεονεκτηματα, που στοιχηματιζω, δικαιολογημενα θα κρατησουν αμειωτο το ενδιαφερον των συλλεκτων ρετρο home computers για καιρο.
Πράγματι... το καλύτερο συγκριτικό που έχω διαβάσει!

Ωραίος!!! :D
 
Tywien είπε:
Διαβασα τον τιτλο του thread και ενα πραγμα μου ηρθε στο μυαλο... ποντικομαχιες!
Εχω αποκτησει ενα απο την καθε κατηγορια (ST520FM,500) , απλα απο περιεργεια.... και επειδη πραγματικα δεν ειμαι πορωμενος με κανενα απο τα δυο μηχανηματα (πως θα μπορουσε ναγινει αλλωστε κατι τετοιο; ) μπορω να σας κανω ενα γρηγορο και πληρως ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ συγκριτικο των δυο που εχω

Λοιπον, για αρχη το Atari ειναι 520 ενω η Amiga μονο 500.

H Amiga εναι πιο κιτρινισμενη.

Στην Amiga μου δωσανε πιο πολλα παιχνιδια.

To Atari εχει μεγαλυτερο χαρτοκουτο.

Το Atari ειναι και FM ενω η Amiga δεν ειναι ουτε καν ΑΜ.

Τα ποδαρακια τους πατανε αρκετα καλα στο εδαφος και δεν χρειαζεται να βαζεις χαρτονακι για να μην τραμπαλιζονται οσο πληκτρολογεις.

Γενικως και τα δυο μηχανηματα εχουν οπως βλεπετε ενα σωρο τεχνικα και αλλα πλεονεκτηματα, που στοιχηματιζω, δικαιολογημενα θα κρατησουν αμειωτο το ενδιαφερον των συλλεκτων ρετρο home computers για καιρο.
Τέτοιο συγκριτικό μηχανημάτων ακόμα το Pixel και το User θα ζήλευαν! :worship:
 
Ο γάτος μου προτιμάει την Amiga πάντως........

picture.php
 
Έχεις γάτο με γούστο και άποψη
 
άδικα το ψάχνετε το θέμα... κανένα από τα 2 μηχανήματα δεν είχε το παρακάτω παιχνίδι (ή μπορούσε να το έχει) την στιγμή που ένας 286 το έτρεχε μια χαρά

http://www.youtube.com/watch?v=f17RCVsdlSg&feature=related

οπότε κερδίζει η κουρτίνα 3 μουχαχαχαχαχαχα , μπορεί να κλείσει τώρα το thread

smiley_guy_sticking_out_tongue_lg_c.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην βαράς εκεί που πονά! Ακόμη και τώρα θα ήθελα να δω ένα Port του Prince of Persia 2 για την "Φιλενάδα"! Ακόμη και στο SNES το έχω :P ..!

Αλλά, εδώ βγήκε το Quake, απορώ πως κολλήσανε σε αυτό!
 
Τι τα θες; Ακόμα και εκεί (για το Prince Of Persia μιλάω) μούσκεμα τα'κανε η "φιλενάδα", σε σχέση με τον ST!!!!

@keropi:

Πάντως, όσον αφορά το AITD, αν μου δώσεις άλλο ένα Killer App για 286, θα εισηγηθώ να κλείσει το thread τώρα!!!! :P
 
Τώρα ξέρω DINO γιατί σου αρέσει το PS.

Γιατί είναι PLAYSTATION.....
 
Πίσω
Μπλουζα