Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
spyros_s είπε:
(Ρε σεις που πήγε ο Dino; Εκείνον θέλω να πειράξω...) :)
Άναψα φωτιές και πήγα για ύπνο! :D

billy είπε:
Εδώ θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν και ελαφρώς χερότερος ο ήχος του ST απο τον C64, αφού ο ST είχε ίδιο τσιπάκι ήχου (μόνο με κάποιες διαφορές στον χρονισμό - νομίζω) με τους amstrad/MSX/128άρηδες spectrum, κλπ.
:o

Έλα τώρα, πες την αλήθεια.... Θέλεις απλά να με πειράξεις, έτσι δεν είναι;;; :D
 
Καλα, δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα.

Δεν ξερω απο ακριβη τεχνικα στοιχεια, αλλα απο την αποδοση που εχω ακουσει,

εχω βγαλει το συμπερασμα οτι:

Ο ηχος του ΣΤ, πολλες φορες θυμιζει 8μπιτο μηχανημα. Δηλαδη ακουγεται πολλες

φορες ηχος σαν "γκλιν-γκλιν" που ειναι χαρακτηριστικος για 8μπιτ.

Αντιθετα στην αμιγκα ο ηχος δεν θυμιζει 8μπιτ.

Ακομα και τα θεωτητικα ανωτερα soundblasterPro, Adlid, rolandPro, ειχαν αυτο τον

ηχο, που εμοιαζε 8μπιτ, και ειναι χαρακτηριστηκο ηχου παραγομενου απο κομπιουτερ.

Στην αμιγκα, ΔΕΝ θυμιζε οτι μιλαμε για ηχο υπολογιστη.
 
mike είπε:
Μα το κυριοτερο μεινοκτημα του λειτουργικου του αταρι,ειναι αυτο, οτι ειναι σε ρομ. Εσυ το παρουσιαζει πλεονεκτημα,

αλλα σκεψου ποσο πιο οικονομικο και ευκολο ειναι να αλλαζεις/αναβαθμιζεις

το λειτουργικο, αλλαζοντας δισκετες παρα αλλαζοντας ρομ.

Οσο για τις δισκετες 880Κ και 720Κ, επειδη ΕΤΥΧΕ να καθιερωθει το πισι

φορματ, ειναι καλυτερος ο αταρι? Αν ειχε καθιερωθει το apple φορματ και

τα δυο δεν θα ηταν δυσκολα? Αντικειμενικα τα 880Κ ειναι καλυτερα απο τα 720Κ.
Το λειτουργικό ήταν σε ROM αλλά ακόμα και απο εκείνη την εποχή είχαν εναλλακτικά λειτουργικά που φόρτωνες απο δισκέτα (NEODESK).

neo_gen5.gif


Αργότερα Mint και MultiTOS

Όμως για μένα τουλάχιστον δεν υπήρχε λόγος για κάτι τέτοιο. Ούτε Guru Meditation ούτε software fault. Απλά έκανε ακριβώς την δουλειά του χωρίς να χρειάζεται 3 αλλαγές δισκετών.

Ποτέ δεν είχα δισκέτες των 720κ καθώς αλλάζοντας τον αριθμό των track -sectors απο 79-9 σε 81-11 είχες κάπου 890κ. Απλά χρειαζόσουν καλή ποιότητα δισκέτας και όχι ΝΟ-ΝΑΜΕ.....
 
DINO είπε:
Άναψα φωτιές και πήγα για ύπνο! :D

:D
...εγώ ο φουκαράς γύρισα από καφέ και είχα αυπνίες οπότε ήθελα -τόσο δα- να τσακωθούμε για να θυμηθούμε τις όμορφες στιγμές στο φόρουμ! :P

Έπρεπε να ξυπνήσεις...δεν θ' ασχολούμαστε κάθε μερα με τα πατάρια επειδή το θέλεις εσύ! :P

------

Προφανώς δεν ξέρεις από c64 ή το εχεις ξεχάσει! Έχει καλύτερες επιδόσεις το sid από το τσιπάκι της yamaha που έχει ο st και δες το στο youtube αν δεν πιστευεις! Εγώ απέκτησα κομοντόρι πρόσφατα και εντυπωσιάστηκα για τις επιδόσεις του σε θέματα ήχου!

Επειδή ειχα 6128 σου γράφω ότι λάτρευα το τσιπάκι αυτό της yamaha τόσο που άκουγα σαν παιδάκι όλα τα tunes των παιχνιδιών!Είναι τουλάχιστον ρετρό ο ήχος του!
 
Κοίτα να δεις, που μου φαίνεται οτι ζητάτε ενισχύσεις από την μεριά των 64ρηδων! Δε τα βγάζετε πέρα μόνοι σας ε;;;;

Anyway, ο C64 έχει πραγματικά υπέροχο ήχο, αλλά μπορώ να τον συγκρίνω με τον 800 XL και όχι με τον ST...

 
Ωραίο το demo με το προγραμματάκι σου DINO. Ακόμα πιο ωραίος ο stuck cursor όταν παίζει το κομμάτι.

hehe
 
μακραν χειρότερος ο ήχος των 8μπιτων αταρι απο του sid στο c64! Μου κάνεις πλάκα παλιοαταράκια! :)

Δεν χρειαζόμαστε βοήθεια οι αμίγκα users για να τσακίσουμε τους stαδες...ένας απογευματινός καφές είστε.... ;)

(Πέραν πλάκας μην υποτιμάς το sid...είναι πραγματικά ο καλύτερος ήχος στα 8μπιτ...)

(Την υπογραφή μου την είδες; Δεν ειδα σχόλιο και ανησυχώ...)
 
spyros_s είπε:
μακραν χειρότερος ο ήχος των 8μπιτων αταρι απο του sid στο c64! Μου κάνεις πλάκα παλιοαταράκια! :)
Δεν χρειαζόμαστε βοήθεια οι αμίγκα users για να τσακίσουμε τους stαδες...ένας απογευματινός καφές είστε.... ;)

(Πέραν πλάκας μην υποτιμάς το sid...είναι πραγματικά ο καλύτερος ήχος στα 8μπιτ...)

(Την υπογραφή μου την είδες; Δεν ειδα σχόλιο και ανησυχώ...)
Θα ήμουν τρελλός να υποτιμήσω τον Sid...

picture.php


Την υπογραφή σου την έχω σχολιάσει σε άλλο thread, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που... :xm:
 
Commodore είχα το 1985 για 2 μήνες. Τόσο άντεξε και το πήγα για επισκευή και μετά τον σούταρα κανονικά.

Εκτός την μουσική δεν είχε να προσφέρει τίποτα άλλο.

Αλλά νόμιζα ότι εδώ τσακωνόμαστε για ATARI VS AMIGA ..... :coolglasses:
 
...επειδή από αμίγκα τρώτε μόνιμα "ξυλο" σκέφτηκα να κάνω το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον με μηχάνημα ανάλογο των δυνατοτήτων σας :P :P:P
 
Μπά το μόνο που τρώει είναι η Amiga τις δισκέτες ........ ;)

ΓΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΧΧΧΧΧΧΧΡΡΡΡΡΡΡΡΡΚΚΚΚΚΚΚΚ

Κρακ κρακ κρακ ..........ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ
 
δεν τις τρώει...μασαζ τους κάνει! :) Άλλωστε μετά αυτό που βλέπεις και ακούς είναι ηδονή και όχι μαρτυριο σαν αυτό που υφισταται ο χρήστης ατάρι!

Στις αμίγκα βεβαια δεν ασχολούμαστε τόσο με δισκετες...έχουμε σκληρους δίσκους, cdrom, cf καρτες, whdload στα παιχνίδια μας...εσείς μόλις προσφατα ανακαλύψατε τον... έξω από δω (ultrasatan) και τις υπόλοιπες δυνάμεις του σκότους... :)
 
Βρε... Συγκρίνουμε base μηχανήματα νομίζω...
 
:tease:

HD είχα στο mega STE από το 1991.

Και δεν είχε μέσα παιχνίδια.
 
Η αλήθεια είναι HD τότε που το χρειαζόμασταν στην Amiga 500, με τα adventures των >3 δισκετών δεν είχαμε σε προσιτό κόστους. Όταν πλέον έγινε mainstream στην Amiga πολλοί απο εμάς είχαμε γυρίσει ήδη σε pc.

Η αλήθεια είναι ότι η Amiga έτρωγε τον Atari ST στα σημεία. Μόνο στον τομέα του midi υπερτερούσε ο Atari τότε.
 
.... υπήρχαν να βάλεις; αυτό είναι το ερώτημα.... :P
 
divined είπε:
Η αλήθεια είναι HD τότε που το χρειαζόμασταν στην Amiga 500, με τα adventures των >3 δισκετών δεν είχαμε σε προσιτό κόστους. Όταν πλέον έγινε mainstream στην Amiga πολλοί απο εμάς είχαμε γυρίσει ήδη σε pc.
Η αλήθεια είναι ότι η Amiga έτρωγε τον Atari ST στα σημεία. Μόνο στον τομέα του midi υπερτερούσε ο Atari τότε.
Πράγματι, οι τιμές τότε έτσουζαν πολύ!!!!!
 
και απο χωρητικότητα ελάχιστη...η δική μου 1200 το 1993 ειχε 20mb
 
Πίσω
Μπλουζα