Amiga vs Atari ST

Σωστότατος για άλλη μία φορά. :)
 
billy είπε:
"Ασύγκριτη", ε; Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι !! :cool: Bάζεις στο στόμα μου όμως λόγια που δεν είπα. :D

Αλλωστε, με τον ST έγινε η σύγκριση (βλέπε τίτλο thread)
Μην αγχώνεσαι billy! No sweat!

Συζήτηση να γίνεται... :)

Shock είπε:
Μα η σύγκριση ποτέ δεν ήταν στις δυνατότητες αλλά στη καρδιά μας. Αυτό που αγαπήσαμε περισσότερο για εμάς είναι και "το καλύτερο". Όταν βάλουμε αντικειμενικά κριτήρια μέσα τότε το thread κάλεστα θα μπορεί να έχει ένα post και τίποτα άλλο. Η όλη κουβέντα γίνεται γιατί γουστάρει ο κόσμος αυτή τη φάση :)
Μαζί σου...

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και σύγκριση προγραμμάτων εκτός από παιχνιδιών και demos...

Εκεί να δεις γέλια... :diablotin:
 
DINO είπε:
Μην αγχώνεσαι billy! No sweat! Συζήτηση να γίνεται... :)
Ποιός αγχώνεται; :D

Oπως σωστά είπες, απλά συζήτηση γίνεται (και ενίοτε λίγος -και πάντα καλοπροαίρετος- χαβαλές !!) :D :D
 
Iσως θα ειχε ενδιαφερον ενα Amiga vs Archimedes (Custom chipsets vs Raw Power αραγε?)

Δυστυχως δεν εχω βρει καποιο archie παιχνιδι με wow! factor ωστε να δω τις πραγματικες multimedia δυνατοτητες του.
 
spyros_s είπε:
Ρε τρελοκομείο DINO και σε αυτό βρήκες κάτι ν' ανταπαντήσεις... :)
Ότι μπορώ κάνω! Μη μου κολλάνε τζάμπα τα βαρέα και ανθιυγιεινά, εκεί στην Atari! :D
 
DINO είπε:
Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και σύγκριση προγραμμάτων εκτός από παιχνιδιών και demos...

Εκεί να δεις γέλια... :diablotin:
πέρασε στα ψιλά αυτο

οι στρατοί να παίρνουν θέσεις :armed:
 
circleag είπε:
Αιώνια διαμάχη.....
και μεγάλο thread (38 σελίδες και ακόμα έχει συνέχεια!! παίζει να είναι και το μεγαλύτερο θέμα στο site) :)
Αχά ναι αλλά είναι τρομερά υπέροχο ότι ακόμα υπάρχει η "διαμάχη" μεταξύ μας.. :)

Shinobi είπε:
πέρασε στα ψιλά αυτο οι στρατοί να παίρνουν θέσεις :armed:
Μάλιστα Στρατηγέ μου! :Ρ
 
Πολύ κάτσαμε... :armed:

Εν τω μεταξύ, με κάτι τέτοια, ο μύθος του ήχου της Amiga, οδεύει προς κατάρρευση!!! :p

 
Τα πρωτα χρονια που δεν εκμεταλευοταν πληρως το hardware, η Α500 ειχε παρομοια

αποδοση με τον ST. Μετα το 91 ομως η Α500 ξεφυγε σε αποδοση, που δεν ειχα καμια

ελπιδα ο ST. Τα πρωτα χρονια, μπορει να υπηρχαν ακομα και καλύτερες εκδοσεις παιχνιδιων

σε αταρι, απο αμιγκα. Αλλα προς το τελος, απλα δεν μπορουσαν να βγουν παιχνιδια οπως το project-x, bodyblows, dune2

σε αταρι, δεν "εφτανε" το hardware. αντιθετα η Α500 ειχε πολυ κρυμμενη δυναμη.
 
mike είπε:
Τα πρωτα χρονια που δεν εκμεταλευοταν πληρως το hardware, η Α500 ειχε παρομοιααποδοση με τον ST. Μετα το 91 ομως η Α500 ξεφυγε σε αποδοση, που δεν ειχα καμια

ελπιδα ο ST. Τα πρωτα χρονια, μπορει να υπηρχαν ακομα και καλύτερες εκδοσεις παιχνιδιων

σε αταρι, απο αμιγκα. Αλλα προς το τελος, απλα δεν μπορουσαν να βγουν παιχνιδια οπως το project-x, bodyblows, dune2

σε αταρι, δεν "εφτανε" το hardware. αντιθετα η Α500 ειχε πολυ κρυμμενη δυναμη.
Μάλλον δεν "έφταναν" οι χρήστες του Atari και ήταν ασύμφορο για τις εταιρίες να κυκλοφορήσουν και ST version...
 
Μιχάλη ίσως συνέβαινε αυτό μερικές φορές για λόγους ευκολίας στο conversion...μετά το 1989 βεβαια γελάγαμε μόνιμα με τα πατάρια κάτι που συνεχίζεται αμείωτο ως στις μέρες μας!

Οι χρήστες αμίγκα γελούσανε μόνιμα με τα πατάρια αφού στην πράξη ...οριακά συγκρινόταν με c64 στο θέμα του ήχου πόσο μάλλον με την αμίγκα!

Πάμε ένα τεστ για στο ik+ του 1987...για επιβεβαίωση

(Π)atari st version

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ dino Ναι σιγουρα οι μικροτερες πωλησεις αποθαρρυναν τους προγραμματιστες να βγαλουν

αταρι εκδοση, και αν τελικα εβγαινε, δεν ειχε αφιερωθει η απαραιτητη προσοχη και

χρονος, με δεδομενο οτι θα πουλουσε συγκεκριμενα αντιτυπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα τον είχαν ήδη βγάλει υπολογιστή της χρονιάς με τα μαρκετινίστικα κόλπα του τράμιελ το 1987-1988! Τι παραπάνω ήθελε για να πουλήσει τότε; Όλα έβγαιναν και στα 2 φορμά

Αν πράγματι μπορούσε να φτάσει την αμίγκα θα το έκανε λοιπόν...μην το ψάχνετε ήταν απλά πολύ χειρότερο και πούλησε όσο πούλησε μόνο λόγω ιστορίας της ατάρι σαν φίρμα και λόγω του αξιοσημείωτου value for money σε σχέση με τη αμίγκα!
 
To street fighter σε αμιγκα εχει καποιο "θεμα". Δεν ακουγονται τα ηχητικα εφε.

Εχθες διαβασα στο user οτι το παιχνιδι ηθελε 1,5ΜΒ μνημης για ηχητικα εφε και μουσικη ταυτοχρονα, και δεν επαισε καθολου με 0,5ΜΒ.

Ομως ειμαι 100% σιγουρος (αφου το επαιζα χρονια) οτι εχει εφε και μουσικη ταυτοχρονα σε Α500 με 1ΜΒ.
 
σιγα βρε...τυχαία βρηκα 2-3 βίντεο και τα αράδιασα! Σε όλα καλύτερο ήχο ειχε η αμίγκα...ακόμα και στην ναυμαχία του 1987 η αμίγκα είχε sampled ήχους και ο ατάρι κόντραρε τα 8μπιτα....

(Ρε σεις που πήγε ο Dino; Εκείνον θέλω να πειράξω...) :)
 
noxrider είπε:
Η Amiga διέθετε native pre-emptive multitasking λειτουργικό και έτρεχε ταυτόχρονα πολλές εφάρμογες μαζί την ώρα που ο ST δεν μπορούσε να ανοίξει παραπάνω απο 4 παράθυρα στο GEM!!!!(και μην αναφερθείτε στα alternative OS του ST,μιλάω για το original μηχάνημα-λειτουργικό)
Λειτουργικό το οποίο φορτώνεις απο δισκέτα απο μένα δεν θεωρείται original. Σκέτο το μηχάνημα μένει κολημένο στο χεράκι. Τον Atari τον άνοιγες και αν δεν του έβαζες δισκετούλα σε έβγαζε μετά απο 40'' κατευθείαν στο περιβάλλον εργασίας όπου μπορούσες να αντιγράψεις αρχεία , να φορμάρεις δισκέτες και οτιδήποτε χρειαζόσουν τότε απο ένα λειτουργικό δίχως να χρειάζεται να αλλάζεις 3 δισκέτες βάλε-βγάλε διάβασε , βάλε άδεια δισκέτα κτλ. Εξού και ότι το δεύτερο drive ήταν περιτό για τον Atari.

Επίσης το drive του ήταν πολύ ποιό αθόρυβο από το σκάψιμο δισκέτας που κάνει η Amiga. O Atari διάβαζε και έγραφε κατευθείαν δισκέτες PC χωρίς εξτρά πρόγραμμα που κάνει σήμερα τη μεταφορά παλιών image δισκετών παιχνιδάκι σε σχέση με την ταλαιπωρία με null modem serial των Amiga.

Γιατί στην Amiga τα μισά παιχνίδια που έχω δεί ώς σήμερα χρησιμοποιούν μόνο το πάνω μισό της οθόνης;;;; (Μισώ τις ασυμετρίες)

Τώρα τα υπόλοιπα περί Demo και ήχο τα θεωρώ όπως και τότε περιτά.

Μέχρι και μενού για εστιατόριο και πρόγραμμα για τα κοινόχρηστα και για Video club έχω κάνει με ST και έβγαλα τα πρώτα χρήματα μου σαν προγραμματιστής. Δεν άκουσα κανένα ποτέ να προγραμματίζει με Amiga.

Πάντως έβαλα στο σπίτι μου μια 500αρα και δεν το έχω μετανιώσει καθώς γεμίζει σιγά σιγά η συλλογή μου με μηχανήματα που άφησαν εποχή και τα θυμάμαι ξανά ένα ένα......
 
Μα το κυριοτερο μεινοκτημα του λειτουργικου του αταρι,

ειναι αυτο, οτι ειναι σε ρομ. Εσυ το παρουσιαζει πλεονεκτημα,

αλλα σκεψου ποσο πιο οικονομικο και ευκολο ειναι να αλλαζεις/αναβαθμιζεις

το λειτουργικο, αλλαζοντας δισκετες παρα αλλαζοντας ρομ.

Οσο για τις δισκετες 880Κ και 720Κ, επειδη ΕΤΥΧΕ να καθιερωθει το πισι

φορματ, ειναι καλυτερος ο αταρι? Αν ειχε καθιερωθει το apple φορματ και

τα δυο δεν θα ηταν δυσκολα? Αντικειμενικα τα 880Κ ειναι καλυτερα απο τα 720Κ.
 
spyros_s είπε:
Οι χρήστες αμίγκα γελούσανε μόνιμα με τα πατάρια αφού στην πράξη ...οριακά συγκρινόταν με c64 στο θέμα του ήχου πόσο μάλλον με την αμίγκα!
Εδώ θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν και ελαφρώς χερότερος ο ήχος του ST απο τον C64, αφού ο ST είχε ίδιο τσιπάκι ήχου (μόνο με κάποιες διαφορές στον χρονισμό - νομίζω) με τους amstrad/MSX/128άρηδες spectrum, κλπ.

krhtikos είπε:
Μέχρι και μενού για εστιατόριο και πρόγραμμα για τα κοινόχρηστα και για Video club έχω κάνει με ST (...)
Παλιότερα, ο αγαπητός φίλος Phil, ήθελε να κάνει μία στήλη σχετικά με τα ST, που θα είχε τον (ομολογουμένως πολύ πετυχημένο) τίτλο: "Οι STάτορες" !!

...να λοιπόν που όλα κάνουν τον κύκλο τους και βρίσκουν νόημα σ' αυτή τη ζωή !! :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα