Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
@DINO: Η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης ποταπέ αταράκια! ;)

Πρέπει κάποτε να μάθεις... :)
 
Εγώ πάντως αποκυρήσω την Amiga και δηλώνω οπαδός του ST.

Ήμουν ανέκαθεν με τους outsiders και μου τη σπάγανε αφάνταστα οι "ντίβες" και τα "προφανή" .
 
Δηλαδη ειναι τοσο προφανες οτι η αμιγκα υπερεχει?
 
pooky(1) είπε:
Εγώ πάντως αποκυρήσω την Amiga και δηλώνω οπαδός του ST.
Ήμουν ανέκαθεν με τους outsiders και μου τη σπάγανε αφάνταστα οι "ντίβες" και τα "προφανή" .
ξέχασες όμως ότι η amiga είναι metal, τα ataria είναι pop ... :P
 
Μάλλον για σακίρα τη κόβω την Amiga.

Ο ST φέρνει περισσότερο προς Iron......
 
Άμα έχω τον pooky(1) δίπλα μου, δε φοβάμαι τίποτα!!!

Bring it on!!! :armed:
 
Υπαρχει η αντικειμενικη συγκριση, και η υποκειμενικη.

Λοιπον αντικειμενικα, η αμιγκα ειναι πολυ καλη καλυτερη συνολικα,

ενταξει ο αταρι κερδιζει ενα-δυο σημεια, αλλα η αμιγκα κερδιζει πολλα περισσοτερα.

Υποκειμενικα, μπορεις να γουσταρεις ακομα και sinclair, δεν παει να πει οτι ειναι

καλυτερος απο τον αταρι ή την αμιγκα.
 
Amiga = Doro Pesch μάγκες.

Atari = Γιάννης Φλωρινιώτης.
 
mike είπε:
Υπαρχει η αντικειμενικη συγκριση, και η υποκειμενικη.Λοιπον αντικειμενικα, η αμιγκα ειναι πολυ καλη καλυτερη συνολικα,

ενταξει ο αταρι κερδιζει ενα-δυο σημεια, αλλα η αμιγκα κερδιζει πολλα περισσοτερα.

Υποκειμενικα, μπορεις να γουσταρεις ακομα και sinclair, δεν παει να πει οτι ειναι

καλυτερος απο τον αταρι ή την αμιγκα.
Συμφωνώ εν μέρει με την τοποθέτησή σου.

Απλά, η συζήτηση γίνεται γιατί υπήρχε από την αρχή του thread μια εικόνα καθολικής επικράτησης της Amiga και αυτό φυσικά πέρα του οτι είναι λάθος, δημιουργεί και λάθος εντυπώσεις...

Ακόμα η συζήτηση γίνεται επειδή γουστάρουμε την κόντρα και τα πειράγματα, ακόμα και μετά από 20+ χρόνια...

alkis21 είπε:
Amiga = Doro Pesch μάγκες.
Atari = Γιάννης Φλωρινιώτης.
H Amiga είναι πιο φανταιζί (και αυτό κατά τη γνώμη σας κυρίως) :P
 
Ναι ρε συ ειναι προφανες οτι το midi του αταρι βοηθουσε τους μουσικους τοτε,

σε σχεση με την Α500. Και σε αλλα σημεια ειναι καλυτερος, οχι δεν ειναι στην ταχυτητα του 68000, τα 8.0 σε σχεση με τα 7,49 της Α500, δεν ειχαν επιδραση σε κανενα παιχνιδι οπου η ταχυτητα του blitter/copper της αμιγκα ηταν πολυ πιο γρηγορη απο τον 68000. Μπορεις να βρεις σημεια που ειναι καλυτερος ο αταρι, αλλα

μπορεις να βρεις πολυ περισσοτερα που υπερεχει η αμιγκα, και σημεια που ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικα απο το midi, οπως το τσιπ ηχου. Και η βαρυτητα/σημαντικοτητα των σημειων που υπερεχει η Α500, ειναι καθοριστικη.

Αν π.χ. το midi επερνε +17ποντους, το fat agnus επερνε +63 ποντους, εγινα αντιληπτος.

Αν και στο τελος το software εδειξε την ανωτερωτητα της Α500, με παιχνιδια που δεν μπορουσαν να κυκλοφορησουν ΙΔΙΑ σε αταρι, οπως agony, project-x κτλ.
 
DINO είπε:
Συμφωνώ εν μέρει με την τοποθέτησή σου.Απλά, η συζήτηση γίνεται γιατί υπήρχε από την αρχή του thread μια εικόνα καθολικής επικράτησης της Amiga και αυτό φυσικά πέρα του οτι είναι λάθος, δημιουργεί και λάθος εντυπώσεις...
Μια χαρά εντυπώσεις δημιουργεί, ο ST πάντα θα είναι στην καρδιά μας αλλά έχει μείνει στην ιστορία σαν η τίμια πρόταση και σαν ο υπολογιστής που έφερε τα 16bits και το γραφικό περιβάλλον στο ευρύ κοινό.

 


Αλλά μέχρι εκεί. Ένα midi και ένα Hires monitor δεν είναι features που κατεβάζουν το wow factor της Amiga.

Περάστε μια βόλτα από ArsTechnica σήμερα έχει την τιμητική της η Θεά.
 
pooky(1) είπε:
Μάλλον για σακίρα τη κόβω την Amiga.
Ο ST φέρνει περισσότερο προς Iron......
... προδότη :P

...δεν σεβάστηκες καθόλου τον συμφοιτητη, ιαπωνόφιλο, αμιγκόβιο και συνασπίστηκες με τις δυνάμεις του σκότους; :P

Ντροπή ντροπή ντροπή...αν ήμουν θρήσκος θα σ' έστελνα για μετάνοια, Θεια Κοινωνία και εξομολόγηση! :P

Για να τελειώνουμε:

Ο ατάρι είναι κάτι τέτοιο

 
mike είπε:
Αν και στο τελος το software εδειξε την ανωτερωτητα της Α500, με παιχνιδια που δεν μπορουσαν να κυκλοφορησουν ΙΔΙΑ σε αταρι, οπως agony, project-x κτλ.
Αλλού ήταν το παιχνίδι... οι εταιρίες λογισμικού σνομπάρανε τον ATARI και γιαυτό δεν κυκλοφορούσαν τα παιχνίδια στην ίδια μορφή.

Είχαν μεγαλύτερα συμφέροντα απο πωλήσεις Amiga που κυκλοφόρησε 2 χρόνια μετά σχεδόν. Μεγαλύτερο κέρδος (Ήταν ποιό ακριβή).
 
Shock είπε:
Μια χαρά εντυπώσεις δημιουργεί, ο ST πάντα θα είναι στην καρδιά μας αλλά έχει μείνει στην ιστορία σαν η τίμια πρόταση και σαν ο υπολογιστής που έφερε τα 16bits και το γραφικό περιβάλλον στο ευρύ κοινό. 


Αλλά μέχρι εκεί. Ένα midi και ένα Hires monitor δεν είναι features που κατεβάζουν το wow factor της Amiga.

Περάστε μια βόλτα από ArsTechnica σήμερα έχει την τιμητική της η Θεά.
Καλώς τον!!! :)

Αγαπητέ Shock, δεν προσπαθώ να κατεβάσω το wow factor της Amiga, με αυτά που γράφω... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το μηχάνημα της Commodore, πίστεψέ με (το γράφω και στην υπογραφή μου άλλωστε ;) )...

Αν κοιτάξεις τα προηγούμενα posts μου, θα δεις οτι δε γράφω πουθενά για Midi ή για Hi Resolution monitor... Είναι όπλα στη φαρέτρα του ST, αλλά δεν κάνουν και την τόση διαφορά...

Το θέμα είναι οτι η Amiga (ευτυχώς) δεν ήταν το απόλυτο 16-bit μηχάνημα. Κάποια πράγματα τα έκανε κάποιος το ίδιο ή και καλύτερα στον ST όπως και κάποια άλλα τα έκανε καλύτερα η Amiga...

Παρ'όλα αυτά αν δεις, στο link, που έδωσες γράφει : "Amiga was born a game machine"... Αυτό κάτι λέει, νομίζω... ;) Κάποιοι Amiga users, το διαβάζουν και χαίρονται, κάποιοι όχι και τόσο...

Εγώ προσωπικά, δε Θεοποιώ την "φιλενάδα", τη "μεγάλη κυρία" την "απόλυτη" (κάτι μου θυμίζει αυτό) :P

@spyros_s:

Σπύρο, είμαι στη δουλειά και δε βλέπω YouTube... Άμα γυρίσω σπίτι, θα σε βάλω στη θέση σου!!! :P
 
DINO είπε:
Εγώ προσωπικά, δε Θεοποιώ την "φιλενάδα", τη "μεγάλη κυρία" την "απόλυτη" (κάτι μου θυμίζει αυτό) :P

:P
Ε κακώς!! Αυτό πρέπει να δουλέψεις πρώτο. Εμείς, οι φίλοι σου είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε να έρθεις στον ίσιο δρόμο.

Παίξε λίγο Blood money και Agony, θα σου στείλω και μια κόπια του Ευαγγελίου (Hardware Reference Manual) και ο mike θα ανάψει το καντήλι σήμερα το βράδυ.

Η κοινότητα της Amiga θα προσευχηθεί για σένα :)

Ααα και ψάχνω έγχρωμο monitor για STE , αν διαθέτει κανείς....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα