Amiga vs Atari ST

keropi είπε:
ναι φίλε αφού το δουλεύει ο Fatboy Slim είναι το καλύτερο έχεις δίκιο τί να λέμε τώρα χαχαχαχαχα
ειμουνα σιγουρος οτι σε καποιον δεν θα αρεσε ο fatboy slim θα postαρω κι αλλα ;) ....θα σας καλυψω ολους μεχρι και τον καρβελα στο studio θα σας βρω αχχαχαχ....not to worry guys...
 
Other_Reality είπε:
@Shock : Sequencing κάνουν και οι trackers, και τέτοια υπήρχαν πολλά στην amiga. Εντάξει δέν είχαμε cubase σε αυτό συμφωνώ, ( έχουμε bars and pipes BTW
pianoroll.gif
) απλώς επειδή ο φίλτατος αταράς (παρ'ότι μουσικός) του ξέφυγε το ότι γινόταν η ηχογράφηση (και όχι το sequencing) εκεί ταράχτηκα ολίγον. Ηχογράφηση έκανα στην Amiga βέβαια με το σκυλί technosound turbo sampler, και μετά έριχνα/έκοβα λούπες στο Protracker, αλλα μιλάμε για ελλεινό sampling rate , άσχετα άν εγώ έκανα κωλοτούμπες που πέρναγα breakbeats στην amiga και έπαιζα απο πάνω με τα ripped samples του project-x (νά'νε καλά και το action replay τότε, το απόλυτο εργαλείο για τον amiga μουσικό χωρίς internet !!)
δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι μου ξεφυγε...φανταζομαι το turbo sampler που λες ειναι κατι αντιστοιχο του ST REPLAY 16...και οι συχνοτητες δειγματοληψιας ειναι ψιλοχαμηλες.εγω ειπα οτι το 90 για να κανεις αξιοπρεπη ηχογραφηση χρησιμοποιυσες DAT και ADAT.
 
DINO είπε:
Βασικά δεν είχα και ιδιαίτερο πρόβλημα να ακούω τους σταθμούς στο ραδιόφωνο, χωρίς να είναι ο διακόπτης στο Stereo, αλλά και ουδέποτε χρειάστηκε να αντιγράφω δικέτες, βλέποντας ένα demo ταυτόχρονα... :)
Με τη λογική αυτή δε χρειάζεται να έχεις multitasking στα windows. Όταν γράφεις κείμενο στο word και να ακούσεις ένα mp3 θα σταματάς το γράψιμο και θα συνεχίζεις αργότερα. Download και θέαση video είναι κάτι που μπορούν να γίνουν σειριακά.

DINO είπε:
Βέβαια αυτό δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να κοιτάμε μπροστά, αλλά όχι οτι η Amiga έδειξε το δρόμο...

Αν θέλεις, ένα πρώτης υλοποίησης multitasking στον ST, ήταν τα Desk Accessories τα οποία δεν περιμένω να έχεις ακουστά, καθότι Amiga user...
Ναι έδειξε το δρόμο γιατί ως τότε δεν υπήρχε λειτουργικό σύστημα με ανάλογο γραφικό περιβάλλον που να έχει multitasking ανάλογο των σημερινών (preemptive multitasking). Δηλαδή σε κάθε tick του scheduler αναπροσαρμοζόντουσαν τα priorities των προγραμμάτων και υπήρχε μια ομαλότητα στην λειτουργία.

Βρε συ τα Desk Accessories φυσικά και τα γνωρίζω δεν είμαι τόσο άσχετος με τα ST :)

Στο User μας υποχρεώνανε να γράφουμε σε ST θέλουμε δε θέλουμε και έτσι ήταν το βασικό εργαλείο δουλειάς μου και όχι διασκέδασης για αρκετό καιρό.

ΔΕΝ είναι όμως υλοποίηση multitasking, με τη λογική αυτή και τα TSR προγράμματα που είχαμε στο DOS είναι multitasking! Το TOS δεν έχει καν τις δομές (structures) που απαιτούνται για κάτι τέτοιο και ο scheduler του δεν γνωρίζει αυτά που χρειάζεται.

DINO είπε:
Πάντως, sampling που έχω ακούσει στον ST, δεν το έχω ακούσει στην Amiga...
Δε διαφωνώ. Αν φας όλον τον 68000 θα ανέβεις και σε Khz. Η paula από default είπαμε ήταν στα 8bits/22Khz.

DINO είπε:
Όσο για τους προγρμματιστές:

Αλήθεια, γιατί το Shadow Of The Beast, στον ST sucks;

Γιατί στο Epic, το κομμάτι που παίζει στην εισαγωγή ο ST, είναι κλάσεις ανώτερο από αυτό στην Amiga;

I guess we'll never know...

Μην ακυρώνετε με ευκολία τον ST επειδή δεν είχε stereo, multitasking και 32 χρώματα στην οθόνη, με τη γέννησή του...
Μα δεν τον ακυρώνουμε βρε συ DINO εσείς τον ανεβάζετε πιο ψηλά από την Amiga ενώ ξέρετε ότι hardwareικά/softwarικά απλά δεν γίνεται. Μπορεί να έχεις δει παιχνιδάρες ή demo στον ST που να είναι πραγματικά εντυπωσιακά αλλά στο τέλος της ημέρας και όπως έχει γράψει η ιστορία η Amiga ήταν αυτή που άφησε εποχή, που έδωσε μια νέα πνοή στην πληροφορική, που μας άφηνε με ανοιχτό το στόμα μπροστά από βιτρίνες.

Αν σήμερα έβγαιναν 2 αντίστοιχα μηχανήματα και έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο πολύ πιθανό να πήγαινα και εγώ για τον Atari. Αλλά η επιλογή μου δεν θα είχε να κάνει με την ανωτερότητα σου σαν μηχάνημα αλλά με την οικονομική κρίση.
 
Εγώ πάντως θα έπαιρνα, σήμερα, τρία με έξι από το καθένα. Όπως έχω κάνει και με τις current gen κονσόλες.

Άτιμη οικονομική κρίση.

Α, και ένα έξτρα σπίτι να τα βάλω μέσα. Και μιλώ πολύ σοβαρά.
 
Shock είπε:
Με τη λογική αυτή δε χρειάζεται να έχεις multitasking στα windows. Όταν γράφεις κείμενο στο word και να ακούσεις ένα mp3 θα σταματάς το γράψιμο και θα συνεχίζεις αργότερα. Download και θέαση video είναι κάτι που μπορούν να γίνουν σειριακά.
Βρε συ Αντώνη, δε μιλάμε για windows και για mp3s, αλλά για το 1989 και για home συστήματα...

Πόσες φορές πάγωσες ένα παιχνίδι στην Amiga, για να δεις που έχει φτάσει το download; (λέμε τώρα, αφού δεν υπήρχε σαν όρος)

Ναι έδειξε το δρόμο γιατί ως τότε δεν υπήρχε λειτουργικό σύστημα με ανάλογο γραφικό περιβάλλον που να έχει multitasking ανάλογο των σημερινών (preemptive multitasking). Δηλαδή σε κάθε tick του scheduler αναπροσαρμοζόντουσαν τα priorities των προγραμμάτων και υπήρχε μια ομαλότητα στην λειτουργία.Βρε συ τα Desk Accessories φυσικά και τα γνωρίζω δεν είμαι τόσο άσχετος με τα ST :)

Στο User μας υποχρεώνανε να γράφουμε σε ST θέλουμε δε θέλουμε και έτσι ήταν το βασικό εργαλείο δουλειάς μου και όχι διασκέδασης για αρκετό καιρό.

ΔΕΝ είναι όμως υλοποίηση multitasking, με τη λογική αυτή και τα TSR προγράμματα που είχαμε στο DOS είναι multitasking! Το TOS δεν έχει καν τις δομές (structures) που απαιτούνται για κάτι τέτοιο και ο scheduler του δεν γνωρίζει αυτά που χρειάζεται.
Δεν ξέρω αν ήταν multitasking, πάντως, όταν έγραφα στο FirST Word, άκουγα ταυτόχρονα το Axel F, από το chipάκι της Yamaha! Ένα accessory, επέτρεπε το παίξιμο μουσικής ενώ βρισκόσουν στο λειτουργικό). Επίσης υπήρχε και player, για να ακούς sampled μουσική, (έπαιζε mods) με μια μικρή μείωση της ταχύτητας... Είναι αυτό multitasking ή όχι;;

Μα δεν τον ακυρώνουμε βρε συ DINO εσείς τον ανεβάζετε πιο ψηλά από την Amiga ενώ ξέρετε ότι hardwareικά/softwarικά απλά δεν γίνεται. Μπορεί να έχεις δει παιχνιδάρες ή demo στον ST που να είναι πραγματικά εντυπωσιακά αλλά στο τέλος της ημέρας και όπως έχει γράψει η ιστορία η Amiga ήταν αυτή που άφησε εποχή, που έδωσε μια νέα πνοή στην πληροφορική, που μας άφηνε με ανοιχτό το στόμα μπροστά από βιτρίνες.
Διάβασε το thread από την αρχή και δες ποιός ακύρώνει ποιόν... Τα απαξιωτικά σχόλια για τον ST είναι άπειρα, σε σχέση με αυτά για την Amiga! Και δε μιλάω για τα "πειράγματα" του spyros_s...

Κι εμείς μείναμε με το στόμα ανοιχτό με τον ST, καθότι κυκλοφόρησε πρώτος!

Αν σήμερα έβγαιναν 2 αντίστοιχα μηχανήματα και έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο πολύ πιθανό να πήγαινα και εγώ για τον Atari. Αλλά η επιλογή μου δεν θα είχε να κάνει με την ανωτερότητα σου σαν μηχάνημα αλλά με την οικονομική κρίση.
Υποθετικά μιλώντας, είναι δύσκολο να απαντηθεί.

Πάντως, δεν αγόρασα τότε τον Atari επειδή ήταν φθηνότερος, αλλά επειδή ήθελα να συνεχίσω σε Atari πλατφόρμα... Και φυσικά, believe it or not, δεν το μετάνιωσα καθόλου! :)
 
Kι εγω επαναλαμβανω για πολλοστη φορα: γιατι το κριτηριο αξιολογησης ειναι το σε ποιον απο τους δυο γινεται καλυτερη μουσικη παραγωγη; Απο ποτε 2 υπολογιστες κρινονται με βαση μια μεταβλητη; Και ναι δεν ειμαι μουσικος! Και ναι, ξερω τι ειναι sequencer! Και ναι, μπορει να ασχολουμαι περισσοτερο με τη μουσικη απ'οσο νομιζεις φιλε Pinkman αλλα αυτο δε ημαινει οτο πρεπει καλα και ντε να αναγνωρισω την ανωτεροτητα του atari εναντι της amiga μονο και μονο επειδη ο Norman Cook τον προτιμα! Και ναι, μου αρεσει και ο Norman Cook :) Αλλα ο Atari δε προκειται ποτε να γινει Amiga στους περισσοτερους τομεις οπως και το ποιος ανοιξε το δρομο απο τους δυο νομιζω ειναι χιλιοσυζητημενο φυσικα. Και τελος, το οτι η μια κοινοτητα ανθει ακομη και η αλλη ζει στο ημιφως επαναλαμβανω οτι λεει πολλα ειτε το θελετε ειτε οχι 8)
 
Έχεις τα δίκια σου DINO

ΑΛΛΑ

Από τη στιγμή που λες ότι αγόρασες ST επειδή ήθελες να συνεχίσεις σε Atari σημαίνει ότι δεν σε ενδιέφεραν ούτε τότε ούτε τώρα ποιος είναι καλύτερος υπολογιστής αλλά ποιος σε κάλυπτε περισσότερο "συναισθηματικά"/οπαδικά.

Ξέρω πολλούς που αγοράζουν Γαλλικά αυτοκίνητα γιατί είναι της σχολής, Ιαπωνέζικες μηχανές γιατί είναι οπαδοί, Intel γιατί είναι οπαδοί, Motorola κινητά και πάει λέγοντας.

Τους καταλαβαίνω αλλά και εκείνοι καταλαβαίνουν ότι δεν το κάνουν γιατί είναι καλύτερη η επιλογή τους έστω και στα σημεία αλλά επειδή έχουν "δεθεί" με την ομάδα/φίρμα.

Και εδώ συμβαίνει μια από τα ίδια. Ενώ και εσύ και όλοι οι Atari fans γνωρίζετε, άλλωστε το αναφέρετε πολλές φορές, την ανωτερότητα της Amiga προτιμάτε τον Atari γιατί είστε συναισθηματικά δεμένοι με την πλατφόρμα.

ΔΕΚΤΟΝ. Συμφωνώ απόλυτα!

Αλλά μη φτάνουμε να λέμε ότι ο ST είχε καλύτερο ήχο γιατί είχε Midi ή ότι είχε multitasking γιατί είχε accessories ή οι δικοί του προγραμματιστές τον πίεζαν περισσότερο από ότι οι προγραμματιστές της Amiga.

Ήταν ένα φοβερό εργαλείο αλλά ήταν και στη σκιά της Amiga, τότε και σήμερα.
 
portarinos78 είπε:
Και τελος, το οτι η μια κοινοτητα ανθει ακομη και η αλλη ζει στο ημιφως επαναλαμβανω οτι λεει πολλα ειτε το θελετε ειτε οχι 8)
Λοιπόν το σηκώνω το γάντι και ακούω. Πως η μια ανθεί και η άλλη είναι στο ημίφως; Ακούω, δείξε μου τα δεδομένα σου.
 
Το αμφισβητεις και αυτο λοιπον; ΟΚ!!! Θελεις να ξεκινησεις εσυ να συνοψισεις τα πεπραγμενα της Atari Κοινοτητας σημερα; Εμενα θα μου παρει ωρα αλλα θα το κανω μεσα στη μερα οσο πιο συνοπτικα μπορω.
 
Shock είπε:
Έχεις τα δίκια σου DINO
Δείχνεις να καταλαβαίνεις το νόημα όσων λέω και σε ευχαριστώ γι'αυτό!

ΑΛΛΑ
Από τη στιγμή που λες ότι αγόρασες ST επειδή ήθελες να συνεχίσεις σε Atari σημαίνει ότι δεν σε ενδιέφεραν ούτε τότε ούτε τώρα ποιος είναι καλύτερος υπολογιστής αλλά ποιος σε κάλυπτε περισσότερο "συναισθηματικά"/οπαδικά.

Ξέρω πολλούς που αγοράζουν Γαλλικά αυτοκίνητα γιατί είναι της σχολής, Ιαπωνέζικες μηχανές γιατί είναι οπαδοί, Intel γιατί είναι οπαδοί, Motorola κινητά και πάει λέγοντας.

Τους καταλαβαίνω αλλά και εκείνοι καταλαβαίνουν ότι δεν το κάνουν γιατί είναι καλύτερη η επιλογή τους έστω και στα σημεία αλλά επειδή έχουν "δεθεί" με την ομάδα/φίρμα.

Και εδώ συμβαίνει μια από τα ίδια. Ενώ και εσύ και όλοι οι Atari fans γνωρίζετε, άλλωστε το αναφέρετε πολλές φορές, την ανωτερότητα της Amiga προτιμάτε τον Atari γιατί είστε συναισθηματικά δεμένοι με την πλατφόρμα.
Χεχεχε... Όσο κι αν φαίνεται από τη γενικότερη παρουσία μου - υπογραφή κλπ. ΔΕΝ είμαι οπαδός της Atari!

Είμαι οπαδός των αναμνήσεών μου και μεγάλο μέρος τους αποτελούσαν και τα Atari computers...

Δεν περιμένω να καταλάβει κανένας τις (πολύ περισσότερες, απ'ότι φαινόταν hardware-ικά) δυνατότητες που είχε ο ST. Θα το ξαναπώ: Εκεί που σταματούσε το hardware, ξεκινούσε το software! Έγιναν απίστευτα πράγματα σε ST, που μέχρι κάποιο καιρό θεωρούνταν αδιανόητα!

ΔΕΚΤΟΝ. Συμφωνώ απόλυτα!
Αλλά μη φτάνουμε να λέμε ότι ο ST είχε καλύτερο ήχο γιατί είχε Midi ή ότι είχε multitasking γιατί είχε accessories ή οι δικοί του προγραμματιστές τον πίεζαν περισσότερο από ότι οι προγραμματιστές της Amiga.

Ήταν ένα φοβερό εργαλείο αλλά ήταν και στη σκιά της Amiga, τότε και σήμερα.
Για σήμερα, δεν ξέρω και δε με αφορά! Το ξέρω οτι θα έχει ο ChrisTOS τις αντιρρήσεις του σε αυτό που λέω, αλλά έτσι είναι...

Πλέον δε μπορώ να φτιάξω κάτι στο Degas Elite ή στο Deluxe Paint, καθώς το χέρι μου έχει συνηθίσει στο Corel...

Δε μπορώ να φτιάξω μια σελίδα στο Timeworks, πλέον, καθότι αφ'ενός το έχω ψιλοξεχάσει, αφ'ετέρου δουλεύω και προσπαθώ να μάθω προγράμματα DTP στο PC και πολλά άλλα πράγματα, για τα οποία θέλω όπως φαίνεται μια ζωή ακόμα...

Μακάρι να χρησιμοποιούσα τον ST μου το μισό απ'όσο μιλάω γι'αυτόν... Αυτό δε γίνεται (τουλάχιστον στη δική μου ζωή)...

Όμως για το τότε, δε συμφωνώ ότι ο ST ήταν στη σκιά της Amiga!

Υπάρχουν άπειρα επιχειρήματα γι'αυτό...
 
portarinos78 είπε:
Το αμφισβητεις και αυτο λοιπον; ΟΚ!!! Θελεις να ξεκινησεις εσυ να συνοψισεις τα πεπραγμενα της Atari Κοινοτητας σημερα; Εμενα θα μου παρει ωρα αλλα θα το κανω μεσα στη μερα οσο πιο συνοπτικα μπορω.
Και μένα...
 
Καπου εχετε μπερδεψει το timeline ...

Οταν εφτασε η στιγμη να αγορασουμε 16bit home micro - απλα δεν υπηρχε στην αγορα η Amiga.

Το μοντελο Α500 που ξεκινησε ουσιαστικα τις πωλησεις δεν υπηρχε πουθενα οταν ολη η "ανθρωποτητα" ασχολουταν με 16bit computing. Τα υπολοιπα για τις σημερινες "κοινοτητες" δεν εχουν καμια σχεση με ποιος ηταν ο καλυτερος home micro το 1985-1986-1987.

@pookyman - Ουτε εμενα μου αρεσει το VS - ουτε εχει καμια σημασια σημερα - αλλα οκ γραψε και κατι ontopic :p
 
Paspartoo είπε:
Καπου εχετε μπερδεψει το timeline ...
Οταν εφτασε η στιγμη να αγορασουμε 16bit home micro - απλα δεν υπηρχε στην αγορα η Amiga.

Το μοντελο Α500 που ξεκινησε ουσιαστικα τις πωλησεις δεν υπηρχε πουθενα οταν ολη η "ανθρωποτητα" ασχολουταν με 16bit computing.
Έτσι ακριβώς! :thumbup:

Γι'αυτό και στο Amiga joke, ο An Cool, "τα χώνει" στην Amiga 2000... Γιατί πολύ απλά, η Amiga 500 δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To 85 υπήρχε η 1000άρα. Αν είχε κάποιος τα χρήματα ειλικρινά θα πήγαινε στον ST? Τον θυμάστε τον ST? Αυτόν με το εξωτερικό floppy και το πράσινο desktop? Μπορούσε να συγκριθεί με Amiga? Θυμάστε τι γινόταν στις εκθέσεις πληροφορικής και στα μαγαζιά μπροστά από τις Amiga?

Τέτοιο "ουάου" factor δεν υπάρχει ούτε καν σήμερα με τα Crysis σε SLI και δε ξέρω γω τι :)

Ναι η Amiga δεν ήταν το 85-86 υπολογιστής που τον αγόραζες εύκολα μιας και κόστιζε μια περιουσία.

Αυτό δεν έκανε τον ST όμως καλύτερο τεχνικά απλά πιο προσιτό :)

Η ιστορία έδειξε ότι όταν η Amiga το 87 με την 500 εξάλιψε και αυτό το πρόβλημα (της τιμής) ο περισσότερος κόσμος γύρισε προς τα εκεί.

Μπορεί κάποιος να πει με το χέρι στην καρδιά ότι όταν η 500 έπεσε στην τιμή του ST εκείνος προτίμησε τον δεύτερο από τεχνικής πλευράς?
 
Αν σε χάλαγε το πράσινο φόντο, αυτό άλλαζε εύκολα με το Control.acc, όπου μπορούσες να βάλεις όποιο χρώμα ήθελες...

Επίσης κυκλοφόρησαν και προγράμματα που μπορούσες να βάλεις μια εικόνα για φόντο...

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα...

Και βέβαια η Amiga έχει WOW! factor! Κανείς δε το αμφισβητεί αυτό. Όμως αν το θέμα είναι, οτι το WOW! factor της Amiga, ήταν λίγο ή πολύ περισσότερο από αυτό του ST, τότε πάσο...

Επίσης, WOW! factor είχε και το Dragon's Lair, αλλά..... ;) (Την είπα κι εγώ την κακία μου) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To 85 υπήρχε η 1000άρα. Αν είχε κάποιος τα χρήματα ειλικρινά θα πήγαινε στον ST?
Εγω το συνεχιζω λιγο ακομα - το 85 η 1000αρα ειχε μονο demos - αυτα που βλεπαμε στις εκθεσεις... ουτε την αγορασε κανεις ουτε και σκεφτηκε να την αγορασει ακομα και αν ειχε λεφτα - δεν πουλησε τιποτα και αποδειξη ειναι οτι την αγοραζουν τωρα για καθαρα συλλεκτικους (και ασχετους με το computing λογους) υστερα απο 25 χρονια για να πουν οτι την αγορασαν. Οκ δεκτο - αλλα μεχρι το 87 το μηχανημα αυτο απλα ΔΕΝ υπηρχε.

Δεν ξερω τι ειναι αυτος ο WOW factor(ας) - αλλα τη χαρα που παιρναμε ολοι εμεις οι 8μπιτοι το 1985-86 οταν "παιζαμε" με τον ST δεν την αντικατεστησε ποτε τιποτα αλλο.
 
Και εγώ όταν είχα δει πρώτη φορά ST χάρηκα που θα είχα το interface ενός mac σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από λίγους μήνες είδα και 1000ρα. Θυμάμαι ακόμα το Defender of the Crown με τη φωτιά να τρεμοπαίζει και να προσπαθώ να σκεφτώ πως το κάνουν.

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του νέου μηχανήματος δεν μπορούσα να πάω προς τη φθηνή λύση του ST παρόλο που ήταν πραγματικά καλός για την εποχή. Είπα θα περιμένω μέχρι να μαζέψω τα χρήματα να πάρω κάτι εξαιρετικό και μάλιστα πέρασαν 3 χρόνια μέχρι να πάρω δική μου Amiga.

Παρόλα αυτά είχα για 3 μήνες έναν δανικό ST με PRO24 κατά το 87 αν θυμάμαι καλά για midi κατάσταση χωρίς να έχει μπει ούτε μια δισκέτα με παιχνίδι (λόγω monitor).

Ζώντας τον ST με την προγραμματάρα της εποχής και βλέποντας την 500άρα στα μαγαζιά τι μπορεί να κάνει... ε... καταλαβαίνεις.
 
DINO είπε:
Αλήθεια, γιατί το Shadow Of The Beast, στον ST sucks;
Εφ' όσον μιλάμε για μουσική - και πιό συγκεκριμένα, την μουσική της εισαγωγής, τότε κατά τη γνώμη μου, it doesn't suck. ;)

Πρόκειται για ένα φοβερό sample που είναι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό κοντά στην αυθεντική εκτέλεση της Amiga.

Δυστυχώς τα πάντα στην εισαγωγή είναι "παγωμένα" για να βγεί στον αέρα αυτό το φοβερό κομμάτι :( (παρόμοια περίπτωση είχαμε π.χ. και στο Cannon Fodder, όπου στην εισαγωγή παίζει το sample -το οποίο και πάλι είναι πολύ κοντά σε εκείνο της Amiga-, και μόνο όταν πλέον τελειώσει, πέφτουν τα "credits").

Επειδή όμως στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων η μουσική επένδυση ενός παιχνιδιού δεν εξαντλείται στην εισαγωγή, προχωρώντας in-game (όπου αναλαμβάνει πιά το τσιπάκι ήχου αυτό καθεαυτό να παίξει μουσική), η διαφορά πλέον γίνεται κάτι παραπάνω απο εμφανής...

Tώρα βέβαια θα μου πείτε πως "in-game δεν τίθεται καν θέμα", διότι έτσι κι αλλιώς ο ήχος που ακούγεται απο Amiga είναι "ξερός", επειδή δεν είναι... "chiptune" ή επειδή δεν έχει καλό "άκουσμα" (!), ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

Οκ, ας το δεχτούμε. Ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του.

Ομως πάω στοίχημα πως αν μαζέψω 100 νοματαίους (ουδέτερους, που δεν γνωρίζουν απο Amiga και ST), και τους βάλω να ακούσουν και να συγκρίνουν την in-game μουσική π.χ. του SotB ή του Cannon Fodder που αναφέραμε παραπάνω, η συντριπτική πλειοψηφία θα προτιμήσει τον ήχο που προέρχεται απο Amiga...

Και επαναλαμβάνω πως αυτό δεν το λέω για να "ρίξω" τον ST σε δυνατότητες, αλλά για να αποδείξω πως μερικές φορές γινόμαστε (άθελά μας ίσως) άδικοι όταν κριτικάρουμε έναν άλλο υπολογιστή.

(παραθέτω και τα σχετικά αρχεία σαν απλό παράδειγμα. Είναι σε μορφή mp3, γιά να μπορούν να τα ακούσουν όλοι, και είναι γραμμένα απο εξομοίωση ήχου, και όχι απο youtube, για μεγαλύτερη ακρίβεια)

Να ρωτήσω λοιπόν και κάτι άλλο, σχετικό με το παραπάνω θέμα:

Εφόσον υπάρχει τέτοια απέχθεια προς τον DMAοειδή, PCMίστικο (όπως θέλετε πείτε τον) ήχο της Amiga, γιατί όταν προχώρησε σε κάτι αντίστοιχο ο STE, τον εκθειάζουμε, του πλέκουμε εγκώμια, γράφουμε διθύραμβους, κλπ., κάθε φορά που τυχαίνει να εκμεταλλεύεται αυτές του τις δυνατότητες σε ορισμένα games, demos, κλπ ?

Γιατί έγινε αυτό το... "de-evolution" με την προσθήκη αυτής της τόσο "ξερής" και απαίσιας amigoειδούς μουσικής, την στιγμή που ήδη έχουμε τον απίθανο, "κρυστάλλινο" ήχο του chip, που τα βγάζει όλα νοκ-άουτ απο μόνο του ?

Mήπως αυτού του είδους ο ήχος μας ακούγεται "ξερός" όταν το κουτί του υπολογιστή γράφει απ' έξω "Amiga", ενώ όταν γράφει "STE", ο ήχος ξαφνικά παίρνει τα πάνω του; ;)

DINO είπε:
Γιατί στο Epic, το κομμάτι που παίζει στην εισαγωγή ο ST, είναι κλάσεις ανώτερο από αυτό στην Amiga;

I guess we'll never know...
Noμίζω είχαμε "αγγίξει" το θέμα αυτό και παλιότερα... ;)

Θεωρώ την σύγκριση λίγο άστοχη:

Αποκλειστικά και μόνο σαν σύνθεση (δηλαδή οι νότες) και όχι κατ' ανάγκη σαν ποιότητα ήχου, προτιμώ το κομμάτι που παίζεται στην έκδοση του ST (αλλά και του PC).

(απ΄ότι με είχε πληροφορήσει ο Cpt. Kal, πρόκειται για μέρος της σουίτας "The Planets", του Holst).

Στην Αmiga για άγνωστο λόγο παίζεται *διαφορετικό* κομμάτι.

Είμαι της άποψης πως αν έπαιζαν την ίδια μελωδία, στην Amiga κάλλιστα θα μπορούσε να υπερισχύει ποιοτικά.

Ομως, "I guess we'll never know" - όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Dino. :)

circleag είπε:
Αχου!!!ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΦΡΟΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤOY PINKMAN (2:30) ΣΤΗΝ AMIGAAAAAAA........

ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!!

Ελεοοοος και κριμα :(
Γι' αυτό να προσέξεις πολύ σε ποιόν θα δώσεις την 600άρα στην κοπή, φίλε circleag !!

Δεν θέλουμε να βρεθεί σε "λάθος χέρια" και να την δούμε και αυτήν σε κάνα βιντεάκι... Χαχαχα !! :D :D
 
billy είπε:
Γιατί έγινε αυτό το... "de-evolution" με την προσθήκη αυτής της τόσο "ξερής" και απαίσιας amigoειδούς μουσικής, την στιγμή που ήδη έχουμε τον απίθανο, "κρυστάλλινο" ήχο του chip, που τα βγάζει όλα νοκ-άουτ απο μόνο του ?
Δεν υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο...

Όμως το συγκεκριμενοποίησες και μιλάς αποκλειστικά για in-game music, σε παιχνίδια, ενώ εγώ μιλάω γενικώς για μουσική στα δύο συστήματα...

Αν θέλεις να δώσω credit στην Amiga για την in-game music, στα παιχνίδια της, το δίνω απλόχερα...

Πάρε όμως ένα παράδειγμα, in-game music, στο οποίο θεωρώ πως παίζουν ρόλο τα ακούσματα που έχει ο καθένας στην πορεία του με τους υπολογιστές:


Είναι απλά ένα παράδειγμα, για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω για "ακούσματα"...
 
Πίσω
Μπλουζα