Amiga vs Atari ST

Maddog είπε:
Ο μόνος τρόπος να έχει καλύτερο multitasking και γραφικά ένας ST είναι να είναι η Amiga χαλασμένη. :p
ελα μωρε ολες χαλασμενες ειναι....GUUUURUUUUU!!! GUUUURUUUUU!!!
 
Αχου!!!ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΦΡΟΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤOY PINKMAN (2:30) ΣΤΗΝ AMIGAAAAAAA........

ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!!

Ελεοοοος και κριμα

status είπε:
Τι σε ξαφνιάζει; Αφού μόνο έτσι μπορεί ο ST να έχει multitasking και καλύτερα γραφικά..χεχεχεχε:Ρ

Maddog είπε:
Ο μόνος τρόπος να έχει καλύτερο multitasking και γραφικά ένας ST είναι να είναι η Amiga χαλασμένη. :p
Μόλις αντελήφθην, γιατί επιλέξατε υπολογιστή με θηλυκό όνομα!!! :p
 
Και μιας και μιλήσαμε για midi εκείνης της εποχής, ρίξτε μια ματιά στο videάκι έχει απ΄όλα.

ST, 1000άρα, IIGS, Mac !
 
LoL! Ένας από τους παρουσιαστές, είναι ίδιος ο τεράστιος Στράτος Διονυσίου!

Τσεκάρετέ το, ειδικά στο 8:25...
 
o st ειδικα στην ελλαδα αδικηθηκε πολυ

μαλιστα μερικα παιχνιδια του ηταν καλυτερα απο της amiga,συγκρινετε το team suzuki και θα καταλαβετε

ασε που σε μια δισκετα χωραγαν 3-4 παιχνιδια (απο τους γνωστους hackers της εποχης)οπου φορτωνανε σφαιρα

το ξερουμε ολοι πως η amiga ειναι γενικα καλυτερη,αλλα οχι οτι ειναι ενα τεχνολογικο θαυμα,ενα φαινομενο που προσπαθουν να παρουσιασουν πολλοι,απλα ειναι ενας καλυτερος st για μενα
 
DINO είπε:
9. Ο Atari ST, έχει γρηγορότερo επεξεργαστή, πράγμα που τον κάνει πιο γρήγορο στα vector graphics - FACT!

billy είπε:
To πόσο πιό γρήγορα ήταν τελικά αυτά τα vectors, παραμένει μέγα μυστήριο... :diablotin:
Formula One Grand Prix - Amiga


Ελπίζω να έλυσα το μυστήριο... :diablotin:
 
DINO είπε:
Formula One Grand Prix - Amiga


Ε, και; Και οι δύο μείναμε με τις δισκέτες στο χέρι (για να μην πω τίποτε άλλο και με φάει ο Χέρκουλας) το θέμα είναι ότι η ατάρι πήρε πόδι πιο γρήγορα. (χαρ χαρ χαρ:Ρ).
 
status είπε:
Ε, και; Και οι δύο μείναμε με τις δισκέτες στο χέρι (για να μην πω τίποτε άλλο και με φάει ο Χέρκουλας) το θέμα είναι ότι η ατάρι πήρε πόδι πιο γρήγορα. (χαρ χαρ χαρ:Ρ).
Η atari έκλεισε 2 χρόνια μετά την C=. Get your facts straight ;)
 
status είπε:
Για την απόσυρση του st από την αγορά λέω.
Ενδιαφέρουσα ερώτηση, πότε παράχθηκε ο τελευταίος ST/Falcon από την Atari και πότε η τελευταια Amiga από την C=. Λογικά κάπου στο 94 πρέπει να σταμάτησε η Atari να βγάζει computers...
 
ChrisTOS είπε:
Ενδιαφέρουσα ερώτηση, πότε παράχθηκε ο τελευταίος ST/Falcon από την Atari και πότε η τελευταια Amiga από την C=. Λογικά κάπου στο 94 πρέπει να σταμάτησε η Atari να βγάζει computers...

Δεν είσαι «νεκρός» όταν σταματήσεις να βγάζεις υπολογιστές, αλλά όταν δεν σε υποστηρίζουν, στενά, τα software houses.

Μην το πάρεις σαν φλέϊμ έτσι, αγαπώ και την ατάρι επειδή πέρασα πολλές ώρες των παιδικών μου χρόνων μπροστά και στα δύο.

Πολλές καλές αναμνήσεις εν 68κ αδελφοί :)
 
DINO είπε:
Ελπίζω να έλυσα το μυστήριο... :diablotin:
Χαχαχα !! :D

Dino, θα προσπαθήσω να επανέλθω απο Τετάρτη, διότι αυτές τις μέρες μου είναι δύσκολο.

Προς το παρόν, θα πω μόνο ότι... σε πάω !! ;)
 
status είπε:
Δεν είσαι «νεκρός» όταν σταματήσεις να βγάζεις υπολογιστές, αλλά όταν δεν σε υποστηρίζουν, στενά, τα software houses.
Μην το πάρεις σαν φλέϊμ έτσι, αγαπώ και την ατάρι επειδή πέρασα πολλές ώρες των παιδικών μου χρόνων μπροστά και στα δύο.

Πολλές καλές αναμνήσεις εν 68κ αδελφοί :)
Μπορώ να βάλω ένα άλλο benchmark, πότε βγήκε ο τελευταίος κλώνος του μηχανήματος.... Αλλά ακόμα και στα software houses συμμετέχουν και αυτά που παράγουν εφαρμογές. Και εκεί σου χω benchmark....
 
billy είπε:
To πόσο πιό γρήγορα ήταν τελικά αυτά τα vectors, παραμένει μέγα μυστήριο... :diablotin:
Speed, speed, speed... οκ και χωρις vector!

Σε Amiga..


Ειλικρινα μιας και εχω παιξει και στις δυο πλατφορμες το παιχνιδι, στον ST ειναι full throttle σε σημειο οταν πας να παιξεις μετα σε Amiga νομιζεις οτι παιζεις σε slow motion με το action replay. Μου φαινεται οτι πρεπει να κανουμε δωρο ενα ST στον alkis21 για σωστη προπονηση και μετα να τους παιρνει τα σωβρακα (οσα τους εχει αφησει δηλαδη) στα Amiga Kick Off tournaments!! Θα ειναι σαν να κλεβεις ζαχαρωτα απο μωρακι! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Speed, speed, speed... οκ και χωρις vector!
Σε Amiga..


Σωστά πάει λίγο πιο γρήγορα αλλά απο γραφικά και λεπτομέρεια νομίζω είναι ένα κλικ κάτω. Π.χ. το τέρμα δεν έχει καν δίχτυ στον Atari!!
 
Εμμμμ...λειπουν καμποσες γραμμες απο το γηπεδο...
 
Αυτα λειπουν επειδη οι αχρηστοι (βλεπε Dino Dini, Steve Screech) βαρεθηκαν να τα συμπεριλαβουν. Στο δικο μου Kick Off (και στο Extra Time) εβαλα τις τελιτσες στην μπαλα κατι που θεωρω ελεεινα απαραδεκτο το να τα προσθετει ενας χρηστης ενω μπορουσαν οι αχρηστοι να αφιερωσουν λιγη ωριτσα και να τις βαλουν (oπως και γραμμες και διχτυα και ταμπελες) και να δωσουν ενα σωστο και ολοκληρωμενο παιχνιδι στον ST.

Οσο για τις δικαιολογιες των Amigaδων στο οτι λειπουν πραγματα απο το γηπεδο (αρα για αυτο εχει περισσοτερη ταχυτητα?), μιας και στην Amiga το παιχνιδι ειναι υπερκομπλε και "βαρυ" τα customακια της Amiga δεν μπορουσαν να τα αναλαβουν και να αφησουν τον 68000 να τα δωσει ολα? Χμ.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα