Amiga vs Atari ST

billy μου φυσικά και σε πάω, και ο χαρακτηρισμός "έπαρση" δεν αφορούσε εσένα, αλλά ούτε και την πλειονότητα του forum! ;)
 
Ξέθαμμα time!

Νομίζω δεν υπάρχει χαρακτηριστικότερο παράδειγμα που δικαιολογεί την προτίμηση που δείχνουν κάποιοι στην synth μελωδία...

Ας ακούσουμε την in-game μελωδία του Blood Money, στην Amiga και στον ST:

Ωμό synth FTW!!!!!
 
@Dino

Μετά από 20+ χρόνια ναι...έχει μια πιο retro αίσθηση η YM sound chip μουσική του ST αλλά τότε που νιώθαμε ότι έχουμε 16bit υπολογιστές αιχμής δεν είχε την ίδια αίσθηση,με την Amiga φυσικά να υπερτερεί ως πιο προηγμένο piece of hardware.
 
Δεν έχω αμφισβητήσει ποτέ την ανωτερότητα της Amiga ως ωμό hardware... ;)
 
DINO είπε:
Δεν έχω αμφισβητήσει ποτέ την ανωτερότητα της Amiga
κάλιο αργα παρά ποτε... :p

Πάντως εμένα μου αρέσει περισσότερο ο ήχος στην αμίγκα...ομολογώ όμως ότι η έκδοση του στ ίσως επειδή ο ήχος μου θυμίζει τον 6128 μου είναι τρομερά ρετρό!

Αν θέλεις πάντως να σε κατατροπώσω και το 2012 στο αγαπημένο μου vs είμαι εδώ... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά άκουσα την μουσική επένδυση του Blood Money στον Atari ST. Είχα την εντύπωση ότι θα ήταν η ίδια μελωδία αλλά καθαρά synthesized. Ευχάριστη έκπληξη, δεν μπορώ να πω όμως ότι την θεωρώ ανώτερη. Ίσως φταίει και η προκατάληψη μου.
 
Έχει να κάνει τελικά, με τα ακούσματα του καθενός, πως έχει συνηθίσει να τα ακούει...

Πάντως, χαίρομαι που μέσα από τη συζήτησή μας, ανακαλύπτουμε καινούργια πράγματα...
 
Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο tune στην Amiga είναι μέσα στα πλέον αγαπημένα του Shock !! :)

Aντίθετα με το beatάτο κομμάτι της εισαγωγής στην Amiga, το in-game είναι πιό ήπιο και ελαφρώς "θλιμμένο" - χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως είναι κάτι το άσχημο.

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η μελωδία της Amiga συγκριτικά με εκείνη του ST - η οποία μοιάζει κάπως συνηθισμένη, χωρίς κάτι το ξεχωριστό.

Τονίζω την λέξη "μελωδία", διότι κυρίως εκεί μπορούμε να συγκρίνουμε τα δύο κομμάτια, και όχι σε "ποιότητα ήχου" (για να γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχαν την ίδια μελωδία, ώστε να υπάρχει εξαρχής κοινός "παρονομαστής").

Παρόμοιες περιπτώσεις διαφορετικής μουσικής ανα version, έχουμε και σε αρκετά άλλα παιχνίδια - όπως π.χ. το Lost Patrol (όπου προτιμώ την μελωδία της Amiga), το EPIC (όπου προτιμώ την μελωδία του ST - και ευτυχώς είχα και την πολύ καλή PC version), κλπ, κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eνα απο τα παιχνιδια που λατρεψα στον ST ηταν το Starglider, και ενα μεγαλο λογο σε αυτο ηταν η μουσικη στην εισαγωγη του. Ενα επιβλητικο sample που ελεγε "Staaaaarglider... from Rainbird.. rainbird.. rainbird.. rainbird..!". Ηξερες ποιο ηταν το παιχνιδι και ποιος το εφτιαξε!

Στο 0:40..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης ποτε δεν καταφερα να αγαπησω την μουσικη της amiga στο pacmania...

Εδω ειναι λες και πηγα να αγορασω αρμονιο β διαλογης και μου το εβαλαν σε demo να δω τι μπορει να κανει...
 
Billy έχεις μνήμη ελέφαντα! Το blood money είναι για μένα ένα από τα καλύτερα tunes της Amiga αν και "θλιμμένο" όπως λες.

Πάρε ένα πιο εύθυμο remix.

@Phil_Vr ωραία η εισαγωγή στο Starglider αλλα μικρή.
 
DINO είπε:
Ξέθαμμα time!
Νομίζω δεν υπάρχει χαρακτηριστικότερο παράδειγμα που δικαιολογεί την προτίμηση που δείχνουν κάποιοι στην synth μελωδία...

Ας ακούσουμε την in-game μελωδία του Blood Money, στην Amiga και στον ST:

Ο ήχος σχεδόν ίδιος με του αμιγκακίου, όταν ξεκινάς και παίζεις όμως, βλέπεις ενα εγχρωμο πακμανάκι, και το background είναι από spectrum ZX81. Ρε πΛΛάκα μας κάνετε;;;;

Δεν απαντάω ξανά εδώ, κουράστηκα. Δε μπορώ, θέλετε ψυχολόγο. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Ο ήχος σχεδόν ίδιος με του αμιγκακίου, όταν ξεκινάς και παίζεις όμως, βλέπεις ενα εγχρωμο πακμανάκι, και το background είναι από spectrum ZX81. Ρε πΛΛάκα μας κάνετε;;;;
O ηχος ειναι πολυ πιο arcade υφης στον ST και για αυτο εκανα τον λογο. Τωρα αν θελεις την γνωμη μου για το κυριως παιχνιδι.. πιστευεις πως δεν μπορουσε ο ST να βγαλει το ιδιο αποτελεσμα απλα ετυχε αρπαχτης η εκδοση του? Γιατι το παιχνιδι καθε αυτου ειναι απλο και σιγα την τεχνικη αρτιοτητα που εχει. Και μην μου πεις για μεγαλυτερη οθονη, χρωμματα και scrolling.. και ειδικα για το τελευταιο! Εδω ακομα και ο blitter στην amiga κοιμαται αφου την σπασμοδικη κινηση που κανει στο scrolling δεν την ανεφερες μαεστρικα! ;) Παντως στο συγκεκριμενο παιχνιδι μου αρεσει περισσοτερο να βλεπω την μιση οθονη και το ομορφο πανελακι στα δεξια, χωρια που το παιχνιδι ειναι και πιο ενδιαφερον αφου δεν εχεις ολο το οπτικο πεδιο για να κανονιζεις τακτικες.
 
phil_vr είπε:
Eνα απο τα παιχνιδια που λατρεψα στον ST ηταν το Starglider, και ενα μεγαλο λογο σε αυτο ηταν η μουσικη στην εισαγωγη του. Ενα επιβλητικο sample που ελεγε "Staaaaarglider... from Rainbird.. rainbird.. rainbird.. rainbird..!". Ηξερες ποιο ηταν το παιχνιδι και ποιος το εφτιαξε!
Σε αντιθεση η μουσικη στην εισαγωγη που εχει η Αmiga ειναι κατι εντελως αδιαφορο και ασχετο..
To Starglider είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια (απο τον καιρό του Amstrad), και το έχω παίξει αν όχι σε όλες, στις περισσότερες εκδόσεις. :thumbup:

Phil, σε διαβεβαιώ ότι το samplάκι του ST "Starglider, from Rainbird", υπάρχει και στην έκδοση της Amiga, αλλά δυστυχώς το είχαν βάλει στην αρχή, όταν φόρτωνε το παιχνίδι. Ομολογώ, πως και εγώ θα το προτιμούσα σε άλλη "θέση" ;) - και αυτό είναι το μόνο "μείον" της amiga version.

Επίσης, η μουσική που ακούς στην Amiga, δεν είναι άσχετη. Αυτή είναι η 2η μουσική του Starglider, αλλά δεν υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις (θυμάμαι σίγουρα πως υπήρχε στην 128k έκδοση του spectrum - σε χειρότερη εκτέλεση φυσικά).

phil_vr είπε:
Επισης ποτε δεν καταφερα να αγαπησω την μουσικη της amiga στο pacmania...
(ST) :

Παιχνιδιαρα και καταλαβαινεις πως παιζεις παιχνιδι. Eχω παιξει απειρες φορες το παιχνιδι απλα και μονο επειδη η μουσικη του με παρακινουσε να το βαζω ξανα και ξανα..

(Amiga) :

Εδω ειναι λες και πηγα να αγορασω αρμονιο β διαλογης και μου το εβαλαν σε demo να δω τι μπορει να κανει...
Χαχαχα !! :D

Phil, η μουσική στον ST είναι πολύ καλή (θυμίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την αντίστοιχη του amstrad μου), αλλά στην Amiga μου ακούγεται ελαφρώς πιό επαγγελματική σαν εκτέλεση.

Επειδή στο βίντεο του youtube για Amiga που παρατέθηκε δεν βγαίνει τόσο καθαρή (ίσως επειδή ακούγονται ταυτόχρονα και τα εφφέ), την έγραψα σε mp3 απο τον υπολογιστή μου για όποιον θέλει να την ακούσει "ατόφια".

Επίσης έγινε λόγος και για την "σπασμωδική κίνηση" του scrolling στην Amiga - πράγμα που όμως δεν ισχύει, αφού η κίνηση στην Amiga είναι "smooth as silk" !! Παρακαλώ *μην* συγκρίνετε παράγοντες όπως η ομαλή (ή μη) κίνηση, με βάση τα... βίνδεα του youtube !! ;)

Shock είπε:
Billy έχεις μνήμη ελέφαντα! Το blood money είναι για μένα ένα από τα καλύτερα tunes της Amiga αν και "θλιμμένο" όπως λες.
Kάτσε, και θα σου βρώ και το (ιστορικής σημασίας πλέον), thread όπου το ανέφερες.

Εδώ είσαι. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιlly you rule! :) Βρε ποτε δεν αμφεβαλα για τις δυνατοτητες της Amiga, και για αυτο επικεντρωθηκα λιγο στον ηχο αφου ειχαν αυτες τις "ωμες" διαφορες στα samples (οπως μου αρεσει η πιο ακατεργαστη μουσικη στο Gods στον ST παρα στην Amiga) που εκαναν αυτες τις διαφορες. O Rygar με ξεσηκωσε και τις βαλαμε διπλα διπλα τις εκδοσεις!!! χαχαχαχαχα Παντως η ραφιναρισμενη μουσικη του pacmania στην amiga εξακολουθει να ερχεται τελευταια παντα στην προσωπικη μου προτιμηση.

Μακαρι να βλεπαμε προσπαθειες οπως στον CPC με remake παιχνιδιων που αγαπησαμε με πουσαρισμενα τα μηχανηματα στο μεγιστο. Εκει ισως ειχαμε βεβαια σχεδον παραπλησια παιχνιδια καθως θα παιζαμε πια στο μετρημα χρωματων παρα σε οτιδηποτε αλλο αφου τα μηχανηματα ειναι πολυ κοντυτερα σε επιδοσεις το ενα με το αλλο σε σχεση με τις πολλες φορες χαωδεις αποστασεις στα 8bit μηχανηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχε !!

Phil, όντως σε games όπου τα tunes Amiga/ST είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο (Pacmania, New Zealand Story, Rainbow Islands, Gods, κλπ), είναι πιό δύσκολη η επιλογή. Προσωπικά ψηφίζω Amiga στα παραπάνω, αλλά τείνω να δικαιολογώ και τους ST users που προτιμούν τα δικά τους σε τέτοιες περιπτώσεις. :)

Oσο, για τον cpc ήθελα πολλά πράγματα εκείνη την εποχή (π.χ. την κυκλοφορία λιγότερων ports και περισσότερων 128k exclusive versions), αλλά δεν θα εμβαθύνω διότι πάω βούρ για off-topic και θα με κυνηγήσουνε. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως απορώ που θεωρείτε ανταγωνιστικές σε ήχο τις παραπάνω εκδόσεις σε ατάρι και αμίγκα. Δεν είναι!

Κρίνουμε εκ των υστέρων - με την ανάλογη δόση νοσταλγίας- οπότε δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί! Αγαπάμε τα ρετρο μασίνια και δεν το κρύβουμε!Ακόμα και αυτό το βρωμο στ που δεν έχω πάρει ακόμα!

Αν όμως γυρίσουμε νοητά στην εποχή εκείνη, 1989-1991 ποιο θα μας εντυπωσίαζε περισσότερο; Ο εξελιγμένος μεν κλασσικός δε ήχος του yamaha chip στον st που τον ξέρουμε από το 1984 στα cpc ή ο sampled ηλεκτρονικός ήχος της αμίγκα που μας άφηνε με το στόμα ανοικτό; Πλέον είμαστε χορτάτοι από καλό ήχο όμως τότε η αμίγκα ξεχώριζε, τελεία και παύλα!

Όποιος δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί και είναι φανμποϋ!
 
Rygar είπε:
Καμία σΚέση!!!! Στο αμιγκάκι ακούγεται επαγγελματικό, στο ST λες και φτιάξανε τον ήχο σε κανένα C64, αν και εσύ ο ίδιος το λες, ωμό synth!!. Οχι ότι δεν είναι ωραίο, απλά μή με συγκρίνεις....μάτια μου! :p
Πάσο!!!!

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ στο YT, την in-game music του Black Lamp, όπου πραγματικά "καληδάει" και θα ήθελα να ακούσω την αντίστοιχη και στην Amiga...

----------------------------------------------------------------------------------------

@spyros_s:

Βρε Σπύρο, αν πάρεις στις διακοπές σου τυπωμένο όλο το θρεντ και το διαβάσεις, θα δεις οτι ο ήχος είναι συγκρίσιμος, όταν παίζει samples ο ST και πολλές φορές με καλύτερη ποιότητα...

Όσον αφορά παιχνίδια, εφαρμογές, ήχο, demos, επίσης θα παρατηρήσεις οτι πότε τοπάρει ο ST και πότε η Amiga, και είναι προς τιμή του οτι συγκρίνεται με ένα ανώτερο hardwareικά μηχάνημα...

Τώρα, εγώ στο Bood Money, σύγκρινα μελωδία, όπως έχει γίνει παλιότερα και στο EPIC, όπως αναφέρει και ο billy...

Εμένα η μουσική της Amiga, μου ακούγεται όπως η μουσική του Άκη Φλωρεντή σε βιντεοταινία (και δε το λέω για να μειώσω τον κ. Φλωρεντή, αλοίμονο)...

Άκου αυτό:


Τελικά καταλήγω στο ίδιο πράγμα... Όπως έχει συνηθίσει ο καθένας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

έβαλα και τις 2 εκδόσεις αν και δεν μου αρέσει καμία ηχητικα!
 
Σπυρο, αν ρωτας εμενα προσωπικα (γιατι ο DINO ειναι πιο ψαχτιαρης!) ειναι λιγο περιεργη η απαντηση που θα παρεις. Τις αποψεις μου για την Amiga και τις δυνατοτητες της σαν hardware τις εχω εκφρασει και τεκμηριωσει σε παλιοτερα thread και φυσικα την εχω στεψει ως το πιο ανωτερο τεχνολογικο επιτευγμα που ειχαμε την ευκαιρια να πιασουμε στα χερια μας σαν πιτσιρικια. Αυτο δεν αλαζει και φυσικα δεν αφαιρει τιποτα απο τον τιτλο της.

Η δικια μου προσεγγιση καθως ειχα και τα δυο μηχανηματα (οχι ταυτοχρονα αλλα βρηκαν τον ιδιο βαθμο χρησης και τα δυο) επικεντρωνεται στο τι προσωπικα μου διεγειρει το αυτι μου (μιας και μιλαμε για τον ηχο στην αναζοπυρωση του thread). H Amiga ειχε σε πολλα παιχνιδια της ενα ιδιαιτερο ηχο, σαν (σιχαινομαι τις ταμπελες αλλα θα το βαλω για να βγει καποιο νοημα σε οτι λεω) pomp-synth, που στο δικο μου ηχητικο φασμα απλα δεν υπηρχε ταυτιση. Το ακατεργαστο και πολλες φορες ακαθαρτο sample που εκανε ο ST εβγαζε μια οικεια χροια που απλα προσεγγιζε πολυ κοντα τα γουστα μου. Ετσι πηρε η μπαλα πολλα παιχνιδια που επαιζα και μου αρεσαν στον ST και που με ξενιζαν στην Amiga. Tρανο παραδειγμα το Space Harrier.. στην Amiga ηταν σαν να πηγες σε συναυλια του Jean Michel Jarre ενω στον ST ειναι πολυ stripαρισμενο και απλοϊκο tune και ειδικα το sample που λεει Get Ready! Στην Amiga μια ζεστη καθαρη φωνη λεει Get Ready, ενω οταν συμβαινει αυτο στον ST δεν εχεις ιδεα τι λεει ο μαγκας! Ενα "βρωμικο" Get Ready που στα αυτια μου σαν πιτσιρικας ακουγοταν σαν ενα γρηγορο "Δεν Πειραζει" και ακομα το ακουω ετσι επειδη ετσι το συνηθισα!

Η ιδιοτητα αυτη στο να ειμαι πιο κοντα σε παιχνιδια στον ST εξαιτιας του ακουστικου τομεα, στο περασμα του χρονου δεν εχει αλαξει κατα πολυ. Για αυτο μιλω παντα για προσωπικη αποψη γιατι εγω δεν εχω προβλημα να ακουσω κατι απο χιλιοπαιγμενη κασσετα 35ετιας ενω ενας hifidelitιστας θα με σουβλιζε το πασχα αν του το εκανα αυτο!
 
Πίσω
Μπλουζα