Amiga vs Atari ST

Νομίζω ότι δεν διαφωνούμε στις γενικές αρχές της συζήτησης μας(εδώ που τα λέμε όποτε το κάνουμε αυτό συμβαίνει μόνο για τον χαβαλέ και πάντα καλοπροαίρετα)!

----------------------------

Μερικές σκόρπιες σκέψεις...

Επειδή το feeling της εποχής έχει πλέον χαθεί ανεπιστρεπτί και εμείς προσπαθούμε μέσα από φόρουμ σαν αυτό αλλά και από τα μηχανήματα της εποχής να το ξαναζήσουμε (όπως περίπου έκαναν στην ταινία Πολιτικη κουζίνα με τις μυρωδιες της Πόλης :) ), ίσως είναι δύσκολο να περιγράψουμε στην πράξη πως νιώθαμε τότε ειδικά όταν ο συνομιλητής μας είναι ξένος με τον χώρο. Πιο πιθανό να χαρακτηριστούμε γραφικοί, nerds, ότι παλιμπαιδίζουμε, ότι είμαστε κολλημένοι και λοξοί.

Μπορώ να καταλάβω το κόλλημα του dino με το st του αφού το κάθε παιχνίδι που εγώ εύκολα κάθε φορά ισοπεδώνω συγκριτικά για εκείνον είναι μια γλυκειά ανάμνηση που ότι και να πω θα παραμείνει τέτοια. Στο επίπεδοι αυτό δεν περιμένω από κανέναν μας να αλλάξει γνώμη...να είμαστε καλά να διαφωνούμε κύριοι :)
 
107 σελίδες and still going strong!

DINO says WOW!!!

Θα επανέρθω στο θέμα chipmusic και θα σας παρακαλούσα να ακούσετε το παρακάτω...

Προσωπικά, το γνωρίζω το tune, από το demo If Pigs Could Fly...

Απολαύστε ( ? )...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Atari και ξερω ψωμι....

Βεβαια μετα απο 1-1,5 χρονο αναθεωρησα και βουτηξα το ξερω ψωμι στην μαρμελαδα να γλυκανει και να μαλακωσει.

Ηταν η αγορα της Amiga (Α500)

Παιχνιδια επαιζα, γι αυτο ειχα παρει αρχικα εναν STFM και μετεπειτα μια A500.Κανένα απο τα δυο δεν τα πειρα για midi, DTP και κουρφεξαλα (εκτος εαν σε αυτην την κουβεντα, συμμετεχουν επαγγελματιες μουσικοι, γραφιστες, εκδοτες περιοδικων κτλ, της 10ετιας του '80 - αρα αρκετα μεγαλυτεροι ηλικιακα ενδεχομένως).

Ο Falcon ειχε δυνατοτερο hardware αλλα τον εφαγε η μαμα αταρι και οι εκδοτες παιχνιδιων - απαξιωση λεγεται. ασε που η τιμη ηταν 2x πανω απο τη 1200... (οκ, ο Ανερουσης εκοβε 15-20k για να προωθησει το θηριο Falcon, αλλα αυτο δεν εφτανε!).

Τον Falcon τον εβγαλαν για να γινει το εργαλειο του επαγγελματια μουσικου, DTπα, γραφιστα, αλλα δεν λογαριαζαν οτι ηταν η εποχη των PCs πλεον! Η δε Α1200 εξακολουθουσε να προσφερει το οικιακο ΠΑΙΧΝΙΔΙ ποιοτητας ομως, και αυτο ηθελε ο πιτσιρικας.

Και ας ειμαστε ρεαλιστες... τα 3/4 γνωστων μου και κατοχων Atari (ST/STE) μεταπηδησαν στην Amiga (μεχρι να πανε στο 286-386), παιχνιδια παιζαμε, αυτη μας ικανοποιουσε και απο θεμα τιμης και απο θεμα πλειαδας ποιοτικών τιτλων.

Προσωπικες αποψεις οι παραπανω. οι δικες σας μπορει να ειναι διαφορετικες, αλλα καθ ολα σεβαστες. :)
 
Οποιος ηθελε να δουλεψει πιο σοβαρα με DTP εδω που τα λεμε, μαλλον θα πηγαινε προς Apple μερια και λιγοτερο προς Atari/Amiga. Αυτο θυμαμαι τουλαχιστον εγω σε μεγαλο βαθμο. Οσο για τη γενικοτερη "κοντρα" των δυο μηχανηματων, ειναι πολυ νοσταλγικο ολο αυτο αλλα νομιζω πως γινεται σε λαθος βαση γιατι ο χρονος διαστρεβλωνει πολλα και σιγουρα ξεχνιουνται και περισσοτερα. Τεχνικα, και τα δυο μηχανηματα ηταν πολυ κοντα με την amiga να υπερτερει ενδεχομενως σε καποια σημεια ωστοσο εν τελει, ενα ακομη κριτηριο ειναι και η συνεχεια τους στο χρονο: Για μενα, οσο κι αν ακουγεται παραδοξο, τα καλυτερα χρονια της amiga ηταν η περιοδος 1993-1999 με πολλα και καλα add-ons που εβγαιναν ακομη και για την Α500, μια σειρα απο ωριμα και ουσιαστικα πλεον games, καλα περιοδικα που στηριζαν το μηχανημα και μια μεριδα amiga users που πραγματικα χρησιμοποιουσε συνειδητα τη πλατφορμα και αργησε να το γυρισει σε PC/Mac. Γενικα υπηρχε ενας αναβρασμος που προσπαθουσε να κρατησει το μηχανημα ζωντανο (κι εν μερει τα καταφερε) κι αυτο αποδεικνυει το ποσο δημοφιλης ηταν η πλατφορμα τουλαχιστον σε χωρες οπως η Γερμανια, η Αγγλια, η Ιταλια. Θα ηταν ενδιαφερον στο πλαισιο της κουβεντας να διαβαζα κατι σχετικο με τα Atari στη twilight zone τους και ακομη και μεχρι σημερα. Ενδεικτικα παντα.
 
Να συνεχίσω και εγώ με την γνώμη μου. Δεν χρησιμοποίησα την Amiga 500, για οτιδήποτε σοβαρό παρά ένα χρόνο πρωτού την αντικαταστήσω με pc, οπότε και λόγω ειδικότητας στο Λύκειο ασχολήθηκα με την απαίσια Amiga Basic.

Έπαιζα παιχνίδια οπότε και διαφωνούσα μετά βδεληγμίας με τον συμμαθητή μου, που καθόμασταν στο ίδιο θρανείο και ο οποίος τύχαινε να είναι ευτυχής κάτοχος Atari ST 520. Ω τι μέρες ήταν πάντως, θυμάμαι μετά το σχολείο ή τα Σαββατοκύριακα να τον καλώ για να του αποδείξω την ανωτερότητα της Amiga. Αμετανόητος αυτός, παρόλο που ενδότερα αναγνώριζε την ανωτερότητα στα γραφικά-ήχος το αρνιόταν και με καλούσε για το επόμενο session στο σπίτι του, όπου έβλεπα αντίστοιχα (και καλά) την ανωτερότητα του Atari.

Αποκομμένος πλέον απο το κλίμα της εποχής και 21 χρόνια μεγαλύτερος δεν μπορώ να μιλήσω με θέρμη για το θέμα. Σας ζηλεύω ρε μάγκες για το πάθος σας. Συνεχίστε, για άλλες 100 σελίδες.

Τώρα, για τον Falcon έμαθα εδώ μέσα πολύ αργά, ενώ την Amiga 1200 την είχα δει σε γνωστό το 1995 όταν πλέον είχα γυρίσει για τα καλά σε pc. Με έπιασε τότε μία νοσταλγία και ένα αίσθημα ενοχής που την είχα εγκαταλείψει. Άρχισα να αγοράζω Amiga shopper, Amiga Format και ότι άλλο περιοδικό σχετικό με Amiga έβρισκα. Δυστυχώς, χρήματα για Amiga 1200 δεν διέθετα τότε, οπότε έπαιζα με την αρχαία πλέον Amiga 500. Αυτό κράτησε για ορισμένα χρόνια και ξεχάστηκε. Η Amiga ήταν απλώς ιστορία πλέον για μένα. Άνοιγα την 500άρα μία στις τόσες αλλά επέστρεψα μόλις πριν 2 έτη, οπότε και αγόρασα μία 1200 σε πολύ καλή κατάσταση με accelerator. Αυτά απο εμένα.

Περιμένω να διαβάσω άλλες 2 σελίδες του νήματος μέχρι το βράδυ. :)
 
Είχα παίξει/δει πάρα πολλά παιχνίδια σε Amiga 500 και σχεδόν κάθε φορά μου έπεφταν τα μασέλια και τα αυτιά…όταν όμως είδα τον ST τον ερωτεύθηκα…όχι για τα παιχνίδια (που δεν είχα δει/ακούσει) αλλά για την εμφάνιση! Με κέρδισε η εξωτερική εμφάνιση (όπως πάντα) και όχι το περιεχόμενο…και ποτέ δεν το μετάνιωσα!

Για το τι είναι Amiga 500-Atari 520 ST τα έχετε γράψει άπειρες φορές…Θα κρατήσω τον τίτλο του PIXEL… “Διαστημική τεχνολογία για λίγους”! Όσο για τον ST…τίμιος 16bitος...τα έκανε όλα και συνέφερε!

Όσο για 1200/Falcon…Η πρώτη δεν ήταν αυτό που θα έπρεπε εν έτη ʼ92, από την άλλη το γεράκι ήταν υπολογιστής βαρέων-βαρών…το γιατί απέτυχε η πρώτη, μάλλον γιατί δεν ήταν “Διαστημική τεχνολογία για λίγους”, για τον δεύτερο ξέρετε εσείς καλύτερα…για μένα είναι ένας υπολογιστής που ποτέ δεν γνώρισα μέχρι που μπορεί να φτάσει…

(μη κολλάτε στις τιμές!!!)
 
Χαίρομαι πάντως που η όλη φάση του ευγενούς vs αρέσει σε πολλούς. Είχα την εντύπωση ότι γινόμαστε ενίοτε βαρετοί αφού επαναλαμβάνονται χιλιοειπωμένα πράγματα. Τουλάχιστον από την μεριά μου προσπαθώ να μας μεταφέρω στον βαθμό που μπορώ στην λογική της εποχής....το αν το καταφέρνω είναι άλλο πράγμα :)

Θα κρατήσω για το καλό της κουβέντας μια άποψη που γράφτηκε παραπάνω...πράγματι ο στ έδειχνε πιο όμορφος από την ...βιομηχανική αμίγκα...όσο βέβαια τα μηχανήματα ήταν κλειστά! Μετά η κατάσταση αντιστρεφόταν άρδην!

Προσωπικά θεωρώ ομορφότερη αμίγκα την 1200 ακόμα και την 600 λόγω κόμπακτ μεγέθους!
 
Aυτο που τελικα μετρουσε σε εμας τα "παιδια", ηταν τα παιχνιδια και η φημη που επικρατουσε οτι η αμιγκα ειναι καλυτερη σε αυτα.

Και μεταξυ παιδιων, αυτο εχει σημασια, τι "ακουγεται". Αλλωστε πολλοι ειχαν Α500 και εκαναν ανταλλαγη δισκετων, ενω οι χρηστες

αταρι ηταν πολλοι λιγοτεροι. Δεν εβρισκαν αλλους με αταρι να πουν την γνωμη τους, ηταν μπακουρια!!!!!
 
Δεν ήταν φήμη αλλά fact! Διαφορετικά δε θα κάναμε τόση φασαρία για ν' αποκτήσουμε amiga.
 
Οπως είπε και ο Σπύρος, είναι ευχάριστο που το κλίμα στο thread παραμένει ήπιο, διότι συνήθως μετά απο ένα μικρό διάστημα αρχίζουν οι... "κουμπουριές" εκατέρωθεν !! :D (ήθελα να κάνω και μία παρατήρηση σε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο, αλλά θα το αποφύγω για να μην εκληφθεί ως ειρωνία).

Πάντως ειπώθηκαν αρκετά σωστά πράγματα απο όλους στις τελευταίες 3 σελίδες.

Σαφώς και ο καθένας είχε τους λόγους του που προτίμησε το μηχάνημά του, και ναί, ακόμα και για όσους δεν έψαχναν απαραίτητα κάτι "εξειδικευμένο" (π.χ. μουσικός που θέλει ενσωματωμένο MIDI), ο ST ήταν για πολλούς λόγους μία ιδιαίτερα ελκυστική "all-around" λύση, λόγω του "headstart" απο την χαμηλή τιμή (και κατά συνέπεια των μεγάλων πωλήσεων) και την ανάλογη "απο νωρίς" υποστήριξη σε επαγγελματικό αλλά και ψυχαγωικό software.

Οπως είναι επίσης γνωστό, με την έλευση της 500άρας Amiga (η οποία ευτυχώς δεν άργησε πολύ να εμφανιστεί) οι ισορροπίες άλλαξαν αρκετά. Τα μηχανήματα "εξισώθηκαν" λίγο-πολύ στον επαγγελματικό τομέα (ανάλογα με τη δουλειά για την οποία τα προόριζε ο κάθε επαγγελματίας), ενώ *ειδικά* στον τομέα της ψυχαγωγίας η Amiga πέρασε μπροστά - κατά πολύ.

Τώρα για τον Falcon, και εδώ έχουμε πεί κάποια πράγματα στο παρελθόν.

Προσωπικά τον θεωρώ φοβερό μηχανάκι - απο εκείνα που πραγματικά είχαν τα φόντα όχι απλώς να "κοντράρουν" τις μεγάλες Amiga, αλλά σε πάρα πολλά σημεία και να τις ξεπεράσει (και για να μην νομίζει ο κόσμος ότι ξαφνικά... "το γύρισα", προκαλώ τον οποιονδήποτε να ψάξει τα posts μου όσο πίσω θέλει: Ποτέ δεν έχω πεί κακή κουβέντα για το hardware του Falcon ;) ).

Το "γεράκι" ξέφυγε απο το κλασσικό "power without the price" σύνθημα (έστω και αν αρχικά είχε ανακοινωθεί πως θα κυκλοφορούσε έχοντας παραπλήσια τιμή με την 1200), ακολουθώντας τελικά την παλιά, γνωστή οδό του "πληρώνεις περισσότερα - παίρνεις περισσότερα σε δύναμη" (συνηθισμένη φιλοσοφία απο τον καιρό της Amiga) - πράγμα που προσωπικά το βρίσκω απόλυτα λογικό, διότι όπως και να το κάνουμε, το να κρατήσει κανείς μηχάνημα με *τέτοιο* βαρβάτο hardware σε ίδια ή χαμηλότερη τιμή συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, είναι κάτι που πέφτει πολύ, ακόμα και για τους μάστορες Tramiel & υιός. (μάλλον εδώ χρειάζεται δίπλωμα "Sugar" - και άνω :p )

Βέβαια την εποχή που κυκλοφόρησε, την μάχη των πωλήσεων την είχαν ήδη κερδίσει τα pc (μελετώντας το ρεύμα της αγοράς, πέρασα στα 32 bit με την αγορά ενός pc μεταξύ Σεπτέμβρη και Οκτώβρη του '92).

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν κυκλοφορούσε o Falcon νωρίτερα (το '89 ας πούμε), να βλέπαμε τι πορεία θα είχε. Τα φόντα για να "εκθρονίσει" την Amiga τα διέθετε σίγουρα, και αν σιγά-σιγά η τιμή άρχιζε να πέφτει ώστε να αυξηθούν οι πωλήσεις, να υπάρξει "πίεση" για (και κέρδος απο) την δημιουργία *πληθώρας* εμπορικού και ψυχαγωγικού sofware που να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητές του για να γίνει πιό ανταγωνιστικός στην home αγορά (και να μην ακολουθήσει πορεία σαν εκείνη του Αρχιμήδη), τότε πραγματικά θα μπορούσαμε να έχουμε έναν πολύ μεγάλο νικητή !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά ωραία συζήτηση.

billy είπε:
Οπως είπε και ο Σπύρος, είναι ευχάριστο που το κλίμα στο thread παραμένει ήπιο, διότι συνήθως μετά απο ένα μικρό διάστημα αρχίζουν οι... "κουμπουριές" εκατέρωθεν !! :D (ήθελα να κάνω και μία παρατήρηση σε κάποιο συγκεκριμένο σχόλιο, αλλά θα το αποφύγω για να μην εκληφθεί ως ειρωνία).
billy, ρίχτο και μη το σκέφτεσαι... Ειδικά αν είναι δικό μου σχόλιο, επιβάλλεται να πεις οτι έχεις να πεις και φυσικά αλοίμονο αν θεωρήσω την κουβέντα σου ειρωνία... ;)
 
μην τσιμπάς ρε τρελοκομείο.... :p
 
Η καθιερωση ενος μοντελου και μια εταιριας στην αγορα, επειρεαζει και τον σχεδιασμο και λανσαρισμα του επομενου μηχανηματος της.

Στα '80 ο αταρι κατειχε καλυτερη θεση στις πωλησεις απο την αμιγκα και για να προωθησει η commodore την αμιγκα ελεγε "ειναι πιο ακριβο αλλα και πιο καλο απο τα διαδεδομενα αταρι". Δεν ηθελε να ειναι στο ιδιο επιπεδο με το αταρι, γιατι δεν μπορεις να πουλας κατι με ιδια χαρακτηριστικα με καποιο αλλο μηχανημα που εχει ηδη καθιερωθει, οπως τα αταρι. Τα '80 η αταρι εχοντας καλυτερες πωλησεις, εκανε μικρα σταθερα βηματα σε κατι που δεν ηθελε να αλλαξει, αλλα να διατηρησει στην κορυφη.

Με τα '90 αλλαξε αυτο, η αμιγκα ξεπερασε τα αταρι σε πωλησεις και ετσι αλλαξε και η νοοτροπια των εταιριων. Η commodore δεν ηθελε να κανει κατι πολυ διαφορετικο απο την καθιερωμενη Α500 και ετσι εβγαζε μηχανηματα κοντα σε αυτη, την Α500+ και την Α600. Οταν η αταρι καταλαβε οτι δεν ειναι πια ο αταρι το πιο διαδεδομενο 16μπιτο, ακολουθησε την τακτικη της commodore στα '80ς. Δηλαδη εβγαλε το falcon σαν "κατι πολυ πιο ακριβο και πολυ καλυτερο απο την διαδεδομενη αμιγκα".

Δεν την συμφερε να παιξει με τα "καθιερωμενα" μοντελα.
 
αυτό ίσχυε για την αμίγκα 1000. Από το 1987 με την 500αρα και τα 520στφμ μιλάμε για άμεσα ανταγωνιστικά μηχανήματα.
 
Σύμφωνα με αυτό, μόνο το 1987 είχε πουλήσει περισσότερο ο ST από την Amiga.
 
DINO είπε:
billy, ρίχτο και μη το σκέφτεσαι... Ειδικά αν είναι δικό μου σχόλιο, επιβάλλεται να πεις οτι έχεις να πεις και φυσικά αλοίμονο αν θεωρήσω την κουβέντα σου ειρωνία... ;)
Xαχαχα !! Οκ Dino...

Eλπίζω να μην το πάρεις στραβά !! :)

DINO είπε:
δε με "τρελλαίνει" το brand name...

DINO είπε:
Ξεκίνησα με οχτάμπιτο Atari και ήθελα να συνεχίσω με δεκαεξάμπιτο Atari
Dino, χωρίς να έχω την παραμικρή διάθεση να σε "πικάρω" ή να ειρωνευτώ την αιτία της αγοράς του ST (και επειδή επιπροσθέτως είναι δικαίωμα του καθενός να αγοράζει έναν home micro για όποιον λόγο θεωρεί εκείνος σωστό), παρ' όλα αυτά, οι δύο παραπάνω φράσεις μου δίνουν την εντύπωση ότι αναιρούν η μία την άλλη κατά κάποιο τρόπο...

Επίσης κάτι που με απασχολεί είναι και το εξής:

spyros_s είπε:
Αν ήταν μουσικός και ήθελε το midi σε low cost πλατφόρμα φυσικά και θα μπορούσε να πάρει ατάρι στ! Θα έλεγα ότι επιβαλλόταν να το κάνει με τα δεδομένα της εποχής.Στο δικό μας όμως επίπεδο του πιτσιρικά τότε ή του χομπίστα που θα έπαιζε το παιχνιδάκι του (...) ?

DINO είπε:
Αυτός που, πολύ σωστά λες, ήθελε να αξιοποιήσει το MIDI...... Και θα έπαιζε τα παιχνιδάκια του!
Πιό πολύ το θέτω ως ερώτηση διότι δεν είμαι ειδικός στα MIDI θέματα, και ούτε είχα ψάξει τιμές Ελλάδας εκείνη την περίοδο ('89-'92), αλλά διατηρώ μία αμφιβολία αν και κατά πόσο ο "χομπίστας" (μέσος user/gamer) που δεν είναι μουσικός, μπορούσε όντως να εκμεταλλυτεί την MIDI μουσική μέσω των ενσωματωμένων υποδοχών του ST. Πόσο "προσβάσιμη" δηλαδή μπορεί να ήταν απο θέμα τιμών στην Ελλάδα.

Απ΄όσο ξέρω, για εκείνα τα ST games (20 περίπου - κυρίως adventures) που προσέφεραν επιλογή για MIDI driver στη μουσική, ο χρήστης θα πρέπει να διέθετε και το ανάλογο module (της Roland π.χ. - που αποτελούσε και ένα είδος "στάνταρντ" της εποχής), ή έστω κάποιoυ είδους "συνθεσάιζερ" με ανάλογες δυνατότητες (π.χ. της Casio).

Ενα τέτοιο module λοιπόν, σε τι τιμές κυμαινόταν στην Ελλάδα; Διότι *αν* π.χ. κόστιζε περίπου όσο ο ίδιος ο ST, τότε ξεπερνάει τα όρια ενός απλού upgrade για τον έλληνα χομπίστα/μέσο χρήστη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ως φανατικός Atari user στο Λύκειο (91-94) έβλεπα τον αγαπημένο μου Atari 1040 STE να εξαφανίζεται σιγά-σιγά από το Pixel κτλ. και καθώς έπρεπε να αναβαθμιστώ δύο ήταν οι δρόμοι μπροστά μου...Amiga 1200 και Atari Falcon.Με καταγωγή από μικρομεσαίο σπίτι και με τσέπη έφηβου ποιά ήταν η λογική επιλογή?Η Amiga 1200 με την προσιτή τιμή,τα φρέσκα AGA παιχνίδια της (που φαινόνταν eye candy στα Atarian μάτια μου και τον φιλικό μου κύκλο γεμάτο Amiga users για free software).Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν αν δεν άλλαζα στρατόπεδο και προσπαθούσα να μείνω πιστός στην Atari...σίγουρα θα ήταν πιο μοναχική περίοδος για μένα,θα έχανα τη χαρά να γνωρίσω το υπέροχο μηχάνημα με το όνομα Amiga και θα ένιωθα τύψεις που δεν ήμουν πιο open minded για να εξελιχθώ αλλάζοντας στρατόπεδο(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θαυμάζω την αφοσίωση του Dino και του ChrisTOS στην Atari).

Πλέον και τα δύο μηχανήματα είναι αγαπημένα και στιγμάτησαν γλυκά την εφηβεία μου.
 
billy είπε:
Xαχαχα !! Οκ Dino...Eλπίζω να μην το πάρεις στραβά !! :)
No way! :)

...παρ' όλα αυτά, οι δύο παραπάνω φράσεις μου δίνουν την εντύπωση ότι αναιρούν η μία την άλλη κατά κάποιο τρόπο...
Κατά κάποιο τρόπο, όπως λες, ίσως ναι... Όμως αφού έμεινα ευχαριστημένος με την επιλογή που έκανα σε οχτάμπιτο μηχάνημα, παρόλο που δεν μπορούσα να παίξω όλα τα παιχνίδια που έβλεπα στο PIXEL, προχώρησα στην απόκτηση του ST, χωρίς ίχνος "οπαδισμού".

Απλά το θεώρησα μια αναβάθμιση σε ένα γνώριμο έδαφος και πραγματικά, τέτοια ήταν...

Τώρα, γιατί δεν κοίταξα προς Amiga μερια... Τι να σου πω... Τυχερά είναι όλα! :D

Πιό πολύ το θέτω ως ερώτηση διότι δεν είμαι ειδικός στα MIDI θέματα, και ούτε είχα ψάξει τιμές Ελλάδας εκείνη την περίοδο ('89-'92), αλλά διατηρώ μία αμφιβολία αν και κατά πόσο ο "χομπίστας" (μέσος user/gamer) που δεν είναι μουσικός, μπορούσε όντως να εκμεταλλυτεί την MIDI μουσική μέσω των ενσωματωμένων υποδοχών του ST. Πόσο "προσβάσιμη" δηλαδή μπορεί να ήταν απο θέμα τιμών στην Ελλάδα.
Απ΄όσο ξέρω, για εκείνα τα ST games (20 περίπου - κυρίως adventures) που προσέφεραν επιλογή για MIDI driver στη μουσική, ο χρήστης θα πρέπει να διέθετε και το ανάλογο module (της Roland π.χ. - που αποτελούσε και ένα είδος "στάνταρντ" της εποχής), ή έστω κάποιoυ είδους "συνθεσάιζερ" με ανάλογες δυνατότητες (π.χ. της Casio).

Ενα τέτοιο module λοιπόν, σε τι τιμές κυμαινόταν στην Ελλάδα; Διότι *αν* π.χ. κόστιζε περίπου όσο ο ίδιος ο ST, τότε ξεπερνάει τα όρια ενός απλού upgrade για τον έλληνα χομπίστα/μέσο χρήστη.
Προφανώς δεν το έθεσα εγώ σωστά...

Όταν είπα "και θα έπαιζε και τα παιχνιδάκια του" εννοούσα τους χρήστες όλων των προηγούμενων κατηγοριών που ανέφερα και όχι μόνο αυτόν που αξιοποιούσε το MIDI... ;)

Μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ χωρίς κανένα module, έβγαζα ήχο από το Farfisa synth που έχω, με κατ'ευθείαν σύνδεση με τον ST, στα adventures της Sierra.

Οπότε και δε μου τέθηκε ποτέ το θέμα αγοράς έξτρα εξοπλισμού, πέρα από το synth που είχα...

noxrider είπε:
Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν αν δεν άλλαζα στρατόπεδο και προσπαθούσα να μείνω πιστός στην Atari...σίγουρα θα ήταν πιο μοναχική περίοδος για μένα,θα έχανα τη χαρά να γνωρίσω το υπέροχο μηχάνημα με το όνομα Amiga και θα ένιωθα τύψεις που δεν ήμουν πιο open minded για να εξελιχθώ αλλάζοντας στρατόπεδο(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θαυμάζω την αφοσίωση του Dino και του ChrisTOS στην Atari).
Nox, πίστεψέ με... Η αφοσίωση στα μηχανήματά μας, δε διαφέρει καθόλου από την αφοσίωση του Amiga user στο μηχάνημά του. Δεν είναι λιγότερη ή περισσότερη.

Σαφώς και υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε σήμερα από τον Atari και την Amiga.

Σαφώς και δεν είμαστε 2-3 fanboys που θεοποιούμε τον Atari ST.

Επειδή υπήρξες και εσύ ST user, ίσως να μπορείς να καταλάβεις οτι, αυτό που προσπαθούμε εδώ και 108 σελίδες, είναι να ακυρώσουμε την πεποίθηση που έχει ο μέσος Amiga user, ότι η ιστορία έγραψε, οτι υπήρξε ένα μόνο 16μπιτο μηχάνημα, το οποίο δεν είχε καθόλου ανταγωνισμό και ήταν τέλειο σε όλα του και αυτό το μηχάνημα ακούει στο όνομα Amiga.

Ίσως αυτό μας κάνει γραφικούς στα μάτια κάποιων... Whattaheck....

Αν κάποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει το thread απ'την αρχή, θα βρει αρκετά *σοβαρά* απαξιωτικά σχόλια για τον ST , και δε μιλάω για την πλάκα που γίνεται με τον Σπύρο και κάποια άλλα παιδιά.

Anyway... vs goes on...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Dino

Φυσικά και δεν υπήρξε μόνο η Amiga το μόνο 16bit μηχάνημα,ούτε ήταν τέλεια,χωρίς ανταγωνισμό κτλ.

Πέρασα,σχεδόν τέσσερα,καταπληκτικά χρόνια ως Atari ST user (αν και απομονωμένος και πληρώνοντας ακριβά το software στον μακαρίτη Κανέλλη) αλλά βρίσκω χαζό το στερεότυπο που προσπαθεί να περάσει γενικά στο thread ότι η Amiga ήταν απλώς μια game console με πληκτρολόγιο και ο ST ένας σοβαρός υπολογιστής.Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω παιδιά ήμασταν,το πρώτο που είχαμε στο μυαλό μας ήταν τα παιχνίδια και μετά όλα τα άλλα.Λόγω ηλικίας πιο πολλά παιχνίδια έπαιξα στον Atari STE μου καθώς ήμουν μικρότερος και περισσότερο ασχολήθηκα με το Scala κτλ. στην Amiga αφού μεγάλωνα και ήθελα να δω και άλλα πράγματα.Όπως βλέπουμε η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.Η Amiga δεν ήταν απλώς μια παιχνιδομηχανή,ούτε ο ST ένα άχρηστο μηχάνημα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα