Amiga vs Atari ST

ακόμα και έτσι γνωρίζεις ότι είναι άνιση η σύγκριση.Εγώ θυμάμαι διαφορά πέραν του διπλάσιου πάντως οπότε καλύτερα να μην το ψάξω και να κρατήσω ενδεικτικά ότι έγραψες για το καλό της κουβέντας μας...
 
ChrisTOS είπε:
Το Falcon είναι τόσο ST όσο και η 1200 είναι Amiga. Σου δίνω και 030 επάνω αν θες ;) .
Αφού καταλαβαίνεις τι εννοώ :)

Με όλο το extra horsepower ο Falcon "πρακτικά" δεν είναι ST αλλά το dream machine όλων μας εκείνη την εποχή. Πρακτικά ήταν η Amiga και η 1200 ο ST !

Ενώ το 85-89 η πλοιοψηφία των χρηστών ST ήταν όσοι δεν είχαν τα χρήματα για Amiga, το 92 είχαν αλλάξει οι ρόλοι.
 
ρε σεις το επαναλαμβάνω...η τιμή κτίσης των μηχανημάτων ήταν διαφορετική με τον φάλκον να τιμολογείται στην διπλάσια τιμή...τι συγκρίνουμε δηλαδή; Σε τεύχος του Αυγούστου 2004 είδα την 1200 να τιμολογείται ανάλογα ενός 1040ste...το φάλκον τιμολογιακά σχεδόν συγκρίνεται με την α4000...η τελευταία σύγκριση όμως δεν είναι αντιπροσωπευτική.

Με βεβαιότητα όμως γράφω ότι αν ο φάλκον εμφανιζόταν το 1992 με τιμή 1200άρας τότε θα μιλούσαμε για το κορυφαίο home υπολογιστή ever που θα τα κρατούσε ζωντανά ακόμα περισσότερο...

οι αταράδες την πάτησαν χειρότερα και από την κάκιστη σε θέματα μάρκετινγκ κομοντορ...

Αλήθεια μια και αναφέρθηκε παιχνίδια στο φάλκον υπήρχαν που να το εκμεταλλεύονται; Περάστηκαν παιχνίδια από το πολύ καλό τζάγκουαρ ή ήταν τελείως διαφορετικές πλατφόρμες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Αν η διαίρεση του 300.000 με το 155.000 σου βγάζει 3 ή 4 :p .
Υπολογίζει και τους τόκους που θα είχες πάρει αν είχες καταθέσει την διαφορά τιμής σε ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου. :p
 
Shock είπε:
Αφού καταλαβαίνεις τι εννοώ :) Με όλο το extra horsepower ο Falcon "πρακτικά" δεν είναι ST αλλά το dream machine όλων μας εκείνη την εποχή. Πρακτικά ήταν η Amiga και η 1200 ο ST !

Ενώ το 85-89 η πλοιοψηφία των χρηστών ST ήταν όσοι δεν είχαν τα χρήματα για Amiga, το 92 είχαν αλλάξει οι ρόλοι.
Admitting defeat :p . Οι διαφορές στο κόστος ήταν βασικά τα διάφορα έξτρα του falcon όπως τα +2MB RAM, SCSI controller, 1.44 floppy, LAN αν και ένα από αυτά το καλύπτει ο PCMCIA controller. Αν έβαζες 2MB fast στην 1200 τότε η διαφορά κόστους μειώνονταν αρκετά. Νομίζω ότι ανέβαινε κατά 50.000 Δρχ αν και θέλω περισσότερη πληροφορία.

@spyros_s

Καλό το jaguar? Όχι το jaguar λίγη σχέση έχει με το falcon (αν και βρήκαν κάποιοι coders πολλούς κοινούς registers με το videl).

@Maddog

Κουρεμένα ή όχι? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε σεις μην γράφετε ότι σας έρχεται...η τιμή του φάλκον ήταν σαφώς μεγαλύτερη του διπλάσιου της αμίγκα.

Στοιχεία από διαφημιστική καταχώρηση του "γραμμη computers" στο τεύχος 104 του πίξελ σελ 31!

Αμίγκα 1200:150000 δρχ

φαλκον: 390000δρχ

αταρι 1040στε: 116000δρχ

αμιγκα 600: 85000δρχ

Πως βλέπεις την τιμή του φάλκον χαμηλότερα;2,5 φορές και επάνω είναι...

Μάλλον κάνεις μαθηματικά σαν τους πολιτικούς μας... :p Κρύβεις νούμερα...

Σαφέστατα λοιπόν και δεν είναι λοιπόν η 1200 συγκρίσιμη με τον φάλκον. Εκείνος σχεδόν συγκρίνεται με την 4000και τιμολογείται σαν 486 της εποχής!
 
Με σκληρό δίσκο και monitor τα 150 χιλιάρικα όπως τα 390 του falcon?

Για του λόγου το αληθές...

attachment.php


attachment.php
 
δες το τευχος που λέω...μάλιστα όσο πάμε στο 1994 και πλησιάζουμε στην χρεοκοπία της κόμοντορ ή τιμή της 1200 πέφτει ακόμα πιο χαμηλά!

Στο λινκ που αναφέρεις η αμίγκα δίνεται 155000 χιλιάδες σε 8 δόσεις. Μετρητά δεν θα έκανε ακόμα λιγότερο; Τον ατάρι τον έχει 300 χιλιάρικα μετρητά!!! ;) Άσε που αναφέρεις διαφορετικά καταστηματα και προφανώς διαφορετική τιμολόγηση!

(κλέβεις μεσιέ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι στο τεύχος 100, λίγο μετά από όταν ήρθαν στην Ελλάδα.
 
Εγώ συγκρίνω με στοιχεία 3 μήνες μετά, όταν εγινε επίσημη εισαγωγή και με μέτρο σύγκρισης το ίδιο μαγαζί.

Παραδέξου το...σωστά στα γράφω! :D Η 1200 τιμολογιακά συγκρίνεται με τον 1040στε!

(Πάντως όσο καλό μηχάνημα και να ήταν το γεράκι ήταν πανάκριβο...με τόσα έπαιρνε 486 τότε...δεν είναι τυχαίο που δεν έπιασε...)
 
Ναι, έτσι είναι οι τιμές, αλλά επειδή είχα πάει τότε στην Α-Σιστεμς Atari και μου είχαν πει γι' αυτό, τα 380.000 ήταν με 65ΜΒ εσωτερικό σκληρό δίσκο. Ο δε κύβος έδινε 80ΜΒ σκληρό. Να θυμίσω ότι τότε οι 2.5 ιντσών σκληροί είχαν 1.000+ το ΜΒ.

Η Atari δεν έδινε το μηχάνημα με τα 4ΜΒ χωρίς σκληρό δίσκο.

Επίσης, τον Απρίλιο του 94:

Amiga 1200: 129.000 σε 7 δόσεις

Atari Falcon 030 4MB: 248.000 σε 9 δόσεις.

Atari Falcon 030 4MB 85MB HD: 370.000 σε 9 δόσεις.

Ο Κανέλλης τότε το έδινε:

295.000 με έγχρωμο monitor (λογικά VGA γιατί όταν το πήρα εγώ με mono ήταν VGA).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτά που λές δεν μπορώ να τα επιβεβαιώσω οπότε τα δέχομαι ως τέτοια. Δυστυχώς η δική μου πληροφόρηση περιορίζεται στις τιμές που έβλεπα στα περιοδικά της εποχής.
 
Ωραια το falcon ηταν καλυτερο σε hardware και πολυ πιο ακριβο.

Αυτο δεν αποδεικνυει τιποτα, το μηχανημα δεν επιασε.

Η σχεδιαση της Α1200 ειχε σκοπο να ειναι πανω απο ολα φθηνη, σαν βασικο μηχανημα.

Το αποδεικνυει η ελλειψη φαστ μνημης και ο κουτσουρεμενος 020.

Το αγοραζες φθηνα και εαν ηθελες εξτρα δυναμη, την πληρωνες. Αν δεν ηθελες ακομα καλυτερα.

Το falcon ηταν μονο για οσους ηθελα κατι δυνατο, για τους αλλους ηταν τα stfm/ste.
 
Shock είπε:
Ενώ το 85-89 η πλοιοψηφία των χρηστών ST ήταν όσοι δεν είχαν τα χρήματα για Amiga, το 92 είχαν αλλάξει οι ρόλοι.
Βρε Αντώνη, πραγματικά το σιχαίνομαι όταν το λέτε αυτό!

Γιατί αποκλείετε (οι Amiga users), την πιθανότητα να ήθελε πραγματικά να δουλέψει κάποιος πάνω σε Atari πλατφόρμα, και όχι σε Amiga, όπως εγώ;

EDIT: Ο.Κ. Έχω θολώσει απ'τη δουλειά... Δεν είδα το "πλειοψηφία", αν και πάλι έχω τις αντιρρήσεις μου... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να δουλέψει έγραψες;; Αν ήταν μουσικός και ήθελε το midi σε low cost πλατφόρμα φυσικά και θα μπορούσε να πάρει ατάρι στ! Θα έλεγα ότι επιβαλλόταν να το κάνει με τα δεδομένα της εποχής.

Στο δικό μας όμως επίπεδο του πιτσιρικά τότε ή του χομπίστα που θα έπαιζε το παιχνιδάκι του και θα χρησιμοποιούσε τις εφαρμογές του ή εκείνου που θα χρησιμοποιούσε τις γραφικές ικανότητες της αμίγκα για δουλειά, ποιος σώφρων θα επέλεγε πατάρι στ πέραν του κόστους;

Αλήθεια έγραψε λοιπόν ο shock...st τότε αγόραζε όποιος δεν μπορούσε να πάρει αμίγκα ή δεν είχε δει ποτέ από κοντά αμίγκα.

Δεν είναι καθόλου τυχαία η αλλαγή πλατφόρμας από στ σε αμίγκα που πολλοί έκαναν όταν τα οικονομικά τους το επέτρεψαν ενώ το αντίθετο δεν το έχω ακούσει ποτε...τυχαίο;;; Δεν νομίζω!

Dino μπορεί να σε τρελαινέ το brand name για τους δικούς σου λόγους όμως η αλήθεια είναι αυτή που σου έγραψα
 
DINO είπε:
Βρε Αντώνη, πραγματικά το σιχαίνομαι όταν το λέτε αυτό!
Γιατί αποκλείετε (οι Amiga users), την πιθανότητα να ήθελε πραγματικά να δουλέψει κάποιος πάνω σε Atari πλατφόρμα, και όχι σε Amiga, όπως εγώ;
Είναι γενικό φαινόμενο, και δεν αφορά μόνο σε αυτό το θέμα. Είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης και δηλώνω κι εγώ αρκετά ένοχος πάνω σε αυτό. Πολλές φορές δεν μας είναι εύκολο να καταλάβουμε τους λόγους που άλλοι κάνουν διαφορετική επιλογή από εμάς και έτσι προσπαθούμε να το εκλογικεύσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε. Σε συνδυασμό και με προσωπικές αλλά και εμπειρίες άλλων που μας έχουν μεταφερθεί είναι πολύ εύκολο να γενικεύσουμε αλλά γενικά και χωρίς στοιχεία είναι λάθος ή έστω ανεκδοτικό. Και πλέον αν κάνουμε και μια δειγματοληπτική δημοσκόπηση εδώ στο φόρουμ δεν θα είναι ακριβής, κυρίως γιατί αυτοί που μείναμε μπορεί να είμαστε σε μεγαλύτερο ποσοστό αυτοί που κάναμε συνειδητά την επιλογή από αυτούς που την έκαναν για διαφόρους λόγους ή και να την κάναμε για άλλους λόγους μείναμε περισσότερο ευχαριστημένοι από αυτή παρά αν κάναμε κάποια άλλη.

Παρόλα αυτά, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον ερώτημα, και θα το θέσω στο Atari-Forum.
 
spyros_s είπε:
Στο δικό μας όμως επίπεδο του πιτσιρικά τότε ή του χομπίστα που θα έπαιζε το παιχνιδάκι του και θα χρησιμοποιούσε τις εφαρμογές του ή εκείνου που θα χρησιμοποιούσε τις γραφικές ικανότητες της αμίγκα για δουλειά, ποιος σώφρων θα επέλεγε πατάρι στ πέραν του κόστους;
Αυτός που θα ήθελε να κάνει DTP και να επιλέξει μέσα από μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα προγραμμάτων.

Αυτός που θα ήθελε να προγραμματίσει με πραγματικά πανίσχυρες γλώσσες (ακόμα και BASIC - GFA).

Αυτός που θα ήθελε να επιλέξει μέσα από μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ βιβλιοθήκη PD & Shareware παιχνιδιών, εφαρμογών, utilities και Demos.

Αυτός που, πολύ σωστά λες, ήθελε να αξιοποιήσει το MIDI...... Και θα έπαιζε τα παιχνιδάκια του!

Τώρα, αυτός που είχε κανάλι και ήθελε Title Designer, θα αγόραζε Amiga και αυτός που θα ήθελε παιχνίδια, θα αγόραζε κονσόλα εεεεεε Amiga εννοώ... :p

Αλήθεια έγραψε λοιπόν ο shock...st τότε αγόραζε όποιος δεν μπορούσε να πάρει αμίγκα ή δεν είχε δει ποτέ από κοντά αμίγκα. Δεν είναι καθόλου τυχαία η αλλαγή πλατφόρμας από στ σε αμίγκα που πολλοί έκαναν όταν τα οικονομικά τους το επέτρεψαν ενώ το αντίθετο δεν το έχω ακούσει ποτε...τυχαίο;;; Δεν νομίζω!

Dino μπορεί να σε τρελαινέ το brand name για τους δικούς σου λόγους όμως η αλήθεια είναι αυτή που σου έγραψα
Πως να το ακούσεις, αφού οι χρήστες ST στην Ελλάδα ήταν ελάχιστοι...

Και δε με "τρελλαίνει" το brand name... Το'χω ξαναπεί... Ξεκίνησα με οχτάμπιτο Atari και ήθελα να συνεχίσω με δεκαεξάμπιτο Atari... Aπλά και όμορφα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρήστο δεν διαφωνώ σε ότι γράφεις. Απλά πολλές φορές τα συναισθήματα και η υποκειμενικότητα μπορούν να διαστρεβλώσουν την άποψη μας για το οποιοδήποτε θέμα όχι μόνο αυτό που πραγματευόμαστε εδώ...

Μια και μιλάμε για home υπολογιστές λοιπόν θυμάμαι την στάση μου απέναντι στο c64 τον καιρό που ήμουν κάτοχος cpc το δευτερο μισό της δεκαετίας του 80! Άκουγα και έβλεπα για c64 αλλά ΠΟΤΕ δεν είχα ασχοληθεί από κοντά με το μηχάνημα! Το θεωρούσα χειρότερο επειδή ο cpc ήταν ο πρώτος ολοδικος μου υπολογιστής χαράμιζα ώρες με εκείνον καθημερινά και δήλωνα τρομερό αμστραντ fanboy, μου φαινόταν πιο σοβαρός, πιο επαγγελματικός πιο ολοκληρωμένος. Πριν 2-3 χρόνια απέκτησα τον δικό μου c64...όταν συνέκρινα στην πράξη τα παιχνίδια του με του cpc κατάλαβα ότι υπερτερούσε όσο και αν το υπόλοιπο πακέτο μου άρεσε περισσότερο στον cpc. Αν λοιπόν εκ των υστέρων μπορούσα να γυρίσω το χρόνο και να ξαναεπιλέξω ένα από τα 2 θα επέλεγα τον c64 διότι απλούστατα τα παιχνίδια του ήταν καλύτερα και τότε αυτό κάναμε περισσότερο! Αν το ξαναμεταφέρω αυτό στο vs που κάνουμε εδώ θα έπαιρνα αμίγκα μόνο και μόνο για το λόγο ότι θα ευχαριστιόμουν περισσότερο τη χρήση της την δεδομένη περίοδο...

Αν το δεις στεγνά χωρίς συναισθηματισμούς θα συμφωνήσεις μαζί μου!

dino ο επαγγελματίας θα επέλεγε πισι τότε για την κάθε επιμέρους εργασία που ανέφερες ξεχωριστά...

ως all around πλατφόρμα η αμίγκα τα κατάφερνε καλύτερα έχοντας πάντα στη φαρέτρα της τα καλύτερα γραφικά και ήχο κάτι που την δεδομένη περίοδο ήταν πολύ μπροστά του ανταγωνισμού...πλέον κρίνουμε εκ των υστέρων και δεν είμαστε στο mood της εποχής εκείνης!

Προσωπικά το Σεπτέμβριο του 1989 πήγα να κάνω τράμπα το cpc μου με ατάρι στφμ και δεν το έκανα διότι δεν είχα χρήματα να πάρω και οθόνη ενώ η επιλογή της μοναδικής τηλεόρασης μου είχε απαγορευθεί ρητά από την οικογένεια μου. Αν είχα τα χρήματα θ αείχα πάει κατεθείαν σε αμιγκα 500 με 1084!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dino ο επαγγελματίας θα επέλεγε πισι τότε για την κάθε επιμέρους εργασία που ανέφερες ξεχωριστά
Διαφωνώ Σπύρο! όταν εγώ έπαιζα με παράθυρα, οι PC users είχαν CGA και την DBASE III!

Μόνο το Atari PC1, έτρεχε το GEM...

Τώρα, σαφώς και έχεις δίκιο, ως προς το αν κάποιος "απαίδευτος" δει τα μηχανήματα δίπλα δίπλα ποιό θα διάλεγε, ειδικά αν εκείνη την στιγμή έτρεχαν και τα δύο το Shadow of the Beast... :p

Όταν όμως εντρυφήσει κάποιος στα ενδότερα, τότε ξέρει οτι έχει κάνει την σωστή επιλογή, όποια και αν είναι αυτή!

Εσύ την Amiga, εγώ τον Atari... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα διαφωνήσω Σπύρο, κι εγώ έχω εντυπωσιαστεί πάρα πολύ από την Amiga (έστω και μέσω UAE) αλλά όχι τόσο ώστε να σου πω ότι θα έκανα άλλη επιλογή. Ο λόγος είναι ότι όταν πήρα το Falcon η επιλογή ήταν αρκετά συνειδητή και στοχευμένη. Και μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα, αν και σίγουρα θα ήθελα περισσότερα και καλύτερα παιχνίδια, γιατί ως μηχάνημα με εξυπηρέτησε πάρα πολύ σε ότι ήθελα να καταφέρω.
 
Πίσω
Μπλουζα