Amiga vs Atari ST

Ναι αλλά εμείς μιλάμε για την Ελλάδα των late 80's early 90's...δεν θα έχει αντιστοίχιση με την Ελλάδα ότι στοιχείο συλλέξεις από φόρουμ του εξωτερικού. Δεν ήταν εύκολη η αγορά υπολογιστών τότε όταν απαιτούσαν μισθούς μηνών
 
εγω παντως πηρα STFM γιατι δεν μου εφταναν τα χρηματα για να πάρω μια A500 με 1ΜΒ .... ειμαι πολύ ειλικρινής!

Ηταν η εποχη (1988) που πέρασα απο τα 8 bit (CPC) στα 16bit για καλυτερης ποιοτητας παιχνιδια (γραφικά, ηχο, animation, gameplay).

Ο Αταρακος μου, μου έδινε πολύ ποιοτικότερα παιχνιδια φυσικά απο τον CPC (ουδεμία συγκριση), αλλα όσο πέρναγε ο καιρος (ένας χρονος και κάτι) και όσο πηγαινοερχομουν σε σπιτια φιλων με Α500, λύγισα....δεν αντεξα...

Δεν άντεξα όταν είδα π.χ. το Blood Money.... δεν άντεξα όταν είδα το Wings, Battle Squadron, SOTB, It Came From The Desert ...

Για παιχνιδια τα ήθελα τα κομπιουτερ στο σπίτι (όχι για DTP, MIDI κτλ), οποτε το καλύτερο στον τομέα αυτον, αντικαθιστουσε για εμένα το χειρότερο...

Παρ'ολα αυτα με τον ST πέρασα (και περναω :) ) υπεροχα. Εχει αρκετούς ποιοτικούς τιτιλους παιχνιδιων με σουπερ γραφικά, ηχο κτλ (βλ. TurricanI-II,WrathOfTheDeamon και πολλά άλλα).
 
Πήρα ST γιατί:

1. Μπορούσα να παίξω τα παιχνίδια που έβλεπα στα arcades, τις περισσότερες φορές σε πολύ καλές μεταφορές(τουλάστον μέχρι το 1990-91), καθώς και όλα τα όμορφα adventure της εποχής.

2. Γιατί υπήρχαν ένα σωρό προγράμματα να απασχολούμαι, να περνάω ευχάριστα την ώρα μου και να μαθαίνω.

3. Γιατί υπήρχε το STOS και η Basic με τις οποίες έγραφες τις πρώτες γραμμές κώδικα, και έμπαινες στη προγραμματιστική σκέψη.

4. Για το MIDI το οποίο δούλεψα εγώ αρκετά και ο αδερφός μου πάρα πολύ.

Α! και 5. Γιατί δεν ήμουν "πλούσιος" για να πάρω AMIGA:)

Όσο αναφορά το midi, ο Atari ST δεν ήταν μια φθηνότερη λύση για τους μουσικούς. Ούτε ήταν μια οικονομικότερη λύση απέναντι σε κάτι άλλο. Ήταν το εργαλείο και ότι ακριβώς χρειάζονταν. Σε στούντιο ηχογραφήσεων συνάντησα ST εν έτη 2002.

http://www.synthtopia.com/content/2010/03/10/atari-ste/

Και φυσικά δεν χρειαζόνταν να είσαι επαγγελματίας μουσικός για να το συνδέσεις με ένα σίνθι της εποχής (roland jv-30) και να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σαν κάτι τελείως διαφορετικό. Sorry ξέχασα...όποιος πήρε ST δεν είχε λεφτά για amiga οπότε για ποιό σίνθι μιλάμε...

Γενικολογώντας, η amiga έχει λίγο καλύτερα γραφικά και λίγο καλύτερο ήχο. Ναι παρά το φθηνό πλαστικό που τρίζει σαν αβγοθήκη, είναι καλύτερο μηχανάκι. Και ναι, αν βάλεις κάποιον μπροστά από έναν ST με το Street fighter και σε μια amiga, φυσικά και θα διάλεγε την amiga. Αν αυτό είναι το ζήτημα ok. Να μην ξεχνάμε όμως οτι πρόκειται για μηχανήματα ίδιας αρχιτεκτονικής!

Τέλος, αυτός που μετά από ST πήρε Amiga το έκανε ΜΟΝΟ για να μπορεί να παίξει Mortal Kombat και Turrican III... Θα μπορούσε λοιπόν να περιμένει 2-3 χρονάκια και να πάρει ένα Playstation:)
 
trecool είπε:
Πήρα ST γιατί:Γενικολογώντας, η amiga έχει λίγο καλύτερα γραφικά και λίγο καλύτερο ήχο. Ναι παρά το φθηνό πλαστικό που τρίζει σαν αβγοθήκη, είναι καλύτερο μηχανάκι. Και ναι, αν βάλεις κάποιον μπροστά από έναν ST με το Street fighter και σε μια amiga, φυσικά και θα διάλεγε την amiga. Αν αυτό είναι το ζήτημα ok. Να μην ξεχνάμε όμως οτι πρόκειται για μηχανήματα ίδιας αρχιτεκτονικής!
λιγο καλυτερα γραφικά και ήχο ειχε η αμιγκα? :eek:

trecool είπε:
Τέλος, αυτός που μετά από ST πήρε Amiga το έκανε ΜΟΝΟ για να μπορεί να παίξει Mortal Kombat και Turrican III... Θα μπορούσε λοιπόν να περιμένει 2-3 χρονάκια και να πάρει ένα Playstation
βλέπω στην υπογραφη σου ότι κατεχεις αμιγκα. και απο οτι αντιλαμβανομαι δεν πρεπει να τις εχει βάλει στο ρευμα ποτε! :p
 
trecool είπε:
Πήρα ST γιατί:Γενικολογώντας, η amiga έχει λίγο καλύτερα γραφικά και λίγο καλύτερο ήχο. Ναι παρά το φθηνό πλαστικό που τρίζει σαν αβγοθήκη, είναι καλύτερο μηχανάκι. Και ναι, αν βάλεις κάποιον μπροστά από έναν ST με το Street fighter και σε μια amiga, φυσικά και θα διάλεγε την amiga. Αν αυτό είναι το ζήτημα ok. Να μην ξεχνάμε όμως οτι πρόκειται για μηχανήματα ίδιας αρχιτεκτονικής!
λιγο καλυτερα γραφικά και ήχο ειχε η αμιγκα? :eek:

trecool είπε:
Τέλος, αυτός που μετά από ST πήρε Amiga το έκανε ΜΟΝΟ για να μπορεί να παίξει Mortal Kombat και Turrican III... Θα μπορούσε λοιπόν να περιμένει 2-3 χρονάκια και να πάρει ένα Playstation
βλέπω στην υπογραφη σου ότι κατεχεις αμιγκα. και απο οτι αντιλαμβανομαι δεν πρεπει να τις εχει βάλει στο ρευμα ποτε! :p
 
....μου κάνει εντύπωση που κάποιος που ασχολείται με την μουσική υποστηρίζει ότι η αμίγκα είχε λίγο καλύτερο ήχο από τον st. Η μόνη ερμηνεία που έχω είναι ότι μάλλον δεν ασχολήθηκε ποτέ με αμίγκα.

Για τα γραφικά δεν σχολιάζω διότι όποιος έβλεπε καταλάβαινε την διαφορά.

Τώρα για το πόσο καλά arcade conversions έπαιζες το 1990-1991 στο st αρκεί να συνέκρινες το αποτέλεσμα με τις εκδόσεις για αμίγκα! Μην βλέπεις τις στατικές εικόνες των περιοδικών της εποχής για να κρίνεις. Κρίνε με βάση τον συνδυασμό γραφικών, ήχου, κίνησης, χρωμάτων και μετά συνέκρινε τα 2 μηχανήματα. Θα καταλάβεις ότι συγκρίνονται μόνο σε st ports. Οπουδήποτε αλλού χάνει πανηγυρικά ο st...

Τώρα για την προτροπή σου να περίμενε καλύτερα 3 χρόνια και να πάρει playstation ανταπαντώ γιατί να μην περιμένει 8 ώστε να πάρει xbox ή ακόμα καλύτερα 13 για να πάρει ps3...το επιχείρημα σου χτύπησε πάτο όπως καταλαβαίνεις!

Η παιδική ή η εφηβική ηλικία προφανώς και δεν μπορεί να περιμένει...παίρνεις αυτό που βλέπεις και το θέλεις...χθες αν ειναι δυνατόν!
 
spyros_s είπε:
....μου κάνει εντύπωση που κάποιος που ασχολείται με την μουσική υποστηρίζει ότι η αμίγκα είχε λίγο καλύτερο ήχο από τον st. Η μόνη ερμηνεία που έχω είναι ότι μάλλον δεν ασχολήθηκε ποτέ με αμίγκα.
Ακόμα δεν έχετε καταλάβει πόσο λατρέψαμε τα chiptunes, όπως και τη δυνατότητα του Atari για φοβερό sampling, πολλές φορές ελαφρώς καλύτερο και από την Amiga (δες intro XENON 2: MEGABLAST), πριν αρκετές σελίδες.

Ο.Κ. Πάσο, δεν περιγράφω άλλο. Ο καθένας έχει την εικόνα του.

Για τα γραφικά δεν σχολιάζω διότι όποιος έβλεπε καταλάβαινε την διαφορά.
Φυσικά ένας τομέας όπου η Amiga κυριάρχησε, όχι όμως hands down.

Λατρέψαμε στον Atari μας το DELUXE PAINT, που όταν βγήκε ήταν καλύτερο από το αντίστοιχο της Amiga, σύμφωνα με έντυπη διαφήμηση της εποχής, (υπάρχει αρκετές σελίδες πριν).

Λατρέψαμε το SPECTRUM 512, όπου έφτιαχνες εικόνες με 512 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη και μπορώ να σου απαριθμήσω τουλάχιστον ακόμα 10 σχεδιαστικά προγράμματα άνετα...

Τώρα για το πόσο καλά arcade conversions έπαιζες το 1990-1991 στο st αρκεί να συνέκρινες το αποτέλεσμα με τις εκδόσεις για αμίγκα! Μην βλέπεις τις στατικές εικόνες των περιοδικών της εποχής για να κρίνεις. Κρίνε με βάση τον συνδυασμό γραφικών, ήχου, κίνησης, χρωμάτων και μετά συνέκρινε τα 2 μηχανήματα. Θα καταλάβεις ότι συγκρίνονται μόνο σε st ports. Οπουδήποτε αλλού χάνει πανηγυρικά ο st...
Τεράστιο λάθος! Τα παιχνίδια Γαλλικών εταιριών, φυσικά και δεν ήταν ST ports:

Quest for the time bird


Metal Masters



North and South



Mystical



Captain Blood



Purple Saturn Day



Ishar
και πολλά άλλα...

Φαίνεται πως οι Γάλλοι, είχαν λίγο περισσότερο μεράκι τον ST...

Η παιδική ή η εφηβική ηλικία προφανώς και δεν μπορεί να περιμένει...παίρνεις αυτό που βλέπεις και το θέλεις...χθες αν ειναι δυνατόν!
Yep! Γι'αυτό πήραμε ST... Γιατί βγήκε πριν την Amiga 500! :p

Ήμαρτον! Φτάσαμε στο σημείο να απολογούμαστε γιατί πήραμε ST, και ότι δεν ήμασταν φτωχοί! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ndial είπε:
βλέπω στην υπογραφη σου ότι κατεχεις αμιγκα. και απο οτι αντιλαμβανομαι δεν πρεπει να τις εχει βάλει στο ρευμα ποτε! :p
Μα ποτέ όμως! ;) Όχι αλλά πλάκα πλάκα έκανα κανα χρόνο να βρώ δισκέτες του Workbench... Μάλλον γιατί οι amigaδες δεν πολυδουλεύουν με εφαρμογές και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να "τρέξουν"...ούτε αυτό...να βάλουν την δισκέτα με το παιχνίδι βρε παιδί μου! Αυτή με τα τέλεια γραφικά και ήχο :flower:

spyros_s είπε:
Για τα γραφικά δεν σχολιάζω διότι όποιος έβλεπε καταλάβαινε την διαφορά.
Το είπα πρώτος όταν αναφερόμουν στο Street fighter

spyros_s είπε:
Τώρα για την προτροπή σου να περίμενε καλύτερα 3 χρόνια και να πάρει playstation ανταπαντώ γιατί να μην περιμένει 8 ώστε να πάρει xbox ή ακόμα καλύτερα 13 για να πάρει ps3...το επιχείρημα σου χτύπησε πάτο όπως καταλαβαίνεις!
Δεν ήταν επιχείρημα για να πιάσει πάτο. Ηταν απλός ένα αστείο(το οποίο άρεσε σίγουρα στον DINO), θέλοντας να δείξω οτι όσοι μετά από ST πήραν amiga το έκαναν μόνο για να παίζουν παιχνίδια. Όπως πολύ σωστά μας είπε ο φίλος ndial.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@trecool:Να είσαι σίγουρος ότι πολλοί home computer users πήραν ps1 αργότερα ειδικά όσοι δεν πέρασαν άμεσα στα pc! Όσοι είχαν και 8μπιτα πιο πριν ίσως να καθυστέρησαν λίγο αφού οι κονσόλες αρχικά δεν μας τραβούσαν ίσως λόγω της ακριβής κτίσης αυθεντικών παιχνιδιών αφού εμείς είχαμε μάθει αλλιώς ;)

Μην αντιμετωπίζεις το amiga vs patari εκ των υστέρων αλλά προσπάθησε να το κάνεις με την οπτική γωνία του παιδιού-έφηβου-νέου της εποχής. Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόσο καιρό και δεν το παραδέχεστε οι αταράδες. Παιχνίδια παίζαμε ως επί το πλείστον

και μετά κάναμε οτιδήποτε άλλο. Χωρίς αυτά οι υπολογιστές της εποχής δεν θα είχαν την νοσταλγία που έχουν για εμάς τώρα. Για εκείνα τα αγαπήσαμε κυρίως και μετά για τα υπόλοιπα. Αν τα κρίνεις με την σημερινή ψυχρή λογική τα βάζεις όλα στο ίδιο σακούλι και δικαίως λόγο της 20ετίας που πέρασε...

@dino: Αν αγόραζες το πατάρι σου το 1987 πριν την παρουσίαση της αμίγκα θα σε πίστευα :p

Τώρα για το σχόλιο σου ότι η επιλογή st ήταν στους περισσότερους θέμα χρημάτων...ναι φίλε θα επιμείνω! Τότε είμασταν παιδιά και λίγοι γονείς δεν υπολόγιζαν το παραπάνω κόστος. Δες τα μεροκάματα της εποχής κάνε μια αντιστοιχία θυμούμενος ότι είχαμε δραχμή με ότι συνεπάγονταν για τα ηλεκτρονικά προϊόντα της εποχής και τα ξαναλέμε.
 
Αυτο το επιχειρημα με το κοστος των μηχανηματων δεν ισχυει παντα.

Υπαρχουν περιπτωσεις που συνειδητα καποιος που ειχε χρηματα πηρε αταρι αλλα και καποιος που δεν ειχε,

εφαρμοσε "μνημονιο"! για να παρει αμιγκα.

Εγω πηρα αμιγκα γιατι ηταν απλα ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ απο τον αταρι. Δεν ηταν θεμα χρηματων, αλλα μηχανηματος.

EDIT: οταν πηρα την αμιγκα δεν ειχα επαληθευσει την ανωτερωτητα της, απλα ετσι μου ειχε πει ο ξαδερφος

που ηταν μεγαλυτερος και ηξερε. Επισης στα περιοδικα κυριως για αμιγκα ελεγαν. Ετσι διαλεξα αυτο που

ολοι ελεγαν οτι ειναι καλυτερο, χωρις να εχω δυνατοτητα να τα συγκρινω.

Ολα τα υπολοιπα αποδεικτηκαν με τα χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
@trecool:......Μην αντιμετωπίζεις το amiga vs patari εκ των υστέρων αλλά προσπάθησε να το κάνεις με την οπτική γωνία του παιδιού-έφηβου-νέου της εποχής. Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω τόσο καιρό και δεν το παραδέχεστε οι αταράδες. Παιχνίδια παίζαμε ως επί το πλείστον και μετά κάναμε οτιδήποτε άλλο. Χωρίς αυτά οι υπολογιστές της εποχής δεν θα είχαν την νοσταλγία που έχουν για εμάς τώρα. Για εκείνα τα αγαπήσαμε κυρίως και μετά για τα υπόλοιπα. Αν τα κρίνεις με την σημερινή ψυχρή λογική τα βάζεις όλα στο ίδιο σακούλι και δικαίως λόγο της 20ετίας που πέρασε...
Πολύ σωστά Σπύρο, παιχνίδια παίζαμε πρώτα απ'όλα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Τώρα, αν η Amiga είχε 6 χρώματα παραπάνω στο Bombjack και ο ήχος ήταν στέρεο, σίγουρα δε με ξενέρωσε αλλά και γλύτωσα κάποιες χιλιάδες δραχμές, ΧΩΡΙΣ να το επιδιώξω. Να είσαι σίγουρος οτι το απόλαυσα το παιχνιδάκι όσο κι εσύ. Άλλωστε μια ζωή λέμε οτι όταν ένα παιχνίδι έχει gameplay, τύφλα να'χουν τα γραφικά, έτσι δεν είναι;

Για όλα τα υπόλοιπα, υπάρχουν τα demos...

Φυσικά και δεν ακυρώνω κάποιες παιχνιδάρες που βγήκαν στην Amiga, αλλά επίτρεψέ μου οτι αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα και με λίγη καλή θέληση και γνώσεις, θα μπορούσαν να γίνουν στον ST, σχεδόν ίδιες. Αυτό τουλάχιστον έχει αποδείξει η Demoscene.

@dino:....Τώρα για το σχόλιο σου ότι η επιλογή st ήταν στους περισσότερους θέμα χρημάτων...ναι φίλε θα επιμείνω! Τότε είμασταν παιδιά και λίγοι γονείς δεν υπολόγιζαν το παραπάνω κόστος. Δες τα μεροκάματα της εποχής κάνε μια αντιστοιχία θυμούμενος ότι είχαμε δραχμή με ότι συνεπάγονταν για τα ηλεκτρονικά προϊόντα της εποχής και τα ξαναλέμε.
Μαζί σου... Πως εξηγείς όμως το οτι οι περισσότεροι είχαν Amiga;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γραμμάτια και δόσεις φίλε Dino με προκαταβολή τα χρήματα από τον 8μπιτο που πούλησαν...

έπαιρναν λοιπόν την 500άρα με 512μνήμη και modulator και τα υπόλοιπα τα πρόσθεταν με τον καιρό.

Για το άλλο που γράφεις πέφτεις και πάλι στην λούμπα της εκ των υστέρων σύγκρισης με τα σημερινά κριτήρια. Μα φίλε μου τότε αυτό ήταν η διαφορά! Τα παραπάνω χρώματα, ο καλύτερος ήχος και η καλύτερη κίνηση! Λες να μετράγαμε frames; :p

Σου ξαναγράφω...αν την ίδια μέρα έπαιζες το ίδιο παιχνίδι στις 2 πλατφόρμες ΤΟΤΕ, θα ξενέρωνες απίστευτα με τον st. Σε κάποια παιχνίδια που το gameplay ήταν άριστο η διαφορά μετριαζόταν αλλά ποτέ δεν ήταν στα ίσα.

Τώρα για τον αν εκ τον υστέρων η demoscene απέδειξε ότι πολλά παιχνίδια θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα στα πατάρια, ανταπαντώ ότι αυτό ισχύει για όλες τις πλατφόρμες της εποχής!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς οτι έκανα και εγώ... πλην της πώλησης του οχτάμπιτου...

EDIT: ( Δηλαδή εσύ πίστεψες οτι το Bombjack ήταν καλύτερο σε Amiga; ) :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
γραμμάτια και δόσεις φίλε Dino με προκαταβολή τα χρήματα από τον 8μπιτο που πούλησαν...έπαιρναν λοιπόν την 500άρα με 512μνήμη και modulator και τα υπόλοιπα τα πρόσθεταν με τον καιρό.
Aυτο ακριβως εγινε με εμενα. Πρωτα πηρα Χριστουγεννα την Α500, ειχε μεσα το modulator και επαιζα σε τηλεοραση.

Το επομενο Πασχα πηρα την 1084SD2. Μετα τα χριστουγεννα πηρα την +512ΚΒ μνημη. Το επομενο πασχα το tomahack.

Και ετσι συνεχιστηκε...
 
το πιστεύεις ότι ενώ το έχω στην συλλογή μου whdload δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου διότι το είχα λιώσει στην εποχή του στον 6128; (ούτε και εγώ πούλησα ποτέ 8μπιτο...την 500άρα έδωσα 1 χρόνο πριν πάρω την 1200)
 
ποιο Bomb Jack ρε παιδια? Το θεμα δεν ειναι CPC vs C64, πως σας ηρθε αυτο στον νου?

χαθηκε ο κοσμος να αναφερθειτε π.χ. σε ένα... Wrath Of The Demons? Ενα SOTB? Ενα Silkworm? Ένα Leander? Ένα (βασταχτε...) Jim Power ρε αδερφε?

χμμμμμ μαλλον χάθηκε, αλλα ευκολα κρυβεται καποιος πισω απο παπατζες (να μην πω ports) τιτλων χαμηλης ποιοτητας γραφικων και ηχου.... (το BJack κατα τ αλλα ηταν ενα απο τα καλυτερα σε gameplay) #)
 
ndial είπε:
χμμμμμ μαλλον χάθηκε, αλλα ευκολα κρυβεται καποιος πισω απο παπατζες (να μην πω ports) τιτλων χαμηλης ποιοτητας γραφικων και ηχου....
attachment.php
 
Μια που μιλάτε για λεπτομέρειες το Atari ST αν δε κάνω λάθος πρώτο έβαλε το φλόπι στο πλάι και το μεγαλύτερο case, και μετά ακολούθησε η Amiga 500 αντιγράφοντας το case του C128D. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος. Επι σειρά ετών η αλήθεια είναι οτι η κυρίαρχη έκδοση ήταν αυτή του Atari μια και ήταν σίγουρο οτι η Amiga θα ήταν port.

Και τα 2 έχουν τα υπέρ τους η Amiga έχει φανταστικές ικανότητες στα παιχνίδια και το Atari είναι αρκετά κοντά όχι όμως και ισάξιο, σε παιχνίδια χωρίς scrolling ναι είναι πολύ κοντά αλλά σε hor. scrolling με τίποτα (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων)
 
σαφέστατα και ήταν ο παταρι 520στ που χρησιμοποίησε την σχετική διάταξη πρώτος σε σχέση με την αμίγκα...

η αμιγκα 500 ακολούθησε μετά την κυκλοφορία του στφμ.

Βέβαια αυτό δεν λέει κάτι στην πράξη...
 
Βασικά, όσον αφορά την Amoeba, τίποτε άλλο δεν λέει κάτι στην πράξη, εκτός από τα παιχνίδια και το Scala, σύμφωνα με τους χρήστες της, ε;
 
Πίσω
Μπλουζα