Amiga vs Atari ST

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
Ποιός θυμάται τις κόντρες των Αμιγκάδων με τους συντάκτες του Pixel που ισχυρίζονταν οτι o ST είναι καλύτερο μηχάνημα :)eek: ) από την Amiga? Μέχρι βέβαια να αρχίσει η Ocean να προγραμματίζει στην Amiga :D και να αποκτήσουν τα games 32/64 colors συν 8 way hardware scrolling και όχι flick screen ;)
 
Shinobi είπε:
Ποιός θυμάται τις κόντρες των Αμιγκάδων με τους συντάκτες του Pixel που ισχυρίζονταν οτι o ST είναι καλύτερο μηχάνημα :)eek: ) από την Amiga? Μέχρι βέβαια να αρχίσει η Ocean να προγραμματίζει στην Amiga :D και να αποκτήσουν τα games 32/64 colors συν 8 way hardware scrolling και όχι flick screen ;)
Ocean ή Psygnosis;
 
Ocean η οποία προγραμμάτιζε σε ST και απλά έκανε port στην Αmiga.

Δε ξέρω αν υποννοείς το οτί όλα τα games της Psygnossis ήταν για τα μπάζα στον ST. Ο ST μπορούσε να βγάλει games πολύ καλά από ένα top προγραμματιστή αλλά Amiga δεν ήταν και δε μπορούσε να γίνει μια και η Amiga είχε ήδη τα custom chip που έκαναν παιχνιδάκι δουλειές όπως hardware scrolling, sampling κλπ. Πάντως έχω δει Demos του ST που δείχνουν οτι το Beast τουλάχιστον θα μπορούσε να μεταφερθεί πολύ καλύτερα και ρουτίνες scrolling που ποτέ δεν εμφανίστηκαν σε commercial game.

EDIT: οχι οτι έβγαλε και κανένα game της προκοπής η Ocean στην Amiga ε?

Η καλύτερη εταιρεία στα Amiga games ήταν η Team 17
 
ΤΕΑΜ 17

ALIEN BREED

ATR

BODY BLOWS

OVERDRIVE

PROJECT X

SPERIS LEGACY

STARDUST

SUPERFROG

WORMS

Υπάρχει κάποιος με καλύτερο κατάλογο να μου αποδείξει οτι κάνω λάθος? :D
 
Για μένα η Psygnosis ήταν η καλύτερη εταιρεία παραγωγής παιχνιδιών για την Amiga, ο οποία ήταν σκάλες ανώτερη στο θέμα από τον Atari ST.

Shadow of the beast 1, 2 ,3

Agony

Αυτά τα παιχνίδια ίδιαίτερα το Beast II και το Agony με έχουν σημαδέψει. Πόσες φορές δεν έχασα στο Beast ΙΙ για να ακούσω τη μουσική μς τις κιθάρες, αν και ολόκληρο το παιχνίδι ακουστικά ήταν αριστούργημα!!!!!!
 
Δεν θα διαφωνήσω ... απλά εδώ μάλλον τίθεται θέμα περισσότερο γούστου, παρά τεχνικής ευχαίριας της εκάστοτε εταιρίας. Εκπληκτική η Team 17 (το Project X το θεωρώ το καλύτερο shoot em up που έχω παίξει σε home), αλλα ώς Psygnosis fan παραθέτω τη λίστα μου :p

PSYGNOSIS :

Shadow of the Beast Trilogy

Leander

Agony

The Killing Game Show

Lemmings (Όλη η σειρά)

Nitro

και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα. Επίσης άξια αναφοράς είναι και η Gremlin.
 
και οι δύο εταιρείες έγραψαν ιστορία..για την ακρίβεια πήγαν χεράκι χεράκι με την Amiga μέχρι το τέλος...Μετά τη πτώση της Amiga δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο...Η Psygnossis απόκτημα της Sony και δε νομίζω να έχει δώσει κάτι ιδιαίτερο από τότε (Wipeout εξαιρουμένου :D )

Α πόσοι ξέρετε ότι αυτοί που έφτιαξαν το GTA Vice city κλπ είναι οι ίδιοι που έκαναν το Lemmings:D :D
 
Πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε τόσες επιφανείς εταιρίες...

...και τώρα που μου ήρθε στο μυαλό και η Cinemaware, άστα να πάνε... :D
 
Wow Ακομη ενα site που αξιζει πολυ καλο shinobi
 
Φανταστικές εταιρείες ήταν η Thalion (η οποία απαρτιζόταν απο hackers στα programming groups) η Silmarils (Metal mutant, Stargate, Colorado, Targhan, Ishar I II III και άλλα) και η UBI soft η οποία υπάρχει ακόμα.
 
Και μια μιλήσαμε παραπάνω για Turrican II (φανταστικό παιχνίδι το πρωτόπαιξα στον spectrum +2 και μετά στον ST) να και ενα site http://turricanforever.de/
 
Pano Gr καλως ηρθες φιλε στην παρεα μας....Εδω θα μεινεις!!!

Να και μια σελιδα αφιερωμενη στο θρυλικο παιχνιδι turrican ωραια!!
 
Είχα λιώσει και τα 3 turrican (amiga user) αλλά με cheats! Παιζόντουσαν χωρίς? Απορία μου έχει μείνει...
 
...παιζόντουσαν, αλλά έπρεπε να "επενδύσεις" σε χρόνο και κόπο για να τα μάθεις.

Εγώ, αν και μέτριος παίκτης σε τέτοια παιχνίδια, θυμάμαι είχα φτάσει στο Turrican σε μία δαιδαλώδη πίστα (η τέταρτη νομίζω) με "διαγώνιες" πλατφόρμες, που έμοιαζαν φτιαγμένες απο κόκκαλα ή κάτι παρόμοιο. Στον περιορισμένο χρόνο που είχα (διότι περίμενα ένα φίλο που ήθελε να παίξει Player Manager), δεν κατάφερα να βρω την έξοδο απο εκεί μέσα, και τελικά έκανα reset, αν και είχα άλλες δύο ζωές στην "καβάτζα".

Δυστυχώς, δεν το ξαναπάλεψα απο τότε - αν και θα έπρεπε...

Το καλό με τα Τάρικαν, ήταν ότι έδιναν και αρκετές έξτρα ζωές (κρυμμένες σε διάφορα σημεία), ώστε αν είσουν προσεκτικός, μπορούσες να προχωρήσεις αρκετά (τώρα αν έφταναν οι ζωές αυτές για να τελειώσεις το παιχνίδι, θα σε γελάσω... :D ).
 
Πίσω
Μπλουζα