Amstrad 464 χωρις κασσετοφωνο! [αλλο ενα "ZX vs CPC" thread]

LOL, ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...

99,99999999% πιθανότητα είναι πριονισμένο νομίζω, αλλά από ότι βλέπω κάποιοι είπαν να τζογάρουν ότι είναι αληθινό. :D
 
αχαχααααααααααααααααααααα!!! Το NO IDEA όμως είναι όλα τα λεφτά! :D :D:D:D:D:D
 
Ερε να 'χα λευτά για πέταμα! Θα το χτύπαγα μόνο και μόνο για τη πλάκα της ιστορίας :)
 
Αναρρωτιέμαι, αυτοί που μπιντάρουν, ξέρουν ότι δεν υπηρξε ποτέ τετοιο μοντέλο; :D
 
Αγαπητοί Φίλοι. Δεν είναι πριονισμένο. Κανονικό είναι !

Το συγκεκριμένοι μοντέλο κυκλοφόρησε με Δώρο το Κασετόφωνο της Radio Shack CCR-81( U.S.A. ), με σταθμιστή ήχου , μετρητή χρόνου και άκουσον-άκουσον MIC-IN ( πολυτέλεια ) ώστε να μπορείς να μειώσεις τα παράσιτα. Το είχα αγοράσει από το Μαγαζί της Κουνάνη ( Στουρνάρη ) μετά το πλαίσιο, ή το Computer Market, σχεδόν στην μισή τιμή του 464.

wtceb8.jpg


219ula8.jpg
 
Λογικό! Μισό amstrad στη μισή τιμή :)

Περίεργο όμως, british μηχάνημα με αμερικάνικα παρελκόμενα (Radio Shack CCR-81( U.S.A.)).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
koioschristos είπε:
Αγαπητοί Φίλοι. Δεν είναι πριονισμένο. Κανονικό είναι !Το συγκεκριμένοι μοντέλο κυκλοφόρησε με Δώρο το Κασετόφωνο της Radio Shack CCR-81( U.S.A. ), με σταθμιστή ήχου , μετρητή χρόνου και άκουσον-άκουσον MIC-IN ( πολυτέλεια ) ώστε να μπορείς να μειώσεις τα παράσιτα. Το είχα αγοράσει από το Μαγαζί της Κουνάνη ( Στουρνάρη ) μετά το πλαίσιο, ή το Computer Market, σχεδόν στην μισή τιμή του 464.

wtceb8.jpg


219ula8.jpg

Σοβαρά;;;;;; Κοίτα να δεις! Μ'άρεσε η σιγουριά μου!!! Αν και ο maddog φταίει με το 99.999999999999% του :D
 
Δεν το γνωριζα, ουτε το ειχα δει ποτε. Thanx koioschristos!
 
Σα κωλοβό κανίς δείχνει :) Πρώτη φορά το βλέπω!
 
Μπραβο koioschristos τους εβαλες τα γυαλια.

Εγω αν ημουν στην θεση σας θα ντρεπομουν να ξαναμπω. :p
 
Υπαρχει κανα λινκ ή γενικα καποια πληροφορια για αυτο?

Δεν νομιζω να υπαρχει (τουλαχιστον σαν αυθεντικο amstrad).

Ισως πατεντα καποιας αντιπροσωπιας. Ισως το πριονι να εκανε καλη δουλεια.
 
Aardvark είπε:
Μπραβο koioschristos τους εβαλες τα γυαλια.Εγω αν ημουν στην θεση σας θα ντρεπομουν να ξαναμπω. :p
Αν σταματήσω να μπαίνω, το φορουμ αυτό δεν έχει νόημα ύπαρξης.
 
ωραίο! πως και δεν έγινε περισσότερο γνωστό,φαίνεται πιο πρακτικό από το κανονικό
 
Δε βρίσκω πουθενά καμιά αναφορά σ' αυτό. Μάλον πατέντα είναι. Ακόμα και στο Amstrad Wiki δε βλέπω τίποτα. Επίσης η δεξιά πλευρά δε δείχνει συμετρική με την αριστερή και κατα κάποιο τρόπο δείχνει "ταπωμένη". Μάλον κάποιο hack/mod είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουμε εναν αυτοπτη μαρτυρα που μας λεει οτι το εχει αγορασει και λεμε οχι επειδη δεν το βρισκουμε στο Google.


Οταν αυριο μας καβαλησουν οι μηχανες μην περιμενετε τον Αρνι να ερθει να μας σωσει.
 
Και εγώ το πέρασα σαν κανένα τέρας έμπνευσης του πωλητή, όταν το πρωτοείδα. Ε ρε κάτι νέο μαθαίνουμε κάθε μέρα, για τα μηχανήματα που νομίζαμε ότι τα ξέραμε όλα!!
 
Όχι και μοντέλο παραγωγής ρε παιδιά... έλεος!

Αν θέλετε κι άλλα παρόμοια:

http://www.cpcwiki.eu/forum/index.php?topic=2302.0;topicseen

Παρεμπιπτόντως, ένα μαθηματάκι ιστορίας: η μόντα αυτή ΔΕΝ είναι πιο πρακτική από καμμία άποψη. Και γιατί της λείπει το κασσετόφωνο (duh) οπότε αρχίζεις να χάνεις τα πλεονεκτήματα του CPC και αντιβαίνει παντελώς στη φιλοσοφία του, αλλά και το αριθμητικό πληκτρολόγιο και (φοβερά βασικό) τα cursor keys! Μην ξεχνάμε ότι ο CPC είχε ένα πολύ-πολύ καλό full screen editor κατόπιν εμπνεύσεως του Sugar χιμσέλφ. Όταν είδε το πρωτότυπο πήγε να κινήσει τον κέρσορα σε όλη την οθόνη και δεν μπορούσε, και την είπε στους devs του... οπότε το αποτέλεσμα ήταν δική του ιδέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπα κι εγώ, τρελάθηκα! Τόσα χρόνια μαζεύω ρετρο-μπρίκια και δεν είχα καν επίγνωση του οτι υπάρχει κάτι τέτοιο; Κακάσχημο είναι, χειρώτερο και από κάτι PC-μέσα-σε-ST χασαπιλίκια :)

Καλύτερη είναι η μόντα παρακάτω:

6128_p.jpg


... Καλά, έχει απίστευτα πράγματα στο θρεντάκι του Gryzor!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συν το ότι, σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μας, το μισό κόστος του 464 ήταν το κασσετόφωνο... ΝΟΤ!

Ας σοβαρευτούμε. Υπάρχει ολόκληρη σελίδα στο CPCWiki με όλες τις μητρικές που έχουν βρεθεί. Υπάρχουν κάποια σπάνια κομμάτια, αλλά τίποτα που να είναι τόσο ριζική παραλλαγή (εκτός από το πρωτότυπο με το Gate Array simulation, αλλά αυτό δεν πιάνει).

Μην το πούλαγε και μόνο του για σύνδεση με TV? :D
 
Πίσω
Μπλουζα