Amstrad 464 χωρις κασσετοφωνο! [αλλο ενα "ZX vs CPC" thread]

phil_vr είπε:
Oταν κυκλοφορησε ο ΖΧ80 μπορει να ηταν οτι φθηνοτερο κυκλοφορουσε αλλα και τι προσφερε ετσι? Ουτε ηχο, ουτε χρωματα, το πληκτρολογιο ηταν για τεσταρισμα της ανθρωπινης αντοχης πριν προβει καποιος στον μοναχισμο, και παλι εξαρτιοταν απο ενα σωρο περιφερειακα που "λογικα" θα υπηρχαν σε καθε σπιτι για να δουλεψει. Την ωρα που κοστιζε πολυ χαμηλοτερα απο τον ανταγωνισμο του (κυριως απο αμερικανικους υπολογιστες), δεν θα μπορουσε να το πλαισιωσει απο τα απαραιτητα προκειμενου με ενα λογικο κοστος να δωσει ενα πιο ανθρωπινο μηχανημα?
Ε καλα τωρα!Μιλαμε για το 1980 οταν 4 χρονια πριν -οταν δεν υπηρχε η τριαδα των TRS-80,PET,apple II-o μονος υπολογιστης που μπορουσες να εχεις ηταν του στυλ ALTAIR ή IMSAI που ηταν ενα τετραγωνο κουτι με LEDs και διακοπτες που το προγραμματιζες ανοιγοκλεινοντας τους...ουτε οθονη ουτε πληκτρολογιο ουτε τιποτα,και εκανε και μια περιουσια..

Στα υπολοιπα με καλυψε ο shock....
 
Shock είπε:
Μα το 1985-6 είναι πολύ νωρίς; Τα 8bits είχαν ήδη πεθάνει! Έβλεπε κανείς CPC και δεν ήθελε να πάει σε Atari ST + color για παράδειγμα; Μήπως δεν ήθελε να πάει σε IIGS αν είχε τα "μπικικίνια"?

Και μη σου φαίνεται παράξενο δεν είναι όλοι οι άνθρωποι "μισώ ότι δεν μπορώ να αγοράσω", υπάρχουν και αυτοί που απλά δεν μπορούν να το αγοράσουν :) Εγώ αν είχα τα χρήματα φυσικά και ΔΕΝ θα πήγαινα σε spectrum και Amstrad. Θα είχα χρόνια πριν τον Apple II, αργότερα τον C64 με ένα drive και δεν θα έμπλεκα με την Ευρωπαική σχολή. Μισώ τα 2 αυτά μηχανήματα που δεν απέκτησα ποτέ? Όχι βέβαια!
Σιγά μην είχαν πεθάνει...το αντίθετο μάλιστα...ήταν σε πλήρη ακμή...τα 8μπιτ στην Ελλάδα και στην Ευρώπη σε μεγάλο βαθμό πέθαναν από το δεύτερο μισό του 1988 που άρχισε να φθηναίνει ο παταρης και η αμίγκα ενώ με την εξαίρεση του defender of the crown το 1987 δεν είχαμε δει κάτι φοβερό σε παιχνίδι το 1985-1986 στα μεγάλα! Την περίοδο που αναφέρεις τα 16μπιτα ήταν πανάκριβα και μη προσβάσιμα στους πολλούς οπότε και φυσιολογικά τα 8μπιτα αλώνιζαν! Για το δεύτερο κομμάτι σου θα ξαναδιαφωνήσω...το 1984 ο γομολάστιχας ήταν τσάμπα αγορά σε σχέση με τον c64 που αναγκαστικά επέβαλε το δικό του κασετόφωνο! Με δαύτο έφθανε παραπάνω από τα διπλά χρήματα του σπέκτρουμ και με χρόνους φορτώματος ταινίας Αγγελόπουλου αλλά και γελοία συγκριτικά basic! To 1985 επίσης, o 464 ήταν πραγματική ευκαιρία στα χρήματα του και γι' αυτό μοσχοπούλησε!

Αν μιλάμε μόνο για παιχνίδια και εγώ c64 θα ήθελα όμως οι χρόνοι φορτώματος θα με αποθάρρυναν σαφέστατα!
 
angel_grig είπε:
Ε καλα τωρα!Μιλαμε για το 1980 οταν 4 χρονια πριν -οταν δεν υπηρχε η τριαδα των TRS-80,PET,apple II-o μονος υπολογιστης που μπορουσες να εχεις ηταν του στυλ ALTAIR ή IMSAI που ηταν ενα τετραγωνο κουτι με LEDs και διακοπτες που το προγραμματιζες ανοιγοκλεινοντας τους...ουτε οθονη ουτε πληκτρολογιο ουτε τιποτα,και εκανε και μια περιουσια..Στα υπολοιπα με καλυψε ο shock....
To 1979 υπηρχαν οι Atari 400/800, και το 1980 υπηρχε ο TRS Color Computer, οπως και o Commodore Vic σε πιο οικονομικα λογικο home επιπεδο απο τον Apple και τον Pet. Συγκρινεται ο ΖΧ80 εστω κατα διανοια με αυτα? Και ξαναεπαναλαμβανω οτι το οικονομικο χασμα ακομα και απο αυτους τους υπολογιστες ηταν πολυ μεγαλο σε σχεση με αυτο που δινοταν ο ΖΧ80, πραγμα που θα μπορουσε να δικαιολογησει μεγαλυτερη τιμη προσφεροντας κατι καλυτερο σαν αποτελεσμα. Τι λεμε τωρα?
 
spyros_s είπε:
Σιγά μην είχαν πεθάνει...το αντίθετο μάλιστα...ήταν σε πλήρη ακμή...τα 8μπιτ στην Ελλάδα και στην Ευρώπη σε μεγάλο βαθμό πέθαναν από το δεύτερο μισό του 1988 που άρχισε να φθηναίνει ο παταρης και η αμίγκα ενώ με την εξαίρεση του defender of the crown το 1987 δεν είχαμε δει κάτι φοβερό σε παιχνίδι το 1985-1986 στα μεγάλα!
Μα δε μιλάω για το πότε είχαμε εμείς 8bitα μηχανήματα αλλά για το πότε οι εταιρίες σταμάτησαν να βγάζουν 8bitα μηχανήματα. Αν δεις ιστορικά την πορεία τους θα καταλάβεις ότι τα CPC ήταν τα τελευταία που βγήκαν ή από τα τελευταία αν βάλεις και τον C128 μέσα.

Οι χρήστες μπορεί να είχαν spectrum και Amstrad ακόμα και το 1995 (βλέπε Maddog) :)

spyros_s είπε:
Την περίοδο που αναφέρεις τα 16μπιτα ήταν πανάκριβα και μη προσβάσιμα στους πολλούς οπότε και φυσιολογικά τα 8μπιτα αλώνιζαν! Για το δεύτερο κομμάτι σου θα ξαναδιαφωνήσω...το 1984 ο γομολάστιχας ήταν τσάμπα αγορά σε σχέση με τον c64 που αναγκαστικά επέβαλε το δικό του κασετόφωνο!

Με δαύτο έφθανε παραπάνω από τα διπλά χρήματα του σπέκτρουμ και με χρόνους φορτώματος ταινίας Αγγελόπουλου αλλά και γελοία συγκριτικά basic! To 1985 επίσης, o 464 ήταν πραγματική ευκαιρία στα χρήματα του και γι' αυτό μοσχοπούλησε!

Αν μιλάμε μόνο για παιχνίδια και εγώ c64 θα ήθελα όμως οι χρόνοι φορτώματος θα με αποθάρρυναν σαφέστατα!
Έκανα κανένα συγκριτικό ανάμεσα σε C64 και Spectrum? Αμνησία!
 
Παντως για να εχουμε καποιο τυφλοσουρτι μιας και μιλαμε για τιμες, παραθετω ενδεικτικες τιμες των αρχων του 1984

NEWBRAIN AD 48.000

ORIC ATMOS 36.000

SPECTRUM 48Κ 28.000

DRAGON 32 37.000

DRAGON 64 58.000

EPSON ΗΧ-20 71.000

LASER 200 15.000

LYNX 96K 64.500

LYNX 128Κ 92.000

MPF-II 64Κ 36.000

MPF IB 19.000

TEXAS 99/4A 29.900

BIT-90 26.800

TRS COLOUR 29.800

COMMODORE 64 58.500

ORIC-1 29.900
 
Shock είπε:
Μα δε μιλάω για το πότε είχαμε εμείς 8bitα μηχανήματα αλλά για το πότε οι εταιρίες σταμάτησαν να βγάζουν 8bitα μηχανήματα. Αν δεις ιστορικά την πορεία τους θα καταλάβεις ότι τα CPC ήταν τα τελευταία που βγήκαν ή από τα τελευταία αν βάλεις και τον C128 μέσα.Οι χρήστες μπορεί να είχαν spectrum και Amstrad ακόμα και το 1995 (βλέπε Maddog) :)

Έκανα κανένα συγκριτικό ανάμεσα σε C64 και Spectrum? Αμνησία!
Από την στιγμή που τα είχαν στην αγορά και μοσχοπουλούσαν γιατί να βγάλουν κάτι νέο βασισμένο σε αυτά; Το 1990 η αμστραντ έβγαλε τα πλας και η κομοντορ ετοιμαζόταν να βγάλει τον c65 αλλά δεν το έκανε διότι κατάλαβε ότι θα αποτύγχανε ενώ παράλληλα θα κανιβάλλιζε την αμίγκα που είχε πλέον γίνει mainstream! Μιλάμε για το 1990!

Αντίθετα το 1985-1986 τα 16μπιτα δεν μπορούσες να τα έχεις σε καμία περίπτωση πόσο μάλλον οι πιτσιρικάδες της εποχής!

Ήξερες κανέναν εσύ με ατάρι στ ή αμιγκα 1000 το 1985-1986; Ούτε στα όνειρα μας... Από 1988 πηραν κάποιοι στ και από 89 αμίγκα!

Τώρα για την σύγκριση με σπέκτρουμ εσύ έγραψες ότι αν είχες τα φράγκα θα επέλεγες c64 αντί για τα ευρωπαϊκά σπέκτρουμ ή αμστραντ! Εγώ απλά σου επισήμανα για πιο λόγο δεν θα ήθελα κόμοντορ αλλά και ότι θα τον επέλεγα μόνο για παιχνίδια! Ο τιμοκατάλογος του wally με δικαιώνει πανηγυρικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Από την στιγμή που τα είχαν στην αγορά και μοσχοπουλούσαν γιατί να βγάλουν κάτι νέο βασισμένο σε αυτά; Το 1990 η αμστραντ έβγαλε τα πλας και η κομοντορ ετοιμαζόταν να βγάλει τον c65 αλλά δεν το έκανε διότι κατάλαβε ότι θα αποτύγχανε ενώ παράλληλα θα κανιβάλλιζε την αμίγκα που είχε πλέον γίνει mainstream! Μιλάμε για το 1990!
Μα δεν το έβγαλαν. Το να το είχαν σχεδιάσει και να έχουν πρωτότυπα δε λέει και πολλά πράγματα. Εγκαταλείφθηκε ακριβώς επειδή θα αποτύγχανε.

Πρακτικά όσες εταιρίες ασχολιόντουσαν σοβαρά με την πληροφορική είχαν πάει στα 16 bits. Ο κόσμος βέβαια μπορεί να έμεινε στα 8bits για πολύ καιρό. Έτερον-εκάτερον. Και σήμερα με τους 4πύρηνους σε κυκλοφορία εδώ και 4 χρόνια ξέρω άτομα που έχουν Pentium4. Ακόμα και στη δουλειά μου Pentium 4 είχαμε μέχρι πριν λίγες μέρες!

spyros_s είπε:
Αντίθετα το 1985-1986 τα 16μπιτα δεν μπορούσες να τα έχεις σε καμία περίπτωση πόσο μάλλον οι πιτσιρικάδες της εποχής!

Ήξερες κανέναν εσύ με ατάρι στ ή αμιγκα 1000 το 1985-1986; Ούτε στα όνειρα μας... Από 1988 πηραν κάποιοι στ και από 89 αμίγκα!
Δεν έγινα καταννοητός. Δεν έγραψα πότε αγόρασα εγώ κι εσύ Amiga. Δες πιο πάνω.

Το όλο σχόλιο μου ήταν. Τη στιγμή που οι άλλες εταιρίες πήγαιναν σε 16bits βγήκαν οι CPC. Πήρε δηλαδή την υπάρχουσα (παλιά) τεχνολογία με την χαμηλή πλέον τιμή, την έκανε πακέτο και την πούλησε σαν ολοκληρωμένο σύστημα.

Δεν λέω ότι αυτό είναι κακό, λέω ότι είναι άδικη η σύγκριση με τον Spectrum, τον Commodore και τους άλλους 8μπιτους γιατί αυτοί είχαν βγει άλλη εποχή. Τρία χρόνια τότε ήταν αιωνιότητα στην πληροφορική.

spyros_s είπε:
Τώρα για την σύγκριση με σπέκτρουμ εσύ έγραψες ότι αν είχες τα φράγκα θα επέλεγες c64 αντί για τα ευρωπαϊκά σπέκτρουμ ή αμστραντ! Εγώ απλά σου επισήμανα για πιο λόγο δεν θα ήθελα κόμοντορ αλλά και ότι θα τον επέλεγα μόνο για παιχνίδια! Ο τιμοκατάλογος του wally με δικαιώνει πανηγυρικά!
Σε τι σε δικαιώνει ο τιμοκατάλογος ρε συ Σπύρο; Το παραπάνω το έγραψα για να δώσω έμφαση στο αν είχα τα χρήματα τι θα αγόραζα.

Δεν έκανα καμία σύγκριση χαρακτηριστικών!
 
Σπυρο να σου πω πως ο C64 κοστιζε 73.000 τον Οκτωβρη του 1983. Kαθε μηνα οι τιμες κατρακυλουσαν.

O Speccy, C64 και λοιποι βετερανοι τοποθετουνται (οπως λεει και ο Αντωνης) σε αλλη εποχη απο τα CPC.

Χριστουγεννα του 1985 ειναι τρελο (τεχνολογικα, οχι εμπορικα...πετυχε αρκετα αλλωστε) να βγαζεις μηχανημα χωρις hardware sprites και περιορισμους 4/2 χρωματων σε ανθρωπινες αναλυσεις απο τη στιγμη που στοχευεις στα παιχνιδια (μην μου πειτε οτι λιωνατε ολημερις και ολονυχτις στις CP/M εφαρμογες αδερφια! :) ).

H Sinclair Γεναρη του 1984 λανσαριζε τον (σχεδον) 16bit QL...
 
Shock, οταν πρωτοπαρουσιαστηκαν οι εξαιρετικα ασυμφοροι 16bit, η αγορα των 8bit κρατουσε ακομα. Ισως η πλαστιγκα εγερνε εις βαρος του C64 (που δεν ειχε προβλημα παρολα αυτα να σταθει) αλλα εβγαλε ενα πολυ καλο αλλα πανακριβο μηχανημα τον 128D (το 85), και ο.. τσιπης ειχε παρουσιασει τα 48K Plus και τον 128αρη. Ολα αυτα το 1984 που εσκασε μυτη και ο 464. Σαφως και δεν εφερε καμια νεα τεχνολογια επανω του, αλλα εφερε εν μεσω της δεκαετιας κατι καινουριο που τα ξαναζεσταμενα φαγητα του θειου δεν προσφεραν. Και για αυτο επιασαν, καθως ολα εδειχναν οτι θα υπαρξουν νεες εξελιξεις, αλλα θα χρειαστουν μερικα χρονια για να ερθουν σε λογικα επιπεδα, εκει ηρθε ο Sugar και βελτιωσε με τον καλυτερο τροπο οτι μπορουσε να γινει μεχρι τοτε.

Μιλησαμε καπου παραπανω και για τις επαγγελματικες δυνατοτητες των CPC. Τα 6128 τα εβλεπα σχεδον σε καθε video club, στο χασαπικο της γειτονιας μου (στον πατερα του φιλου μου που εχω ξαναπει), σε προποτζιδικα και σε γραφεια. Κανενα μα κανενα αλλο 8bit μηχανημα home χρησης δεν το καταφερε αυτο. Απλα ηταν θανατηφορα προσιτο και προσφερε οτι καλυτερο για μια βασικη μηχανοργανωση μιας επιχειρησης. Ηταν γρηγορο, ηταν φθηνο, ηταν compact.. ακομα και η οψη του 6128 φωναζε οτι ηταν φτιαγμενο για γραφειο. Η αλλη οψη με το CP/M του χαριζε απλα μια τεραστια βιβλιοθηκη απο μια πλατφορμα που ακομα δεν ειχε πεθανει.

Wally είπε:
Χριστουγεννα του 1985 ειναι τρελο (τεχνολογικα, οχι εμπορικα...πετυχε αρκετα αλλωστε) να βγαζεις μηχανημα χωρις hardware sprites και περιορισμους 4/2 χρωματων σε ανθρωπινες αναλυσεις απο τη στιγμη που στοχευεις στα παιχνιδια (μην μου πειτε οτι λιωνατε ολημερις και ολονυχτις στις CP/M εφαρμογες αδερφια! :) )
Wally o 464 εμφανιστηκε ενα χρονο νωριτερα, και οσο για τα παιχνιδια.. εχουμε ολοι δει τα φτιαγμενα οπως πρεπει στον Amstrad παιχνιδια πως ειναι, και εχουμε δει και τα καλυτερα του μουσταρδα.. μην το ψαχνουμε.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Shock, οταν πρωτοπαρουσιαστηκαν οι εξαιρετικα ασυμφοροι 16bit, η αγορα των 8bit κρατουσε ακομα. Ισως η πλαστιγκα εγερνε εις βαρος του C64 (που δεν ειχε προβλημα παρολα αυτα να σταθει) αλλα εβγαλε ενα πολυ καλο αλλα πανακριβο μηχανημα τον 128D (το 85), και ο.. τσιπης ειχε παρουσιασει τα 48K Plus και τον 128αρη. Ολα αυτα το 1984 που εσκασε μυτη και ο 464.
Ακριβώς !!

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι o Spectrum 128 (o αρχικός με το pad) βγήκε τέλη '85 (έσκασε μύτη πλέον για τα καλά μέσα στο '86 στην κανονική, αγγλική του μορφή). Μιλάμε για το μηχάνημα που λιβανίζουν οι σπεκτρουμάδες συνέχεια (όλο "ο ψύκτρας", και "ο ψύκτρας").

Οσο για τον C128 του '85, την εποχή που "οι τιμές στα οκτάμπιτα έπεφταν", ας δούμε σε τι τιμή τον προσέφερε η Commodore μαζί με μόνιτορ και μαζί με το 1571, και ας συγκρίνουμε μετά με τα μηχανήματα του Sugar (όσο για τον 128D, ουδέν σχόλιον).

phil_vr είπε:
Μιλησαμε καπου παραπανω και για τις επαγγελματικες δυνατοτητες των CPC. Τα 6128 τα εβλεπα σχεδον σε καθε video club, στο χασαπικο της γειτονιας μου (στον πατερα του φιλου μου που εχω ξαναπει), σε προποτζιδικα και σε γραφεια. Κανενα μα κανενα αλλο 8bit μηχανημα home χρηση δεν το καταφερε αυτο. Απλα ηταν θανατηφορα προσιτο και προσφερε οτι καλυτερο για μια βασικη μηχανοργανωση μιας επιχειρησης. Την αλλη οψη με το CP/M του χαριζε απλα μια τεραστια βιβλιοθηκη απο μια πλατφορμα που ακομα δεν ειχε πεθανει.
Και πάλι πολύ σωστά (όσο και αν οι σπεκτρουμάδες κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν).

Spectrum και C64 σπάνια έβλεπες σε μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα. Aντίθετα, στα video-club (όπως έγραψε ο Phil) βλέπαμε 6128. Σε φροντιστήρια αγγλικών βλέπαμε και πάλι 6128 (στο δικό μου είχαν και Apple IIc. Σε καμία περίπτωση spectrum όμως). Μέχρι και σε... οδοντιατρείο είχα δεί cpc !!

Ας αναφέρουμε και το βασικό: Τα 6128 πρόλαβαν και μπήκαν σιγά-σιγά και στα σχολεία των νέων (τότε) παιδιών, για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Παραλίγο δηλαδή να γίνουν το αντίστοιχο των BBC των βρεττανών, μόνο που επειδή το "τραίνο της πληροφορικής" άργησε στην Ελλάδα (όπως αργούν πολλά πράγματα), οι 6128 πολύ σύντομα αποσύρθηκαν για χάρη των PCs.

To αν εμείς, ως πιτσιρικάδες, δίναμε βάρος στα games, είναι δική μας δουλειά. Απο εκεί και πέρα όμως, αλοίμονο σε όποιον "βαμμένο" σπεκτρουμά τολμά να μειώσει την επαγγελματική πλευρα των amstrad. Εκτίθεται και μόνο που το σκέφτεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Παντως για να εχουμε καποιο τυφλοσουρτι μιας και μιλαμε για τιμες, παραθετω ενδεικτικες τιμες των αρχων του 1984
NEWBRAIN AD 48.000

ORIC ATMOS 36.000

SPECTRUM 48Κ 28.000

DRAGON 32 37.000

DRAGON 64 58.000

EPSON ΗΧ-20 71.000

LASER 200 15.000

LYNX 96K 64.500

LYNX 128Κ 92.000

MPF-II 64Κ 36.000

MPF IB 19.000

TEXAS 99/4A 29.900

BIT-90 26.800

TRS COLOUR 29.800

COMMODORE 64 58.500

ORIC-1 29.900
Πολυ καλο Wally!Και τωρα ενα κουιζ:μαντεψτε ποιοι απο τους κατοχους των παραπανω υπολογιστων μπορουσαν να βρουν προγραμματα για το μηχανημα τους στην Ελληνικη αγορα μετα απο 2 χρονια?Μονο αυτοι με spectrum και commodore
 
angel_grig είπε:
Πολυ καλο Wally!Και τωρα ενα κουιζ:μαντεψτε ποιοι απο τους κατοχους των παραπανω υπολογιστων μπορουσαν να βρουν προγραμματα για το μηχανημα τους στην Ελληνικη αγορα μετα απο 2 χρονια?Μονο αυτοι με spectrum και commodore
Whats your point? Αν εννοεις οτι δεν επιασαν αγοραστικα οι περισσοτεροι, να σκεφτουμε και τις ατονικες ελληνικες αντιπροσωπειες που στην επαρχια δεν εμφανιστηκαν καθολου τα περισσοτερα απο αυτα τα μηχανηματα. Αν εννοεις οτι δεν αξιζαν τα υπολοιπα σαν μηχανηματα και χαθηκαν, μην το πεις πουθενα θα γελαει ο κοσμος. Αν εννοεις οτι τα επομενα 2 χρονια στα CPC δεν εβρισκες προγραμματα, εισαι εκτος πλανητη εντελως. Αν εννοεις παλι οτι και τα Αtari που ειχαν την χειροτερη πορεια απο τα μηχανηματα που εμειναν (και λειπει και απο την λιστα) δεν μπορουσαν να βρουν software (Ακομα και ο DINO απο την Πατρα ολο και κατι θα εβρισκε απο software)... δεν ξερω, καπου ειναι παρα πολυ off το κουιζ αυτο και σορρυ αλλα αδυνατω να καταλαβω το σκεπτικο.
 
Φιλιππε ο CPC δεν ειναι στη λιστα τιμων αφου δεν ειχαν κυκλοφορησει τοτε. Σε αυτη τη λιστα ανεφερεται ο angel_grig.

Οντως απο ολα αυτα τα μηχανηματα στη λιστα, μετα απο 2 χρονια, το 1986, ο ZX και ο C64 ειχαν ασυγκριτα μεγαλυτερη βιβλιοθηκη. Τα αλλα μηχανημα δυστυχως were lost in obsurity.

Παντως ο μονος απο αυτους που πωλειται ακομα ειναι ο MPF I
 
σε αυτά σας καταλαβαίνω...όμως επειδή μιλάμε για εποχές που κάποιος πρώτο έπαιρνε υπολογιστή πρέπει να λάβετε υπόψιν σας ότι δεν μετράνε μόνο τα απόλυτα νούμερα! Σας κάνω ένα παράδειγμα από την αυτοκινητοβιομηχανία για να γίνω κατανοητός...το 1990 η χιουντάι ηρθε στην Ελλάδα με φθηνά υπερεξοπλισμένα οχήματα που υστερούσαν σε πολλούς τομείς από τον ευρωπαϊκό και ιαπωνικό ανταγωνισμό όμως ήταν κορυφαία επιλογή για το μέσο βαλάντιο του Έλληνα της εποχής! Κάπως έτσι ήταν και τα αμστραντ...κορυφαίο value for money με δοκιμασμένες λύσεις που ήταν ιδανικό για overall μηχάνημα που ακροβατούσε ανάμεσα στην διασκέδαση και τις επαγγελματικές εφαρμογές! Δεν είναι τυχαίο που ο 6128 μπήκε σε κάθε ελληνικό σπίτι της εποχή που ο c64 είχε σαφέστατα καλύτερα παιχνίδια.

Το πακέτο πουλούσε όχι οι επιμέρους λειτουργίες...και το πακέτο ήταν τρομερά ελκυστικό!

Ένα χαζό απράδειγμα ακόμα...

Θυμάστε που πείραζα τους αταράδες λέγοντας τους ότι πήραν st επειδή δεν είχαν τα φράγκα για αμίγκα;

Συνέβη αυτό όμως κανείς δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει αναλογικά το άριστο value for money του st την εποχή εκείνη.

Πράγματι όποιος επέλεγε st απολάμβανε τα καλά των 16bit με μικρότερο κόστος και ας μην είχε το καλύτερο μηχάνημα! Έτσι θέλω να βλέπω την άμστραντ εκ των υστέρων!
 
Wally είπε:
Φιλιππε ο CPC δεν ειναι στη λιστα τιμων αφου δεν ειχαν κυκλοφορησει τοτε. Σε αυτη τη λιστα ανεφερεται ο angel_grig.
Νομίζω ότι ο Phil αναφέρθηκε στα οκτάμπιτα ατάρι.
 
phil_vr είπε:
Shock, οταν πρωτοπαρουσιαστηκαν οι εξαιρετικα ασυμφοροι 16bit, η αγορα των 8bit κρατουσε ακομα. Ισως η πλαστιγκα εγερνε εις βαρος του C64 (που δεν ειχε προβλημα παρολα αυτα να σταθει) αλλα εβγαλε ενα πολυ καλο αλλα πανακριβο μηχανημα τον 128D (το 85), και ο.. τσιπης ειχε παρουσιασει τα 48K Plus και τον 128αρη. Ολα αυτα το 1984 που εσκασε μυτη και ο 464.
Πρακτικά δεν διαφωνούμε σε τίποτα άλλο εκτός από το "τσίπης". Όσο και να πειράζουμε τους μουσταρδόφιλους ήταν ένα μηχάνημα που άξιζε με το παραπάνω κάθε δραχμή που έδινες.

Το 1984 η Sinclair πέθαινε, δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλει κάτι σαν τον CPC. Τα έδωσε όλα για τον QL. Ή θα κέρδιζε το παιχνίδι ή θα τα έχανε όλα, όπως κι έγινε.

Το 48Κ+ ήταν ένα bug fix, και ο 128Κ ήταν αποτέλεσμα μείωσης των τιμών RAM.

phil_vr είπε:
Σαφως και δεν εφερε καμια νεα τεχνολογια επανω του, αλλα εφερε εν μεσω της δεκαετιας κατι καινουριο που τα ξαναζεσταμενα φαγητα του θειου δεν προσφεραν. Και για αυτο επιασαν, καθως ολα εδειχναν οτι θα υπαρξουν νεες εξελιξεις, αλλα θα χρειαστουν μερικα χρονια για να ερθουν σε λογικα επιπεδα, εκει ηρθε ο Sugar και βελτιωσε με τον καλυτερο τροπο οτι μπορουσε να γινει μεχρι τοτε.
Καμία αντίρρηση. Απλά σκέψου και εσύ ότι το μόνο που έκανε ήταν να πάρει από το τμήμα τηλεοράσεων τα καλύτερα κομμάτια, να παραγγείλει στην Panasonic(?) ένα καράβι 3" drives, να αγοράσει μια καλή Basic, και να βελτιώσει μια γνωστή και παλιά τεχνολογία στα σημεία.

Μετά δες ο ανταγωνισμός τι έκανε. Η Atari έβγαλε τον ST, η Commodore την Amiga και τον 128άρη με 2 επεξεργαστές(!), η Sinclair τον QL, η Apple τον Macintosh.

Όλα καλύτερα από τον CPC αλλά φυσικά από τη στιγμή που είναι κάτι καινούριο θα είναι και ακριβότερο μιας και πρέπει να απορροφηθούν τα έξοδα ανάπτυξης (ΟΚ ο ST δεν είχε :) ) και σίγουρα τα parts είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβά από τα 8bit.

Ίσως να φαίνεται ότι μειώνω την αξία του CPC με αυτά που γράφω. Δεν είναι αυτή η πρόθεση μου, απλά να βλέπουμε το όλο context. Καλύτερος από τον Spectrum αλλά όχι με τόσο μεγάλο margin λόγω πρακτικά ίδιας τεχνολογίας και φθηνός γιατί βρήκε αργότερα στη δύση της τεχνολογίας που χρησιμοποιούσε. Ωραίο το όλα σε ένα αλλά δεν μπορώ να ακυρώσω έτσι εύκολα τη φιλοσοφία του Spectrum, χαμηλή τιμή ώστε να μπορείς να το αγοράσεις και κασσετόφωνο/τηλεόραση βόλεψε τα.

phil_vr είπε:
Μιλησαμε καπου παραπανω και για τις επαγγελματικες δυνατοτητες των CPC. Τα 6128 τα εβλεπα σχεδον σε καθε video club, στο χασαπικο της γειτονιας μου (στον πατερα του φιλου μου που εχω ξαναπει), σε προποτζιδικα και σε γραφεια. Κανενα μα κανενα αλλο 8bit μηχανημα home χρησης δεν το καταφερε αυτο. Απλα ηταν θανατηφορα προσιτο και προσφερε οτι καλυτερο για μια βασικη μηχανοργανωση μιας επιχειρησης. Ηταν γρηγορο, ηταν φθηνο, ηταν compact.. ακομα και η οψη του 6128 φωναζε οτι ηταν φτιαγμενο για γραφειο. Η αλλη οψη με το CP/M του χαριζε απλα μια τεραστια βιβλιοθηκη απο μια πλατφορμα που ακομα δεν ειχε πεθανει.
Δεν ήθελα να μιλήσω για τις επαγγελματικές δυνατότητες για πολλούς λόγους.

Ο βασικότερος είναι ότι καθένας μας αντιλαμβάνεται αυτή την έννοια με διαφορετικό τρόπο.

Η άποψη μου είναι ότι τη δουλειά σου την κάνεις πάντα με το εργαλείο που έχεις την υφιστάμενη στιγμή και με την διάδοση που αυτό έχει.

Μια πρώτη ματιά σε αυτό το thread δείχνει ότι ακόμα και οι MSX και Newbrain είχαν "επαγγελματικά" προγράμματα.

Άρα κάποιος "επαγγελματίας" θα τον χρησιμοποιούσε για να κάνει την δουλειά του παρόλο που δεν είχε ούτε δισκέτα, ούτε monitor στο κυρίως πακέτο.

Ένα άλλο θέμα, είναι το τι είναι ένα πραγματικά επαγγελματικό εργαλείο. Η οθόνη του CPC το 85 συγκρινόταν με ένα Olympic Data+Hercules και το ανάλογο εργαλείο γραμμένο σε Clipper π.χ?

Τι εργαλεία ανάπτυξης σε βάσεις δεδομένων είχε ο CPC και τα υπόλοιπα 8bit? Πόσο εύκολα μπορούσε κάποιος να χάσει τα δεδομένα του από τις hardcorιες που έκανε ο κάθε επίδοξος προγραμματιστής "Αποθήκης";

Τι support είχε ο καθένας που χρησιμοποιούσε αυτού του είδους τα προγράμματα σε ένα CPC σε σχέση με τις κλασσικές εφαρμογές για PC της εποχής;

To θέμα είναι μεγάλο, γι' αυτό είπα ότι θέλει μάλλον δικό του thread.
 
spyros_s είπε:
Θυμάστε που πείραζα τους αταράδες λέγοντας τους ότι πήραν st επειδή δεν είχαν τα φράγκα για αμίγκα; Συνέβη αυτό όμως κανείς δεν μπορεί ν' αμφισβητήσει αναλογικά το άριστο value for money του st την εποχή εκείνη.

Πράγματι όποιος επέλεγε st απολάμβανε τα καλά των 16bit με μικρότερο κόστος και ας μην είχε το καλύτερο μηχάνημα!
... για κάποια παιχνίδια, θα συμπληρώσω εγώ...

Έλεος βρε Σπύρο... Από το πολύ λέγε λέγε, θα πιστέψω κι εγώ την ανωτερότητα της Amiga... :p

Σόρυ για την ΟφΤοπικιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
... Έλεος βρε Σπύρο... Από το πολύ λέγε λέγε, θα πιστέψω κι εγώ την ανωτερότητα της Amiga... :p

χαχαχαχαχαχα απίστευτος!



Εσένα και ο ίδιος ο Τσάκ να στο έλεγε δεν θα το πίστευες. Επιμένεις στον Τζάκ*


 


*Τραμιελ
 
LoL!

Άλλο Τσάκ και άλλο Τζακ!!! (Pepi style)

Συνεχίστε...
 
οφ τοπικ μοουντ ον:

O Dino είναι ο αγαπημένος μου αταράς και εκείνος που θα πρήξω περισσότερο άμα και μόλις πάρω st! Θα τον πειράζω όσο πάει! :p

οφ τοπικ μοουντ οφ!

----------------------------------------

Παίδες για μένα κανείς δεν μπορεί να μειώσει την αξία των μηχανημάτων...απλά θέλω να την προσαρμόσετε τόσο στις ανάγκες της εποχής παγκοσμίως όσο και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ στην Ελλάδα! Εκεί διαφωνούμε...

Υπό αυτό το πρίσμα ο γομολάστιχας ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγορά το 1984 στα 24000 με γραμμάτια που τον πήρα! Ασπρόμαυρη tv

είχε κάθε σπίτι, κασετόφωνο επίσης οπότε μια χαρά ήμουν... c64 θα ήθελα αλλά που να βρω τα μπικικίνια να τον αγοράσω με τα αναγκαία παρελκώμενα; Ξέρετε πόσο έβγαζε ο μέσος εργαζόμενος τότε;

Ο cpc464 από την άλλη ήταν στην πράξη η κορυφαία αγορά για τα χρήματα του την επόμενη χρονιά...ο 6128 την μεθεπόμενη! Μέχρι και στο σχολείο με δαύτο έκανα πληροφορική και καμάρωνα που τον είχα παράλληλα και σπίτι...(μέχρι και τις τσόντες του χαραλαμπάκη έφερνα και τις βλέπαμε στα διαλείμματα :) )!

Τώρα ότι και να μου λέτε εγώ νιώθω περήφανος και τυχερός που τα χάρηκα στην εποχή τους!
 
Πίσω
Μπλουζα