Amstrad 464 χωρις κασσετοφωνο! [αλλο ενα "ZX vs CPC" thread]

Meanwhile... ο CPC είχα κάποια πραγματικά απαίσια speccy ports. Απλά υπενθύμιση ;)
 
phil_vr είπε:
Ο Sugar οντως ηταν εμπορος και σε στυγνη μορφη, αλλα παρολα αυτα κατορθωσε να δωσει ενα εξωπραγματικο αποτελεσμα απλα με την δικια του φιλοσοφια οτι "θα τα παρεις ολα απο εμενα". Πετυχε? Απολυτα, και η σειρα CPC εβαλε ταφοπλακα στο stone age που ειχαν βυθισει το home computing οι προκατοχοι του. Δεν εφευρε τον τροχο, αλλα τον τελειοποιησε.

Ο Sugar και τα CPC ήταν περίπου ότι ο Henry Ford και το Model T.

Δεν ήταν το καλύτερο αυτοκίνητο,αλλά ήταν σε σούπερ τιμή,

ήταν χρηστικό , τα είχε όλα, πούλησε εκατομύρια και κράτησε χρόνια.

l8bit είπε:
Μιλάμε για 1985-1987 δηλαδή?Οπου τα PCs και Amiga-ST υπήρχαν στην αγορά?
Amiga-ST και PC σε home users και πιτσιρικάδες την περίοδο 1985-1987

είχαν το εμπορικό ενδιαφέρον που έχει σήμερα ή ... porsche στην αγορά αυτοκινήτου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Karnov οι CPC πούλησαν γύρω στα 3 εκ κομμάτια καθόλη τη διάρκεια της ζωής τους. Ο Spectrum πούλησε 5εκ. Ο Commodore πούλησε κοντά 12.5-17 εκ.

Επίσης πούλησε λίγα χρόνια σε σχέση με τον Spectrum, ας μη συγκρίνουμε με C64 και Apple II.

Και η super τιμή ήταν γιατί στην Ελλάδα ήταν ακριβός ο C64. Αν δούμε άλλες Ευρωπαικές χώρες όπως η Γερμανία για παράδειγμα παρατηρούμε ότι δεν ήταν υψηλή η τιμή του και πούλαγε σαν ζεστά ψωμάκια.

Αμφιβάλω αν δεν σπρωχνόταν έτσι από τα περιοδικά, δηλαδή από τις διαφημιστικές καταχωρήσεις και αν είχε νορμαλ τιμή ο C64 αν θα είχε τέτοια αποδοχή ο CPC εδώ στην Ελλάδα :)
 
Ο Commodore πούλησε πολλά λόγω του μεγαλύτερου αγοραστικού κοινού που είχε (ΗΠΑ γαρ). Αν η τιμή του ήταν καλύτερη, κάτι ας πούμε μεταξύ ΖΧ και CPC με κλίση προς αυτή του ΖΧ, ίσως να είχε βγάλει τα CPC εκτός παιχνιδιού.
 
Ρε παιδια επαιζαν ρολο και οι αντιπροσωπειες.

Αν ποτε καθησετε να διαβασετε την επεκτασιμοτητα του BBC θα παθετε πλακα (για να μην ψαχνεστε μονο το Tube να δειτε οπου ο BBC επαιρνε μεχρι και ARM εν ετει 1986 αρκει)

Στη Βρετανια εκανε ενα μισθο, στην Ελλαδα θα επρεπε να βγαλεις τα νεφρα ολοκληρης της οικογενειας σου για να τον αποκτησεις. Απο BBC εφαρμογες και παιχνιδια στην χωρα μας...ανεκδοτο.

H Sinclair και η Commodore αλλαξαν πολλα "χερια" στην Ελλαδα. Επισης θα πρεπει να εκθειασω την πολυ καλη διαφημιστικη καμπανια της Amstrad.
 
Όχι μόνο ΗΠΑ. Στην Γερμανία τα πρώτα 2 χρόνια της ζωής του είχε πουλήσει ήδη πάνω από 3 εκατομμύρια και μιλάμε για εποχές που ήταν ακόμα ακριβός και ο κόσμος δεν ήξερε τι εστί καλά-καλά υπολογιστής. Στην Αγγλία είχε πουλήσει περισσότερο από τον "Made in UK" Spectrum και στη Σουηδία πρακτικά δεν ήξεραν άλλο υπολογιστή.

To 1983 παγκοσμίως ο C64 είχε λίγο πάνω από 40% market share!
 
Aς λαβουμε υποψιν το life-span καθε μηχανηματος...
 
Οι ιδιαιτερότητες της ελληνικής αγοράς ήταν δεδομένες (π.χ. φόρος 36% στα ηλεκτρονικά μέχρι το 1992).

Υπό αυτές τις συνθήκες στην ελλάδα , ο cpc είχε σαρώσει , γιατί είχε καλό value for money.

Ο C64 πάλι είχε άθλιο. Με το δικό του κασετόφωνο και μόνιτορ της commodore έβγαινε πολύ ακριβότερος από τον 6128.

Ποιός έδινε τόσα λεφτά για τον C64 και να μετράει σε ώρες το χρόνο φορτώματος ;;;

Ο C128D πήγαινε σε διπλάσια τιμή από τον 6128.

Για τα 16bit δεν συζητάμε. Η Amiga 1000 όταν ο 6128 με έγχρωμη έκανε 99.000δρχ ,

έκανε 350.000δρχ. Ξέρει κανείς κανέναν που να είχε πάρει την 1000άρα στην Ελλάδα ;;

Αν ναι , προφανώς θα είχε και 911 την ίδια εποχή .
 
Karnov είπε:
Ο Sugar και τα CPC ήταν περίπου ότι ο Henry Ford και το Model T.
Τραγικά ατυχές παράδειγμα.

Το Model T ήταν προιόν μιας φιλοσοφίας "όλοι πρέπει να αποκτήσουν αυτοκίνητο" και επομένως το πλησιέστερο που μπορώ να σκεφτώ προς αυτό είναι ο Sinclair με τους ZX80/81/Spectrum. :)

Οπως πολύ σωστά το πλησίασε κάποιος νωρίτερα, ο Sugar με τον CPC ήταν το αντίστοιχο Hyundai S-Coupe του 1991. Πουλάμε φτηνά κάτι τίμιο, δοκιμασμένης και ώριμης τεχνολογίας και αξιοπρεπές στην μάζα που δεν έχει λεφτά για το real thing. Γιατί όσοι είχαν, πήγαιναν σε real sports car (βλέπε Amiga)

Δεν είναι είδηση να είναι καλύτερο το S-Coupe από το Model T ούτε λόγος να καμαρώνετε. Απλά εσείς οι Amstrad-άδες βλέπετε εντελώς παραμορφωμένο το ιστορικό context του πότε και ποιός έβγαλε το κάθε μοντέλο και την πραγματική ιστορική του σημασία. Ο κακομοίρης ο Shock προσπάθησε να σας εξηγήσει νωρίτερα, αλλά οι παρωπίδες "Amstrad" είναι πολύ αποτελεσματικές φαίνεται. :p
 
@Karnov

Διαπιστώνω μια αδυναμία συνεννόησης :)
 
δεν φταίει κανείς αμετανόητε σπεκτρουμά εγώ φταίω που σου έφερα το παράδειγμα της χιουντάι :p

δυστυχώς για μένα η ...8μπιτη καρδιά μου χτυπούσε σε ρυθμούς z80a οπότε δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα 2 μηχανήματα...

Μόνο τα st βρίζω με ευκολία
 
star-wars-darth-vader-sense.jpg


Ουτε και αυτό το θέμα...
 
Maddog είπε:
Οπως πολύ σωστά το πλησίασε κάποιος νωρίτερα, ο Sugar με τον CPC ήταν το αντίστοιχο Hyundai S-Coupe του 1991.
Είστε επίσης άστοχος.

Το S-coupe πούλησε αρκετά για την κατηγορία,

η κατηγορία όμως (κουπέ) ποτέ δεν πουλούσε στην Ελλάδα.

Έτσι η porsche όσο είχε μόνο κουπέ , πουλούσε ... ... μόλις έβγαλε 5θεσιο τρακτέρ με μπρεζιέρες στο οποίο χωρά άνετα σαπιοκοιλιάς των 180κιλών οικογενειακώς, χωρίς να σκύψει και να στριμωχτεί , πούλησε τρελά.

Ο spectrum ήταν πολύ προσιτός υπολογιστής ... μέχρι τα cpc.

Απαξ και βγήκε ο cpc , αν αναλογιστείς πόσο πήγαινε ένας spectrum+κασετόφωνο+joystick interface+οθόνη ...

η ανταγωνιστικότητά του πήγε περίπατο , γι'αυτό πήγε και η sinclair βόλτα

(αφού δεν πήγαν βόλτα πολλοί και με τα πατίνια της).

Είτε σας αρέσει είτε όχι,

τα cpc ήταν κορυφαίο πακέτο στην Ελλάδα για μια γεμάτη 4ετία.

Τα 16bit άρχισαν να πουλάνε στους πιτσιρικάδες

(που δεν είχαν μπαμπάδες αγγειοχειρουργούς-καρδιοχειρουργούς-μαιευτήρες κτλ)

κάπου μέσα του 1989 , όταν έβαλε προσφορά η atari τον 512 με modulator

και αφότου άρχισε να πέφτει η τιμή της Α500

(γιατί η 1000άρα ήταν ανέκδοτο για την Ελλάδα).
 
για να επανέλθουμε και λιγάκι στο θέμα :p ,τελικά έκλεισε στις 39 λίρες περίπου... περιμένω με αγωνία το feedback που θα δώσει ο νικητής της δημοπρασίας :D
 
Maddog είπε:
Απλά εσείς οι Amstrad-άδες βλέπετε εντελώς παραμορφωμένο το ιστορικό context του πότε και ποιός έβγαλε το κάθε μοντέλο και την πραγματική ιστορική του σημασία. Ο κακομοίρης ο Shock προσπάθησε να σας εξηγήσει νωρίτερα, αλλά οι παρωπίδες "Amstrad" είναι πολύ αποτελεσματικές φαίνεται. :p
Oι παρωπιδες ειναι ιδιωμα των ΖΧαδων και αυτο φαινεται σε καθε μα καθε συζητηση που κανουμε σε στυλ vs. Εχουμε παραδεχτει πολλα πραγματα για το μηχανημα μας, που υστερουσε και τι καταφερε με οτι κουβαλουσε να πετυχει. Δεν υπαρχει συζητηση που να μην εχουμε κανει που να μην εχουμε δεχτει τον παρακατω συφερτο απο αντικρουσεις και "επιχειρηματα". Να τον ξαναδουμε λοιπον:

Αν σε οποιαδηποτε περιπτωση σας την πει χρηστης CPC ακολουθηστε τον παρακατω οδηγο στο τι να του απαντησετε:

-Ερωτηση: Αν μου την πει για καλυτερα σχεδιασμενα παιχνιδια στο μηχανημα τους?

-Απαντηση: Πες του για υψηλη αναλυση και τετραγωνιλες

-Ερωτηση: Αν μου την πει για τους ηχους πικιπικιπικι του Ζηκου?

-Απαντηση: Πες του για ταχυτητα και gameplay

-Ερωτηση: Αν μου την πει για καλυτερα χρωματα στα παιχνιδια τους?

-Απαντηση: Πες του για τα πρασινα μονιτορ τους

-Ερωτηση: Αν μου την πει για τις ασπρομαυρες τηλεορασεις?

-Απαντηση: Πες του οτι μερικοι ειχαμε και εγχρωμες τοτε

-Ερωτηση: Αν μου την πει οτι ηταν πανακριβες και μας χλευασει για τις φορητες ασπρομαυρες?

-Απαντηση: Πες του για τις ακτινοβολιες απο τα εγχρωμα μονιτορ τους

-Ερωτηση: Αν μου την πει για τα μονιτορ που δεν ειχαμε?

-Απαντηση: Πες του για τα 15 ταυτοχρονα χρωματα

-Ερωτηση: Αν μου την πει για τα 15 χρωματα και τι τα κανουμε?

-Απαντηση: Πες του για τα αργα ports παιχνιδιων

-Ερωτηση: Αν μου την πει για αθλια παιχνιδια και αδυναμο μηχανημα?

-Απαντηση: Κανε τον αδιαφορο και αλαξε θεμα η ξαναξεκινα με την πρωτη απαντηση και ξανακανε κυκλους απαντησεων μεχρι να βαρεθει και να σταματησει να στην λεει

Περιμενω να ακουσω κατι πραγματικα νεο και το κυριοτερο εστω μια φορα να παραδεχτει καποιος το αυτονοητο, oτι η σειρα CPC εδωσε αλλη διασταση στην εννοια "εχω υπολογιστη στο σπιτι". :)
 
phil_vr είπε:
το κυριοτερο εστω μια φορα να παραδεχτει καποιος το αυτονοητο, oτι η σειρα CPC εδωσε αλλη διασταση στην εννοια "εχω υπολογιστη στο σπιτι".
Με ανθρώπινο πληκτρολόγιο , οθόνη και γρήγορο φόρτωμα (6128) σε τιμή για πάρα πολλούς.
 
Πίσω
Μπλουζα