ATARI 1040STE Ε..Ε..ΕΦΤΑΣΕ

ναι έτσι κάνει και σε εμένα! ποτέ όμως δεν το ξεκινάω χωρίς δισκέτα μέσα, γιατί έτσι που κάνει για να βρει δισκέτα, φοβάμε μήπως ξηλωθεί το μοτερ από το disk drive!!! :sealed: :sealed:
 
NikiforosST είπε:
ναι έτσι κάνει και σε εμένα! ποτέ όμως δεν το ξεκινάω χωρίς δισκέτα μέσα, γιατί έτσι που κάνει για να βρει δισκέτα, φοβάμε μήπως ξηλωθεί το μοτερ από το disk drive!!! :sealed: :sealed:
Δεν παθαίνει τίποτα.
 
Τοσο πολλυ θορυβο κανει βρε Νικηφορε? Εμενα κανει σαν γατακι. Αφου να καταλαβεις στην Amiga 500 που ειχα πριν 20 και χρονια, ακομα μεχρι και σημερα θυμαμε τα ιστορικα γκροααρρρ της. Ποιο εχεις? Μονης ή διπλης πλευρας.
 
και το original drive και τώρα που εχει από pc 386 720kb κάνει τον ίδιο χαρακτηριστικό ήχο. Απλά το είπα σαν σχήμα λόγου, δεν κάνει δα και τόσο θόρυβο! εξάλου ο ήχος είναι και η γοητεία του ST! :ppppppp
 
FAULTY DMA CHIP U300

Το ηξερε κανεις αυτο?

http://jens-inge.dyndns.org/html/guide206/html/inst_ste.htm#type_1#type_1

Και βεβαιως μιλαω για την τελευταια παραγραφο . Το δικο μου εχει ενα απο τα κατα τον ομιλουντα προβληματικα ολοκληρωμενα. :angry: Προβληματικα για χρηση ελενκτων σκληρων δισκων εκτος των γνησιων Atari. :precry: Οπως και να εχει εγω εκανα mail στο B & C Computer Vision να μου απαντησει αν εχει το σωστο part number, και αν ναι να αποστειλει ενα. Εχει περιπου 40$ χωρις ταχυδρομικα. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικες τελευταιες εικονες απο την αναζωογονηση του πακετου μου, καθως η όποια μοντα,(οποτε προκυψει) θα γινετε ανεξαρτητο ξεχωριστο θεμα.

Εδω λοιπον εχουμε την ανανεωση του SM124 Α/Μ monitor. Ολικη αλλαγη πυκνωτων, λιπανση ποτενσιομετρων, επανατοποθετηση θερμοεπαγωγικης και μερικες ρυθμισεις στην γεωμετρια-θεση-εστιαση.

Υπαρχει και μια μοντα για να μπορει καποιος να πιασει ολη την οθονη, αλλα αποφασισα να μην το κανω, διοτι πιστευω οτι τελικα αργοτερα θα εμφανιστουν μικροαλλοιωσεις. Δεν βλεπω αλλο λογο ωστε ο κατασκευαστης να μην χρησιμοποιει το 100 τις 100 της οθονης. Προφανως το συγκεκριμενο 12αρι crt, μπορει να αποδωσει τα βελτιστα στις περιπου 9 πραγματικες ιντσες. Τωρα αν αυτο εγινε για λογους κοστους?....ηλεκτρονικων κυκλωματων της εποχης...? Ποιος ξερει.

Το συγκεκριμενο monitor ειναι ολο κατασκευη της Goldstar. Ακομα και η πλακετα εχει το logo της. Οπως εχω ξαναπει δεν εχει παλμοτροφοδοτικο. αλλα μετασχηματιστη. Το αστειο ειναι τα δεσιματα των καλωδιων εχουν γινει με θερμοσυστελλομενο μακαρονι. Σας βεβαιωνω οτι μετα απο 20 χρονια ειναι σε αριστη κατασταση. Μαλιστα για το ρετρο του πραγματος, δεν τα αντικατεστησα με δεματικα, αλλα ξαναεδεσα τα ιδια. Δυο τρια εξαρτηματα ειναι σπανιοτατα, ισως να μην υπαρχουν κιολας.(π.χ. το ολοκληρωμενο του ηχου)

Τα ποτενσιομετρα-ρυθμιστικα ενω εδιναν την αισθηση οτι κολλαγαν λιγο, κυριολεκτικα ξανανιωσαν. Εισικα τη φωτεινοτητα (προ λιπανσης) την εδινε ολη στο τελος της διαδρομης.

Ειδικη κατασκευη ειναι και ο διακοπτης του on-off που εχει ενσωματωμενο στον ιδιο αξονα και το αντιστοιχο της φωνης. Αν ποτε χαλασει με βλεπω με ξεχωριστο διακοπτη.

Το mouse ειχε κι αυτο τα δικα του μεσα. Ειδικα το πλαινο ροδακι (οχι των αξονων), ειχε πιασει μαλλι της γριας.

Ευχαριστω οσους παρακολουθησαν...... :cool: :cool: :cool:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Μετα την αλλαγη!!

picture.php


picture.php


Τροφοδοτικο πριν...

picture.php


Μετα..

picture.php


Οι παλαιοι....


picture.php


 


picture.php


 


Και το mouse-ακι.



picture.php



 
Συγνώμη santosp αλλά ο άλλος που πήρε το Falcon είμαι εγώ. Και ναι το παλικάρι είναι πολύ σπαθί .... μακάρι να ήσαν όλοι έτσι. Τώρα ψάχνω να βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά με προγραμματισμό του DSP 56001 που έχω καιρό να χρησιμοποιήσω. Ελπίζω να περάσει το τρέξιμο στη δουλειά κάποια στιγμή και να γίνει κι αυτό.

Πολύ ωραία δουλειά το post που έχεις κάνει. Θυμάμαι την πρώτη μέρα που βγήκε ο 1040ST !!!!!! Είναι μια συγκίνηση που λίγες φορές έχω νιώσει για μηχάνημα, ιδιαίτερα εκείνη την εποχή που είχαμε πήξει στα "μικρά". Ακόμη και σήμερα θεωρώ πως δεν έχουν ξεπεραστεί κάποιες καινοτομίες του οι οποίες όμως ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκαν στο 100% των δυνατοτήτων τους. Αυτός και ο IBM 5155 ο οποίος ήταν το απόλυτο αντικείμενο του πόθου, φορητός (ο Θεός να τον κάνει) ο οποίος έκανε θράυση όταν το 85 η IBM τον έριξε κάτω από τα 200 χιλιάρικα, ποσό που εκείνη την εποχή ήταν πάνω από καλό μηνιάτικο για κάποιους. Τέλος πάντων, τι μου θυμίσατε !!!!! να στε καλά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρηκα που σε ακουσα. Πες μας λιγο την ιστορια σου με τον Αντωνη. Πως σου ετυχε. Εισαι Θεσσαλονικιος?
 
Οχι, από Αθήνα .... έψαχνα κάποιο μηχανάκι με 56001, οπότε έπαιζε ή το falcon ή μια παλιά κάρτα της turtle beach, και έπεσα πάνω στο studio που έχει, οπότε τον πήρα ένα τηλέφωνο και τα παμε ... Πριν βέβαια είχα πετύχει ένα άλλο studio δίπλα στο σπίτι μου στην Αθήνα !!!!!!!! τυχαία ..... αλλά κι εκεί ατυχία, μόλις το είχε χαρίσει το falcon !!!!!!! να τραβάς τα μαλλιά σου, το είχε χαρίσει γιατί έπιανε χώρο, άκουσον άκουσον ..... βρίσκεις ένα falcon μετά από μια δεκαετία και βάλε και μαθαίνεις πως το χάρισαν λίγες ώρες πριν .....

και μάλιστα ήμουν και στεναχωρημένος πριν από αυτά γιατί είχα βρει στο ebay και έχασα έναν ίδιο Falcon με accelerator επάνω, μνήμη 512Μ, και ένα σωρό παλαβά που έφτανα τα όρια της ιδιοκατασκευής και έκανε απίθανα πράγματα ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως απιστευτο, δυο ανθρωποι σε εντελως διαφορετικους χρονους, αγορασαν απο ενα μηχανημα απο το ιδιο προσωπο, και βρεθηκαν στο Retromaniax. Τελικα μηπως το Retro, τους ενωνει ολους?

Τελικα δεν μου βγηκε σε κακο που γραφω περιληπτικα. Φανταζομαι οι λεπτομερειες θα σε βοηθησαν να καταλαβεις περι τινος προκειτε. Ξερεις σιγα σιγα το συνηδητοποιω. Απιστευτο. Ωρες ειναι τωρα να μας βρει και ο Αντωνης. Θα νομιζουν ολοι οτι το στησαμε.\\

Χαρηκα παντως!
 
Δεν ειναι το πιο απίστευτο, τυχαίνουν πολλά στο δίκτυο. π.χ. τελευταία βρήκα συμφοιτητές που είχα να ακούσω νέα τους εδώ και 25 χρόνια και οι οποίοι είναι στην άλλη άκρη της Γης. Και πια επικοινωνούμε καθημερινά και με πολλούς τρόπους. Οποτε μην το ψαχνεις. Φαντάσου έφυγε φίλος από εδώ πριν τρια χρόνια, πήγε Ρώμη και μετά Τορόντο και βρέθηκαν τυχαία φίλοι, συνεργάτες και συμφοιτητές σε κάθε μέρος για να του προσφέρουν συνεργασίες .... και όλα αυτά χωρίς να κουνηθούμε από τη θέση μας ...

άλλωστε τι να στήσεις και γιατί ? δεν υπάρχει κανένας λόγος. Αλλά ναι ήταν ωράια σύμπτωση.

Κι εγώ χάρηκα γι αυτό
 
Λοιπόν, θέλω μια φωτό από τον ST σε ανάλυση ST Medium συνδεδεμένο μεσω scart σε τηλεόραση 16:9.

1:05' :)

(Have to do HTML fast)
 
e????? κάπου διάβασα ότι η medium ανάλυση έχει συχνότητα γραμμής 31,5 khz!! δλδ θα παίζει κανονικά σε TFT? αν πχ φτιάξουμε μια δισκέτα να ξεκινάει σε μεσαία ανάλυση? δλδ μονο η χαμηλή είναι στα 15 κάτι.
 
NikiforosST είπε:
e????? κάπου διάβασα ότι η medium ανάλυση έχει συχνότητα γραμμής 31,5 khz!! δλδ θα παίζει κανονικά σε TFT? αν πχ φτιάξουμε μια δισκέτα να ξεκινάει σε μεσαία ανάλυση? δλδ μονο η χαμηλή είναι στα 15 κάτι.
Αν διάβασες κάτι τέτοιο αξίζει να πάρεις κάτι βαρύ και να το πετάξεις στο κεφάλι αυτού που το γραψε.
 
LOL! καλά που βολεύτηκα με την SC1224 πάνω στο γραφείο μου δλδ! :bow: :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα