ATARI 1040STE Ε..Ε..ΕΦΤΑΣΕ

Η ποιότητα είναι μια χαρά. Το genlock είναι μια διαδικασία που επιτρέπει τον συγχρονισμό του μηχανήματος με εξωτερικό σήμα video. Αυτό γίνεται από την θύρα 2 (composite sync) της θύρας μόνιτορ του ST. Αν και γίνεται σε όλα τα μοντέλα ST το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρχε ο κατάλληλος χρονιστής στον ST (Ο λόγος που η Amiga έχει αυτή την απίστευτη συχνότητα λειτουργίας 7,19κάτι MHz για NTSC και 7.14 κάτι για PAL). Στον STE τώρα έχουν τοποθετήσει το ρολόι που χρειάζεται και δεν χρειάζονται hacks. Υπάρχουν κάποια προγράμματα που κάνουν χρήση αυτής της δυνατότητας...
 
Νικηφορε το διαβαζω σιγα σιγα να το απολαυσω.

Αν θελεις συμπληρωσε στο ιδιο post σου το τευχος και το περιοδικο και την ημερομηνια κυκλοφοριας, ετσι για να ειναι ποιο κομπλε.

Και η ερωτηση του ασχετου..... Χρωμα δεν εχει.

Στη φωτο ειδα και τη μοντα των πρωτων μοντελων. Γιιιιιιιχα

Θαυμαζω (χωρις ειρωνια) τον παρορμητισμο και ενθουσιασμο του αρθρογραφου, διαβαζωντας το αρθρο τοσα χρονια μετα! Και σκεφτομαι...... ποσα ονειρα και ελπιδες τρεφει για το μελλον του νεου μοντελλου, ...ενω τελικα η μοιρα του ειναι προδιαγεγραμενη.

Μαθαινω και κατι που δεν ηξερα για την ασυμβατοτητα του στα παιχνιδια, σε σχεση με τον ST. Οι προγραμματιστες, αυτοι οι αγιοι ανθρωποι, ειναι οι αποκλειστικοι υπευθυνοι.

Τι φοβερος επιλογος. Κρυβει αληθειες. Αληθειες που με εκαναν να κοιταξω αποκλειστικα σε Atari!

Επισης αυτο το συλεκτικο κοματι που εχεις στο τελος το θελωωωωωωωωω. Σε γνησιο οχι αντιγραφο. Οποιος εχει καποια πληροφορα παρακαλω-ικετευω, ας το πει. Χρηηηστο....ακους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Θαυμαζω (χωρις ειρωνια) τον παρορμητισμο και ενθουσιασμο του αρθρογραφου, διαβαζωντας το αρθρο τοσα χρονια μετα! Και σκεφτομαι...... ποσα ονειρα και ελπιδες τρεφει για το μελλον του νεου μοντελλου, ...ενω τελικα η μοιρα του ειναι προδιαγεγραμενη.Μαθαινω και κατι που δεν ηξερα για την ασυμβατοτητα του στα παιχνιδια, σε σχεση με τον ST. Οι προγραμματιστες, αυτοι οι αγιοι ανθρωποι, ειναι οι αποκλειστικοι υπευθυνοι.

Τι φοβερος επιλογος. Κρυβει αληθειες. Αληθειες που με εκαναν να κοιταξω αποκλειστικα σε Atari!

Επισης αυτο το συλεκτικο κοματι που εχεις στο τελος το θελωωωωωωωωω. Σε γνησιο οχι αντιγραφο. Οποιος εχει καποια πληροφορα παρακαλω-ικετευω, ας το πει. Χρηηηστο....ακους.
Θα διαφωνήσω στο προδιαγεγραμμένο. Τιποτα δεν είναι, αν και σίγουρα οι προοπτικές ήταν αρνητικές.

Σε τι αναφέρεσαι?
 
Το περιοδικό είναι το SPRITE TEYXOS 4 ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1990. Τα έχω κρατήσει γιατί και εγώ είμαι συλλέκτης! επίσης έχω παρουσίαση Atari Falcon 030, Αtari MEGA STE και Atari 1040ST. Στην παρουσίαση που έβαλα δυστυχώς είναι όντως ασπρόμαυρη! δεν ξέρω τον λόγο! δλδ το θέμα με την έξοδο για genlock δεν έχει να κάνει με ότι οι Atari ST* δεν παίζουν έχρωμα σε TFT monitors λόγω ότι δεν πάνε σε line frenquency πάνω από 15 κάτι khz έτσι?
 
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Καταφερα και ξετρυπωσα τα ισως 3 τελευταια 13pin στη Αττικη τουλαχιστον, απο ενα μαγαζι ηλεκτρονικων. Και πιστεψτε με τα ξερω σχεδον ολα. Εψαξε στην αποθηκη και τα ανεβασε σκονισμενα. Το ενα το πηρα εγω. Θα τα αγοραζα ολα αλλα τα δινει 4 ευρω το ενα ο απατεωνας.

Τεσπα, περιμενω με τον νεο χρονο παραλαβη απο προμηθευτη και αλλα. Το κοστος θα ειναι 60 λεπτα συν ΦΠΑ το ενα. Του ειπα να φερει, εστω και αν χρειζετε ποσοτητα. Μου απαντησε οτι δεν υπαρχει προβλημα, και του παρηγγειλα 10. Φυσικα δεν τα θελω για εμενα, αλλα μηπως στο μελλον χρειστει να εξυπηρετησουμε κανενα φιλο. Και εννοειτε στην τιμη αγορας! Για καποιους και τσαμπα. :cool:

Οποιος θελει τα 2 εναπομειναντα, (4 ευρω εκαστο), p.m me, για πληροφοριες.
 
santosp είπε:
Θαυμαζω (χωρις ειρωνια) τον παρορμητισμο και ενθουσιασμο του αρθρογραφου, διαβαζωντας το αρθρο τοσα χρονια μετα! Και σκεφτομαι...... ποσα ονειρα και ελπιδες τρεφει για το μελλον του νεου μοντελλου, ...ενω τελικα η μοιρα του ειναι προδιαγεγραμενη.Μαθαινω και κατι που δεν ηξερα για την ασυμβατοτητα του στα παιχνιδια, σε σχεση με τον ST. Οι προγραμματιστες, αυτοι οι αγιοι ανθρωποι, ειναι οι αποκλειστικοι υπευθυνοι.

Τι φοβερος επιλογος. Κρυβει αληθειες. Αληθειες που με εκαναν να κοιταξω αποκλειστικα σε Atari!

Επισης αυτο το συλεκτικο κοματι που εχεις στο τελος το θελωωωωωωωωω. Σε γνησιο οχι αντιγραφο. Οποιος εχει καποια πληροφορα παρακαλω-ικετευω, ας το πει. Χρηηηστο....ακους.
Οι προγραμματιστές έβρισκαν κάποια κολπάκια για να κάνουν ένα παιχνίδι πιο εντυπωσιακό στον STFM...Έτσι με αυτά τα προγραμματιστικά τρυκς, μιλούσαν στην καρδιά του μηχανήματος και το ξεζούμιζαν...

Ήταν μοιραίο λοιπόν, αφού ο STE είχε αλλαγές στο hardware, να δημιουργούνται προβλήματα συμβατότητας...

Επίσης να σου πω οτι "σε πάω", γιατί είσαι γλαφυρότατος στις περιγραφές που κάνεις!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Το περιοδικό είναι το SPRITE TEYXOS 4 ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1990. Τα έχω κρατήσει γιατί και εγώ είμαι συλλέκτης! επίσης έχω παρουσίαση Atari Falcon 030, Αtari MEGA STE και Atari 1040ST. Στην παρουσίαση που έβαλα δυστυχώς είναι όντως ασπρόμαυρη! δεν ξέρω τον λόγο! δλδ το θέμα με την έξοδο για genlock δεν έχει να κάνει με ότι οι Atari ST* δεν παίζουν έχρωμα σε TFT monitors λόγω ότι δεν πάνε σε line frenquency πάνω από 15 κάτι khz έτσι?
Όχι καμιά σχέση. Το genlock αφορά σε εφαρμογές video, όπως ο υποτιτλισμός, τα διάφορα γραφικά που βλέπεις στην TV etc. Το άλλο που αναφέρεις έχει να κάνει σχέση με την κωδικοποίηση του σήματος του ST που είναι αυτή της TV και όχι η VGA (επίσης ο ST δεν βγάζει γνήσιο TV signal και μάλλον οι ανοχές της tft tv σου δεν είναι και πολύ καλές).
 
ChrisTOS είπε:
Θα διαφωνήσω στο προδιαγεγραμμένο. Τιποτα δεν είναι, αν και σίγουρα οι προοπτικές ήταν αρνητικές.
Σε τι αναφέρεσαι?
Ελα βρε Χρηστο που αρπακτηκες αμεσως. :shake: Εννοω οτι δεν υποστηρικτικαν οι νεες δυνατοτητες του στο βαθμο που θα επρεπε, ωστε να τον κανουν τον υπολογιστη της δεκαετιας, οπως γραφει ο αρθρογραφος.

Ρε Χρηστο, υπαρχει περιπτωση απο εμενα να κακολογησω ή ειρωνευτω τον TATARΙ. Εγω δηλαδη τι αγορασα? MAMIGA?
 
santosp είπε:
Ελα βρε Χρηστο που αρπακτηκες αμεσως. :shake: Εννοω οτι δεν υποστηρικτικαν οι νεες δυνατοτητες του στο βαθμο που θα επρεπε, ωστε να τον κανουν τον υπολογιστη της δεκαετιας, οπως γραφει ο αρθρογραφος.

Ρε Χρηστο, υπαρχει περιπτωση απο εμενα να κακολογησω ή ειρωνευτω τον TATARΙ. Εγω δηλαδη τι αγορασα? MAMIGA?
Δεν αρπάχτηκα καθόλου. Απλά διαφωνώ σε φιλοσοφικό, επιστημονικό επίπεδο με την λέξη προδιαγεγραμμένο. Semantics ;)

Επίσης η αλήθεια είναι ότι η amoeba είναι καλύτερη από τον STE σε αρκετά πραγματάκια. Απλά η διαφορά είναι στις περισσότερες περιπτώσεις από marginal εώς λίγο παραπάνω από marginal.

Δεν μου απάντησες στο τι ψάχνεις;
 
Χρήστο δεν σε κατάλαβα, θες να πεις ότι κανονικά σε νέες TFT παίζουν ATARI ST έχρωμα??? αποκλείεται αυτό γιατί σε σήμα RGB που μιλάμε πάντα δεν μπορούν να κατέβουν στα 15,6 περίπου khz που δίνει ο ST. Για monochrome που είναι στα 31,5 khz παίζει μια χαρά. Στις άλλες γράφει out of range κλασικά, όπως στην φωτο στο album μου.

Για τα φυσάκια τώρα που πήρα μερικά από το ebay νομίζω και εμένα στα 4 ευρώ το ένα πρέπει να βγαίνουν.

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=260310985570

επίσης να πω ότι τα βύσματα αυτά είναι ίδια με μερικές συσκευές kenwood, clarion και roland που έχουν να κάνουν με μουσική.
 
DINO είπε:
Επίσης να σου πω οτι "σε πάω", γιατί είσαι γλαφυρότατος στις περιγραφές που κάνεις!!! :)
Ευχαριστω Dino. Ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου. Αλλοι παλι με βρισκουν κουραστικο ωρες ωρες. :cool:
 
santosp είπε:
Επισης αυτο το συλεκτικο κοματι που εχεις στο τελος το θελωωωωωωωωω. Σε γνησιο οχι αντιγραφο. Οποιος εχει καποια πληροφορα παρακαλω-ικετευω, ας το πει. Χρηηηστο....ακους.
Αυτό..

@Nikiforos. Πρόσεξε, μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Υπάρχουν οι τηλεοράσεις TFT, και οι VGA TFT. Οι τηλεοράσεις θεωρητικά θα δεχθούν κανονικό σήμα PAL (RGB). Απλά ο ST στις ST LOW και ST MED δεν βγάζει το σήμα ακριβώς σύμφωνα με το standard του PAL, και εκεί δημιουργούνται προβλήματα αν η τηλεόραση σου δεν ανέχεται αυτές τις αποκλίσεις. Αντίθετα το σήμα του σε ST Mono είναι στα πλαίσια της VGA (μάλιστα καλύτερο από το VGA standard) και ως εκ τούτου δουλεύει.
 
NikiforosST είπε:
Χρήστο δεν σε κατάλαβα, θες να πεις ότι κανονικά σε νέες TFT παίζουν ATARI ST έχρωμα??? αποκλείεται αυτό γιατί σε σήμα RGB που μιλάμε πάντα δεν μπορούν να κατέβουν στα 15,6 περίπου khz που δίνει ο ST. Για monochrome που είναι στα 31,5 khz παίζει μια χαρά. Στις άλλες γράφει out of range κλασικά, όπως στην φωτο στο album μου.Για τα φυσάκια τώρα που πήρα μερικά από το ebay νομίζω και εμένα στα 4 ευρώ το ένα πρέπει να βγαίνουν.

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=260310985570

επίσης να πω ότι τα βύσματα αυτά είναι ίδια με μερικές συσκευές kenwood, clarion και roland που έχουν να κάνουν με μουσική.
Εσυ Νικηφορε να φερεις καποια στιγμη τον ATARI σου για service. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις προβλημα στο επιπεδο του σηματος. Τα πραγματα μπορει να ειναι απλα, οπως ηλεκτρολυτικος ή καποιος ταλαντωτης, εως τραγικα δηλαδη να χρειαζετε ανιχνευση σηματος. Το τελευταιο δεν το πιστευω γιατι μου λες οτι καπου καπου κατι βλεπεις. Πιστευω οτι το προβλημα ειναι καθαρα στη συνθεση.
 
Την Κυριακή το μεσημέρι θα μου έρθει στο σπίτι και η SC1224 από το εξοχικό, πάντως πριν έπαιζε, δεν πιστεύω ότι τώρα δεν θα παίζει. Πως το εξηγείς όμως γιατί το scart ΠΟΤΕ δεν έπαιξε σωστά, ούτε και το σήμα composite, τότε λοιπόν να παίζει μια χαρά η SM124 και η SC1224 ενώ τα scart και το composite όχι? και ας πουμε ότι έχει πρόβλημα το κύκλωμα από RGB σε CVS, τα scart γιατί δεν παίζουν? δεν μπορεί να έχει πρόβλημα ο ST και η sc1224 να παίζει και τα scart όχι! Χρήστο μίλησα για οθόνες TFT όχι για TV! ξέρεις τα παλια monitor multisync? πχ κάποια της NEC? που κατέβαιναν χαμηλά σε συχνότητα γραμμής? εκεί παίζει. Από τις σημερινές οθόνες για pc αν δεις τις προδιαγραφές όπως και στις τηλεοράσεις με υποδοχή για pc ΚΑΜΙΑ δεν κατεβαίνει κάτω από τα 30 khz. Αν δεις και τα forums λένε για line doubler (διπλασιαστής γραμμών) για να κάνουμε το RGB σήμα των 15 khz στα 32 ώστε να παίζει παντού. Το θέμα που λέω δεν έχει να κάνει με το PAL αλλά με την συχνότητα γραμμής. Το ότι η TV μου στην υποδοχή για pc δεν παίζει ΟΥΤΕ στην high resolution ναι φταίει ότι δεν πάει στα 31.5 εχει λίγο παραπάνω με αποτέλεσμα να λέει out of range, αλλά αυτή είναι άχρηστη σε τόσο μεγάλη οθόνη! 32". Nα εδώ και μιά σχετική συζήτηση : http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=15&t=15384
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Νομιζα οτι ειχες καταλαβει απο τα γραφομενα μου, με βαση οτι διαβασες και εσυ το αφιερωμα. Λοιπον στο τελος εχει μια εικονα με ενα πακετο που εδιδετο μαζι. Αυτο μπορουμε να το βρουμε για συλλεκτικους λογους??

2. Επισης οσον αφορα την μοντα για να μπει 1.44 floppy διπλασιαζωντας τον χρονισμο, συμφωνα με το κυκλωμα που μου υπεδειξες, και το οποιο φαινετε καλο λογω του οτι δεν υπερθερμαινει το ολοκληρωμενο (χρησιμοποιωντας το μονο οταν χρειαζετε)!!..... σε σχεση με αλλα που εχουν κυκλοφορησει.

Μπορεις να μου πεις αν κατσω και το φτιαξω, βρω και συμβατο floppy, τι θα κερδισω? Και αν θα εχω προβλημα οσον αφορα την συμβατοτητα με τα γνησια και μη παλαιοτερα προγραμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Την Κυριακή το μεσημέρι θα μου έρθει στο σπίτι και η SC1224 από το εξοχικό, πάντως πριν έπαιζε, δεν πιστεύω ότι τώρα δεν θα παίζει. Πως το εξηγείς όμως γιατί το scart ΠΟΤΕ δεν έπαιξε σωστά, ούτε και το σήμα composite, τότε λοιπόν να παίζει μια χαρά η SM124 και η SC1224 ενώ τα scart και το composite όχι? και ας πουμε ότι έχει πρόβλημα το κύκλωμα από RGB σε CVS, τα scart γιατί δεν παίζουν? δεν μπορεί να έχει πρόβλημα ο ST και η sc1224 να παίζει και τα scart όχι!
Δοκίμασες το scart σε CRT τηλεόραση?
 
NikiforosST είπε:
Την Κυριακή το μεσημέρι θα μου έρθει στο σπίτι και η SC1224 από το εξοχικό, πάντως πριν έπαιζε, δεν πιστεύω ότι τώρα δεν θα παίζει. Πως το εξηγείς όμως γιατί το scart ΠΟΤΕ δεν έπαιξε σωστά, ούτε και το σήμα composite, τότε λοιπόν να παίζει μια χαρά η SM124 και η SC1224 ενώ τα scart και το composite όχι? και ας πουμε ότι έχει πρόβλημα το κύκλωμα από RGB σε CVS, τα scart γιατί δεν παίζουν? δεν μπορεί να έχει πρόβλημα ο ST και η sc1224 να παίζει και τα scart όχι!
Απανταω απλα για να μην επεκταθω. Αλλωστε τα εχουμε πει και απο το τηλεφωνο. Να δουμε πρωτα οτι η εγχρωμη 1224 παιζει, και συνεχιζουμε τη συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα μετα. Συμφωνεις?
 
santosp είπε:
1. Νομιζα οτι ειχες καταλαβει απο τα γραφομενα μου, με βαση οτι διαβασες και εσυ το αφιερωμα. Λοιπον στο τελος εχει μια εικονα με ενα πακετο που εδιδετο μαζι. Αυτο μπορουμε να το βρουμε για συλλεκτικους λογους.
2. Επισης οσον αφορα την μοντα για να μπει 1.44 floppy διπλασιαζωντας τον χρονισμο, συμφωνα με το κυκλωμα που μου υπεδειξες, και το οποιο φαινετε καλο λογω του οτι δεν υπερθερμαινει το ολοκληρωμενο (χρησιμοποιωντας το μονο οταν χρειαζετε)!!..... σε σχεση με αλλα που εχουν κυκλοφορησει.

Μπορεις να μου πεις αν κατσω και το φτιαξω, βρω και συμβατο floppy, τι θα κερδισω? Και αν θα εχω προβλημα οσον αφορα την συμβατοτητα με τα γνησια και μη παλαιοτερα προγραμματα.
1. To powerpack? Δύσκολα...

2. Απλό, 1.44 floppy drive. Δηλαδή περισσότερα δεδομένα σε μια δισκέττα. Φυσικά αν πάρεις HD ή καποια σχετική λύση, ένα null modem cable είναι πιο χρήσιμο. Προσωπικά δισκέττες χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια.

3. Πως πάει το restoration?

4. To thread έχει ξεφύγει έτσι; Κοντεύουμε να κάνουμε πλήρη ανάλυση του STE σε βαθμό που σε λίγο θα πέφτουν code quotes.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
1. To powerpack? Δύσκολα...
2. Απλό, 1.44 floppy drive. Δηλαδή περισσότερα δεδομένα σε μια δισκέττα. Φυσικά αν πάρεις HD ή καποια σχετική λύση, ένα null modem cable είναι πιο χρήσιμο. Προσωπικά δισκέττες χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια.

Περιμενουμε το ΣΑΤΑΝΑ Χρηστο μου, περιμενουμε το Σατανα.

Rygar Rygar, εισαι δω???? Σε ζητα ο βελζεβουλης.
 
Πίσω
Μπλουζα