ATARI 1040STE Ε..Ε..ΕΦΤΑΣΕ

ChrisTOS είπε:
I must resist. I must resist. I must resist.
H/W scrolling, DMA sound, 12-bit palette,standard blitter.
ωραία ακούγονται όλα αυτά...στην πράξη φάνηκε ποτέ η ανωτερότητα του νέου hardware; Έχω την εντύπωση ότι εκεί στην ατάρι, ως ειδικοί στο θέμα έκαναν ιδιαίτερα μαθήματα αυτοχειρίας στην commodore...και εκείνοι ήταν άριστοι μαθητές :cry:
 
spyros_s είπε:
ωραία ακούγονται όλα αυτά...στην πράξη φάνηκε ποτέ η ανωτερότητα του νέου hardware; Έχω την εντύπωση ότι εκεί στην ατάρι, ως ειδικοί στο θέμα έκαναν ιδιαίτερα μαθήματα αυτοχειρίας στην commodore...και εκείνοι ήταν άριστοι μαθητές :cry:
Φυσικά. Απλά δεν ήταν αρκετή για να δικαιολογήσει την αγορά STE σε αντικατάσταση του ST. Και φυσικά λειτούργησε ο γνωστός φαύλος κύκλος, δεν παίρνω STE γιατί δεν υπάρχει software, δεν βγάζω STE only s/w γιατί υπάρχουν λίγοι STE οπότε πάμε στον common denominator τον ST etc.
 
1. Ευχαριστω Χρηστο.

2. Ελα παιδια μην τρελαινεστε. Αυτο βρηκαμε, αυτο πηραμε. Μην το παιδευουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου έχω ένα περιοδικό (νομίζω το SPRITE?) που έχει αναλυτική παρουσίαση 1040STE. Εκτός το blitter ktl που αναφέρθηκαν αυτός έχει stereo ήχο και από πίσω 2 εξόδους RCA, από εκεί μου μπήκε η ιδέα να κολλήσω και εγώ 2 στον STFM μου. Οι μνήμες είναι πλέον σε βάσεις (καρτούλες) και όχι κολλητά τσιπάκια σαν τους προηγούμενους! το TOS είναι νεότερο σαφώς. Και όπως λέει το περιοδικό οι STE έχουν πλέον έξοδο GENLOCK στο pin 3 στην έξοδο οθόνης! και έτσι συχρονίζονται για να μπορούμε να βάλουμε genlock (κάτι για σύλληψη video?) που μέχρι πριν τους STE ήταν προσόν της Amigas μόνο. Στους προηγούμενους ήθελε παρέμβαση στο H/W!!! αν θέλετε να σκανάρω το περιοδικό και να το ποστάρω. :bow: :bow:
 
Με γειες, με γειες!!!

Έχω κι εγώ έναν STe με 4ΜΒ, υπάρχει μία καναδική εταιρία που έχει στοκ από original badges "Atari 4096STxx". Eίχα πάρει για το δικό μου, αλλά πού τα έχω ο Jack το ξέρει...
 
Gryzor είπε:
Με γειες, με γειες!!!
Έχω κι εγώ έναν STe με 4ΜΒ, υπάρχει μία καναδική εταιρία που έχει στοκ από original badges "Atari 4096STxx". Eίχα πάρει για το δικό μου, αλλά πού τα έχω ο Jack το ξέρει...

Ευχαριστω.

Νικηφορε οποτε βρεις χρονο σκαναρησε το συγκεκριμενο θεμα, οχι ολο το περιοδικο. Μην σε χασουμε κιολας!! :cool:

Σημερα θα ερθει ενα ειδικο καθαρηστικο για πλαστικα. Ειναι παρα πολυ δυνατο. Το ειδα σε πλαστικο πατωμα, και πρπει να σαρωνει. Αν προλαβω και το δοκιμασω θα σας πω τα αποτελεσματα.
 
Αύριο το απόγευμα θα το skanarw, και εγώ το άρθρο για τον STE εννοούσα!
 
Nikiforos, ναι, θα θελα και εγώ να το δώ. Ελπίζω να μην είναι όπως στο pixel που πήγαν να βάλουν το ποντίκι στις enhanced joystick (joypad) ports lol.
 
Το καθαρισμα αρχισε. Το ιδιο και το πλυσιμο. Απο οτι φαινετε εχει επισκευαστει στο παρελθον απο καποια αντιπροσωποια της Ατari. Εχει ασημενια σφραγιδα στη θεση της εργοστασιακης, αλλα και αυτη ειναι παραβιασμενη. Καποια βιδακια απο τα εξωτερικα καπακια ειναι αλλα. Βιδωνουν βεβαια αλλα ειναι αλλα.

Εχει παρα πολλες πατημενες κολλησεις. Καποιος φαινετε παιδευτηκε πολυ σε βλαβη.

Χρηστο θελω αν μπορεις να καταλαβεις απο την θεση που ειναι το ολοκληρωμενο με τα καλωδιακια, αν ειναι η μοντα που αφορα το προβλημα του να εκκινησει σε standar αναλυση. (ή κατι τετοιο).

Στην αρχη νομιζα πως ηταν επισκευη, αλλα τελικα δεν ειναι το ενα ολοκληρωμενο καβαλα στο αλλο. Το απο πανω εχει μονο καποια ποδια κολλημενα. Επισης δες το καλωδιακι που παει στο ποδι του μεγαλου ολοκληρωμενου. Αυτο που δεν βλεπεις ειναι οτι το ποδι εχει αποκολληθει απο την μητρικη, και εχει κολληθει μονο στο καλωδιο. Κατι δεν πρεπει να πηγε καλα σε ολη την παραγωγη. Σχεδιαστικο λαθος φαινετε. Κανενα προβλημα ομως εφοσον διορθωνετε.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω σε αλλη φωτο γιατι εχουν κολλησει βαση (ενα προς ενα pin) επανω στο ολοκληρωμενο. Μπορεις να συνδεσεις καποιο extra εκει? Η το εκανε για δοκιμες κατα την επισκευη?

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Έχεις TOS 1.62 επάνω οπότε δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις boot σε ST MEDIUM. Ήταν bug του λειτουργικού και όχι του μηχανήματος.

Το chip ths goldstar είναι ετσι σε όλα τα STE απ' όσο ξέρω οπότε θα σου πρότεινα να μην το πειράξεις. Όπως και το πινάκι που είναι αποκολλημένο.

http://www.yaronet.com/posts.php?s=86463
 
ChrisTOS είπε:
Έχεις TOS 1.62 επάνω οπότε δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις boot σε ST MEDIUM. Ήταν bug του λειτουργικού και όχι του μηχανήματος. Το chip ths goldstar είναι ετσι σε όλα τα STE απ' όσο ξέρω οπότε θα σου πρότεινα να μην το πειράξεις. Όπως και το πινάκι που είναι αποκολλημένο.

http://www.yaronet.com/posts.php?s=86463
Κουκου... Kρηστος... οπως λεει και ο μικρος μας Γαλλος φιλος. Με λιγα λογια σε αυτο το post του, λεει οτι ενω για καποιο λογο σχετικο με σημα εικονας ειχε ανοιξει τον STE του(κατασκευης 1998), του εκαναν μεγαλη εντυπωση, τα μονταρισματα που ειδε. Αυτα ακριβως και στην απο κατω πλευρα εχω και εγω. Το μονταρισμα στα αριστερα που ειναι μονο του κοντα στο κυκλωμα stereo μαλιστα, (ευτυχως που τον ανοιξα), μου ειχε ξεκολλησει. Αρα εργοστασιακα ειναι ...ουφ. Ενταξει με τις πατημενες κολλησεις το καταλαβαινω, αλλα τοσο πειραγμα...δεν θα το αντεχα. :cry:

Το δευτερο που τον εκπλησει ειναι οτι ενω περιμενε να δει τον 68000 της motorola, αντ αυτου βλεπει ενα custom motorola, που φερει μονο κωδικοποιημενα διακριτικα και το logo της Atari. ΕΔΩ ΤΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ. ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Ο MEMORY MANAGEMENT UNIT ΕΙΝΑΙ Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ. :D Αν εβγαζε τα λαμακια συγκρατισης στο κοντινο ic θα τον εβλεπε. (Ειδατε πως κανει κανεις τον εξυπνο οταν τα βρισκει ετοιμα? :D )

Αυτο το κανει συγκριση με ενα νεοτερο STE που εχει.(κατασκευης 1990) Εχει δυο βλεπεις το καμαρι μου. Τις φωτο λεει οτι τις εχει κανει ειδικη επεξεργασια ενας φιλος του. Απο οτι καταλαβα πρεπει να εχει ποσταρει και εσωτερικο απο ST, ποιο παλια.

Απο οτι διαβαζω παρα κατω λενε οτι μονο τα πρωτα πρωτα μοντελλα ειχαν αυτο το... bug? Αν θες την προσωπικη μου γνωμη, μαλλον εχουν ξεφυγει γραμμες στο τυπωμενο και εβαλαν μαζικη παραγωγη χωρις να το παρουν χαμπαρι. Επειτα καταλαβαινετε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να πεταξουν τοσες μητρικες. Ο σχεδιασμος και η κατασκευη το 1988 κυριοι στοιχιζε χρυσαφι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Επισης δεν μπορω να καταλαβω σε αλλη φωτο γιατι εχουν κολλησει βαση (ενα προς ενα pin) επανω στο ολοκληρωμενο. Μπορεις να συνδεσεις καποιο extra εκει? Η το εκανε για δοκιμες κατα την επισκευη?

Το εν λογω oλοκληρωμενο κυκλωμα ειναι υπευθυνο για τα floppys. Ισως αυτη η βαση να βοηθαει κατα την διαρκεια της επισκευης. Να μπορει δηλαδη το βασικο floppy να μεταφερθει ποιο μακρια απο την μητρικη, ωστε να ειναι ευκολοδουλευτο. Ποιος ξερει?

Απο την αλλη εχω λιωσει στο μουλιασμα τριψιμο τα καπακια, σε ενα διαλυμα καθαριστικου και χλωρινης. Υπαρχει αποτελεσμα αλλα οχι ριζικη επαναφορα. Απο το ολοτελα, καλο ειναι και αυτο. Επισης σημερα θα αλλαξω και ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικο, και κανα δυο βασικους στην μητρικη.

Οσον αφορα την λιπανση του floppy, τι να κανω? Να βαλω λιγο γρασακι με βαση λιθιου στην ραγα διαδρομης της κεφαλης, ή υπαρχει κατι αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Το εν λογω oλοκληρωμενο κυκλωμα ειναι υπευθυνο για τα floppys. Ισως αυτη η βαση να βοηθαει κατα την διαρκεια της επισκευης. Να μπορει δηλαδη το βασικο floppy να μεταφερθει ποιο μακρια απο την μητρικη, ωστε να ειναι ευκολοδουλευτο. Ποιος ξερει?
Απο την αλλη εχω λιωσει στο μουλιασμα τριψιμο τα καπακια, σε ενα διαλυμα καθαριστικου και χλωρινης. Υπαρχει αποτελεσμα αλλα οχι ριζικη επαναφορα. Απο το ολοτελα, καλο ειναι και αυτο. Επισης σημερα θα αλλαξω και ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικο, και κανα δυο βασικους στην μητρικη.

Οσον αφορα την λιπανση του floppy, τι να κανω? Να βαλω λιγο γρασακι με βαση λιθιου στην ραγα διαδρομης της κεφαλης, ή υπαρχει κατι αλλο.
Έχω την αίσθηση ότι εκεί πάνω μπορεί να μπει ένας oscillator για HD floppies. But don't quote me on that. Αν το chip είναι το ajax νομίζω οτι αυτό ισχύει..
 
Διπλασιάζει την ταχύτητα του ajax chip και επιτρέπει την χρήση HD Floppy drives.

http://solair.eunet.yu/~vdjole/atari.htm

Την εικόνα στο .zip υποθέτω ότι μπορεις να την δεις με την χρήση του προγράμματος xnview
 
Σκανάρισα το review του Atari 1040STE από το περιοδικό sprite. Για να το δείτε κατεβάζετε το αρχείο Atari 1040STE review.doc.zip από εδώ :

ftp://nikiforos.ath.cx/ATARI%20ST/ το username και password είναι awmn

Δεν είναι ανοιχτό το pc όλη μέρα, γιαυτό δοκιμάστε απογευματινές ώρες. Ήταν μεγάλο το μέγεθος και δεν σηκωνόταν αλλού. :bow: :bow:
 
NikiforosST είπε:
Σκανάρισα το review του Atari 1040STE από το περιοδικό sprite. Για να το δείτε κατεβάζετε το αρχείο Atari 1040STE review.doc.zip από εδώ :ftp://nikiforos.ath.cx/ATARI%20ST/ το username και password είναι awmn

Δεν είναι ανοιχτό το pc όλη μέρα, γιαυτό δοκιμάστε απογευματινές ώρες. Ήταν μεγάλο το μέγεθος και δεν σηκωνόταν αλλού. :bow: :bow:
Thanks. Η ποιότητα του review είναι ασυγκρίτως καλύτερη από αυτή του Pixel. Βέβαια έχουν και αυτοί παραπληροφόρηση (το ΥΜ 2149, δεν δίνει 6 κανάλια, αλλά 3 +1 noise + 2DMA channels).
 
Ελπίζω να ειναι καλο ε? επειδή το σκαναρα από linux με το xsane.

Αν καταλάβει κανείς τι εννοεί ο ποιητής με αυτό το pin για το genlock να μου εξηγήσει και μένα.
 
Πίσω
Μπλουζα