ATARI 1040STE Ε..Ε..ΕΦΤΑΣΕ

Πανο δεν ξέρω που να το βρω αυτό που ζητάς! μόνο αυτό το περιοδικό έχω και τίποτα άλλο σχετικό εκτός από τις παρουσιάσεις που ανέφερα! για τον Χρήστο τώρα δεν μιλάω για scart στο θέμα με το σήμα είναι άσχετο το ένα με το άλλο, όσον αφορά τα scarts έχουν δοκιμαστεί σε TFT 32", CRT 26" toy 86, CRT 14" kai CRT 21" ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έπαιξε κανένα!!! μάλιστα στην 26αρα επειδή είναι εδώ, ενώ οι άλλες 2 στο εξοχικό, έχει χειροκίνητο κουμπί το οποίο γυρνάει το scart σε RGB mode, το αναφέρει και στις οδηγίες. Το weekend θα κάνω κάτι αλλαγές στο καλώδιο και θα σας πω αν θα παίξει. Τουλάχιστον αφού εκεί γυρίζει χειροκίνητα θα έπρεπε να έπαιζε! Αυτά, για το θέμα αυτό περισσότερα στο τέλος του weekend. :bow: :bow:

Αυτό καλό btw, λένε κάνει σε ST. http://www.ambery.com/rgbcgatovgac.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
και ας πουμε ότι έχει πρόβλημα το κύκλωμα από RGB σε CVS, τα scart γιατί δεν παίζουν?

Γιατι σου εχω πει οτι για να δεις αναλογικο RGB στην τηλεοραση, πρεπει απο καπου να παρει σημα για να συγχρονισει. Και το ονομα αυτου...COMPOSITE SYNC. Δεν εχεις αυτο δεν εχεις τιποτα. Αντιθετα αν ειχες διακοπη σε καποιο απο τα ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΜΠΛΕ, θα εβλεπες τελεια εικονα, με λαθος χρωματικες αποχρωσεις. Αυτη ειναι μεθοδος λειτουργιας του ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥ RGB.

Ουφ.....τα πα. :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NikiforosST είπε:
Πανο δεν ξέρω που να το βρω αυτό που ζητάς! μόνο αυτό το περιοδικό έχω και τίποτα άλλο σχετικό εκτός από τις παρουσιάσεις που ανέφερα! για τον Χρήστο τώρα δεν μιλάω για scart στο θέμα με το σήμα είναι άσχετο το ένα με το άλλο, όσον αφορά τα scarts έχουν δοκιμαστεί σε TFT 32", CRT 26" toy 86, CRT 14" kai CRT 21" ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έπαιξε κανένα!!! μάλιστα στην 26αρα επειδή είναι εδώ, ενώ οι άλλες 2 στο εξοχικό, έχει χειροκίνητο κουμπί το οποίο γυρνάει το scart σε RGB mode, το αναφέρει και στις οδηγίες. Το weekend θα κάνω κάτι αλλαγές στο καλώδιο και θα σας πω αν θα παίξει. Τουλάχιστον αφού εκεί γυρίζει χειροκίνητα θα έπρεπε να έπαιζε! Αυτά, για το θέμα αυτό περισσότερα στο τέλος του weekend. :bow: :bow:Αυτό καλό btw, λένε κάνει σε ST. http://www.ambery.com/rgbcgatovgac.html
Κατάλαβα.. Ναι τότε είναι μάλλον h/w issue του ST. Δεν μπορώ να βοηθήσω, είμαι τελείως άσχετος με το θέμα. Πάντως οι scandoublers δεν δουλεύουν πολύ καλά με τον ST. Ειδικά στο overscan υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

@santosp, έμαθα και κάτι. Χρειάζεται το composite sync για το scart.. Δεν το ξερα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
1. To powerpack? Δύσκολα...
2. Απλό, 1.44 floppy drive. Δηλαδή περισσότερα δεδομένα σε μια δισκέττα. Φυσικά αν πάρεις HD ή καποια σχετική λύση, ένα null modem cable είναι πιο χρήσιμο. Προσωπικά δισκέττες χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια.

3. Πως πάει το restoration?

4. To thread έχει ξεφύγει έτσι; Κοντεύουμε να κάνουμε πλήρη ανάλυση του STE σε βαθμό που σε λίγο θα πέφτουν code quotes.
:D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ (Απιστευτε)

Πως να παει το restoration οταν μιλαω μαζι σας, σε μια συζητηση που ειναι απολαυση? Που καιρος για φωτο. Ουτε τους πυκνωτες δεν εχω αλλαξει ακομα. Δωδεκα πηγε η ωρα. Και να σκεφτεις οτι αυριο ερχονται και δυο 1084S για επισκευη και hardware restoration(Οχι βαφη) Ημαρτον! Θα με χωρισει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωχ προβλέπω να πέφτει τσόκαρο σε μερικά κεφάλια!!! :shake: :shake: :cry: :cry: πάω νάνι, καληνύχταααααααα!!!
 
NikiforosST είπε:
Τι κάνει αυτό? βάζεις σκληρό??? θέλω και εγώ!!! :cheers: :cheers:
Ναι (ο Χρηστος) τετοια κανει γι αυτο θα παρω τηλ την διευθυνση διαδικτυακου εγκληματος να μου τον βρει. Θα μου πεις πως θα τους πεισεις. Ε κατι ξερω και εγω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευγε! Με αυτα που εχεις ποσταρει εως τωρα, το <<θεμα>> εχει γινει βιβλιοθηκη πληροφοριων για Atari. Τις οποιες εχω συλλεξει. :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω κατα την διαρκεια αλλαγης πυκνωτων στο τροφοδοτικο. Πισω φαινονται οι παλαιοι. Προσοχη στην λεπτομερεια. Το κοκκινο logo <> επανακολληθηκε στον νεο κατα πολυ λεπτοτερο πυκνωτη.

picture.php


picture.php


Εδω καθαριζωντας και λιπαινωντας το floppy. Αφου αποσυναρμολογηθηκε

τελειως, καθαριστηκε και λιπανθηκε με γρασσο με βαση λιθιου, σε ελαχιστες ποσοτητες ωστε να μην βγαζει και τις δισκετες <<γρασσαρισμενες>>. Πιστευω πως ειναι αρκετα αθορυβο, αλλα δεν εχω και αποψη απο αλλον Αtari ωστε να μπορω να συγκρινω.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Εδω μια μικρη αναβαθμιση και οχι μοντα. Το καλωδιο που τροφοδοτει το floppy, ειναι αφημενο μεσα στο εσωτερικο ετσι ωστε σου θυμιζει το τραγουδι <<να με παιρνανε τα κυμματα>>. Και καλα θα αναρωτηθει καποιος, και τι σε πειραζει. Πειραζει στο οτι αν ριξει καποιος μια προσεκτικη ματια στο σημειο που ενωνεται με την μητρικη, κουνα-κουνα, στο τελος κοβετε. Εξ'ου και το τρικ.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Εδω αποκολληση της βασης απο τον controller του floppy, εφοσον δεν εχω βλεψεις για να το κανω 1,44. Καποια στιγμη θα μπει σκληρος δισκος. Οποτε καθαρισμος απο κολλησεις και επανατοποθετηση οπως ηταν απο το εργοστασιο.

picture.php


picture.php


picture.php


Επισης καθαρισμος eproms, και καποιων αλλων ic απο κολλες και υπολειματα χαρτιων. Καποια στιγμη θα γινει και η μοντα με το boot σε διπλο TOS. Ηδη φοραω τις 32 pin eproms, και ετσι θα χρειαστει να τις σβυσω στον eraser και................ αλλα αυτο θα ειναι μια αλλη παροσιαση!

picture.php


picture.php


Απο δεξια προς τα αριστερα. 4 x 256, 4 x 512, 4 x 2024.

Το πρωτο σετ, φοραγε μεσα ο Atari οταν ηρθε. Το δευτερο σετ μου το εστειλε δωρο. Το τριτο σετ (που ιδεα δεν ειχα τι ειναι), το ειχα εξαρμωσει απο καποιες πλακετες x486 pc, που ειχε για πεταμα ο εργοδοτης μου. Μαζι με αυτο και καποιους επεξεργαστες amd486dx. Τελικα η τυχη ηταν με το μερος μου, γιατι και επιχρυσες ειναι αλλα και χωρις κοστος εκανα το TATARI μου 4 ΜΒ. Το αποκορυφωμα ειναι οτι εχω αλλο ενα σετ μαπο αυτες.

picture.php


Ενα αναπαντεχο προβλημα που ανακαλυψα, ειναι οτι εχει σπασει ενα αυτακι απο την βαση των sims για τις μνημες. Ως αποτελεσμα ειναι να κρατιετε η sim μονο απο την μια πλευρα. Το μηχανημα δεν επηρεαζετε καθολου στην λειτουργια του, αλλα ειπαμε.......αρρωστος! :D

Οποτε αποκολληση και αναμονη αν θα το παραγγειλω απο το γνωστο site ανταλλακτικων ή στο παζαρι κανενα παλιο mobo και αποκολληση.

picture.php


picture.php


picture.php


Και στο τελος το βλεπετε να δουλευει. Δεν ξερω κατα ποσο μετα απο ολα τα διαλυματα και το τριψιμο φαινετε να ασπρισε, αλλα εγω βλεπω εμφανη την διαφορα σε σχεση με το οταν πρωτοηρθε. Εκει κοντα και το 1084D1 βαμμενο πλεον ολο.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Εκρεμμει να ανοιξω και το sm124 για καθαρισμο πλυσιμο πλαστικων και αλλαγη πυκνωτων, θερμοεπαγωγικης και λιπανση ποτενσιομετρων, οπως και καθαρισμος του mouse. Επισης να φτιαξω και το περιφημο καλωδιο για την 1084sd. Αντε να παιξω και κανα παιχνιδακι επιτελους. :cool:
 
santosp πρεπει να σε ανακυρηξουμε "Ψειρας 2008"! :)
 
Εύγε έχεις κάνει φοβερή δουλειά!!! εγώ βαριέμαι να ασχολούμε τόσο! άσε που δεν τα πάω και τόσο καλά με τις κολλήσεις σε εξαρτήματα! πάντως εμένα το ρεύμα από το τροφοδοτικό με έχει κάνει μπαρμπεκιου καμιά 2 φορές! Τελικά συμφωνείς για την ποιότητα της SM124 ? :bow: :bow: :bow:
 
NikiforosST είπε:
Τελικά συμφωνείς για την ποιότητα της SM124 ? :bow: :bow: :bow:
Συμφωνω!!! και θελω να σε ρωτησω εαν στην δικη σου η εικονα πιανει ολη την οθονη, ή μονο ενα τμημα της. Αυτο για να καταλαβω εαν ειναι δυσλειτουργια, ή αν ετσι δουλευει. Ρυθμιστικα ως προς τη γεωμετρια (εξωτερικα τουλαχιστον) δεν υπαρχουν. Τωρα μολις το ανοιξα, και μετα το καθαρισμα θα αλλαξω πυκνωτες. Απο οτι ειδα και σε σχεση με τα σχηματικα διαγραμματα, το δικο μου monitor ειναι η πρωτη εκδοση της Atari με μετασχηματιστη στην τροφοδοσια. Αυτο το λεω γιατι σπανια ειχε βγαλει και με παλμοτροφοδοσια. Βαρυς ο μετασχηματιστης, αλλα δεν <<μασαει>>. Ουτε καταλαβαινει σε αυξωμειωσεις. Ετσι ειναι αυτα.
 
Ρε φιλάρα santosp,εκτιμώ πολύ τη δουλειά που κάνεις και το postάρισμα όλων αυτών των photos !

Εύγε φίλε ! :thumbup:
 
Santosp δεν θυμάμαι να σου πω τώρα αν έπιανε όλη την οθόνη, νομίζω όχι! αύριο θα μου φέρουν την SC1224 και αν παίζει ο ST θα σου πω, το ίδιο μέγεθος δείχνει και αυτή.
 
Χρήστο εννοείς ότι έτσι τα δείχνει σε όλες δλδ? γιατί τώρα δεν θυμάμαι τι κάνει στην δικιά μου SM124.
 
ChrisTOS είπε:

Got it!

Ειναι φυσικο επισης οταν ξεκινα να καθυστερει καποιο χρονο, ενω ταυτοχρονα κανει σαν να ψαχνει δισκετα στο floppy? Οταν τωρα, υπαρχει δισκετα μεσα, ξεκινα και ποιο γρηγορα και φορτωνει και την δισκετα. Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα? :xm:
 
Περίπου 40 δευτερόλεπτα. Αναμονή για να συνδεθούν οι όποιες συσκευές.
 
Πίσω
Μπλουζα