Atari PC1

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.510
Αντιδράσεις
2.248
Oταν το 1990 αγοραζα τον πρωτο μου υπολογιστη, δεν πιστευα οτι 18 χρονια μετα θα μπορουσε να ενδιαφερει ακομα καποιους. Επειδη ομως ειδα οτι υπαρχουν πολλοι ρετρο-κομπιουτεροβιοι, σκεφτηκα οτι ισως να σας ενδιεφερε.

Ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν ο Atari PC1

ataripc1750vx8.jpg


Ηταν ακριβως οπως φαινετα στη φωτογραφια.

15vx1.jpg


Συνοδευοταν απο μια μονοχρωμη πορτοκαλι-μαυρη οθονη, disk-drive για δισκετα 5 1/4, πληκτρολογιο με σπιραλ καλωδιο και ποντικι με δυο κουμπια. Δεν ειχε εσωτερικο fixed σκληρο δισκο και φορτωνε το DΟS απο δισκετα 5 1/4. Σε καθε bootup επρεπε να σεταρω την ημερομηνια και την ωρα. Αφου φορτωνα το λειτουργικο, μπορουσα να τρεξω την gw-basic και φυσικα το γραφικο περιβαλλον GEM, τον προαγγελο των Windows. Σ'αυτο το γραφικο περιβαλλον, μπορουσα με το ποντικι να επιλεξω το προγραμμα που ηθελα να τρεξω. Θυμαμαι οτι επαιζα με κατι σαν το σημερινο Paintbrush των Windows.

Ολα τα προγραμματα φορτωναν απο δισκετες 5 1/4, που μου ειχαν δωσει απο το μαγαζι που τον αγορασα. Θυμαμαι κατι τετοιες χρωματιστες, κοκκινες, πρασινες, κιτρινες δισκετες, και καποτε ειχα καταστρεψει μια για να δω πως ειναι μεσα ;)

Επισης το pcακι συνοδευοταν απο πληρη σειρα manuals, για το DOS, την BASIC και το GEM, με φοβερα γκρι βιβλιαρακια με σπιραλ, που περιειχαν ολες τις εντολες και τα error codes που μπορουσε να παρει και να δωσει το λειτουργικο και το s/w καθως και ενα Quick Guide για αρχαριους.

Απο παιχνιδια δεν θυμαμαι και πολλα, γιατι ποτε δεν επαιζα πολυ. Τα βαριομουν. Αλλα ο ξαδερφος μου ειχε λυσσαξει να αγορασουμε και του ειχα παρει κατι χελονιντζακια που πολεμουσαν τους κακους, παιχνιδια για καζινο, προσεδαφιση πυραυλου και αλλα τετοια, που ουτε τα θυμαμαι σχεδον 20 χρονια μετα.

Οταν το 2001 εκανα μια εκκαθαριση στην ντουλαπα μου, βρηκα το παλιο pcακι, μαζι με ολα τα κλαπατσιμπαλα του και αποφασισα οτι πιανει πολυ χωρο και δεν το χρειαζομουν πια (ειχα ηδη αγορασει ενα συγχρονο pc). Ετσι λοιπον τον πεταξα στα σκουπιδια, μαζι με τα manuals, αφου πρωτα ειχα προσπαθησει, χωρις επιτυχια, να τον ανοιξω να δω το εσωτερικο του (CPU, motherboads, busses, disk-drive, etc). Αν ηξερα οτι υπαρχουν ρετρο-κομπιουτεροβιοι θα τον ειχα κρατησει και θα τον χαριζα στο φορουμ #)

ΥΓ. Προς mods: δεν ξερω αν αυτη ειναι η πιο καταλληλη θεση για το συγκεκριμενο thread. Παρακαλω να το μεταφερετε οπου κρινετε καλυτερα.
 
Μια χαρά είναι το θρεντ. Δε μου λες, με όλο το θάρρος, από το 2001 έχεις φάει καθόλου καμια ξυλιά; Λεω ρε παιδί μου, μιας και είσαι σ΄αυτό το φόρουμ, το γεμάτο αναμνήσεις, μήπως στην επόμενη συνάντηση θα ήθελες κανά δυο χεράκια ξύλο, έτσι να δεις πώς ήταν όταν ήσουν μικρή. Μα τα πετάνε τέτοια μπουμπούκια;;; Ξέρεις πόσο πάνε στο ΕΒΑΥ;;; Ε;;;; :mad: :mad: :mad:

:D
 
Rygar είπε:
Μια χαρά είναι το θρεντ. Δε μου λες, με όλο το θάρρος, από το 2001 έχεις φάει καθόλου καμια ξυλιά; Λεω ρε παιδί μου, μιας και είσαι σ΄αυτό το φόρουμ, το γεμάτο αναμνήσεις, μήπως στην επόμενη συνάντηση θα ήθελες κανά δυο χεράκια ξύλο, έτσι να δεις πώς ήταν όταν ήσουν μικρή. Μα τα πετάνε τέτοια μπουμπούκια;;; Ξέρεις πόσο πάνε στο ΕΒΑΥ;;; Ε;;;; :mad: :mad: :mad:
:D
χιχιχι, ποτε δεν με εδειραν οι γονεις μου, ειμαι καλομαθημενη... :D ε, αφου επιανε χωρο στην ντουλαπα μου #) Δεν μπορουσα να σκεφτω οτι θα ενδιεφερε καποιον αυτο το παναρχαιο μηχανημα :cool: Ποσο θα επιανε σημερα? 10ευρω?
 
Θρίαμβος αγαπητή domniki! Θρίαμβος!!!!! :beer:

Το ήξερα από την πρώτη στιγμή που σε είδα ότι έχεις πάρει τις σωστές βάσεις!!!!! :cool: Η Atari έβγαζε τα πιο κομψά PC τότε και δεν ήταν τυχαίο αυτό , αφού το κουτί ήταν δανεισμένο από τον θρυλικό MEGA ST !!!

Το αμερικανάκι τα είχε όλα και με κορυφαία ποιότητα κατασκευής!Αχ δε το πιστεύω!!Έδιναν το GEM και ποντίκι μαζί;

Για θύμισε μου κάτι! Όλα τα Atari έβγαζαν ηχητική επιβεβαίωση κατά το πάτημα ενός πλήκτρου!Το Atari PC έκανε το ίδιο;

Βρε dom το 2001 δεν χρειαζότανε να το γράψεις....:animeek:
 
Turrican είπε:
Για θύμισε μου κάτι! Όλα τα Atari έβγαζαν ηχητική επιβεβαίωση κατά το πάτημα ενός πλήκτρου!Το Atari PC έκανε το ίδιο;
Το ηχητικο σημα των πληκτρων το ειχε, με δυνατοτητα on-off (click on/off).

Τι κακο ειχε το 2001? Τοτε επεστρεψα απο Αγγλια και εκανα εκκαθαρισεις στο σπιτι μου ;)
 
Πω βρε φίλε! Ήταν ένα γνήσιο Αταράκι!!! Σου είχαν δώσει και το mouse μαζί;
 
Πανεμορφο το pcακι σου ,θα εγραφα περισσοτερα αλλα επαθα σοκ απο αυτο που διαβασα στο τελος. :precry:
 
Turrican είπε:
Σου είχαν δώσει και το mouse μαζί;
Ναι ρε, κομπλε ηταν :D

@ Aardvark, η φωτογραφια ειναι απο το internet. Το δικο μου δεν το ειχα φωτογραφησει, αλλα ηταν ακριβως οπως αυτο της φωτογραφιας #) Γιατι επαθες σοκ, φιλε μου?
 
Που το πεταξες. :ban: :ban: :ban: :D
 
Φοβομουν οτι θα ετρωγα ban...γι'αυτο και δεν ειχα ανοιξει το thread νωριτερα :rofl:
 
Κοίτα....όλοι οι άνθρωποι έχουν ελαφρυντικά.

Μήπως έγινε κατά λάθος;

Μήπως σε απειλήσανε;

Μήπως ήθελες να περάσεις στην σειρά ST;

Μήπως ήθελες να δώσεις στον κόσμο ένα μήνυμα;
 
Το πολυ απλο. Ειναι ενα μηχανημα! Πιανει χωρο και δεν εχει καμια αξια γιατι εμενα δεν με ενδιαφερουν τα μηχανηματα. Ειναι απολυτα λογικο το οτι το πεταξες domniki οπως κι εγω θα πετουσα με την ιδια ευκολια βιντεοκασσετες της candy γιατι για εμενα αυτες δεν εχουν καμια αξια. :)
 
ΑΑΑΑ!!!! Σταματήστε και οι δύο!!!! :cry: :cry: :cry:
 
ChrisTOS είπε:
Το πολυ απλο. Ειναι ενα μηχανημα! Πιανει χωρο και δεν εχει καμια αξια γιατι εμενα δεν με ενδιαφερουν τα μηχανηματα. Ειναι απολυτα λογικο το οτι το πεταξες domniki οπως κι εγω θα πετουσα με την ιδια ευκολια βιντεοκασσετες της candy γιατι για εμενα αυτες δεν εχουν καμια αξια. :)
Το συγκεκριμενο μηχανημα δεν με ενδιεφερε πια, γιατι το ειχα αντικαταστησει με ενα καλυτερο και γρηγοροτερο. Δεν ημουν ποτε συναισθηματικα δεμενη μαζι του, οποτε το Atari επιανε χωρο στη ντουλαπα μου. Eτσι απλα :)
 
Rygar είπε:
Μια χαρά είναι το θρεντ. Δε μου λες, με όλο το θάρρος, από το 2001 έχεις φάει καθόλου καμια ξυλιά; Λεω ρε παιδί μου, μιας και είσαι σ΄αυτό το φόρουμ, το γεμάτο αναμνήσεις, μήπως στην επόμενη συνάντηση θα ήθελες κανά δυο χεράκια ξύλο, έτσι να δεις πώς ήταν όταν ήσουν μικρή. Μα τα πετάνε τέτοια μπουμπούκια;;; Ξέρεις πόσο πάνε στο ΕΒΑΥ;;; Ε;;;; :mad: :mad: :mad:
:D
:mad: :mad: Μήπως φίλε Rygar, στην επόμενη συνάντηση, να της ρίξεις κανα δυό παταρίτσες και από 'μένα, γιατί είμαι λίγο μακριά και δεν την φτάνω εύκολα......:mad:

Τι πήγες και έκανες , μαρή ....??????? :cry:
 
Το μονο σου ελαφρυντικο domniki ειναι οτι ηταν PC! Αν και το πιο ομορφο και στυλατο και καλοφτιαγμενο σε σχεση με τα ημιαιμα ξαδελφια του, και με το πιο ομορφο σηματακι στον κοσμο, οποτε... χμ... ελαφρυντικο.. αντε να σου κανουμε μια και μονο εξαιρεση!

Αν ηταν ST, θα ειχες μονιμο banning και αποφυγη απο τους απανταχου Atari ST users ως αλλος καταδοτης στην κατοχη! Τωρα, αν ηταν Falcon, μαλλον θα σου ειχε κολησει και η ρετσινια του Atari killer!!! :)
 
Και η domniki κάνει την έκπληξη!

Περνάει όλη την αντίπαλη ομάδα και σε κενή εστία, στέλνει την μπάλα στην εξέδρα! 8)

Μόλις είδα τη φωτό και αγαλίασε η ψυχή μου, με έστειλε κανονικά με το 2001!!!! :cry:

Είμαι τουλάχιστον συγκινημένος, καθώς το συγκεκριμένο μηχάνημα το είχε κολλητός και περνούσαμε αρκετές ώρες προσπαθώντας να τον μάθω το GEM, καθώς εγώ είχα ST και ήξερα απ'αυτά! :D

Σύντροφοι Atarians, πρέπει να πραγματοποιηθεί meeting, με θέμα την παραδειγματική τιμωρία της domnikis, ούτως ώστε στο μέλλον να μη ξανασυμβούν τέτοια θλιβερά γεγονότα! :D :D:D
 
Παιδιά..παιδιά πρέπει να το δούμε ψύχραιμα και να της δώσουμε την ευκαιρία να απολογηθεί! Μη ξεχνάτε αδερφοί Αταρόβιοι ότι είναι μια από εμάς!!! :precry:

Κάποια σοβαρή αιτία θα πρέπει να υπάρχει....

Μήπως πέρναγες κατάθλιψη;

Μήπως το έδωσες για σέρβις και δε θυμάσαι καλά;

Μήπως το ονειρεύτηκες και είναι ακόμα στην ντουλάπα;

Μήπως ήθελες να πάρεις το Atari PC2 ;
 
Turrican είπε:
Κάποια σοβαρή αιτία θα πρέπει να υπάρχει....

Μήπως πέρναγες κατάθλιψη;

Μήπως το έδωσες για σέρβις και δε θυμάσαι καλά;

Μήπως το ονειρεύτηκες και είναι ακόμα στην ντουλάπα;

Μήπως ήθελες να πάρεις το Atari PC2 ;
Για να αποφυγω το λιντσαρισμα στο παρτυ την Παρασκευη, θα επιλεξω την απαντηση (α)-καταθλιψη :p : μολις ειχα γυρισει απο την Αγγλια και τα 3 καλυτερα χρονια της ζωης μου, ειχα jet lag, γιατι ειχα μεινει 1 μηνα Usa και ξαφνικα προσγειωθηκα στην ελληνικη πραγματικοτητα...μια φιλη μου, σε παρομοια κατασταση εχασε 7 κιλα σε ενα μηνα...εγω πεταξα το Atari μου :cry:

:please: Λυπηθειτε με, ρε παιδια :precry:
 
Πίσω
Μπλουζα