Atari PC1

Πιστευω domniki οτι θα καταλαβεις την μεγαλοψυχια των ataroβιων που θα σου δωσουμε την ευκαιρια να εξιλεωθεις.. αν και βαρυ το κριμα του χαμου του μηχανηματος, ολοι εχουμε κανει λαθη οποτε και θα σου δωσουμε μια δευτερη ευκαιρια.

Μοναδικη προυποθεση φυσικα, το να υιοθετησεις ενα atarακι (ST, η εστω και κανενα xl/xe, αντε και κανενα lynx στην χειροτερη περιπτωση) δινοντας ετσι μια θεση και ενα σπιτικο σε ενα αμοιρο μηχανημα που πολυ πιθανον να μαζευει σκονη η ειναι καταδικασμενο σε πληρη παραμεληση. Μετα τον ορκο "In Atari We Trust" και ενα post με το μηχανηματακι και μια φωτογραφια του, πλεον θα εχεις την συγχωρεση ολων και ενα θερμο welcoming στην μικρη ataroπαρεα μας! :)

Πιστευω ειναι αρκετα δικαιο ετσι?
 
phil_vr είπε:
Πιστευω domniki οτι θα καταλαβεις την μεγαλοψυχια των ataroβιων που θα σου δωσουμε την ευκαιρια να εξιλεωθεις.. αν και βαρυ το κριμα του χαμου του μηχανηματος, ολοι εχουμε κανει λαθη οποτε και θα σου δωσουμε μια δευτερη ευκαιρια.
Μοναδικη προυποθεση φυσικα, το να υιοθετησεις ενα atarακι (ST, η εστω και κανενα xl/xe, αντε και κανενα lynx στην χειροτερη περιπτωση) δινοντας ετσι μια θεση και ενα σπιτικο σε ενα αμοιρο μηχανημα που πολυ πιθανον να μαζευει σκονη η ειναι καταδικασμενο σε πληρη παραμεληση. Μετα τον ορκο "In Atari We Trust" και ενα post με το μηχανηματακι και μια φωτογραφια του, πλεον θα εχεις την συγχωρεση ολων και ενα θερμο welcoming στην μικρη ataroπαρεα μας! :)

Πιστευω ειναι αρκετα δικαιο ετσι?
Βρε αφηστε την κοπελα ησυχη... μπα. Καλα εκανε και το πεταξε. It's just a computer!
 
ChrisTOS είπε:
Δεν τη λες αυτή την κουβέντα! Δεν τη λες!!!

Και μάλιστα σε ένα Retro-forum...

Το computer με το οποίο γράφω και μπαίνω στο forum, όντως "it's just a computer"...

Και φυσικά, δεν καταδικάζουμε την domniki γι'αυτό που έκανε και στο φινάλε, ποιοί είμαστε εμείς να την καταδικάσουμε...

Απλά έτσι για το αλατοπίπερο γίνεται όλη η συζήτηση... :D
 
Αχ,domniki....Πέταξες ένα μηχάνημα που ήταν atari αλλά και pc.Λοιπόν.....ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!!!

ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑ :D :D:D

Πλακίτσα,ποτέ δεν θα πέταγα κάτι τέτοιο
 
Βρε'σεις εστιαστε στο μηχανημα και αφηστε την Moderator ησυχη.

Εμενα μου αρεσε η λεπτομερης περιγραφη του μηχανηματος απο την μερια ενος θηλυκου.

"κοκκινες, πρασινες, κιτρινες δισκετουλες ,γκρι βιβλιαρακια με σπιραλ"

Απολαυστικοτατο. :D

Θα φορτωσει στο τελος. :D
 
Aardvark είπε:
Εμενα μου αρεσε η λεπτομερης περιγραφη του μηχανηματος απο την μερια ενος θηλυκου.

"κοκκινες, πρασινες, κιτρινες δισκετουλες ,γκρι βιβλιαρακια με σπιραλ"

Απολαυστικοτατο. :D
Με δουλευετε καθαρματα??? :rofl:

Ρεμαλια, τεχνικος ειμαι κ'εγω, δεν ειμαι ασχετη :ccool:...το '90 που αγορασα το PC1 ημουν εντελως ασχετη ομως #)

Μαλλον πρεπει να με βλεπατε οταν δουλευα σε Unix servers...τοτε ισως να με εκτιμουσατε :cry:

@ pontium: καλο μου παιδι, οταν εσυ ελεγες τις πρωτες σου λεξουλες, εγω εφτιαχνα ενισχυτες στο εργαστηριο ηλεκτρονικης :D (εχουμε και μια ηλικια :gdance: ...και φυσικα το διασκεδαζουμε)
 
Εκτός από τις πολύχρωμες δισκετούλες, τα σπιράλ βιβλιαράκια... τα χαριτωμένα κουμπάκια κτλ κτλ... μήπως είχε και τίποτα αυτοκόλλητα της Καντυ Καντυ επάνω???

Φαντάζομαι τί θα τράβηξε το κακόμοιρο το μηχανάκι! Ηρωας Ηρωας το Atari!!!
 
@DINO προφανως κάνουμε πλάκα

domniki είπε:
Με δουλευετε καθαρματα??? :rofl: Ρεμαλια, τεχνικος ειμαι κ'εγω, δεν ειμαι ασχετη :ccool:...το '90 που αγορασα το PC1 ημουν εντελως ασχετη ομως #)

Μαλλον πρεπει να με βλεπατε οταν δουλευα σε Unix servers...τοτε ισως να με εκτιμουσατε :cry:

@ pontium: καλο μου παιδι, οταν εσυ ελεγες τις πρωτες σου λεξουλες, εγω εφτιαχνα ενισχυτες στο εργαστηριο ηλεκτρονικης :D (εχουμε και μια ηλικια :gdance: ...και φυσικα το διασκεδαζουμε)
Μάλλον υπάρχει κάτι λάθος σε αυτή την εικόνα αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω ακριβως.... :D
 
domniki είπε:
@ pontium: καλο μου παιδι, οταν εσυ ελεγες τις πρωτες σου λεξουλες, εγω εφτιαχνα ενισχυτες στο εργαστηριο ηλεκτρονικης :D (εχουμε και μια ηλικια :gdance: ...και φυσικα το διασκεδαζουμε)

Γιαγιά :tease:
 
Λοιπόν domniki το μηχανάκι ήταν διπλοχρονιζόμενο!!!! Πέταγε στα 8Mhz!! (όχι ότι δεν το είχαμε ξαναδεί!)

[ame=http://uk.youtube.com/watch?v=dhlpmI72uwA]YouTube - Atari PC

Ένα βιντεάκι για να ξαναθυμηθούμε!! #)
 
Domniki στην ΠΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!! :D :D:D
 
Οι ενισχυτές μήπως ήταν διπλοκάναλοι push pull, τάξης Γ με 8 λάμπες EL34? (Τέτοιον έχω σπίτι και μου τον έφτιαξε ο κουμπάρος μου. :D Άρα έχουμε παρόμοια ηλικία :D :D).

Η domniki το πέταξε το 2001. Τι να πω εγω, που ένας φίλος μου, πέταξε τον Atari 130 XE της γυναίκας του, πριν ενάμιση χρόνο? (Και δε σκέφτηκε καν να μου τον δώσει ο άθλιος. :cry: )
 
Captain Kal είπε:
Οι ενισχυτές μήπως ήταν διπλοκάναλοι push pull, τάξης Γ με 8 λάμπες EL34? (Τέτοιον έχω σπίτι και μου τον έφτιαξε ο κουμπάρος μου. :D Άρα έχουμε παρόμοια ηλικία :D :D).
Ωχ, τι γλωσσα ειναι αυτη Captain Kal...δεν εχω παει ακομα φροντιστηριο για να μαθω να μιλαω μαζι σας :rofl:

Οσο για την ηλικια...χμ, να 'μαστε καλα να μεγαλωνουμε :gdance:
 
domniki είπε:
ataripc1750vx8.jpg
τι κουκλί pc ήταν αυτό!!
 
Στη ντουλαπα μου βρηκα και ενα παμπαλαιο ATARI, που ομως δεν ξερω τι ειναι, και μου φαινεται χειροτερο απο PC1 μου γιατι δεν εχει ξεχωριστο πληκτρολογιο. Σκεφτομαι να το δωσω στο γιο του ξαδερφου μου, ετσι για να μην ξανακανω λαθος και πεταξω κατι.

Eδω στη φωτογραφια το εχω χρησιμοποιησει για να ακουμπησω την Candy Candy κουπα μου

falcon1azh8.jpg


Εδω φαινεται καλυτερα το σημα ATARI

falcon2awd1.jpg
 
domniki είπε:
και μου φαινεται χειροτερο απο PC1 μου γιατι δεν εχει ξεχωριστο πληκτρολογιο
:dribble:

domniki είπε:
Eδω στη φωτογραφια το εχω χρησιμοποιησει για να ακουμπησω την Candy Candy κουπα μου
:ban:

Βρε... Μήπως βρήκες τρόπο να μας δουλέψεις και να πάρεις το αίμα σου πίσω;;; :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα