Atari ST demos

Ποιος δε Θυμάται εκείνη την εποχή με την έκρηξη απο demos, megademos, και γενικά cool demos δηλαδή!!! χα! χα! χα!

Δεκάδες (κυρίως Σκανδιναβικά) γκρουπ βάλθηκαν να μας πνίξουν στις vectorballs και το 1 bit scrolling! Μέσα από αυτόν τον χαμό ξεχώρισαν πολλά διαμαντάκια!!

Ποιος δε ανατριχιάζει όταν εμφανίζεται μπροστά του το UNION DEMO;

Ποιος δε βουρκώνει βλέποντας το συγκινητικό SNOWMAN DEMO;

Ποιος Atari St user δε φούσκωνε από υπερηφάνεια βλέποντας ότι το μηχάνημα του δε χρειαζόταν custum chips για να παράξει ομαλότατο scrolling με ταυτόχρονη αναπαραγωγή digitized ήχου;

Ήταν και αυτό το YM-2149 της Yamaha που σου τρυπούσε τα αυτιά άλλα αν το έπιανες στο φιλότιμο στα έδινε όλα!! Μέχρι και C64 (sid) χροιά είχε αποκτήσει προς τα τελευταία του!!!

Ένα πράγμα με έχει όμως κυριολεκτικά στοιχειώσει!!!

Παλιά είχα ένα Music demo το οποίο το φόρτωνα κάθε μέρα στον Atari μου και αναπαύονταν η ψυχή μου! Δε θυμάμαι πως ονομάζονταν πιθανών κάτι σε "music experience" η "four seasons" Ήταν μια μαύρη οθόνη χωρισμένη σε τέσσερα τετράγωνα. Κάθε τετράγωνο είχε μια κυματομορφή και αναπαρήγαγε 1 song. (4 Songs Δηλαδή ) . Τα κομμάτια τα άλλαζες με τα πλήκτρα και ήταν θέματα με κύριο όργανο το πιάνο. Παιδιά πιο φοβερή ποιότητα , τέτοιο όγκο ήχου ,δειγματοληψία , μπάσο δεν είχα ξανακούσει!!!!

Δυστυχώς το έχω χάσει και έχω φάει τον κόσμο να το βρω! :help:
 
Τώρα που ανέφερες το snowman τι μου θύμισες. Το είχα δει στις μεσαίες σελίδες του Pixel που παρουσίαζε demos (τότε που είχε αλλαξει μέγεθος σαν περιοδικό) για το οποίο έγραφε πολύ καλά λόγια. Αμέσως είχα σπεύσει να το παραγγείλω και εν τέλει αποζημιώθηκα... Είχε τη μουσική του τραγουδιού "walking in the air" η οποία συνόδευε ζωγραφιστά γραφικά και αφηγούταν την ιστορία ενός παιδιού το οποίο ταξίδεψε μαζί με το χιονάνθρωπο που έφτιαξε σε παραμυθένια μέρη. Όλο αυτό το project ήταν μεταφορά ενός πολυ πετυχημένου παραμυθιού με τον τίτλο "Τhe Snowman" του συγγραφέα Raymond Briggs που εκδόθηκε το 1978 και μεταφέρθηκε στην οθόνη το 1982.
 
Θυμάστε φίλοι μου την σκηνή στο Forrest Gump με εκείνο το φτερό να το στροβιλίζει ο αέρας; Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση! Και από αυτήν εγώ εισέπραξα σαν μήνυμα πόσο ασήμαντος είναι ο άνθρωπος , πόσο τυχαία κατευθύνεται στα χαοτικά μονοπάτια η ζωή του με το απαλό χάδι της θείας πρόνοιας πάντα , που σου αποκαλύπτει αυτό που θα σε ωφελήσει και όχι αυτό που θα σε βλάψει , ακόμα και αν αυτό δεν είναι ορατό η ακόμα και αρεστό από εσένα.

Χωρίς απαραίτητα να ταυτίζονται με το καθαυτό γεγονός , και πάντα τηρουμένων των αναλογιών , αυτές τις σκέψεις έκανα για άλλη μια φορά χθες το βράδυ. Έκανα τα ίδια πράγματα όπως και άλλα βράδια. Περιπλανήθηκα στο απέραντο-αφιλόξενο διαδίκτυο για άλλη μια φορά ψάχνοντας το χαμένο demo που σας περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου.Η μεθοδολογία μου ρουτινιασμένη , το αποτέλεσμα αβέβαιο. Και ξαφνικά!!! Είχα τις πρώτες θετικές ενδείξεις.Σε κάποιο ξένο forum ένα άτομο ζητούσε βοήθεια για ένα demo του οποίου η περιγραφή κέντρισε την μνήμη μου!...Λες; Κατευθείαν στο yahoo το όνομα demo που έδωσε και αυτό ήταν! Από σήμερα ύστερα από 14 χρόνια είμαστε πάλι μαζί!

Αντικρίζοντας ο ένας τον άλλο μετά από τόσο καιρό πλέων , η πρώτη μου διαπίστωση ήταν μας έχει αγγίξει και τους δύο ο χρόνος! Εγώ διαπίστωσα σε αυτό μια μικρή αδυναμία στις ψιλές συχνότητες ,και αυτό μου καταλόγισε ότι έχω γίνει γεροπαράξενος , και αμνησία που δε θυμόμουνα ότι στην πραγματικότητα έχει 8 Songs και όχι 4!Πάντως ακόμα και έτσι έβαλε τα δυνατά του να με εντυπωσιάσει χαρίζοντας μου μερικά χαμόγελα σαν ηλιαχτίδες στην πεζή καθημερινότητα. Εκρηκτικά ξεσπάσματα εναλλάσσονται με μελαγχολικά ηχοχρώματα. Όπως ακριβώς και με τη ζωή. Εκπληκτικά ζεστά μπάσα , ωραία κρουστά. Από τα 4 κανάλια του μια ολόκληρη εποχή των 16 bit φωνάζει παρών!

Τώρα για το πόσο θα καταφέρουμε να είμαστε όπως παλιά , ο χρόνος θα το δείξει. Πιστεύω ότι με θεωρεί ακόμα υπεύθυνο που χωριστήκαμε μα δε μου το δείχνει ευθέως... Θα δούμε... Αυτό είναι το στοίχημα που πρέπει να κερδίσουμε και οι δύο. Έχουμε άλλωστε τόσα να πούμε.....

Songs of the Unexpected.

STE Demo

Τρέχει πολύ ικανοποιητικά με τον Steem.

Αν μπορείτε να ακούσετε όσα έχει να σας πει , δοκιμάστε εδώ!
 
Songs of the Unexpected.

Διαλέξτε το κομμάτι της αρεσκείας σας με το mouse, και πατήστε το κουμπί του εικονικού drive!

sotu002dx9.png


sotu2002mw4.png
 
Κι εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει παιχνίδι για Amiga που να είναι καλύτερο από του ST.
 
καλά είπαμε να πούμε καμία @#$%^ μην το παρακάνουμε όμως ...
 
Αφηστε τον ανθρωπο να μιλησει :thumbup:

Καλως ηρθες ChrisTOS :)
 
Όχι.... Λερναία Ύδρα!:biglaugh:
 
Πάντως, εγώ θυμάμαι σε ένα demo party που είχα πάει το '94, το Falcon είχε αφήσει πολύ πίσω και την Amiga και το PC με το Autowaschen Verbotten των Lazer. Ξέρετε, πριν ακόμα βγεί το Linux καλά καλά, οι τύποι είχαν φτιάξει "demo" του Linux που το αποκαλούσαν "Lanix" και ήταν το intro του demo. Απο αυτό και κάτι άλλα που μου έβαζε ο Παπαδόπουλος εκεί στην Atari, καρφώθηκα με το Falcon!!! Θυμάμαι, δούλεψα ένα καλοκαίρι γράφοντας 5 βιβλία Αγγλικής γραμματικής για ένα φροντιστήριο, στο Calamus στον ST για να πάω να πάρω το Falcon. Το συγκεκριμένο demo για την εποχή του ήταν ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ. Τι εποχές ήταν αυτές.....Αν το έχετε το demo, βάλτε να το δείτε....Θα καταλάβετε τι εννοώ.
 
Φωτογραφίες? Λίγο δύσκολο τότε. Κάπου εδώ Αθήνα είχε γίνει. Πάνε τόσα χρόνια, δεν θυμάμαι τώρα....
 
falcon030gr είπε:
Φωτογραφίες? Λίγο δύσκολο τότε. Κάπου εδώ Αθήνα είχε γίνει. Πάνε τόσα χρόνια, δεν θυμάμαι τώρα....
Malista, apla mazevoume fwtografies apo demo parties pou aforoun thn atariscene.

Alhtheia ti na ginetai o Papadopoulos twra? Ki emena aytos me epeise na parw falcon :) .
 
Πίσω
Μπλουζα