Atari ST demos

Θυμάμαι πως είχε (έχει?) την αντιπροσωπεία της Quickshot. Με τον τελευταίο σχετικό που είχα πάρε-δώσε και μάθαινα πράγματα, ήταν ο τεχνικός στην Atari-JVC στην Πειραιώς, ο Παναγιώτης, αλλά και αυτός έφυγε απο'κεί. Το τελευταίο που μου είχε πει θυμάμαι ήταν πως στο υπόγειο υπήρχε η αποθήκη της Atari, γεμάτη με εμπόρευμα (είχα μπει με τον Παπαδόπουλο όταν ήταν να μου αλλάξουν το Falcon με καινούριο).

ΌΤΙ υπήρχε εκεί μέσα, θα πήγαινε για "καταστροφή" για φορολογικούς λόγους. Και είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, στα κουτιά τους με τις ζελατίνες...Από 2600 και 130 ΧΕ μέχρι MegaSTE και Falcon, όλα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ. Όταν ρώτησα για να αγοράσω κάποια πράγματα, που ούτως ή άλλως πήγαιναν για "φορολογική" καταστροφή, μου είχε πεί πως δεν γίνεται.....

Εγώ πάντως ξέρω πως θα γινόταν "λαικό προσκύνημα" έξω από την JVC, ίσα με όλη την Πειραιώς, από τα Καμίνια ώς την Ομόνοια...... ;) ))
 
Μας πεθανες...καταστροφη...θλιψη...στη ζελατινα...κλαψ...απαραδεκτο κυριοι...
 
Αμαν ρε Falcon!!! Πως πετάς τέτοιες κουβέντες έτσι? Θα μας στείλεις από καρδιά !!!

Αρε ριφιφί που θέλανε!!! :D
 
Ki egw dystyxws exasa to kleisimo tou Kanellh logw stratou. Prepei na eixe ki aytos poly pragma sto ypogeio. Krima ki adiko pantws. Tosa falcon... tha eftiaxna ena mikro LAN... Twra zelatines kai vlakeies tha trwgan petama alla krima...
 
me ti tha eftiaxnes lan? yparxoun kartes lan gia falcon?
 
tote prepei na les "diktio" LOL
 
keropi είπε:
me ti tha eftiaxnes lan? yparxoun kartes lan gia falcon?
Ακόμη και με το "ταπεινό" ST πλέον. Τώρα και USB!

http://hardware.atari.org/netusbee/netus.htm

65 GBP = 94 euros μαζί με τα ταχυδρομικά.

Αφήστε παιδιά... Εγώ να δείτε στενοχώρια. Τους παρακάλαγα στην κυριολεξία! Τίποτε...μεχρι και original system disks για όλα τα μηχανήματα είχαν, τα extra πακέτα ST discovery pack, Family Curriculum Kit, τα πάντα....Αφού μου ήρθε να πάω να κάνω διάρρηξη! Εντάξει, χαρακτηρίστε τα για καταστροφή, αλλά πουλήστε και τπτ να βγάλετε κάνα έξτρα φράγκο..Βέβαια, ο τύπος που είχε την JVC-Atari, είναι αυτός που έχει τις αντιπροσωπείες της Jaguar (αυτοκίνητα), οπότε στα @@ του αν έκλεινε την Atari......Χάθηκε να την έχει κάποιος από εμάς? Άρε...ΑΔΙΚΙΑ ΚΥΡΙΟΙ, ΑΔΙΚΙΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι,είχε πέσει στα χέρια μου ένα Ελληνικό demo για τον Atari ST!!!

Είχε scroller στα Ελληνικά κάποια εφφέ γραφικών και μουσικούλα από Mad Max (κλασσικά)...

Δε θυμάμαι τώρα πως το έλεγαν... Είναι χαμένο, μέσα σε βουνά από δισκέτες, που έχω. Θα κάνω ένα ντου για να το βρώ...
 
Ανέβασα στο YouTube, (με λίγο μπακαλίστικο τρόπο) το M DEMO 3, του AN COOL!

Προωπικά το θεωρώ σαν ένα από τα καλύτερα demos για τον Atari ST...

Enjoy!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IoKx627TAGU]YouTube - M DEMO 3
 
Το γιατί δεν το έκανες grab απο το STEEM window is beyond me.. Virtual Dub? Ή ακόμα καλύτερα απευθείας video από το SAINT.
 
Αν δε βαριέσαι, στείλε pm για το πως γίνεται το grab από steem...

Δεν έχω ιδέα...
 
Απλά φορτώνεις το virtual dub. Επιλέγεις ως πηγή την οθόνη και το top window. Επέλεξε ως audio το what you hear.Τρέχεις το STEEM κάνεις το capture. Μετά κάνεις cropping και τέλος. Τώρα αν έχει νόημα να κάνεις grab από το STEEM? Όχι δεν βρίσκω κανένα.
 
Thanks ChrisTOS...

Αυτή τη στιγμή μόνο από το Steem μπορώ να κάνω grab, καθώς δεν έχω κάρτα...

Όταν πάρω το Pinnacle, θα το κάνω από πραγματικό ST...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ και εγώ για τις χρήσιμες πληροφορίες ChrisTOS!

@ DINO , ο AN COOL είναι κατά εμένα ένα τεράστιο κεφάλαιο της Atari ST demo scene!! Συγχαρητήρια για το video!
 
Turrican είπε:
Σε ευχαριστώ και εγώ για τις χρήσιμες πληροφορίες ChrisTOS!
@ DINO , ο AN COOL είναι κατά εμένα ένα τεράστιο κεφάλαιο της Atari ST demo scene!! Συγχαρητήρια για το video!
Γιατι το λες αυτο;
 
Αν εννοείς τον AN COOL , γιατί είναι κορυφαίος!!
 
Και για μένα, τα demos του An Cool, πάντα ξεχώριζαν...

Χωρίς να έχω γνώσεις Assembly, νομίζω πως κάποια demos του ήταν από τα πιο εντυπωσιακά και γενικά τα demos των Carebears, ήταν σε πολύ καλά επίπεδα...

Βέβαια δεν ξεχνάμε και πολύ καλές παραγωγές των Lost Boys, Aura, Equinox και τόσων άλλων χαρισματικών coders...
 
Άλλο ένα demo, εντελώς τυχαία πάλι από τον An Cool...

Το έκανα capture απ'τον ST μου και όχι από Steem!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lbNBlxmy8dE]YouTube - Amiga Joke

Το demo είναι απλά ένα joke για την Amiga...

Το demo στο Pouet
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tουλάχιστο DINO αν αυτό το demo ήταν στην AMIGA, η 2000 που φένεται με 8 χρώματα του μπλέ θα ήταν σε HAM mode. :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα