Best retro videogame music.

Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό. Μουσικές που αγαπώ και ακούω συχνά. Με κάνουν και νιώθω παιδί.

IK+ (C64) - Rob Hubbard
Fist II (C64) - Neil Brennan
Yie Ar Kung Fu (C64) - Martin Galway (Magnetic Fields part 4)
Rambo Loading Theme (C64) - Martin Galway
Green Beret (C64) - Martin Galway
Commando (C64) - Rob Hubbard
Monty on the run (C64) - Rob Hubbard
Auf Wiedersehen Monty (C64) - Rob Hubbard / Ben Daglish
Wizball (C64) - Martin Galway
Game Over (C64) - Martin Galway
Cobra (C64) - Ben Daglish
Lightforce (C64) - Rob Hubbard
Enduro Racer (C64) - David Whittaker
Last Ninja (C64) - Ben Daglish / Anthony Lees
Sanxion (C64) - Rob Hubbard
Cybernoid (C64) - Jeroen Tel
Barbarian (C64) - Richard Joseph
Shadow of the Beast (Amiga) - Ian Livingstone / David Whittaker
Agony (Amiga) - Tim Wright
Blood Money (Amiga) - Ray Norrish
Turrican 2 (Amiga) - Chris Huelsbeck
Tomb Raider (PS1) - Nathan McCree
Η μουσική τίτλων του Green Beret σε C64. Από τις καλύτερες στιγμές του Martin Galway στον 64.


1671634196031.png
 
Νομίζω από τα καλύτερα μουσικά κομμάτια για τα δεδομένα του Spectrum από το παιχνίδι Firefly


 
Νομίζω από τα καλύτερα μουσικά κομμάτια για τα δεδομένα του Spectrum από το παιχνίδι Firefly

Το θυμάμαι, εξαιρετικό tune (για τα δεδομένα του Spectrum).


Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό. Μουσικές που αγαπώ και ακούω συχνά. Με κάνουν και νιώθω παιδί.

IK+ (C64) - Rob Hubbard
Fist II (C64) - Neil Brennan
Yie Ar Kung Fu (C64) - Martin Galway (Magnetic Fields part 4)
Rambo Loading Theme (C64) - Martin Galway
Green Beret (C64) - Martin Galway
Commando (C64) - Rob Hubbard
Monty on the run (C64) - Rob Hubbard
Auf Wiedersehen Monty (C64) - Rob Hubbard / Ben Daglish
Wizball (C64) - Martin Galway
Game Over (C64) - Martin Galway
Cobra (C64) - Ben Daglish
Lightforce (C64) - Rob Hubbard
Enduro Racer (C64) - David Whittaker
Last Ninja (C64) - Ben Daglish / Anthony Lees
Sanxion (C64) - Rob Hubbard
Cybernoid (C64) - Jeroen Tel
Barbarian (C64) - Richard Joseph
Shadow of the Beast (Amiga) - Ian Livingstone / David Whittaker
Agony (Amiga) - Tim Wright
Blood Money (Amiga) - Ray Norrish
Turrican 2 (Amiga) - Chris Huelsbeck
Tomb Raider (PS1) - Nathan McCree
Σαν παιχνίδι, το Cobra είναι κατά την γνώμη μου μάλλον κακό, αλλά το tune είναι επικό. Από τις καλύτερες στιγμές του Ben Daglish στον C64.


Το original από Sylvester Levay με τίτλο "Skyline" βρίσκεται στο Cobra OST,


R.I.P σπουδαίε Ben. Οι μελωδίες σου θα μας συντροφεύουν για πάντα.

1671693043408.png

Ο Ben Daglish μαζί με τους Fastloaders σε live εκτέλεση του Wastelands από το "The Last Ninja" του C64.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Η εισαγωγή (μουσική και γραφικά) του Blood Money στην Amiga. Aξέχαστη. Από τοn Ray Norrish που έγραψε και την μουσική στο The Killing Game Show αν το θυμάστε.

FIRST there was Menace, now Psygnosis presents a DMA Design game...


1671719385056.png
 
Οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό. Μουσικές που αγαπώ και ακούω συχνά. Με κάνουν και νιώθω παιδί.

IK+ (C64) - Rob Hubbard
Fist II (C64) - Neil Brennan
Yie Ar Kung Fu (C64) - Martin Galway (Magnetic Fields part 4)
Rambo Loading Theme (C64) - Martin Galway
Green Beret (C64) - Martin Galway
Commando (C64) - Rob Hubbard
Monty on the run (C64) - Rob Hubbard
Auf Wiedersehen Monty (C64) - Rob Hubbard / Ben Daglish
Wizball (C64) - Martin Galway
Game Over (C64) - Martin Galway
Cobra (C64) - Ben Daglish
Lightforce (C64) - Rob Hubbard
Enduro Racer (C64) - David Whittaker
Last Ninja (C64) - Ben Daglish / Anthony Lees
Sanxion (C64) - Rob Hubbard
Cybernoid (C64) - Jeroen Tel
Barbarian (C64) - Richard Joseph
Shadow of the Beast (Amiga) - Ian Livingstone / David Whittaker
Agony (Amiga) - Tim Wright
Blood Money (Amiga) - Ray Norrish
Turrican 2 (Amiga) - Chris Huelsbeck
Tomb Raider (PS1) - Nathan McCree
H μουσική του Light Force είναι η αγαπημένη μου στον C64. Είναι original, εμπνευσμένη, πολύ electronized, διαστημική, ταιριάζει απόλυτα στο παιχνίδι. Η γνώμη είναι ασφαλώς υποκειμενική. Υπάρχουν και άλλες του Rob Hubbard, όπως αυτή του IK+ που την θεωρώ κορυφαία. Αν έπρεπε όμως να επιλέξω 1 μόνο, αυτή είναι για μένα.


Και ένα υπέροχο remix από τον σπουδαίο συνθέτη μουσικής video game, τον Allister Brimble.


1671723086203.png
 
Δεν θα μπορούσα να μην γράψω κάτι για τον σπουδαίο David Whittaker. Η λίστα με τις μουσικές του είναι μεγάλη, νιώθω δέος μόνο που την βλέπω.

Επιλέγω το υπέροχο θέμα του Stormbringer στον Spectrum.


Και το εξίσου υπέροχο θέμα του Enduro Racer στον C64.



1671724348382.png

Ελπίζω να μην σας κούρασα, αυτά για τώρα. Aγαπώ τις μουσικές των παιχνιδιών, είναι αυτό που μου μένει στο τέλος, αυτό που πάντα θυμάμαι. Best retro videogame music 4ever είναι αυτό που μας κάνει να νιώθουμε παιδιά, έτσι δεν είναι?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Blue Max Δεν μας κούρασες καθόλου φίλε Blue Max!

Λατρεύω και εγώ αυτές τις μουσικές των παιχνιδιών γιατί είχαν ένα ιδιαίτερο ηλεκτρονικό ήχο διαφορετικό απο τους σημερινούς υπολογιστές μιας και μιλάμε για ζωντανό ήχο που έβγαινε μέσα απο την καρδιά του μηχανήματος απο τα σπλάχνα του.. και όχι απο κάρτες ήχου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και δεν είναι μουσική απο βιντεοπαιχνίδι..

Ένας ήχος που με τρελαίνει όταν τον ακούω είναι η μουσική με την κιθάρα στο παρακάτω demo!

Quartex & Alliance - Substance


Η μουσική είναι του Moby (δεν ξέρω αν είναι ο γνωστός Moby που αργότερα έγινε διάσημος). Το συγκεκριμένο demo έχει και φοβερά γραφικά αξίζει να το δείτε ξανά μέχρι το τέλος! Amiga Rulezzzz ;)

Το μουσικό κομμάτι πάντως λέγεται Elmobo.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Blue Max Δεν μας κούρασες καθόλου φίλε Blue Max!

Λατρεύω και εγώ αυτές τις μουσικές των παιχνιδιών γιατί είχαν ένα ιδιαίτερο ηλεκτρονικό ήχο διαφορετικό απο τους σημερινούς υπολογιστές μιας και μιλάμε για ζωντανό ήχο που έβγαινε μέσα απο την καρδιά του μηχανήματος απο τα σπλάχνα του.. και όχι απο κάρτες ήχου.
Έτσι είναι φίλε Always Somewhere, ειδικά στα πρώτα χρόνια των 8-bit micros (πριν την Amiga era) οι μουσικές είναι προγραμματισμένες. Κάτι που μάλλον δεν πρόκειται να ξανασυμβεί ποτέ, εννοώ να υπάρξουν bare metal μουσικο-συνθέτες όπως ο Rob Hubbard. Σήμερα (περισσότερο από ποτέ) βρίσκω το γεγονός αυτό ελαφρώς αδιανόητο. Θέλει μεράκι, ταλέντο, υπομονή, αγάπη.

Αν και δεν είναι μουσική απο βιντεοπαιχνίδι..

Ένας ήχος που με τρελαίνει όταν τον ακούω είναι η μουσική με την κιθάρα στο παρακάτω demo!

Quartex & Alliance - Substance


Η μουσική είναι του Moby (δεν ξέρω αν είναι ο γνωστός Moby που αργότερα έγινε διάσημος). Το συγκεκριμένο demo έχει και φοβερά γραφικά αξίζει να το δείτε ξανά μέχρι το τέλος! Amiga Rulezzzz ;)

Το μουσικό κομμάτι πάντως λέγεται Elmobo.
Πολύ καλό, η μουσική μου άρεσε και μένα! Έχει φοβερά demo η Amiga και είναι πολλά, θα χρειζόντουσαν αρκετές σελίδες για να τα παρουσιάσουμε.
 
Αλήθεια ποιος δεν θυμάται την ατμοσαφαιρική μουσική από το Cauldron II με την απίθανη κολοκύθα !


Επίσης μια μουσική που μου έχει μείνει στο μυαλό είναι από το παιχνίδι "Titus the Fox"


Τέλος άλλη μια σειρά που θυμάμαι από τη διασκεδαστική μουσική ήταν το "Banjo-Kazooie" και "Banjo-Tooie"

 
Αλήθεια ποιος δεν θυμάται την ατμοσφαιρική μουσική από το Cauldron II με την απίθανη κολοκύθα !

Είναι παιχνίδι που θα θελα να ξαναπαίξω. Να περιπλανηθώ ξανά στο κάστρο. Τώρα που το έχω μελετήσει. Η μουσική του όντως αξέχαστη.
 
Πίσω
Μπλουζα