Bibi-bo: Β' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Amalia34 μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!

spirtoulis είπε:
Γιατί δεν βλέπω το φόρεμα της soufle?

EL GRECO είπε:
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ spirtouli με τις φωτογραφίες της soufle. Δεν μπορώ να τις δω.
Παιδάκια μου δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν φαίνονται!! Σας τις ξαναπερνάω ως συνημμένα. Το ροζ φόρεμα Β περιόδου, την κουζίνα και το διαφημιστικό από το οπισθόφυλλο.

DSC01328.JPGΠροβολή συνημμένου 34536Προβολή συνημμένου 34537

DSC02138.jpg

DSC02139.JPG
 
Να τα χαίρεσαι soufle μου! Εύχομαι να τα βρεις και ολοκληρωμένα τα επιπλάκια!
 
Soufle το φόρεμα είναι πράγματι bibi-bo. Πολύ ωραίο, να το χαίρεσαι. Η κουζίνα της bibi-bo hasbro πια είναι εκθαμβωτική. Από τα πιο ωραία κομμάτια της bibi-bo.
 
EL GRECO είπε:
Η κουζίνα της bibi-bo hasbro πια είναι εκθαμβωτική.
EL GRECO μου, αυτή η σειρά επίπλων της bibi-bo δεν ήταν της hasbro.. Εχω όλη τη σειρά (αποτελείται από ντουλάπα, κουζίνα, σετ επίπλων εξοχής, κρεβάτι και το παπίνι) αλλά κανένα από αυτά τα κουτιά δεν έχει το λογότυπο της hasbro:xm:. Επίσης, εντύπωση μου έχει κάνει ότι τα κουτιά αυτά είναι αρωματικά!8)
 
O Spirtoulis βρήκε μία συνέντευξη του κ.Βακάκη που έλεγε ότι το 1986 πούλησε την el greco στη hasbro. Με βάση αυτό το δημοσίευμα είναι αυτά τα έπιπλα της hasbro , όπως και όλες οι σκουρόχρωμες bibi-bo.Τώρα γιατί δεν έβαλε αρχικά το λογότυπο της αυτό δεν το γνωρίζω. http://www.dealnews.gr/leaders/item/16830-Jumbo-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82
 
mytinyworld είπε:
Επίσης, εντύπωση μου έχει κάνει ότι τα κουτιά αυτά είναι αρωματικά!8)
Tι εννοείς αρωματικά?????8)8)8)8)8)8)8)8)8)

Έχω μονο το παπινι αλλά δεν ειναι αρωματικό το δικό μου κουτί..!!!
 
Το χαρτόνι των κουτιών τους είναι αρωματικό, όπως ήταν παλιά τα χαρτιά αλληλογραφίας! Μήπως το δικό σου έχει ξεθυμάνει, ή μήπως δεν ήταν όλα αρωματικά? :xm:
 
Σε αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ άλλοι γράφουν ότι πουλήθηκε η el greco το 1990. Πάντως όλοι έχουν ως πληροφορία ότι παρέμενε οκ.Βακάκης ως διευθύνων σύμβουλος της hasbro ως το 1995 περίπου. Λίγο μπερδεμένη η κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα! Η εξαγορά της El Greco από τη Hasbro γίνεται μάλλον το 1991, οπότε αρχίζει και επίσημα στο δεύτερο ήμισυ της χρονιάς να εμφανίζεται το λογότυπο της Hasbro σε παιχνίδια. Για παράδειγμα, στις λαμπάδες της χρονιάς (Απρίλης) δεν φαίνεται να έχει γίνει κάτι, και στη διαφήμιση στο Youtube μπορειτε να δείτε ότι φαίνονται να είναι αποκλειστικά της El Greco. Από το 1986 ενδεχομένως να ξεκινά η συνεργασία των δύο εταιρειών, μιας και εκεί γύρω αρχίζουν και βγαίνουν Μικρά Πόνυ, Φωτεινούληδες κλπ...
 
Ψάχνω για αρχεία εφημερίδων στο ίντερνετ, σίγουρα θα υπάρχει κάτι για την πώληση, αλλά δεν βρίσκω δυστυχώς. Κάτι ψηφοποιημένα αρχεία φτάνουν το αργότερο μέχρι το 1983. :(
 
Πιστεύω μέχρι να δω κάποια άλλη απόδειξη το δημοσίευμα που είχε την ευγενή καλοσύνη να μας δείξει ο Spirtoulis. Αν δεν ίσχυε θα γινόταν κάποια διάψευση. Αν βρεις κάποια άλλη απόδειξη Spirtouli ή όποιος άλλος βρει φωτίστε μας. Έχουν ακουστεί πάρα πολλά και καλό θα ήταν να μιλάμε με αποδείξεις που να τις παραθέτουμε.
 
soufle είπε:
spirtouli μου μην απογοητεύεσαι, εγώ ψάχνω εδώ και 2 χρόνια περίπου και ελάχιστα ήταν τα πράγματα που βρήκα σε όσα παλιά μαγαζιά και αν έψαξα. Παρόλα αυτά είναι απίστευτο τι βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις!! Για παράδειγμα πριν λίγες μέρες σε ένα παιχνιδάδικο που μάλλον κλείνει διότι ελάχιστα πράγματα είχε μέσα, βρήκα σε ένα ανοιγμένο κουτί Barbie τι νομίζετε?? Μερικά κομμάτια και αξεσουάρ από την κουζίνα bibi bo β' περιόδου!! Δυστυχώς το τραπεζάκι δεν ήταν μέσα αλλά είμαι ευχαριστημένη και έτσι!! Νομίζω δεν το έχουμε ξαναδεί στο νήμα γι' αυτό και το περνάω με φόντο το οπισθόφυλλο ενός από τα κουτιά β, που είχε την μεγάλη καλοσύνη να μου στείλει η αγαπημένη μου mytiny, :thanx2: :thanx2: και διαφημίζει τα έπιπλα β περιόδου. Στα συνημμένα και μια κοντινότερη εικόνα της διαφήμισης.
attachment.php


Προβολή συνημμένου 33325
Είχα την κουζίνα και τη ντουλάπα της bibibo!!!
 
EL GRECO είπε:
Έχουν ακουστεί πάρα πολλά και καλό θα ήταν να μιλάμε με αποδείξεις που να τις παραθέτουμε.
Κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό να γίνει μόνο αν είχαμε στα χέρια μας τη σύμβαση που υπέγραψαν el greco και hasbro. Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε καμία ιδιαίτερη συμφωνία που έγινε μεταξύ τους και όλα είναι υποθέσεις. Η hasbro είναι κολοσσός, δεν θα διακινδύνευε να κυκλοφορεί προϊόντα της χωρίς το λογότυπό της, πιστεύω. Ακόμα και το δημοσίευμα αυτό (που δεν είναι συνέντευξη) μπορεί να μην είναι ακριβές. Δεν πιστεύω ότι θα καθόταν ποτέ ο κ. Βακάκης να διαψεύδει ή να επιβεβαιώνει τέτοιου είδους δημοσιεύματα. Εχουμε λίγο πολύ καταλάβει ότι η el greco είναι εκτός των ενδιαφερόντων του εδώ και πολύ καιρό. :(
 
Εγώ δεν είμαι ειδικός και για αυτό και μου έχουν πουλήσει φορέματα υποτίθεται bibi-bo και μετά ανακαλύπτω πως είναι barbie ή κινέζικα. Πιστεύω στην καλή προαίρεση των ανθρώπων και πιστεύω ότι το δημοσίευμα είναι αληθινό μέχρι να το αναιρέσει κάτι ή κάποιος. Ίσως ο bibi-bo να ήξερε να μας πει κάτι παραπάνω.
 
mytinyworld είπε:
Κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατό να γίνει μόνο αν είχαμε στα χέρια μας τη σύμβαση που υπέγραψαν el greco και hasbro. Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε καμία ιδιαίτερη συμφωνία που έγινε μεταξύ τους και όλα είναι υποθέσεις. Η hasbro είναι κολοσσός, δεν θα διακινδύνευε να κυκλοφορεί προϊόντα της χωρίς το λογότυπό της, πιστεύω. Ακόμα και το δημοσίευμα αυτό (που δεν είναι συνέντευξη) μπορεί να μην είναι ακριβές. Δεν πιστεύω ότι θα καθόταν ποτέ ο κ. Βακάκης να διαψεύδει ή να επιβεβαιώνει τέτοιου είδους δημοσιεύματα. Εχουμε λίγο πολύ καταλάβει ότι η el greco είναι εκτός των ενδιαφερόντων του εδώ και πολύ καιρό. :(
Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο..!!!!!!!!

Όσο για τα δημοσιεύματα, έχω να πω ότι αντιφάσκουν όλα σε πολλά σημεία, ειδικά στις χρονολογίες.!

Επίσης απο το 85 και μετά βλέπουμε μια El Greco που λανσάρει κατα κόρον ΟΛΑ τα παιχνιδια της Hasbro, τα κουτια και τα παιχνιδια, με εξαίρεση χρωματικες και ποιοτικές παραλλαγές, είναι πιστά αντίγραφα των παιχνιδιών της ξένης εταιρείας, γεγονός που δείχνει την ιδιαίτερη σχέση απου αναπτύχθηκε ανάμεσα στις εταιρείες και που κορυφώθηκε-και κατ εμέ επιβεβαιώνεται-με την πώληση της El Greco στην Hasbro, κάπου στις αρχές του 90 (εκεί που χάνονται και τα ιχνη της LYRA)...!

Δεν μπορω να πιστεψω ότι ένας τετοιος κολοσσός όπως λέει και η mytiny , άφησε πνευματικά δικαιώματα και κέρδη, χαλάλι στην οποιαδήποτε εταιρεία...!

Πάντως να σημειώσω ότι με τον καιρό ανακαλύψαμε ότι σχεδόν όλα τα παιχνιδια απο το 85 και μετά ήταν ξενόφερτα, ελληνικής κατασκευής αλλά όχι εμπνεύσεως..!!

Ακόμη και ο Τζον Τζον φαίνεται να ειναι πιστο αντίγραφο απο Ιταλό κούκλο....αλλά η bibi bo ακόμη και σήμερα δεν έχει δώσει δείγματα κλοπής και όλα δείχνουν να ξεπήδησε από την Ελληνική δημιουργικότητα και φαντασία, με επιρροές βεβαίως από ξένες κούκλες..! Γι αυτο ίσως και χαίρει τέτοιας εκτίμησης..!!

Ερώτηση: Έχετε αναρωτηθει ποτέ αν ο Βακάκης γνωρίζει άραγε την πορεία της bibi bo και των ελληνικών πόνυ στις δημοπρασίες???? :D
 
Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό makisime...δεν ξέρω αν γνωρίζει την πορεία τους όμως νομίζω πως δε θα τον πολυαπασχολεί. Η αλυσίδα των jumbo σημειώνει τεράστια κέρδη ακόμη και σε περίοδο κρίσης, δε θα πλούτιζε δηλαδή πουλώντας στοκ εμπόρευμα σε δημοπρασίες! :D

Υποθέτω ότι δε βλέπει την el greco με το συναισθηματισμό που τη βλέπουμε εμείς, "ως παιδιά", οπωσδήποτε όμως ήταν η οικογενειακή επιχείρηση από την οποία έκανε κι εκείνος το ξεκίνημά του και αυτό φαντάζομαι θα του αφήνει μια συγκίνηση-αυτό νομίζω προκύπτει από τις αναφορές του στην el greco, στις συνεντεύξεις του. Ακριβά πωλούνται και πράγματα μη ποιοτικά, άλλωστε, απλώς και μόνο επειδή έχουν ζήτηση. Το ξέρω ότι είναι οικονομικώς ασύμφορο αλλά μακάρι να ξαναέβγαιναν τα ωραία μας παιχνίδια.... :flower: :flower:
 
Συμφωνώ με τον αγκαλίτσα αν ξανακυκλοφορούσε η μπιμπιμπο και όλα τα παιχνίδια της εποχής εκείνης σίγουρα θα γινοντουσαν ανάρπαστα... τι καλα θα ήταν...
 
Μου δημιουργήθηκε μία απορία. Η Πίτσυ και η Ντόλυ τι ράτσα είναι?
 
soufle είπε:
spirtouli μου μην απογοητεύεσαι, εγώ ψάχνω εδώ και 2 χρόνια περίπου και ελάχιστα ήταν τα πράγματα που βρήκα σε όσα παλιά μαγαζιά και αν έψαξα. Παρόλα αυτά είναι απίστευτο τι βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις!! Για παράδειγμα πριν λίγες μέρες σε ένα παιχνιδάδικο που μάλλον κλείνει διότι ελάχιστα πράγματα είχε μέσα, βρήκα σε ένα ανοιγμένο κουτί Barbie τι νομίζετε?? Μερικά κομμάτια και αξεσουάρ από την κουζίνα bibi bo β' περιόδου!! Δυστυχώς το τραπεζάκι δεν ήταν μέσα αλλά είμαι ευχαριστημένη και έτσι!! Νομίζω δεν το έχουμε ξαναδεί στο νήμα γι' αυτό και το περνάω με φόντο το οπισθόφυλλο ενός από τα κουτιά β, που είχε την μεγάλη καλοσύνη να μου στείλει η αγαπημένη μου mytiny, :thanx2: :thanx2: και διαφημίζει τα έπιπλα β περιόδου. Στα συνημμένα και μια κοντινότερη εικόνα της διαφήμισης.
attachment.php


Προβολή συνημμένου 33325
Είχα πάρει την κουζίνα της bibibo, από τα αγαπημένα κομμάτια της συλλογής...
 
Πίσω
Μπλουζα