Bibi-bo: Β' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

BETTY BOOP είναι πολύ ωραία η κουζίνα και γενικά η bibi-bo είναι πολύ παραμυθένια και γλυκιά.

Amalia34,Aggalitsas μακάρι να κυκλοφορούσαν ξανά όλα αυτά τα υπέροχα παιχνίδια.

Η bibi-bo Β΄περιόδου είχε υπέροχα ρούχα και πολύ ωραίες κούκλες, εξίσου με την Ά περίοδο.

Μια τέτοια κούκλα ήταν η bibi-bo πάρτυ με το χρυσό ταγιέρ της, από τα πιο ωραία ρούχα της Β΄περιόδου κατά τη γνώμη μου.

P8030552.jpg

P8030551.jpg
 
mytinyworld είπε:
Πρέπει να είναι γιορκσάιρ..
ναι!! ειναι τεριε γιορκσαιρ μακρυτριχα!

ποπο el greco τι αστραφτερο ταγιερ!! ζηλευω!! (καλοπροαιρετα παντα!!)
 
Lne χαίρομαι που σου αρέσει το ταγιέρ. Γενικά το χρυσό και το ασημί είχε περίοπτη θέση στην γκαρνταρόμπα της bibi-bo και στις δύο περιόδους γιατί εντυπωσιάζουν και τα δύο πολύ τα παιδιά. Ένα σύνολο στο χρυσό και στο ασημί πολύ πιο απλό από το ταγιέρ.

6.jpg

4.jpg
 
επισης αυτα τα χρυσοασημι εντυπωσιακα, πολυχρωμα κ παραφορτομενα ρουχα ειναι χαρακτηριστικα των '80s τα οποια αν κ κιτς, τα λατρευω!!
 
Lne έχεις απόλυτο δίκιο. Η γκαρνταρόμπα της bibi-bo Β'περιόδου είναι γεμάτη από χαρακτηριστικά ρούχα, μαλλιά και μακιγιάζ δεκαετίας 80. Πολύ μόδα τότε ήταν και η lambada και οι κοντές φούστες της όπως στις παρακάτω φωτογραφίες:

Προβολή συνημμένου 35330Προβολή συνημμένου 35331

P8030559.jpg

P8030561.jpg
 
mytinyworld είπε:
Αυτή εδώ έμεινε Ελλάδα, παντρεύτηκε τον τζον τζον πίτσυ και ντόλυ (τον οποίο έφαγε από μια λαμπάμπα που τον είχε καβατζώσει τόσο καιρό) έγινε μια μεσοαστή κυρία, με την κοτσίδα της και τα σκυλάκια της! Η Αμαρυλλίς είναι άλλο πράμα! :)
Το παρακάτω φόρεμα εγώ το θεωρώ β' περιόδου. Εχει σκρατς και ήταν σε ροζ κουτί.

Ο Τζον Τζον φιλική συμμετοχή, φοράει ρούχο star πρώτης περιόδου, μην τον υπολογίζετε για το θρεντ!

picture.php


ΥΓ: Αχ Αναστασία μου, μη μου μιλάς για ράφια και κούκλες που πέφτουν...
το φορεμα αυτο δεν ειναι της barbie; ειχα ενα ολόιδιο οταν αγορασα μια μπαρμπι πριν χρονια... ποια απο τις 2 το εβαλε πρωτα; η barbie ή η bibi bo ;
 
katerinak πολλά ρούχα της bibi-bo μοιάζουν με τα ρούχα της barbie. Η mattel να αντίγραψε την el greco μου φαίνεται απίθανό.
 
EL GRECO είπε:
katerinak πολλά ρούχα της bibi-bo μοιάζουν με τα ρούχα της barbie. Η mattel να αντίγραψε την el greco μου φαίνεται απίθανό.
EL GRECO σ ευχαριστω για την απαντηση,δεν ηξερα οτι ειναι πολλα τα ρουχα που μοιαζουν με αυτα της Barbie,δεν ειχα ουτε πολλα ρουχα ουτε πολλες bibi bo(μονο 2/3 πρεπει να ειχα και μονο 1 τζον τζον) ουτε και barbie.. Εκανα την παρατηρηση/απορια οταν ειδα αυτη τη φωτο με την κουκλα να φοραει το φορεμα που ειχε η Barbie που μου αγορασαν οι γονεις μου

Αν επρεπε να διαλεξω: η bibi-bo ειναι σιγουρα η κουκλα που θα προτιμουσα γιατι ειναι πολυ ομορφη,με ωραια χαρακτηριστικα προσωπου και σωματος.Το μονο ελαττωμα που εχει ειναι οτι μπορει να διαλυθει ευκολα αν δεν προσεχεις:ειδικα τα χερια και η μεση ειναι τα πιο ευαισθητα σημεια(εκει χαλασαν πριν αρκετα χρονια οι δικες μου κουκλες και μαλλον πεταχτηκαν μετα..)
 
katerinak ούτε κι η αδερφή μου είχε πολλές bibi-bo. Δύο όλες κι όλες που τη μια την κούρεψα και μετά την πετάξαμε. Έτσι μας έμεινε η μια και από ρούχα μόνο αυτά που φορούσε. Αρκετά μεγάλος πια άρχισα να μαζεύω παλιά παιχνίδια και bibi-bo. Αρκετά ρούχα της μοιάζουν με της barbie. H bibi-bo είναι η πιο γλυκιά κούκλα και με την κατάλληλη συντήρηση λύνονται τα προβλήματα που ανέφερες. Εύχομαι να βρεις μια καινούργια αφού την αγαπάς τόσο πολύ.
 
EL GRECO είπε:
katerinak ούτε κι η αδερφή μου είχε πολλές bibi-bo. Δύο όλες κι όλες που τη μια την κούρεψα και μετά την πετάξαμε. Έτσι μας έμεινε η μια και από ρούχα μόνο αυτά που φορούσε. Αρκετά μεγάλος πια άρχισα να μαζεύω παλιά παιχνίδια και bibi-bo. Αρκετά ρούχα της μοιάζουν με της barbie. H bibi-bo είναι η πιο γλυκιά κούκλα και με την κατάλληλη συντήρηση λύνονται τα προβλήματα που ανέφερες. Εύχομαι να βρεις μια καινούργια αφού την αγαπάς τόσο πολύ.
Μακαρι να βρεθει μια bibi-bo (αν και χλωμο το βλεπω)..ημουν πρωτη ή δευτερα δημοτικου οταν μου χαλασαν,δεν ηξερα κι εγω τοτε πως ηταν τοσο ευαισθητες.Πιστευω οτι αυτη την κουκλα ειναι καλυτερα να την αποκτα καποιος σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια για να προσεχει και περισσοτερο
 
katerinak αν το θες πολύ να αποκτήσεις μία bibi-bo θα γίνει. Στο λέω εγώ που δεν ήξερα που να ψάξω να βρω αλλά επειδή ήθελα πάρα πολύ να βρω και πίστεψα ότι θα βρω, βρήκα. Σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις μια και εσύ.
 
Αυτή είναι μια bibi-bo β' περιόδου, που αν δεν κάνω λάθος δεν έχουμε ξαναδεί. Είναι η Πρώτη μου Labamba και αυτό που παρατηρώ σε σχέση με τις υπόλοιπες δεύτερης περιόδου που έχω είναι ότι οι παλάμες της φεύγουν και έχουν την ίδια ευαισθησία με τις πρώτης περιόδου. Μου αρέσει που δεν έχει αφέλειες και που το κραγιόν της είναι πιο έντονο από τις άλλες! :)

Η καλή μου ξαδέρφη την είχε φυλαγμένη(χωρίς να το θυμάται) έτσι όπως την βλέπετε σε μια αποθήκη περίπου μια εικοσαετία, μάλλον την είχε αποκτήσει όταν πλέον δεν πολυέπαιζε με κούκλες και έτσι ούτε βγήκε ποτέ από το κουτί της, ούτε παίχτηκε ποτέ. Ευτυχώς τουλάχιστον που βρέθηκε και την χιλιοευχαριστώ που μου τη χάρισε! :D

attachment.php
 
Με γεια σου mytinyworld! Μεγάλη τύχη!!!

Την κοιτάζω και σκέφτομαι πόσο μοδάτη είναι για ρετρο-κούκλα!!

Την είχε κάποια φίλη μου και με είχαν συγκλονίσει από τότε τα βραχιόλια της!!!

Να τη χαίρεσαι! Και την κούκλα και την ξαδέρφη!! ;)
 
Ύστερα από 20 κοντα χρόνια η ΠΡΩΤΗ Βibibo , ήρθε σπίτι σου...για να μεινει..!! Μεγειά σου..!! ;)

Γιατι ομως να ονομαστηκε Η ΠΡΩΤΗ, μιας και καθολου δνε μοιάζει στις πρώτες..!!

Επίσης παρατηρω ότι αντι για ρουχαλάκι, εχει το γνωστο απλό υφασμα που ειναι δεμενο, όπως είχε πει καποτε η rapunjel..!! Aρα μηπως ειναι απο τις τελευταίες??

Όπως και αν εχει, ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι πολύ σπάνια, μιας και δνε την εχουμε ξαναδει..!!! Να ναι καλά η ξαδερφη σου..!!
 
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :)

Λοιπόν, το παράξενο makisime δεν είναι το Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ, γιατί αυτό προφανώς προέκυψε από τη μετάφραση του my first που τη δεκαετία 80 ήταν ονομασία σε sindy και barbie. Το παράξενο για μένα είναι ότι υπήρξε και Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ και LABAMBA, αυτή όμως είναι και τα δύο μαζί, αφού αναγράφονται και οι δύο ονομασίες στο κουτί!!! :cool:

Και για του λόγου το αληθές

attachment.php


(οι κούκλες δεν φοράνε τα αυθεντικά τους ρούχα, που ήταν τα... γνωστά κουρελάκια!)

Πάντως δεν πιστεύω οτι είναι από τις πολύ τελευταίες, καθώς δεν αναγράφει την επωνυμία της hasbro... :xm:

Δείτε στο λινκ παρακάτω

http://www.petradolls.co.uk/sindy_in_original_outfits_1980s.htm

την My First Sindy από το 1988

ενώ εδώ http://www.1000barbies.com/gallery10.htm

μπορείτε να δείτε ότι η mattel χρησιμοποιούσε αυτή την ονομασία (My First) και το 1984 και το 1986.
 
Ακόμη ένα και φεύγω...

Κουκλίτσα μου να τις χαίρεσαι τις πανέμορφες κουκλίτσες σου!!! Μοιάζει πολύ με εκείνες που κυκλοφόρησαν με τα κοτσιδάκια χωρίς φράντζα . Είναι μία ακόμη μοναδική ΒΙΒΙ ΒΟ με τις πολλές παραλλαγές της el greco...

EL GRECO μου πανέμορφες όλες οι κουκλίτσες και τα ρουχαλάκια που έχεις περάσει και να τα χαίρεσαι!! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου πως το χρυσό ταγιεράκι είναι ένα από τα ομορφότερα ρούχα Β περιόδου που είχε κυκλοφορήσει!!! :flower:

katerinak η Αναστασία μας έχει δημιουργήσει ένα νήμα στο οποίο έχουμε περάσει όσες εμπνεύσεις της el greco μπορέσαμε να βρούμε. Αν μπεις θα σου λυθούν πολλές απορίες ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17386-Bibi-bo-amp-Barbie-%C9%E4%DD%E5%F2-amp-%F3%F7%DD%E4%E9%E1-%F4%E7%F2-Mattel-%F0%EF%F5-%DD%E3%E9%ED%E1%ED-%DD%EC%F0%ED%E5%F5%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%C5l-Greco

Και συνεχίζω λέγοντας πόσο συμφωνώ με τη mytiny μας!! Λες και το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου όταν λάβεις κάτι που χαρίστηκε με πολύ αγάπη!! Πριν λίγο καιρό σας είχα περάσει μία πανέμορφη κουκλίτσα την bibi bo Πάρτυ που μου είχε χαρίσει ο αγαπημένος μου makisimos :thanx2: :thanx2: :thanx2: (του οποίου και χρωστάω ακόμη μία φωτό, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, αλλά την καθυστερώ διότι έχω το λόγο μου σας το υπόσχομαι!!!). Από τότε η τύχη μου χαμογέλασε πολύ πολύ :D . Παρακάτω ένα πολύ ταλαιπωρημένο κορίτσι που πλύθηκε, χτενίστηκε και ντύθηκε με ένα ρουχαλάκι Β' που σας έχω περάσει και παλαιότερα. Είναι μία ΒΙΒΙ ΒΟ Β΄περιόδου με βλεφαρίδες φυτευτές, μαλλάκια που πέφτουν σε μπούκλες ως τη μέση και έχει και φράντζα. Ένα τέτοιο κορίτσι μας είχε περάσει και ο makisimos παλαιότερα αν δεν κάνω λάθος...

Ιδού:

attachment.php


Ελπίζω να τη βλέπετε τώρα... ;)

DSC02480.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
soufle είπε:
Κουκλίτσα μου να τις χαίρεσαι τις πανέμορφες κουκλίτσες σου!!! Μοιάζει πολύ με εκείνες που κυκλοφόρησαν με τα κοτσιδάκια χωρίς φράντζα . Είναι μία ακόμη μοναδική ΒΙΒΙ ΒΟ με τις πολλές παραλλαγές της el greco...EL GRECO μου πανέμορφες όλες οι κουκλίτσες και τα ρουχαλάκια που έχεις περάσει και να τα χαίρεσαι!! Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου πως το χρυσό ταγιεράκι είναι ένα από τα ομορφότερα ρούχα Β περιόδου που είχε κυκλοφορήσει!!! :flower:

katerinak η Αναστασία μας έχει δημιουργήσει ένα νήμα στο οποίο έχουμε περάσει όσες εμπνεύσεις της el greco μπορέσαμε να βρούμε. Αν μπεις θα σου λυθούν πολλές απορίες ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17386-Bibi-bo-amp-Barbie-%C9%E4%DD%E5%F2-amp-%F3%F7%DD%E4%E9%E1-%F4%E7%F2-Mattel-%F0%EF%F5-%DD%E3%E9%ED%E1%ED-%DD%EC%F0%ED%E5%F5%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%C5l-Greco

Και συνεχίζω λέγοντας πόσο συμφωνώ με τη mytiny μας!! Λες και το σύμπαν συνωμοτεί υπέρ σου όταν λάβεις κάτι που χαρίστηκε με πολύ αγάπη!! Πριν λίγο καιρό σας είχα περάσει μία πανέμορφη κουκλίτσα την bibi bo Πάρτυ που μου είχε χαρίσει ο αγαπημένος μου makisimos :thanx2: :thanx2: :thanx2: (του οποίου και χρωστάω ακόμη μία φωτό, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, αλλά την καθυστερώ διότι έχω το λόγο μου σας το υπόσχομαι!!!). Από τότε η τύχη μου χαμογέλασε πολύ πολύ :D . Παρακάτω ένα πολύ ταλαιπωρημένο κορίτσι που πλύθηκε, χτενίστηκε και ντύθηκε με ένα ρουχαλάκι Β' που σας έχω περάσει και παλαιότερα. Είναι μία ΒΙΒΙ ΒΟ Β΄περιόδου με βλεφαρίδες φυτευτές, μαλλάκια που πέφτουν σε μπούκλες ως τη μέση και έχει και φράντζα. Ένα τέτοιο κορίτσι μας είχε περάσει και ο makisimos παλαιότερα αν δεν κάνω λάθος...

Ιδού:

attachment.php
soufle σ ευχαριστω πολυ για το λινκ!!κανετε καταπληκτικη δουλεια:συγχαρητηρια σε ολους σας :)

ΥΓ: η φωτογραφια που ανεβασες σημερα σε μενα δε φαινεται
 
mytinyworld πολύ όμορφη η κούκλα σου να τη χαίρεσαι.

soufle σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και την ευγένεια σου. Η κούκλα σου είναι πανέμορφη. Να τη χαίρεσαι. Οι μπούκλες πάνε πολύ στις bibi-bo.
 
soufle τωρα μπορουμε επιτελους να δουμε την ομορφη bibi bo κουκλα σου ντυμενη στα κιτρινα :)
 
Πίσω
Μπλουζα