Bibi-bo: Β' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

bibibo stroma1.jpg βρηκα στο ιντερνετ αυτες τις 2φωτογραφιες με το στρωμα θαλασσης

εδω φαινεται και η ρολς ρόις Bibi Bo Barbie Rolls Roys Famous Car Magic Nights Vintage.jpg

bibibo stroma.jpg
 
Πολύ ωραίο και αριστοκρατικό το αμάξι της bibi-bo. Κατάλογος-βιβλιαράκι στη Β΄περίοδο δεν είχε όπως και άλλα αξεσουάρ λόγω οικονομίας. Η bibi-bo Α΄περιόδου ήταν απλησίαστη οικονομικά. Στη Β΄περίοδο απλουστεύτηκαν πολλά και η bibi-bo έγινε φτηνότερη. Πιστεύω ότι αυτό έγινε λόγω αλλαγής της διεύθυνσης της el greco. Κάποια πράγματα αποφασίστηκαν τότε να αλλάξουν.
 
παιδια σας ευχαριστω ολους!οντως τα βραχιολακια aggalitsa ειναι υπεροχα!μου θυμιζουν καραμελακια!

katerinak η ρολς ροις ειδικα σ αυτο το αγαπημενο χρωμα μου αρεσει πολυ!!

el greco ωστε Μαϊάμι Βάις ειναι η ονομασια του μπλε ρουχου? οσον αφορα σ αυτο, ηθελα να παρατηρησω οπως λεω παραπανω οτι κλεινει με μεταλικα κουμπακια κ οχι με σκρατς!αυτο το κανει ακομα πιο κομψο...!

τωρα θα σας δειξω τα επομενα 2 ρουχαλακια.

αυτο το εχουμε ξαναδει στο φορουμ. δεν ξερω αν λεγεται καπως...εδω το φοραει η sun jewel barbie μου αφενος για να ξεκουραστει η χρυσομαλουσσα αφετερουγιατι το κρατησε για να το βλεπω κ γω καθημερινα φορεμενο!

Προβολή συνημμένου 38900Προβολή συνημμένου 38899
attachment.php


κ αυτο το ειδα σιγουρα ξανα μεσα στο θρεντ αλλα σ αλλο χρωμα.ειναι τοσο ρομαντικο!ξετρελαθηκα! τα ξεχωριστα μανικια στο αλλο φορεμα ηταν τοποθετημενα χαμηλα στους καρπους.αυτο το ειδα βεβαια αφου ειχα ηδη φωτογραφισει το δικο μου φορεμα στο οποιο θεωρησα οτι τα μανικια πανε ψηλα.... :eek: ξερεις καποιος που πανε τελικα???

Προβολή συνημμένου 38902Προβολή συνημμένου 38903
attachment.php


22.jpg

2.jpg

4.jpg

44.jpg
 
Lne υπέροχα τα ρουχαλάκια. Να τα χαίρεσαι. Τα μανίκια φοριούνται χαμηλά. Ξέρω φαίνεται παράξενο αλλά έτσι είναι η μόδα του ρούχου.

Το Μαϊάμι Βάις είναι πολύ κομψό και ότι κλείνει με κουμπάκια το κάνει ακόμη πιο κομψό. Η μπλούζα του έχει την ίδια στάμπα με το σακάκι της Ά περιόδου του συνόλου Αρμονία.

Προβολή συνημμένου 38904

P6300429.jpg
 
EL GRECO είπε:
Πολύ ωραίο και αριστοκρατικό το αμάξι της bibi-bo. Κατάλογος-βιβλιαράκι στη Β΄περίοδο δεν είχε όπως και άλλα αξεσουάρ λόγω οικονομίας. Η bibi-bo Α΄περιόδου ήταν απλησίαστη οικονομικά. Στη Β΄περίοδο απλουστεύτηκαν πολλά και η bibi-bo έγινε φτηνότερη. Πιστεύω ότι αυτό έγινε λόγω αλλαγής της διεύθυνσης της el greco. Κάποια πράγματα αποφασίστηκαν τότε να αλλάξουν.
σ ευχαριστω πολυ Γιαννη για την πληροφορια!!ηταν ακριβη η bibi-bo Α΄περιόδου γι αυτο αλλωστε ειχα μονο μια(χρυση οπτασια)μου την ειχε φερει ο μπαμπας μου απο την Αθηνα(σχεδον 5 ωρες ταξιδι εκανε για να φτασει στα χερια μου),επαιζα τοσο πολυ μαζι της ωστε διαλυθηκε στο τελος.Την ιδια μοιρα ειχε και ο Τζον Τζον ,αυτον μου τον ειχε κανει δωρο φιλικο ζευγαρι,φορουσε τη στολη για σκι,εχουμε δει φωτογραφια κι αυτος ηταν Α περιοδου..
 
katerinak να σαι καλά. Κι εμένα η αδερφή μου είχε μία bibi-bo Α΄περιόδου και μία Β΄περιόδου. Όταν ρώτησα τη μητέρα μας γιατί της είχαν πάρει μόνο δύο μου είπε ότι κόστιζε η Α΄περιόδου όσο το νοίκι μας,τότε, το μήνα. Κείνα τα χρόνια και παλιότερα είχαμε ένα παιχνίδι,άντε δύο και από το πολύ παίξιμο διαλούσανε αλλά για αυτό ίσως και τα αγαπάμε ακόμη πολύ και τα νοσταλγούμε.
 
Lne είπε:
Προβολή συνημμένου 38689Προβολή συνημμένου 38690
attachment.php


αυτο νομιζω δεν το εχω ξαναδει εδω. ειναι ξεχωριστα κομματια, φουστα-μπλουζα, εχει λαστιχακι χρυσο το οποιο εβαλα στα μαλλια, χρυση κορδελα που εβαλα στη μεση κ χρυσα παπουτσια.το καταπληκτικοτερο ειναι το χρυσο κεντημενο τσαντακι!!με αυτο την αφησα τελικα κ απλα θα φροντισω καλυτερα τη σινιον...!α α!επισης ολο το ρουχαλακι κλεινει στο πισω μερος με κουμπια.θα τα φωτογραφησω αν θελετε.δε νομιζω βεβαια οτι παιζει ρολο για να κρινουμε σε ποια περιοδο ανηκει.!

Κοιτώντας αυτο το ρουχαλάκι που πόσταρε η φίλη Lne και το οποιο ειδαμε για πρωτη φορά,την οποία και ευχαριστούμε που το μοιρατσηκε μαζί μας,...θυμήθηκα ότι αυτο το υφασμα το έχω κάπου ξαναδεί...

Και ιδού...

attachment.php
 
Αυτό το κακό είναι με τη Β΄περίοδο. Επαναλαμβανόταν στα ρούχα, είχε φτηνά υλικά και όχι μεγάλη ποικιλία. Πάντως η συγκεκριμένη στάμπα χρησιμοποιήθηκε ευρέως απ΄ότι φαίνεται. Με τη μπλούζα της Lne και τη φούστα του συνόλου του makisimo φτιάχνεται άλλο ένα σύνολο. Αγοράζεις δύο, συνδιάζεις και έχεις τρια.
 
απιστευτο!το ιδιο υφασμα με διαφορετικα πατρον....αν παρεις κ τα αρχικα συνολα του κουτιου el greco, εχεις κ 4 αλλαξιες μη σου πω....παρολα αυτα μακισιμε συγχαρητηρια πολυ ομορφο ρουχαλακι!μεσα στο σακουλακι εχτος απ τις φουξια γοβες τι αλλο εχει?
 
Lne, με γεια τα καινούρια ρουχαλάκια! Ειδικά το μπλε σύνολο είναι εντυπωσιακό και δεν το είχαμε ξαναδεί!

Ορίστε και δυο κοντινές φωτογραφίες από την Παραμυθένια Συντροφιά! Δώρο από τον σύζυγο! :D

attachment.php


attachment.php


Και μιας και έγινε λόγος για επανακυκλοφορίες ρούχων της πρώτης περιόδου, σας δείχνω ένα φόρεμα που, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι επανακυκλοφορία του φρου φρου. Το μπόα δεν είναι δικό του και κουμπώνει με σκρατς.

attachment.php
 
Mytiny φαντάζομαι τη χαρά που πήρες όταν σου έφερε ο άντρας σου τέτοιο δώρο..!! Μπράβο που έψαξε και το βρήκε..!!! :)

Χμμμμ...και δνε ειναι τυχαίο το δωράκι του τωρα που το παρατηρώ..!! :p

Το ρουχαλάκι που λες ότι ειναι "επανέκδοση " του φρου φρου, ειναι bibi-bo στανταρ??? Γιατι όντως μοιαζει πολύ..!! Τι μοιάζει δηλαδή...ίδιο ειναι, απλά μονο το σχέδιο στον λαιμό μου φαίνεται διαφορετικό..!! όταν μπορέσεις βγλαέ και μια φωτό χωρις τα φτερά και τα πουπουλα να συγκρίνουμε..!!

Ουτε αυτο το ειχαμε ξαναδει, οτι δηλαδη ξανακυκλοφορησε το φρου φρου στην Β περίοδο όπως και το νυφικό..!! ;)
 
makisimos είπε:
Mytiny φαντάζομαι τη χαρά που πήρες όταν σου έφερε ο άντρας σου τέτοιο δώρο..!! Μπράβο που έψαξε και το βρήκε..!!! :) Χμμμμ...και δνε ειναι τυχαίο το δωράκι του τωρα που το παρατηρώ..!! :p
Ακριβώς! Ηταν ένα δωράκι για την περίσταση! ;)

Το ρουχαλάκι που λέω φρου φρου, είναι σίγουρα bibi-bo, καθώς το φορούσε η κούκλα αυτή από παλιά και είχε κολλήσει πάνω της εκεί που είχαν λιώσει τα πλαστικά της. Η κοπέλα που μου την έδωσε θυμάται με σιγουριά ότι ήταν δικό της το φόρεμα. Για να αφαιρέσω τα σημάδια από το ρούχο, έκανα την πατέντα με το σιδέρωμα πάνω από μια χαρτοσακούλα. Με την πρώτη ευκαιρία θα το φωτογραφήσω σκέτο να το δείτε!
 
mytinyworld να χαιρεσαι τις κουκλες σου :)

πραγματικα πανεμορφες!!!!!
 
Αρχικά συγχαρητήρια για τις καταπληκτικές καινούριες ανακαλύψεις των Lne και Mytiny!! Είναι πραγματικά υπέροχα όλα!!!!! Lne μου ειδικά το σομόν μου έκλεψε την καρδιά!! :animeek:Το έχουμε ξαναδεί στη ροζ έκδοση αλλά και αυτό είναι απίστευτα υπέροχο!!!! Όχι ότι και όλα τα υπόλοιπα πάνε πίσω!! Το ένα καλύτερο από το άλλο!! Και τα ντοκουμέντα βροχή βλέπω με το χρυσό ντεσέν που χρησιμοποίησε η el greco και στις 2 περιόδους!! Να αναφέρω εγκυκλοπαιδικά ότι αυτό το σχέδιο που μοιάζει με λουλούδι (νομίζω κρίνος αλλά δεν είμαι σίγουρη πρέπει να το ξανακοιτάξω) χρονολογείται από τη Βικτοριανή περίοδο και αποτελούσε αγαπημένο σχέδιο στις ταπετσαρίες της εποχής.

Είναι η πρώτη φορά που βλέπυμε το MIAMI VICE και σε ευχαριστούμε πολύ για αυτό!!!

Καλή μου mytiny καταπληκτικές οι κουκλίτσες!! Να το χαίρεσαι το συμβολικό δωράκι που λέει και ο makisimos!!! Βασικά να τα χαίρεσαι όλα σου τα ''δωράκια''!!!!!! ;) Το ροζ μοιάζει εκπληκτικά με το φρου φρου!! Ίσως τους είχε περισσέψει ύφασμα και αποφάσισαν να ξανακυκλοφορήσουν κάτι σε πιο απλό σχέδιο... όπως και να χει είναι μοναδικό και υπέροχο!!!

Παρακάτω ένα φουστανάκι Β που το έχουμε ξαναδεί σε αυτή την απόχρωση από τη Rapunjel μας που μας έχει λείψει τόσο πολύ!!!!

attachment.php


Και εδώ αυτό που είχα περάσει και παλιότερα σε ασημί με πράσινη δαντέλα

attachment.php


Και αν δεν κάνω λάθος το έχουμε ξαναδεί και σε ασημί με ασημένια δαντέλα από τη Rapunjel μας πάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld πολύ ωραία η παραμυθένια συντροφιά και το φρου φρου Β'περιόδου. Να τα χαίρεσαι.

soufle πολύ όμορφα και πολύ ωραία χρώματα έχουν αυτά τα δύο φορεματάκια. Αυτά τα φορεματάκια έχουν κυκλοφορήσει αρχικά με κουμπάκια στην Α' περίοδο και στη Β' με σκρατς. Να τα χαίρεσαι.
 
mytinyworld είπε:
Με την πρώτη ευκαιρία θα το φωτογραφήσω σκέτο να το δείτε!
Ωραία....και τα ντοκουμέντα πέφτουν βροχή..!!!! Ξαφνικά παρουσιάζεται μια Ά περίοδος να βρισκεται μποστά μας στην ΄Β, με σχρατς..!! :p

Σουγλέ, μεγειά σου οι ανακαλύψεις σου, η bibi bo σου θα ειναι περηφανη για την γκαρνταρομπα της..!! :p :D Αλλά με τόσα που εχεις φτιάξει εσυ η ίδια, τι να φτουρήσουν αυτα, μπροστα στα δικά σου αρτιστουργηματα..!!

Η Rapunjel νομίζω άφησε εποχή και την σφραγίδα της στα θρεντ της bibi bo...!!! :(

Και μιας και η Σουβλέ μας έδειξε το συγκεκριμενο ρουχαλάκι και μας ανέφερε κάποια χρώματα...εδ'ω ειναι και η κόκκινη απόχρωση..!!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld με γεια σου!ειδικα το ροζ φρουφρου το ερωτευτηκα!!

soufle σ ευχαριστω πολυ!αυτο το σομον ειδα κ γω πρωτο απ ολα κ ξετρελαθηκα.ειναι απιστευτα ρομαντικο.να φανταστεις ειπα οτι κ γω θα το φορουσα ανετα! :cool:

αυτα τα φορεματα σ ολα τα χρωματα ειναι υπεροχα να τα χαιρεστε κ να στε καλα που τ ανεβαζετε να μαθω κ γω τιποτα που ειμαι νεα στο χωρο της λατρεμενης...!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :flower:

Αυτό το σομόν φόρεμα της Lne είναι πραγματικά πανέμορφο, όπως επίσης και αυτό που μας έδειξαν η soufle και ο makisimos! Αν δεν κάνω λάθος λέγεται "όσκαρ" το φόρεμα και συνοδεύεται από ένα υποτιθέμενο αγαλματίδιο όσκαρ? :xm: Αυτή η κουκλίτσα σου soufle μου είναι πανέμορφη!! Να τη χαίρεσαι κι αυτή και το ρουχαλάκι!

Εδώ είναι η ροζ εκδοχή του σομόν φορέματος της Lne. Μόνο που εγώ δεν το έχω σουρώσει και έχω φορέσει στους καρπούς τα βολάν, διότι η κουκλίτσα της ξαδέρφης μου δεν είχε το ένα χεράκι της και σκέφτηκα να το κρύψω έτσι! #) Δεν ήξερα ότι φοριόταν έτσι! :D

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld πανεμορφη και αυτη η εκδοχη με το ροζ φορεμα,με γεια!!!

Ο,τι και να φορεσει αυτη η κουκλα της ταιριαζει :)

σας ευχαριστουμε ολους εσας που μοιραζεστε τις φωτογραφιες μαζι μας!!
 
Πίσω
Μπλουζα