Bibi-bo: Β' περίοδος (ρούχα + αξεσουάρ)

Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

fraoulitsa συμφωνώ πως δε λιώνει!Μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση αυτό!Αν βγαίνανε τα παπούτσια της θα μου άρεσε πιο πολύ!Κανονικά θέλει και προσθετική μαλλιών και αυτή...
 
Ραπουνζέλ και Φραουλίτσα σας υπερευχαριστώ για τις φωτογραφίες με την μπαλαρίνα μου αρέσει πάρα πολύ ελπίζω να μοιάζει και η δική μου σε αυτές, γιατί η φωτογραφία στο ebay δεν ήταν και πολύ κοντινή και καθαρή. Δεν ξέρω αν την είχατε δει να μου πείτε τη γνώμη σας, φαινόταν να μοιάζει με τη μπαλαρίνα ή θα είναι καμιά αλλη που απλώς της φορέσανε το κορμάκι? Πείτε μου τη γνώμη σας.

Εμένα κορίτσια μου αρέσει η Bibibo όπως και να ναι μπουλούκα ή αδύνατη με φράντζα και χωρίς είναι όλες τους αξιολάτρευτες!

Veloudir χαίρομαι πολύ που κι εσύ έχεις βρει την ίδια κούκλα μπαλαρίνα, αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να τη δω κάποια στιγμή αν μπορέσεις να βάλεις μια φωτογραφία.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις φωτογραφίες με την μπαλαρίνα μου άρεσαν πολύ όλες!
 
Veloudir σε ευχαριστώ κι εγώ πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου όσον αφορά τη βάση της μπαλαρίνας, μια και μου είπαν ότι αυτή που θα μου στείλουν δε δουλεύει, ίσως όμως αν ακολουθήσω τις οδηγίες σου να ξαναδουλέψει, θα δείξει.

Σε ευχαριστώ :)
 
Αμαλία μου, όπως σου είπα και στη συντήρηση, την κούκλα την έχω δει από κοντά. Έτυχε να περάσω μερικές μέρες νωρίτερα από το μαγαζί που έχει το παιδί που την έβαλε στο ebay στον Πειραιά μαζί με μια φίλη και την είδαμε. Σίγουρα είναι η μπαλαρίνα και σίγουρα είναι πανέμορφη. Είναι λίγο ... σταχτοπούτα βέβαια, αλλά είμαι βέβαιη πως θα την κάνεις τέλεια! :) Πραγματικά χαίρομαι πολύ που την κούκλα αυτή την πήρε κάποια από εμάς! :)
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

fraoulitsa στο τέλος μόνο εμείς θα παίρνουμε.Μας έχουν πάρει χαμπάρι και τις χτυπάνε στις τιμές... :D

Γλυκιά Amalia34 είναι η μπαλαρίνα!Μην ανησυχείς!Με το μεράκι που έχεις θα την κάνεις κουκλάρα!!!

Με τις bibi-bo που μας έδειξε ο donkix2000 τα ρούχα της Β΄περιόδου μου φαίνονται πιο φτωχά και επαναλαμβανόμενα... :(

Αυτό το σχέδιο για παράδειγμα της φωτογραφίας σε πόσες παραλλαγές το έχουμε δει;

picture.php
 
Δεν έχεις κι άδικο... Οι πιο πολλές κούκλες που βγαίνουν στο ebay, εδώ έρχονται μετά... ;)

Tα ρούχα της β περιόδου είναι όντως λιγότερο εντυπωσιακά από τα πρώτα, αλλά δεν πειράζει, ορισμένα είναι εξίσου όμορφα και ομορφότερα, όπως αυτό που μας δείχνεις! :)

Bibi-bo και Τζον Τζον Σεϊχέλες για τη συνέχεια...

picture.php
 
Φραουλίτσα μου κι εγώ χαίρομαι πολύ που πήραμε και οι δύο μια υπέροχη κούκλα με το καλό να τις δεχτούμε. Με καθησυχάσατε κι εσύ και η Ραπουνζέλ που με βεβαιώσατε ότι είναι όντως μπαλαρίνα, γιατί η φωτογραφία που είχε βάλει ο πωλητής δεν ήταν καθαρή, να' στε καλά!

Συμφωνώ μαζί σας τα ρούχα της α περιόδου είναι τα καλύτερα, τα πιο πρωτότυπα!
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

fraoulitsa αυτό που μπορώ να πω για τα ρούχα της Β΄περιόδου είναι πάντως ότι είναι πιο καλοραμμένα από της Α΄περιόδου.Απλά μειώθηκε η ποικιλία και η ποιότητα...Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και το ζεύγος σου είναι πολύ καλοκαιρινό και μοντέρνο!!!

Γλυκιά μου Amalia34 χαίρομαι που χάρηκες τόσο πολύ που την πήρες!!!Καλορίζικη!!! :D

Ένα από τα ρούχα της Β΄περιόδου που μου αρέσουν πολύ!!!

picture.php
 
Πραγματικά πολύ ωραίο ρούχο και έχει και καλσόν :)

Φραουλίτσα η bibibo με τον Tζον Τζον Σεϋχέλλες είναι όντως υπέροχοι και πολύ μοντέρνοι όπως λέει και η Ραπουνζέλ...
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

Γλυκιά Amalia34 χαίρομαι που σου αρέσει το φόρεμα!Όλες οι bibi-bo μου από το φθινόπωρο εως την άνοιξη φοράνε καλτσόν.

Η bibi-bo Αλίκη φορώντας το κίτρινο φόρεμα που είναι από τα αγαπημένα μου της Β΄περιόδου!

picture.php
 
Παρακαλώ πολύ, μήπως ξέρετε σε τί θερμοκρασία διατηρούνται οι κούκλες έτσι ώστε να μη λειώνουν; Σε ψυγείο, σε καταψύκτη σε τι;;;
 
krios, εμένα μου έχουν πει σε θερμοκρασία δωματίου (20-25 βαθμούς δηλαδή). Δεν πρέπει να βρίσκονται κοντά σε πηγές θερμότητας και δεν πρέπει να είναι και άμεσα εκτεθειμένες στον ήλιο. Αυτά μου εχουν πει εμένα... Μία φορά κάθε 2-3 μήνες βοηθάει να αφήνεις το σώμα της κούκλας μέσα σε χλιαρό νεράκι ώστε να μη λιώνουν τα πλαστικά (Δεν μπορώ να σκεφτώ τη σύνδεση... αλλά μου το είπε γυναίκα που ασχολείται χρόνια με τη συντήρηση κούκλων κ την εμπιστεύομαι) κ να παίρνει λίγη υγρασία το λάστιχο για να μη σπάει... Αυτά! Ελπίζω να βοηθάω κάπως... :)
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

Καλή μου krios μέχρι 25 βαθμούς και ποτέ να μην τις χτυπά ο ήλιος!Πάντα με λίγο ανοιχτά τα πόδια να τις έχεις ή καθιστές. Εγώ αυτό που λέει η fraoulitsa για το νερό για τα λάστιχα δεν το ξέρω και δεν το έχω κάνει ποτέ.Για την κατάψυξη δε νομίζω θα γεμίσουν πάγο. Σε καύσωνα στο ψυγείο μέσα σε μπολ κλειστές μπορεί.Δεν το έχω κάνει ποτέ βέβαια.Δε μου χρειάστηκε.Ελπίζω να σε βοήθησα. :D
 
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ. Πάντα είχα την απορία αυτή γιατί διαβάζω ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν συχνά οι bibi bo. Σε γενικές γραμμές τελικά, όλα φτιάχνονται για να χαλάνε και για να υπάρχει κατανάλωση :(

Bέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα γινόταν κι αλλιώς φαντάζομαι αφού το υλικό αυτό επιτρέπει τις τόσες πολλές κινήσεις της κούκλας.

Εμ βέβαια είναι κούκλα με απαιτήσεις. Όμορφη και γλυκιά όσο καμιά αλλά άμα θέλει ειδική θερμοκρασία...θα έπρεπε να συνοδεύεται από ένα κλιματιστικό δώρο και ένα ταξίδι δωρεάν στο βόρειο πόλο. :)
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

Καλή μου φίλη krios να σαι καλά.Οι bibi-bo έχουν δυστυχώς Β΄κατηγορίας πλαστικό,έχει αναφερθεί αναλυτικά παλιότερα στη συντήρηση τους αν θυμάμαι καλά και είχε μπει ερώτηση και στο σταυρόλεξο,και έτσι λιώνει.Δες τις Sindy Pedigree που έχουν καλύτερο πλαστικό!Εγώ δεν έχω καμία λιωμένη Sindy Pedigree και καμία με σπασμένο λάστιχο,αν και πια έμαθα να αλλάζω και λάστιχα.

Να ξέρεις ότι εαν την έχεις εκτός κουτιού,την κινείς λίγο,χέρια,πόδια δε θα λιώσει ή θα λιώσει πολύ λιγότερο από ότι σε κάθε άλλη περίπτωση...στο λέω από πείρα!

Ακόμη στην πολύ ζέστη καλό είναι να είναι μαζεμένα τα μαλλιά της και να μην φοράει ρούχα με μανίκια ή παντελόνι για να αερίζεται...

Έτσι δεν κόλλησε και έλιωσε πολύ λίγο η bibi-bo που έπαιζα κατά κόρον στην παιδική μου ηλικία!Για σένα η φωτογραφία της!

picture.php
 
Ραπουνζέλ μου, το πλαστικό δεν είναι β κατηγορίας, απλά είναι λεπτό το στρώμα του και γι' αυτό λιώνει. Το ίδιο πλαστικό (πολυστερίνη), όπως μας έχει πει και η bibibo 28, χρησιμοποιείται στο στατικό μοντελισμό και δε λιώνει. Και οι Sindy λιώνουν, δυστυχώς, απλά πιο δύσκολα... Οι χρησιμοποιημένες κούκλες λιώνουν δυσκολότερα γιατί δεν έχουν αφεθεί στατικές πολύ καιρό.
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

fraoulitsa έχει αναφερθεί εδώ στο retromaniax ότι είναι Β΄κατηγορίας.Κι εγώ από εδώ μέσα το έμαθα.Στα υπόλοιπα συμφωνώ. ;)
 
Rapunjel μου, το έψαξα αρκετά το θέμα και γι' αυτό το είπα... Ο λόγος που λιώνει το πλαστικό είναι ότι είναι λεπτό. Άμα δεις πράγματα στο στατικό μοντελισμό φτιαγμένα από αυτό το υλικό θα δεις πως δε λιώνουν... ;)
 
Bibi-bo: Β περιοδος (ρουχα + αξεσουαρ)

fraoulitsa λιώνει όπου έρχεται σε επαφή με το βινύλιο.Στη μέση που είναι πλαστικό με πλαστικό δεν λιώνει.Δεν έχω καμία λιωμένη στη μέση.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι Α περιόδου λιώνουν λιγότερο από τις Β΄περιόδου.Αν παρατηρήσετε το πλαστικό δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
 
krios είπε:
Εμ βέβαια είναι κούκλα με απαιτήσεις. Όμορφη και γλυκιά όσο καμιά αλλά άμα θέλει ειδική θερμοκρασία...θα έπρεπε να συνοδεύεται από ένα κλιματιστικό δώρο και ένα ταξίδι δωρεάν στο βόρειο πόλο. :)

Ετσι ειναι Krios μου! :) Παντως το κλιμα της Αττικης δεν την βοηθα την ερμη την bibi-bo μας! :xm: Ειναι πολυ ζεστο και ξηρ, το καλοκαιρι!!!

Μηπως να την στελνουμε διακοπες στας Ευρωπας, που εχει πιο πολυ κρυο και υγρασια? :D Εδω παντως σε μενα δεν εχει κανενα προβλημα γιατι και κρυο της αρκουδας εχουμε, και υγρασια μεχρι αηδιας. :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα