Bibi-bo Μέρος 2ο

rapunjel είπε:
Η αδερφή μου είπε ότι πίσω από ένα βασανισμένο παιχνίδι κρύβεται ένα κακοποιημένο παιδί..
Και εγω το πιστευω εν μερει αυτο Rapunjel μου. Κι αν δεν ειναι κακοποιημενο ειναι σιγουρα παραμελημενο. Ετσι πιστευω. Μακαρι να κανω λαθος αλλα ο Φροιντ ειχε πει οτι, οταν ενα παιδι βασανιζει τα παιχνιδια του, συνηθως αυτο συμβαινει γιατι ενα μικροτερο αδερφακι ηρθε στην οικογενεια και ολη η προσοχη εχει επικεντρωθει σε αυτο. :eek: Φυσικα δεν μιλαμε για πολυ μικρα μωρα που δεν καταλαβαινουν και πολλα. Μιλαω για παιδια. Εγω ας πουμε που προερχομαι απο μια οικογενεια που με λατρευει, οταν κουρεψα την Ηαppy Happy Sister (ποτε δεν θα της κατεστρεφα το προσωπο ομως) αισθανομουνα παραμελημενη γιατι ολοι ασχολιοντουσαν με την αδερφουλα μου, την οποια και λατρευω, αλλα τοτε ειχα γινει πολυ ανησυχο παιδι γιατι απο μοναχοπαιδι επι 5 χρονια βρεθηκα λιγο δευτερη...8) τα παιδια ειναι πολυ ευαισθητα...

@mytinyworld σε ευχαριστω γιατι την πληροφορια περι τελευταιας sindy pedigree! Βρηκα και εγω μια sindy pedigree petite πολλη μικρουλα, απο ενα παζαρακι di solidarietà, τα χρηματα πηγαιναν δηλαδη σε καλο σκοπο, και ηταν στο κουτι! Ειναι βεβαια του 2007 αλλα δεν πειραζει. Θα την πασαρω σε καμια φωτο με την πρωτη ευκαιρια!

Oσο για το μακιγιαζ της πανεμορφης, πρωην βασανισμενης πριγκηποπουλας, αρκει μια σταγονιτσα κοκκινου ακριλικου στο δαχτυλο σου και μετα στο μαγουλακι της σαν ρουζ, το απλωνεις. Μην ανησυχεις αποκλειεται να γινει λαθος γιατι το ακριλικο οσο ειναι νωπο καθαριζεται με νερο, κι αν στεγνωσει με ασετον. Εγω την Barbie με το μωβ φορεμα που ειδατε και τα καστανα μαλλια την εβαψα και την ξεβαψα ολοσχερως 4 φορες γιατι δεν με ικανοποιουσε το αποτελεσμα. Οποτε μην φοβασαι και προχωρα χρυσοχερα Rapunjel!!! :)

Ερωτηση: ρε παιδια οταν πηγαινω σε ενα παλαιοπωλειο εδω στην Λουκα, εχει μεσα σε 4 κουτες Barbie χυμα χωρις ρουχα, ετσι; Γιατι οταν ψαχνω αναμεσα τους για καμια της προκοπης (φυσικα ΔΕΝ ειναι βινταζ αλλιως θα επαιρνα ολη την κουτα) νομιζω πως ζωντανευουν, τις "ακουω" να φωναζουν να τις σωσω!!! Λες και μου απλωνουν τα χερια να τις παρω απο εκει! Στο τελος καταληγω με 3 τουλαχιστον την φορα. Τωρα μεταξυ μας εσεις το παθαινετε με τις bibi bo ή μονο εγω με τις Barbie; Πιστευω πως το ιδιο συναισθημα, μονο σε πολυ σοβαροτερο επιπεδο, θα το αισθανεται καποιος που επισκεπτεται ενα ορφανοτροφειο. Ειναι ενα συναισθημα πολυ βαρυ και μελαγχολικο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Πολλές φορές οι κούκλες μιλάνε στις παιδικές ψυχές. Εμένα η βασανισμένη ομορφιά νομίζω ότι μου γελάει καμιά φορά! Λέτε να είμαστε για Δρομοκαϊτειο ή πολύ ρομαντικές ψυχές;

Καλή μου φίλη Αναστασία ευχαριστώ για τη συμβουλή σου!

Το μελάνι επίσης φεύγει με λεμόνι. Βάζεις στην μπατονέτα λεμόνι και τρίβεις. Αν είναι μεγάλη επιφάνεια λερωμένη με στυλό βάζεις το λεμόνι πάνω στην επιφάνεια και το αφήνεις να δράσει. Μετά το παίρνεις με μπατονέτα. Στο τέλος ξεπλένεις την επιφάνεια γιατί αλλιώς γυαλίζει.

Έτσι έκανα στη βασανισμένη ομορφιά και σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου χωρίς πλάκα την τελευταία ΒΙΒΙ ΒΟ πυ πήρα ένιωσα ότι την έσωσα..!!!!!!! Ειλικρινά σου μιλάω αυτό που είπες με άγγιξε πολύ..! Μα ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι δεν παίζω με ΒΙΒΙ ΒΟ, ούτε ποτέ έπαιζα, ούτε ίσως τις νιώθω όπως εσείς, απλά έχω λατρέψει τα απιχν'ίδια εκίνης της εποχής και ότι αναγράφει πάνω el greco και lyra..! Και κάθε φορά που αγοράζω κάτι νιώθω ότι το σώζω από βέβαιο "πέταγμα"!!!!

Έτσι κι εγώ λοιπόν τα αγοράζω όλα, αγορίστικα κοριτσιστικα παιχνίδια εποχής 80 γιατί απλα δεν έχουν ταυτότητα αλλά πλεόν μεγάλη ιστορία και ενδιαφέρον..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ, εγώ αυτόν τον πόνο που λες Αναστασία μου τον νιώθω με κάθε sindy που βρίσκω στα παιχνιδάδικα... Σαν να μου λέει: Δεν είμαι της μόδας, κανένα παιδάκι δεν θα με αγοράσει, σε κάποιους μάλιστα δεν αρέσω, πού θα καταλήξω?

Rapunjel μου θα διαφωνήσω για άλλη μια φορά για τις sindy... Κοίταξέ τες καλύτερα, ίσως βρεις την ομορφιά της κούκλας.. Ναι, κι εγώ λατρεύω τη vintage pedigree, ήταν εξάλλου η πρώτη μου κούκλα, όμως και αυτή η κούκλα έχει μια κλασική ομορφιά! Και δεν βγάζει κάτι το χαζοχαρούμενο. Θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω την... κακή της φήμη, βάζοντας μερικές φωτογραφίες από τις πιο αγαπημένες μου!

Προβολή συνημμένου 2605Προβολή συνημμένου 2606Προβολή συνημμένου 2607Προβολή συνημμένου 2608Προβολή συνημμένου 2609
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Makisimos λέγαμε το ίδιο πράγμα ακριβώς την ίδια ώρα!
 
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ

Γέλασα τόσο πολύ με την Minytiworld..!!!!!! H κοπέλα ακούει τόσο καιρό τόσα για την κακομοίρα την sindy εδώ μέσα, και τώρα έβγαλε το άχτι της και έχει ανεβάσει ότι φωτό από sindy έχει και δεν έχει..!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Έτσι miytiworld πάρε το αίμα σου πίσω..!!!!! Απεκατέστησε την φήμη της αγαπημένης σου κούκλας που έχει ακούσει τα εξ'αμάξης εδώ μέσα..!!!!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
#) #)Makisimos έχω κι άλλες αλλά κουράστηκα! #) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Μα ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι δεν παίζω με ΒΙΒΙ ΒΟ, ούτε ποτέ έπαιζα, ούτε ίσως τις νιώθω όπως εσείς, απλά έχω λατρέψει τα απιχν'ίδια εκίνης της εποχής και ότι αναγράφει πάνω el greco και lyra..!
Makisimo ενα θα σου πω: ο ανδρας ο αληθινος που ποτε δεν επαιξε με Bibibo, (ο ανηρ ο βαρυς και ο καραμπουζουκλης) φαινεται απο το οτι τις κουκλες τις κραταει μεσα στο κουτι τους κι ας εχουνε αναγκη απο ενα χτενισμα.

Κι εσυ τις κρατας.

Ποτε δεν τεθηκε θεμα οτι εισαι ανδρας αληθινος, και μαλιστα ο πιο σοβαρος συλλεκτης El Greco και Lyra που εγω προσωπικα γνωριζω (μονο ιντερνετικα, δυστυχως, λογω αποστασης), στο web.

Εχω ξεραθει απο τα γελια μιλαμε.... Τοσο ωραιες Sindy δεν εχω δει σαν και τις δικες σου Mytinyworld, τo ομολογω!!!... μηπως ειναι και αυτες παρεξηγημενες?

Rapunjel οπως παντα κανεις κατι χτενισματα απιθανα στην Βibibo! Σαν την Αλικη Βιουγιουκλακη ειναι, που και μενα μικρη ηταν το ειδωλο μου...ναι ρε παιδια τι να κανω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld υπέροχη η συλλογή σου με τις Sindy! Συνεχίζω και πιστεύω ότι η Hasbro τη χάλασε σταδιακά. Έχεις δει αυτή που κυκλοφορεί το 2009; Θα αγοράσω μια να στη βάλω φωτογραφία. Κρίμα όπως έγινε. Καμία μετέπειτα για μένα Sindy δεν είναι όπως η Sindy pedigree.

Καλέ μου φίλε makisime κανενός ο ανδρισμός δεν κινδυνεύει από μια κούκλα και ιδίως από τη bibi-bo. Υπάρχουν άντρες που έπαιξαν και χτένισαν κούκλες και μεγάλοι δεν άφηναν ούτε θηλυκή γάτα. Υπάρχουν και άντρες που ποτέ δεν έπαιξαν με κούκλες και μεγάλοι ήθελαν άντρες, αν και εγώ προσωπικά συμπαθώ τους gay.

Για μας είσαι ο αγαπημένος μας Makisimos! Αυτό τα λέει όλα!

Φίλη μου Αναστασία έχουμε το ίδιο είδωλο την Αλίκη Βουγιουκλάκη.

Ας λέει ο καθένας ότι θέλει. Δε με ενδιαφέρει αν υπήρχαν ομορφότερες ή πιο ταλαντούχες. Όλες τις είδα από κοντά μα καμιά δεν έλαμπε σαν τον ήλιο όπως η Αλίκη.

Η βασανισμένη ομορφιά σε φωτογραφίες με χειροποίητα πλεκτά!
 
Πολυ σωστη η παρατηρηση της Rapunjel. Και εγω αγαπαω πολυ τους γκει και μου την δινει στα νευρα οταν το κρατος μονο τους φορους τους ξερει να παιρνει αλλα δεν τους αφησει να επισημοποιησουν στο δημαρχειο την σχεση τους και να εχουν την προστασια του νομου κτλ κτλ αλλα τωρα φευγω εκτος θεματος. Ο αγαπημενος μου ζωγραφος Λεοναρντο Ντα Βιντσι, ο αγαπημενος μου ποιητης Καβαφης, ο Μικελαντζελο, ο Οσκαρ Ουαιλντ, για να μην πιασω τους αρχαιους φιλοσοφους μας... και οχι μονο τις ιδιοφυιες μα και καθε ανθρωπο της καθημερινης μας ζωης. (και ο μπειμπι σιττερ μου ηταν γκει, και δεν επαιρνε και λεφτα)

Και εγω επισης μαλλον την Bibibo την αγαπουσα πολυ επειδη εμοιαζε στην Αλικη ή αγαπουσα την Αλικη επειδη εμοιαζε στην Bibibo;8) Ιδου το ερωτημα.
 
bibi-bo

Οι χαρισματικοί άνθρωποι δεν καθορίζονται από τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Γλυκειά μου Αναστασία αυτούς που ανέφερες είναι και οι δικοί μου αγαπημένοι μαζί με τον Τσαϊκόφσκι και τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Βάζω φωτογραφίες τη βασανισμένη ομορφιά με το φουστανάκι που τέλειωσα.
 
Καλή μου rapunjel, μην μπεις στο έξοδο να αγοράσεις μια κούκλα που δεν αγαπάς! Τις ξέρω τις sindy όλες!

Καταπληκτικό το χτένισμα της bibi bo, μοιάζει σαν να της έβαλες καινούρια μαλλιά!! Μπράβο!

Αναστασία μου, εκτός από καλές νεράιδες/νονές υπάρχουν και καλές κουμπάρες/κολλητές! Χάρη στη δική μου κουμπάρα/κολλητή, η οποία ανακάλυψε θησαυρούς σε ένα παιχνιδάδικο στην επαρχία, έχω τώρα, στα γεράματα, μία bibi bo ρόλερ, δύο σειχέλες, μία λαμπάμπα, ένα τζον τζον πίτσι ντόλι, έναν σειχέλες και έναν με κοστούμι! ΤΕΛΕΙΟ????? Και να φανταστείτε ότι με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει τί θέλω από όλα αυτά!!!! Φυσικά τη διέταξα να τα πάρει ΟΛΑ!! Με περηφάνεια θα σας τα παρουσιάσω μόλις φτάσουν στα χέρια μου!!!!

Η καλή μου κουκλίτσα φωτογραφίζεται μπροστά στην ντουλάπα της και στο τηλέφωνο!

Προβολή συνημμένου 2656Προβολή συνημμένου 2657
 
bibi-bo

Καλή μου φίλη mytinyworld χαίρομαι πολύ για σένα που θα έχεις τόσες bibi-bo πια. Η bibi-bo roller είναι η αγαπημένη μου!

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!

Έτριψα ξανά το πρόσωπο της βασανισμένης ομορφιάς και το καθάρισα καλύτερα. Επίσης έχει πια και χέρια!
 
Κοριτσια ποτε προλαβαινει η ΒΙΒΙΒΟ και χτενιζεται και ειναι παντα τοσο ομορφη (η βασανισμενη ομορφια ειναι πλεον η πιο φροντισμενη ομορφια!!! Το ρουχο σουπερ!!!) οταν εχει να ξεσκονισει τοσα επιπλα που της εχετε;

Eιστε φοβερες!!!

@MytinyWorld με ολες αυτες τις ΒΙΒΙΒΟ που εχεις τωρα μπορεις να ζητησεις και επιδομα απο το κρατος!!! Εγω μια εχω και θελει ηδη να δοκιμασει ολα τα ρουχα απο τις Barbie :) :) ! Δεν βγαινω μανα μου, δεν βγαινω!!!Αναμενουμε με αγωνια!!! Πολλες απο αυτες τις κουκλες που λες δεν τις εχω δει ποτε μου!!! :eek:

@Rapunjel οι κουκλες σου εχουν παντοτε μια γλυκα μοναδικη! Τα μαλλια τους τα κανεις σαν να ειναι μεταξενια!!!

και τωρα..................... :D :D:D:D:D:D:D

μια αποκλειστικοτητα μετα το περασμα του Αγιου Βασιλη εν μεσω του φθινοπωρου.


Συγχωρηστε τον φωτισμο αλλα εδω εχουμε τουλουμι βροχη και ειμαστε στο σκοταδι!!!


η θεα ΒΙΒΙΒΟ
ντυθηκε στα γρηγορα, εριξε κατι απλο επανω της γιατι δεν προλαβα να κανω πολλα, αλλα θα επανερχεται συχνα με διαφορα ρουχα!!!!


Η πιο γλυκεια του κοσμου!!!!!
:D :D:D:D:D:D:D


ΗΡΘΕ Η ΑΝΟΙΞΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!



Oταν εχω λιγο χρονο θα την χτενισω και θα της αλλαξω ρουχαλακι, τωρα της εβαλα οτι βρηκα μπροστα μου!!! Παρηγγειλα απο την Κινα νεα ρουχα!!!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί νάζι είναι αυτό!!!!!!!!!!!!! Αναστασία έγραψες! Επιτέλους, ο καλός άγγελος την έστειλε στα σωστά χέρια! Περιμένουμε κι εμείς με ανυπομονησία τη δική σου έμπνευση! :flower:

Rapunjel μου, η ρόλερ μου μάλλον δεν θα σου αρέσει, γιατί απ'ότι μου είπε η κουμπάρα μου, είναι από τις... μπουλούκες, με το χαμογελαστό πρόσωπο! :)

Και επειδή ζήλεψα τις πόζες της κούκλας της Αναστασίας, είπα να βάλω κι εγώ τις κουκλίτσες μου, με τα όποια κινητικά... προβλήματα έχουν, να σας χορέψουν λίγο μπαλέτο!!! Αυτή η sindy είναι η δεύτερη που έχω, όχι η παιδική μου, αγορασμένη από το ebay από αγγλία!

Προβολή συνημμένου 2666Προβολή συνημμένου 2667Προβολή συνημμένου 2668

Ξέχασα να σας πω, η φουστίτσα που φοράει η bibi bo είναι ραμένη από παλιά, από τα παιδικά μου χρόνια, από μια πολύ καλή παιδική φίλη που η μαμά της ήταν μοδίστρα και την βοήθησε να την φτιάξουν.

Αναστασία μου, ο άντρας μου κοντεύει να με χωρίσει για τη μούρλια που με έχει πιάσει! Ασε που έχω κάνει κατάληψη στην ντουλάπα του και έχει αρχίσει να γκρινιάζει και γι'αυτό ο.... γρουσούζης! Ευτυχώς, οι κούκλες έκαναν όλες από 10?, όχι αυτές τις τρελές τιμές που βλέπουμε όλοι στο ebay! Είναι βέβαια αλήθεια, ότι ένα επίδομα... κούκλας, δεν θα ήταν κακό, μόνο να σας πω ότι το μήνα Σεπτέμβριο, βγήκα εκτός προϋπολογισμού όχι του μήνα,,,, αλλά του εξαμήνου! Θα πάρω κουκλοδάνειο! :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ Πλακα!!!!! :D :D :D :D

MytinyWorld μου, εγω που εχω γεμισει το γραφειο του αμορε, το μοιραζομαστε γιατι προς το παρον δουλευω στο σπιτι, με κουκλες, και μαλιστα και ενα ολοκληρο κομμωτηριο της Ηappy Happy Sister, συν Πιν Πον και αξεσουαρ, γιατι ο αγιος Βασιλης ειπε, αφου τους ξεκιναγε που τους ξεκιναγε τους ταρανδους για ταξιδι δεν τους ξεπατωνε κιολας;

Αλλα κανει υπομονη το παιδι γιατι σου λεει ειναι που ειναι για δεσιμο αυτη εδω και 10 χρονια που την ξερω, ας μην την πιεζω κιολας και μου τα κανει εδω ολα λιμπα... Ασε τον τρελο στην τρελα του!!! :)
 
bibi-bo

Λατρεμένη φίλη μου Αναστασία έγραψες!!! ΚΟΥΚΛΑΡΑ την έκανες! Μήπως να σου στείλουμε και τις δικές μας να τις κάνεις τόσο όμορφες! Αξίζεις να έχεις bibi-bo και το δείχνεις! Είμαι υπερήφανη που είσαι φίλη μου!

Καλή μου φίλη mytinyworld η sindy σου αυτή είναι τέλεια!!!!!!!!!!Για μένα είναι η καλύτερη σου κούκλα! Μαζί βέβαια με τη bibi-bo!

Πάλι η bibi-bo μπουλούκα; Όχι!!! Μία έχω και την έχω στολισμένη!

Καλά οι άλλες θα είναι τέλειες όμως!!!

Υπομονή μήνας είναι θα περάσει. Αυτό για τα έξοδα!

Επίσης όποιος μας αγαπά μας αγαπά όπως είμαστε! Όπως αγαπάμε κι εμείς!

Βασανισμένη ομορφιά πριγκίπισσα γιατί το αξίζει!!!
 
Σε ευχαριστω γλυκεια μου Rapunjel!!!! Εγω στις ΒΙΒΙΒΟ εχω εσενα ειδωλο και προσπαθω οσο μπορω να παρω καμια ιδεα!!!

Καθομαι και την κοιταω σαν μωρο παιδι, και χανομαι μεσα στα μπλε ματακια της, που κι ας ειναι πλαστικα, για μενα εχουν πολυ βαθος!

Σαν να περναω μεσα απο αυτα στον κοσμο των παραμυθιων.

Και εχει κι αυτο το χρωμα το σοκολατι!

Για μενα αυτη η κουκλα, ακομα μια που θα την δειτε στην Σιντυ Pedigree, και η διδυμη αδερφουλα της που ερχεται και εκεινη απο την Ελλαδα εως εδω, αξιζουν πιο πολυ απο ολες οσες εχουν περασει απο το ebay.

Γιατι ειναι χαρισμενες με μια σπανια ανιδιοτελη Φιλια. Κατι τοσο μαγικο και ανελπιστο που τις κανει να λαμπουν σαν εικονισμα, σαν βαφτιστικος σταυρος! :) Τετοιου ειδους συναισθηματα γεννιουνται πιο ευκολα μεταξυ δυο παιδιων στο δημοτικο, κι οχι τοσο ευκολα μεταξυ ενηλικων ανθρωπων, που επιπλεον ζουν και σε διαφορετικες χωρες.

Ειναι δηλαδη ενα Θαυμα αληθινο!

Κατι σαν την μεταμορφωση της βασανισμενης ομορφιας απο την Rapunjel μας!
 
Πίσω
Μπλουζα