Bibi-bo Μέρος 2ο

bibi-bo

Γλυκεία μου mytinyworld πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Βάζω κι εγώ τη bibi-bo με ένα ασημί ροζ φόρεμα...
 
Αχ τι ομορφη που ειναι!!! Τοσες Barbie ειδα σημερα αλλα η Bibibo ειναι ξεχωριστη παιδια!!! Εχει αλλη γλυκα! :) Με εχει φαει η εννοια να ερθει και η δικη μου απο εναν καλο αγγελο της γης! :)
 
Πού είστε βρε παιδιά! Rapunjel μου, μου έλειψες! :) Μου έλειψε και αυτό το γλυκό μουτράκι που όλο σκέρτσο ποζάρει στο φακό! Αχ, η δική μου με τη δυσκαμψία της δεν μπορεί και πολλά πολλά.... :( Πρέπει επειγόντως να βρεθεί ένα πιο... κινητικό σώμα για την γλυκιά μου κουκλίτσα...8)

Συνεχίζω με δύο ακόμη αυθεντικά φορέματα της πρώτης εποχής της καλής μας bibi-bo:cool:Προβολή συνημμένου 2553Προβολή συνημμένου 2554
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld υπέροχη η κούκλα σου και τα ρούχα ,ιδίως το δεύτερο το ονειρικό! Μη στενοχωριέσαι και η δική μου σε λίγα χρόνια το ίδιο σώμα θα έχει. Από τώρα την περιμένει!

Σου στέλνει φωτογραφίες με φθινοπωρινά....

Λατρεμένη Αναστασία οι άγγελοι δεν ξεχνούν ποτέ ότι τάξουν. Απλά κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι να γίνει αυτό που θέλουμε!
 
Τα φορέματα της bibi-bo σου mytinyworld ειναι.. εκ π λ η κ τ ι κ α

(τετοια μου αρεσε να της φορω και εγω.. κριμα που δεν εχω πια τιποτα απο κεινη :( )
 
bibi-bo

Σήμερα πήγα στα παλαιοπωλεία της πόλης ψάχνοντας μια bibi-bo για μια φίλη.

Βρήκα δύο. Η μια που θα κρατήσω είχε ΤΑ ΧΑΛΙΑ: κομμένο με ψαλίδι αυτί, γραμμένο όλο το πρόσωπο με στυλό, λείπανε τα χέρια,γδαρσίματα στα πόδια, μαλλιά κοτσιπιδιασμένα (δηλαδή κατεστραμένα πάρα πολύ στις άκρες). Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη κακοποίηση παιχνιδιού. Τέσσερις ώρες την έφτιαχνα. Το χειρότερο μου ήταν όταν έπρεπε να της κόψω 3-4 πόντους τα μαλλιά λόγω ολικής καταστροφής στις άκρες. Με μανό διάφανο μπορώ να της γυαλίσω τα μάτια; Ή θα τα κάνω χειρότερα; Φτιάχνω στις bibi-bo οτιδήποτε αλλά σε αυτή την κούκλα τα είδα όλα!!!!

Της έβαλα ένα πολύ όμορφο φουστανάκι της Α΄περιόδου και ήδη την αγαπώ πολύ γιατί έχει περάσει στα ξένα χέρια τα πάνδεινα! :cry:

Σας βάζω φωτογραφίες της μετά το φτίαξιμο. Το πριν δεν άντεχα καν να το αποτυπώσω. Ήταν όλη γραμμένη με στυλό!!! Όλη μα όλη μπλε!
 
Έλα ρε συ Rapunjel...!!! Πω πωωω έσωσες άλλη μία εξαθλιωμένη ΒΙΒΙ ΒΟ..Μπράβο σου..!!!

Και την συνέφερες αρκετά..!Τώρα όντως κάτι πρέπει να της φτιάξεις στα μάτια γιατι είναι λίγο τρομαχτικό το βλέμμα..! Νομίζω ότι ενα απλό γυαλιστικό θα την φέρει στην παλιά της κατάσταση..!!!!!! Αλλά αξίζεις συγχαρητήρια που ήδη την έχεις μεταμορφώσει σε σχέση με αυτό που μας περιέγραψες..!!!

Αναστασία μου, ο άγγελος πιστεύω ότι θα έχει λάβει το μήνυμά σου και θα έχει ανταποκριθεί ήδη..!!!! Απλά είναι μεγάλη η απόσταση...από το ουρανό στην γη..!!!!

Εγώ πιστεύω ότι οι άγγελοι είναι και κουκλάκια ζωγραφιστά της...el greco..!! αχαχαχαχαχα
 
Rapunjel μου έκανες ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά! Μα πως έβγαλες το στυλό?? Μπράβο, χίλια μπράβο, έδωσες ζωή σε ένα κακοποιημένο παιχνίδι. Τυχερό όμως που βρέθηκε στο δρόμο σου! Μη βάλεις μανό.... Το μανό με τον καιρό θα κιτρινίσει και θα ξεφλουδίσει... Πρέπει να μάθουμε ποιό γυαλιστικό κάνει για διάφανο πλαστικό. Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ρώτα καλύτερα!

Εγώ σήμερα δεν δούλευα και πήρα σβάρνα τα παιχνιδάδικα στο κέντρο της Αθήνας σε αναζήτηση... θησαυρών. Βρήκα μόνο ένα κουτί με ρουχαλάκια της αγαπημένης μας κούκλας, από τα κίτρινα (!)(θα σας το δείξω σύντομα) αλλά από bibi bo ΦΥΣΙΚΑ ούτε τρίχα! Οι μαγαζάτορες γελάγανε μαζί μου... #) Αγόρασα επίσης ρούχα της sindy περιόδου 1989-1992, νομίζω ότι θα ταιριάζουν πολύ στη sandra μου! Και βρήκα και μία πανέμορφη sindy πριγκίπισα με ένα χτένισμα που παρόμοιο δεν έχω δει σε αυτή την κούκλα! Καλό το αποτέλεσμα, άξιζε το ξεποδάριασμα!

Η bibi bo της πρώτης εποχής είχε αρκετά ρούχα σε βικτωριανό στιλ. Ενα τέτοιο σας παρουσιάζω σήμερα!

Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια για τα ρουχαλάκια, τα περισσότερα από αυτά είναι της ξαδέρφης μου και τα κράτησα λίγο να τα φωτογραφίσω και να σας τα παρουσιάσω. Σύντομα θα ξαναπάνε σπίτι τους! :cry:

Προβολή συνημμένου 2561
 
bibi-bo

Καλέ μου φίλε makisime είναι λίγο γκοθού η bibi-bo μου. Έχει τρομαχτικό βλέμα γιατί είχε μπλε στυλό και στα μάτια. Παντού. Κάτω από τα μάτια έμεινε λίγο γιατί αν το πιέσω ,τρίβοντας να βγει θα πεταχτεί το μάτι.Έκανα μια χαρά κι εγώ που βρήκα bibi-bo σήμερα πρώτη φορά βλέποντας την πρώτη και τον Τζον Τζον. Όταν είδα τη δεύτερη στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η Στρουμφίτα bibi-bo ένεκα μπλε χρώματος. Τελοσπάντων πήρα και ρουχαλάκια και θα τα βάζω σιγά σιγά. Τα Χριστούγεννα πάλι θα πάω να δω αν έχουν νέα σοδειά. Δύο είναι όλα κι όλα τα παλιοπωλεία στην πόλη!

Γλυκεία μου mytinyworld χρησιμοποίησα καυτό νερό με skip. Αφού την άφησα ώρα μέσα στο νερό άρχισα με μπατονέτα και ασετόν να τρίβω προσεχτικά. Στη συνέχεια με μπατονέτα και βενζίνη και ύστερα με μπατονέτα και οινόπνευμα. Κάθε λίγο τη βουτούσα στο νερό και σκούπιζα και πάλι από την αρχή. Τα είδα όλα. Δύο ώρες έκανα αυτό και άσπριζε λίγο λίγο...

Η ξαδέρφη σου έχει τέλεια φορέματα!!!

Σας βάζω την αγαπημένη μου με ένα κόκκινο αυθεντικό φορεματάκι bibi-bo.

Το φορούσε η bibi-bo ένα Πάσχα πάνω σε μία λαμπάδα δεμένη! Και μία φωτογραφία μαζί με την κακοποιημένη....
 
Πολύ ενδιαφέρον που βρήκες σε παλαιοπωλείο ΒΙΒΙ ΒΟ..! Δεν ήξερα ότι πουλάνε κι εκει τέτοια..! Βάλε μας την πρώτη που λες με τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ..!! Τι ρουχαλάκια βρήκες στο παλαιοπωλείο??? Αυθεντικά της ΒΙΒΙ ΒΟ με τα κουτιά τους?
 
bibi-bo

Καλέ μου φίλε makisime εδώ στην Κρήτη μόνο στα παλαιοπωλεία βρίσκεις παλιά παιχνίδια. Τα παιχνιδάδικα έχουν μόνο καινούρια. Έχω βρει Sindy, barbie παλιά με την αλογουρά και άλλες, αυθεντικά ρούχα bibi-bo αυτά που φοράνε οι κούκλες στις φωτογραφίες το κόκκινο και το γαλάζιο με τις καρδούλες . Συνήθως είναι σε σακουλάκια νάυλον γιατί είναι μεταχειρισμένα. Σπάνια να βρεις καινούρια. Ο Τζον Τζον στεγνώνει από την απολύμανση. Κάθε κούκλα που αποκτώ περνά απολύμανση, επιδιόρθωση, styiling. Τη bibi-bo που μου ζήτησες στη βάζω φωτογραφία με άλλα ρούχα μιας και στο παλαιοπωλείο ήταν χωρίς. Βάζω και τη βασανισμένη ομορφιά με γυαλισμένο μάτι!
 
Τρελαθηκα με την δουλεια που εκανες Rapunjel μου!!!! Μια βασανισμενη ομορφια, αλλα παντα ομορφια!!!! Τα ματακια της ειναι τελεια!!!! Πετυχε η εγχειρηση!!!!! Μπραβο Rapunjel!!!!!!!

Αναστηθηκε η κουκλα μιλαμε!!! Το προσωπο της λαμπει, και πραγματικα μας εδωσες πολυ σημαντικη πληροφορια Rapunjel μας για το πως βγαινει το στυλο απο το βινυλιο της κουκλας!!!! Ξερεις ποσο καιρο εψαχνα μια λυση για κατι Barbie χιλιοταλαιπωρημενες που με φωναζανε μεσα απο τα κουτια του ιταλου παλιατζη να της παρω αλλα εγω δεν ηξερα πως να τις διορθωσω;;;

Και να σας πω κατι; Aυτη η βασανισμενη ομορφια αξιζει πιο πολυ αγαπη απο ολες. Ειναι ενα παιχνιδι με ιστορια!!! Τοσος κοπος και τοση φροντιδα για να σωθει ενα μοναδικο παιχνιδι σαν κι αυτο, το κανουν να εχει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μας. Για μενα τα παιχνιδια ειναι σαν τα παιδια και σαν τα ζωακια, συμβολα της ειρηνης στον κοσμο, κι ολα πρεπει να μεγαλωνουν μαζι ευτυχισμενα και να μαθαινουν σε εμας τους ενηλικες οτι η πραγματικη ευτυχια δεν βρισκεται στα λουσα μα στην αγαπη και στον σεβασμο.

Η σοκολατενια ομορφια της Bibibo με τα χρυσα μαλλια ειναι μοναδικη!!!!! Τι στοματακι ροζ που εχει!!!! Και τι εκφραση!!! Ερωτας!!! Αχ γιατι δεν βγαζουν πια τετοιες κουκλες ρε παιδια.... ετσι μου ρχεται να παω να αλυσοδεθω εξω απο το JUMBO, για διαμαρτυρια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Οι δύο νεοαποκτηθείσες κούκλες φτιαγμένες κάθονται στον κήπο ...

Η αδερφή μου είπε ότι πίσω από ένα βασανισμένο παιχνίδι κρύβεται ένα κακοποιημένο παιδί..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφες οι κούκλες rapunjel μου! Η βασανισμένη έγινε και η πιο όμορφη! Θα έλεγα να της βάψεις λίγο τα μαγουλάκια και θα είναι κάτι παραπάνω από τέλεια! ΜΠΡΑΒΟ! Τυχερή είσαι που βρίσκεις θησαυρούς στα παλαιοπωλεία. Εδώ στην Αθήνα λετε να υπάρχουν? Πού, στο μοναστηράκι? Makisimos αν ανακαλύψεις κάτι, πες μας!

Σήμερα σκέφτηκα να σας βάλω φωτογραφίες από τα μονά παπουτσάκια της bibi bo που κάποια στιγμή έχασα το ζευγάρι τους και θα παρακαλούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρω τα ζευγάρια τους! Επίσης, βάζω φωτογραφίες από αγαπημένα αυθεντικά αντικείμενα της bibi bo! Στην τελευταία φωτογραφία η bibi bo φοράει ένα φόρεμα της sindy, από την bridemaid collection. Νομίζω ότι της ταιριάζει!

Penny, Gina P, πού χαθήκατε κορίτσια???

Προβολή συνημμένου 2585Προβολή συνημμένου 2586

Προβολή συνημμένου 2587
 
Καλά Rapunjel, μιλάμε κοιτούσα τις φωτογραφίες και προσπαθούσα να δω ποια ήταν η κακοποιημένη..!! Απίστευτη αλλαγή αυτό με τα μάτια..!!!! Δεν ξεχωρίζει πλέον από τις άλλες..!!!!!! Σου αξίζουν συγχαρητήρια..!!
 
bibi-bo

Καλή μου φίλη mytinyworldσε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε λίγο καιρό και αυτή θα έχει σώμα Sindy γιατί δεν έχει χέρια. Με τι λες να της βάψω τα μαγουλάκια;

Στα δύο χρόνια μόλις μια φορά τώρα συνάντησα bibi-bo στα παλαιοπωλεία. Είναι να σου τύχει. Πιστεύω ότι στα παλαιοπωλεία στο μοναστηράκι κάποια θα έχουν.

Πολύ ωραία τα αντικείμενα της bibi-bo και το φόρεμα ωραιότερο. Αν βρω κάποιο από τα παπούτσια διπλό να έχω θα στο στείλω. Εγώ έχω πολλά μονά του Τζον Τζον!

Γλυκέ μου φίλε Makisime ένα πόνο τον έχει η βασανισμένη ομορφιά. Αλλά την αγαπάω για τα βάσανα της πιο πολύ! Σε ευχαριστώ για τα συγχαρτήρια σου.

Σας τη βάζω ντυμένη πριγκίπισσα. Έτσι θα την έχω.
 
Νομίζω ότι οι κούκλες από βινύλιο βάφονται με ακρυλικά χρώματα. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ! Η Αναστασία θα ξέρει σίγουρα γιατί έχει μεταμορφώσει τις barbie της!

Βρήκα όμως αυτό ψάχνοντας, νομίζω έχει ενδιαφέρον! :) :)

http://collectdolls.about.com/library/weekly/aa081800e.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Η βασανισμένη ομορφιά επισκέφτηκε το κομμωτήριο της Sindy και έφτιαξε την κουπ της. Αφιερωμένο στην καλή μου φίλη mytinyworld.

Ευχαριστώ για την πληροφορία καλή μου mytinyworld, αν και εγώ στα βαψίματα είμαι πολύ επιφυλακτική. Λες επειδή τυρανήστηκα να βγάλω τόσο το στυλό από το πρόσωπο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την αφιέρωση! Το φόρεμα αυτό είναι υπέροχο! Είναι αυθεντικό bibi bo? Οπως επίσης και αυτό το φούξια με την τούλινη φούστα! Αυτό είναι που βρήκες στο παλαιοπωλείο?

Λέω να σας παρουσιάσω άλλη μια φίλη της bibi bo μου, όχι παιδική, αλλά επίσης αγαπημένη. Είναι μια sindy pedigree, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο! Είναι η τελευταία προσπάθεια της pedigree να σώσει την κούκλα που είχε αρχίσει να μην στέκεται καλά στην αγορά. Πρέπει να ήταν το 1986, λίγο πριν πάρει τα δικαιώματα η hasbro και την ξαναλλάξει και την ξαναλλάξει και την ξαναλλάξει....

Οι τρεις φίλες!Προβολή συνημμένου 2596

Ξέχασα να σας πω, ότι στο χώρο των συλλεκτών, η sindy αυτή λέγεται smirky sindy, επειδή χαμογελάει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld είναι αυθεντικά bibi-bo παραμυθένια ομορφιά!

Η smirky Sindy είναι η τελευταία χαριτωμένη Sindy. Μετά το χάος! Που να τη δεις τη σημερινή. Απογοήτευση πλήρης!

Άλλο ένα αυθεντικό φουστανάκι bibi-bo....και μια ρόμπα που δεν έχει τελειώσει ακόμη το ράψιμο. Έχει κάποιες μικρολεπτομέρειες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα