Bibi-bo Μέρος 2ο

bibi-bo

Αγαπημένη μου Αναστασία εγώ θα σου βρω κάποια στιγμή μια bibi-bo. Μόνο και μόνο για να χαρεί η καρδούλα σου!

Νέα μας φίλη Penny αδυμονούμε για τις φωτογραφίες σου!

Καλή μου fraoulitsa έχεις πεντάμορφες bibi-bo αλλά στις barbie, συγνώμη για την έκφραση, δίνεις ρέστα! Είναι τέλειες!!!

Ανάλογες μόνο η πολυαγαπημένη μου Αναστασία έχει!

Μήπως να κάνετε οι δυο ένα forum για τη barbie;

Μια φωτογραφία με τις bibi-bo παρέα όπως κι εμείς είμαστε μια bibi-bo παρέα!
 
Ααααααα κοιτάξτε τι βρήκα στο ίντερνετ...!!!!!!!!!! Απίστευτη έτσι??

picture.php
 
Makisime όντως, πολύ όμορφη. Δε σχολιάζω άλλο γιατί θα συγχυστώ πρωί πρωί...

Rapunjel Μου χαίρομαι που σ' αρέσουν οι Barbie μου! Εγώ εξακολουθώ να προτιμώ τις Bibi-Bo γιατί αν κ δεν είναι τόσο εντυπωσιακές, έχουν μια πιο "γήινη" ομορφιά κ τεράστιο συναισθηματικό βάρος! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλέ μου makisime μια τέτοια bibi-bo πρέπει να βρούμε της Αναστασίας μας!

Είναι μετά τη bibibo-roller , όχι αυτή με τα λεπτά χείλη η άλλη, η πιο όμορφη που έχω δει.

Γλυκεία μου fraoulitsa ξέρω πόσο αγαπάς τη bibi-bo! Όλοι μας τη λατρεύουμε. Απλά έχεις μια συλλογή barbie που θα έπρεπε και αυτή να τη δείξεις.

Στη φωτογραφία είναι η πιο αγαπημένη μου bibi-bo με μπουφανάκι φθινοπωρινό!
 
Rapunjel μακάρι να υπήρχαν τέτοιες κούκλες πια..!!! Δυστυχώς μόνο στο ΕΒΑΥ και ξέρεις σε τι τιμές τις βρίσκεις..!!! Εδώ στην Αθήνα δεν υπάρχουν πια μαγαζιά με παιχνίδια..! Μάλλον εσύ μόνο τώρα πια μπορείς να βρεις στην επαρχία..!!!
 
makisime παιδί μου δεν έχεις ιδέα πόσα μπορεί να κοστίσει μια σπάνια Bibi-Bo. Πριν μερικές μέρες άκουσα πως υπάρχει συλλέκτης που δίνει 2 χιλιάρικα για μία συγκεκριμένη... :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O Οπότε οι του ebay είναι... φθηνούλες! :p :p:p:p Εκμετάλλευση κανονική! :angry:

Rapunjel Μου τις Barbie μου τις βάζω σιγά σιγά σε ξεχωριστό άλμπουμ στο προφίλ μου, αν και... μόνο ρετρό δεν είναι! :p

Στη φωτογραφία, σας δείχνω τη μοναδική διασωθείσα παιδική μου Bibi-Bo, την οποία βρήκε και μου έδωσε η μαμά μου μόλις προχθές! Ήταν ξεχασμένη στην αποθήκη, μαζί με κάτι καλοκαιρινά μου κουβαδάκια, απροσδιορίστου χρονολογίας. Την έπλυνα, τη χτένισα, της επιδιόρθωσα και τα πλαστικά και... ιδού! Το φόρεμά της δυστυχώς είναι σε αθλία κατάσταση, οπότε της φόρεσα ένα άλλο που μου αρέσει πολύ.
 
Να'μαι και γω! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για την κουκλίτσα μου! :flower:

Fraoulitsa υπέροχες οι barbie σου, ονειρεμένες, αλλά ακόμα πιο υπέροχη η διασωθείσα bibi bo σου, η οποία έχει τις πιο όμορφες βλεφαρίδες που έχω δεί! Να τη χαίρεσαι! :D

Georgeikos η bibi bo νεγκλιζέ σου, πολύ γλυκειά! Μου έδωσε έμπνευση για μια φωτογράφιση, επιφυλάσσομαι... ::)

Makisimos δείξε μας ξανά τα αποκτήματά σου να χαζεύουμε και καμία που επιδιόρθωσες επίσης! ;)

Rapunjel πανέμορφες οι κουκλίτσες σου, συνέχισε να μας ταξιδεύεις με τις παραμυθένιες εμφανίσεις τους! :hurrah:

Η αγαπημένη μου κουκλίτσα σήμερα σας παρουσιάζει δύο πολύ αγαπημένα αυθεντικά ρουχαλάκια της. Από το δεύτερο είχα χάσει το πουκαμισάκι, το οποίο αντικατέστησα με ένα vintage barbie.Προβολή συνημμένου 2453

Προβολή συνημμένου 2454
 
Υπεροχες κουκλες!!! Της fraoulitsas εχει και ενα πολυ ωραιο χρωμα! καλοκαιρινο! Rapunjel μου οντως δεν εχει περασεi τετοια κουκλα, σαν αυτην στην φωτο του Makisimos, ουτε απο το ebay, απο οσο ξερω βεβαια τον τελευταιο χρονο, πριν βρω αυτο το φορουμ και ανακαλυψω οτι υπαρχουν ακομα οι μπιμπιμπο, εστω και ελαχιστες ελευθερες!!! Κι αν περασει ποτε φανταζομαι θα ξεκινα ανετα απο 350 ευρω. Εχει τρελλαθει ο κοσμος, αλλα και αυτες ειναι πλεον συλλεκτικα κομματια. Μια barbie vintage του 56 ή του 60 μιντ, δηλαδη σε αριστη κατασταση, φτανει και τα 2000. Και απο αυτες υπαρχουν αρκετες στον κοσμο. Μια bibibo ομως ειναι μοναδικη γιατι φτιαχτηκε μονο για την ελληνικη αγορα. Η μεγαλη διαφορα μεταξυ προσφορας και ζητησης ανεβαζει τις τιμες. Ετσι ειναι. Οι κουκλες σας δεν ειναι μονο ανεκτιμητης συναισθηματικης αξιας αλλα και οικονομικη επενδυση, αν και δυσκολευομαι να δω ενα παιχνιδι με τετοιο τροπο. Εγω δεν θα την πουλαγα γιατι ειναι σαν να πουλαγα ενα κομματι της παιδικης μου ηλικιας!
 
bibi-bo

Γλυκειά μου Fraoulitsa η παιδική bibi-bo σου είναι η καλύτερη σου που έχω δει μέχρι τώρα! Να τη χαίρεσαι!

Καλή μου mytinyworld πλύ ωραία η bibi-bo σου! Η δεύτερη φορεσιά είναι τέλεια!

Πολυαγαπημένη μου Αναστασία για μένα δεν έχουν τα λεφτά αξία. Ούτε ποτέ κι εγώ πούλησα μόνο χάρισα δύο. Μία στην ανηψιά μου και μία σε μία κοπέλα που τη λάτρευε και δεν είχε πια καμμιά. Αν χρειαστεί μπορεί και να ξαναχαρίσω για να γίνει ένας ακόμη άνθρωπος χαρούμενος κι ευτυχισμένος!

Σας βάζω ένα μαύρο με ασημί πρόχειρο συνολάκι που έφτιαξα στη bibi-bo.
 
mytinyworld είπε:
Να'μαι και γω! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για την κουκλίτσα μου! :flower: Fraoulitsa υπέροχες οι barbie σου, ονειρεμένες, αλλά ακόμα πιο υπέροχη η διασωθείσα bibi bo σου, η οποία έχει τις πιο όμορφες βλεφαρίδες που έχω δεί! Να τη χαίρεσαι! :D

Georgeikos η bibi bo νεγκλιζέ σου, πολύ γλυκειά! Μου έδωσε έμπνευση για μια φωτογράφιση, επιφυλάσσομαι... ::)

Makisimos δείξε μας ξανά τα αποκτήματά σου να χαζεύουμε και καμία που επιδιόρθωσες επίσης! ;)

Rapunjel πανέμορφες οι κουκλίτσες σου, συνέχισε να μας ταξιδεύεις με τις παραμυθένιες εμφανίσεις τους! :hurrah:

Η αγαπημένη μου κουκλίτσα σήμερα σας παρουσιάζει δύο πολύ αγαπημένα αυθεντικά ρουχαλάκια της. Από το δεύτερο είχα χάσει το πουκαμισάκι, το οποίο αντικατέστησα με ένα vintage barbie.Προβολή συνημμένου 2453

Προβολή συνημμένου 2454
καλα ε...το φουστανακι σου με τις ροζ καρδιες ολα τα λεφτα...σουπερ..αυτα ειναι ρουχα..οχι τα αλλα που βγηκαν μετα....ψαχνω και εγω παλια ρουχαλακια στα κιτρινα κουτια και δεν μπορω να βρω πουθενα.. :(
 
Καλέ μου Georgeikos, όχι μόνο είναι υπέροχα, έχουν και απίστευτη δουλειά! Κάποια είναι και χειροποίητα! Δυστυχώς τόσο παλιά ρούχα είναι δύσκολο να βρεις στα κουτιά τους. :( Εγώ ψάχνω έστω μεταχειρισμένα από τις φίλες μου και γενικά γνωστούς, αλλά είναι απίστευτο ότι το 90% αυτών τα έχουν πετάξει! Κάποιοι μου έχουν υποσχεθεί να ψάξουν αποθήκες, πατάρια, περιβόλια (αυτό ήταν το πιο αστείο, αλλά μου το είπε μια γνωστή), υπόγεια..... Ελπίζω να βρεθεί τίποτα! Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα 11 παραπάνω, η καλή μας domniki που έφτιαξε αυτό το θέμα και την ευχαριστούμε πολύ, έχει μια απίθανη συλλογή. Domniki αν έχεις και άλλα ρουχαλάκια δείξτα μας σε παρακαλώ!

Καλή μου rapunjel όχι μόνο νεράιδας, είναι και χρυσά τα χεράκια σου! Καλά πώς το έφτιαξες? Με πατρόν? Μπορείς να βρεις στο ebay στην κατηγοριά dolls and bears, dollshouse miniatures, υφάσματα με μικρά ντεσέν και να φτιάξεις ισάξια των παλιών ρούχων της el greco! Γιατί όχι? Εμένα δυστυχώς τα χέρια μου πιάνουν μέχρι ένα κουμπάκι, μια σουστίτσα και γενικά μικρές επιδιορθώσεις...

Σήμερα η φίλη μας bibi bo πήγε έναν περίπατο στην εξοχή! Δεν είναι αυθεντικά ρούχα της bibi bo, αλλά εξίσου ποιοτικά. Είναι της sindy το πουκάμισο με το γιλέκο (με αυτό πρωτοτοκυκλοφόρησε το 1963) και της vintage barbie από το 1959 το τζινάκι, το οποίο έχει κανονικό μικροσκοπικό φερμουάρ!Προβολή συνημμένου 2462
 
ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ...!!!!!!!! Παιδιά η Αναστασία άνοιξε θέμα για την barbie και έχω εντυπωσιαστεί από το παρελθον της σημερινης "χαζογκόμενας"..!! Το γνωρίζατε όλοι ότι η κούκλα αυτή ήταν κάποτε πιο.....συνεσταλμενη???? Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι σε αυτόν τον πλανήτη δεν έχουν ιδέα..!! Δεν πιστεύω και η ΒΙΒΙ ΒΟ να μας βγει με κανενα παρελθόν μελαχρινου χρώματος στα μαλλιά?????
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Χρησιμοποιώ άλλα ρουχαλάκια για πατρόν. Είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις! Τέλεια τα ρουχαλάκια της κούκλας σου!!!!

Πολυαγαπημένε μου makisime η λατρεμένη μας Αναστασία είναι πάρα πολύ προκομένη και έχει καταπληκτικές κούκλες!

Σας βάζω τη bibi-bo με ένα ρουχαλάκι που εμένα μου θυμίζει λουλούδι. Είναι από τη bibi-bo lambada.
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld είναι το ίδιο με μια παραλλαγή στη φουστίτσα.

Βάζω την αγαπημένη μου bibi-bo με ένα φορεματάκι που δεν είναι bibi-bo αλλά θα το χρησιμοποιησώ για πατρόν για να φτιάξω ένα άλλο πιο παραμυθένιο...

Η bibi-bo Sandra στα χέρια σου τα μαγικά ξαναγεννήθηκε. Είσαι πολύ άξια, καλή μου φίλη!
 
Και επειδή η bibi-bo πάνω απ'όλα ήταν μια star, παραθέτω άλλα δύο αυθεντικά πιο.... γκλαμουράτα ρουχαλάκια της! Στο πρώτο έχω αντικαταστήσει τα... απωλεσθέντα γουνάκι και γάντια με vintage barbie (repro).

Rapunjel μου αναμένουμε με ανυπομονησία χειροποίητα, πολύτιμα ρουχαλάκια!

Προβολή συνημμένου 2478Προβολή συνημμένου 2479
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld τέλεια τα ρούχα! Το πρώτο το έχεις σε πιο καλή κατάσταση από το δικό μου. Εμένα κουβαλάει πάνω από είκοσι χρόνια και όσο κι αν το προσέχω φαίνεται. Το δεύτερο το είχα κι εγώ και μας το διέλυσε ένα σκυλάκι που είχαμε τότε. Λατρεμένο φόρεμα! Να σαι καλά που το έβαλες και το ξανάδα! Μόνο σαββατοκύριακο αν κάτσω θα ράψω το φόρεμα. Ωστόσο βάζω άλλη μια φωτογραφία τη μπλούζα που έραψα.
 
Υποκλινομαι στην μαεστρια της Rapunjel!!! Τι Γκουτσι και Donna Karan μου λες τωρα!! Αυτα που φτιαχνεις ειναι αριστουργηματα κουκλα μου!!! Μιλαμε εχω παθει!!!! Και η Sandra της mytinyworld ειναι σαν ενα σπανιο ειδος λουλουδιου εξωτικου! Πιο ομορφη κι απο τις Winx!!! Αρε να σας ειχε στυλιστες η Ελ Γκρεκο... δεν θα φαληριζε ποτε! Θα εξοντωνατε και την Mattel!
 
bibi-bo

Καλή μου Αναστασία σε ευχαριστώ αλλά είναι λίγο υπερβολικά τα λόγια σου!

Προχθες βρήκα τα ρουχαλάκια που με αυτά είχα φυλάξει τη bibi-bo μου για χρόνια! Είναι αυτά στη φωτογραφία!
 
Πίσω
Μπλουζα