Bibi-bo Μέρος 2ο

bibi-bo

Καλή μου Αναστασία σε ευχαριστώ. Με συγκίνησες. Να ξέρεις ότι αυτή την καρδιά που έχεις την αγαπώ πολύ...

Καλή μου mytinyworld η bibi-bo rocker, Sandra , Madonna, Tzon Tzon rocker γίνανε μόδα νομίζω το 1987-88. Όταν έκανε μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα το τραγούδι της Sandras.


Τις έκανες τέλειες!!!!!!!!!!!!!!
:cheers: Η πρώτη είναι the best!


Η Sandra σου είναι άψογη!!!!!!!!



Η καρδούλα σου η όμορφη τις ομόρφυνε. Να το ξέρεις αυτό. Μπορεί να έχουμε πολλοί άνθρωποι την ίδια κούκλα και να είναι διαφορετική του καθενός αν την παρατηρήσεις! Τυχερές οι κούκλες σου είναι γιατί έχουν εσένα! Έγραψες!!!!

Βάζω φωτογραφία το ζακετάκι που έραψα σήμερα από μια μπομπονιέρα από βαφτίσια σε δύο μανεκεν bibi-bo... Στην πρώτη είναι με ζωνάκι άσπρο και στη δεύτερη με σουστίτσα ασημί!
 
Γειά σας!!

καλα...έχω ενθουσιαστεί με τις bibibo! #) #)

και επειδη το έχω καημό, θα βάλω και τη δική μου, για να γίνουν πολλές!!
 
bibi-bo

Penny μας καλώς όρισες στην bibi-bo παρέα μας! Πολλή όμορφη η bibi-bo σου... Καταπληκτικό και το φόρεμα. Περιμένουμε κι άλλες της φωτογραφίες...

Κι εγώ σου βάζω τη χρυσή bibi-bo με ένα βεραμάν φόρεμα που το αγαπάω πολύ κι ας μην είναι αυθεντικό ρούχο!
 
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

όταν κατέβω στο πατρικό μου (εν όψη εκλογών..) θα βγάλω και άλλες φώτο, δυστυχώς μόνο ρουχαλάκια έχω...

αυτή είναι νεοαποκτηθήσα και h μοναδική bibibo που έχω στην κατοχή μου...Αυτές που είχα μικρή πετάχτηκαν!

το χειρότερο είναι ότι ένας συναδερφος εχτές, καθώς μιλούσαμε για παλιά παιχνίδια και βιβλία, μου είπε (όλο θράσσος!!! :p ) ότι το σαββατοκύριακο, ΠΕΤΑΞΕ στα σκουπίδια ένα σορό bibibo της αδερφής του, ρούχα και ντουλάπα, σε μια κρίση εκκαθάρισης της αποθήκης του σπιτιού του..

έπαθα ένα μικρό σοκ ειναι η αλήθεια!! :( :(

μου υποσχέθηκε ωστόσο ότι θα ψάξει μήπως και έχει μείνει τιποτα...
 
Καλώς ήρθες penny! Περιμένουμε φωτογραφίες, δεν πειράζει και με μία bibibo γίνεται δουλειά εάν έχεις ρουχαλάκια!

Καλή μου rapunjel, σ'ευχαριστώ για τα πανέμορφα λόγια σου, με έκανες και δάκρυσα... #) Κι εσένα η καρδούλα σου, όπως και όλων μας εδώ μέσα, είναι γεμάτη από εκείνη την αγνή παιδικότητα που μας εμπνέουν τα παιδικά μας παιχνίδια...

Συγχαρητήρια για τις... μοδιστρικές σου ικανότητες, αυτά τα ρουχαλάκια που ράφτηκαν με πολλή αγάπη και έμπνευση είναι καμιά φορά πιο όμορφα και πιο πολύτιμα από τα αυθεντικά! :)

Λοιπόν, σας έχω μιλήσει πολύ γι'αυτή, ήρθε η ώρα να σας τη συστήσω. Είναι η κολλητή, παιδική φίλη της bibibo μου, για περίπου 20 χρόνια μάλιστα υπήρξε και δωρήτρια σώματος στην καλή της φίλη! Είναι η παιδική μου sindy. Ηταν η πρώτη μου κούκλα, την αγαπάω σε όλες τις μορφές της, pedigree, hasbro, vivid imaginations... Βέβαια αυτή η sindy είναι λατρεμένη. Η bibi bo φοράει ένα φόρεμα που δεν θυμάμαι αν είναι δικό της ή της sindy, πάντως είναι ίσως το πιο παλιό μου. Η sindy φοράει ένα ιδίων αποχρώσεων αυθεντικό δικό της, το μοναδικό που μου αγόρασαν ποτέ, γιατί ήταν πανάκριβα. Θυμάμαι ότι το πήρα χριστούγεννα απ'το μινιόν, το 1982, έκανε 1.000δρχ. Για την ιστορία, είναι δημιουργία του Emmanuel προσωπικού σχεδιαστή της λαίδης Νταιάνα, που σχεδίασε εκείνη τη χρονιά μια σειρά από τουαλέτες της sindy!Προβολή συνημμένου 2414

Προβολή συνημμένου 2415 Φίλες αδερφικές!
 
bibi-bo

Καλή μου Penny έχεις μία και καλή. Πρέπει να είναι η πρώτη μου bibi-bo σε κόκκινη στενό κουτί. 1988-1989 έχει κατασκευαστεί. Περιμένω να φέρεις ρουχαλάκια να την αλλάζεις και να την βάζεις φωτογραφίες!

Ο συνάδελφος μπορεί να πέταξε bibi-bo, Sindy,Barbie και να τις λέει όλες bibi-bo. Μπορεί να ήταν κομμάτια. Συνήθως οι άνθρωποι μεγαλοποιούν κάποια πράγματα όταν δουν ότι τραβάνε την προσοχή των άλλων.

Αυτή στις φώτο είναι η λεγόμενη πρώτη μου bibi-bo 1988-1989 σαν και τη δικιά σου.
 
Καλημέρα κορίτσια! Τελικά κινείται πολύ γρήγορα αυτό το θέμα, ειδικά τώρα που αρχίζουμε και μαζευόμαστε πολλές! :D :D:D

Rapunjel και Αναστασία, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Θα τις εφαρμόσω σήμερα κ θα δούμε μαζί το αποτέλεσμα!! διαβάζοντας όσα γράφετε, σκέφτομαι ότι το πιο όμορφο πράγμα σε μία κούκλα είναι η ιστορία που κρύβει πίσω της...

Mytinyworld μου, συγχαρητήρια για τις.. μεταμορφώσεις! Απίστευτη δουλειά, μπράβο! Να χαίρεσαι την καινούργια σου κούκλα! :) Όσο για την οικογένεια Βο που ρώτησες, πρέπει να κυκλοφόρησε κοντά στα Χριστούγεννα του '88.

Penny, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνά! Πολύ όμορφη η κούκλα σου, να τη χαίρεσαι! Περιμένουμε κ άλλες φωτογραφίες! ;)

Παραθέτω δύο φιλενάδες που πήγαν για πρωινά ψώνια. Τα φορέματα δεν είναι αυθεντικά, προέρχονται από την γκαρνταρόμπα της αδερφής μου (ευτυχώς κράτησε μερικές από τις παιδικές μας κούκλες η μικρή κι έχουμε κανένα ρουχαλάκι :p :p:p)
 
Καλημέρα σε όλους!

Λίγες σκέψεις που έκανα διαβάζοντας ξανά τα τελευταία μηνύματα:

Penny, είναι γεγονός ότι πολλοί (και κυρίως άντρες) λένε bibi-bo όλες τις κούκλες αυτού του είδους, πολλοί μάλιστα δεν ξέρουν ότι η bibi bo ήταν ελληνική και ότι δεν κυκλοφορεί πια και ξαφνιάζονται όταν το μαθαίνουν! Εχω ακούσει άλλους να λένε "της πήρα δώρο μια bibi bo" και φυσικά εννούν barbie! Πάντως είναι λυπηρό να πετάει κάποιος τα παιδικά του παιχνίδια... Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν δέθηκε με αυτά. Την εποχή τη δική μου πάντως (γεννήθηκα το 1973) τα παιχνίδια ήταν λίγα και ακριβά και κάθε απόκτημα ήταν πολύτιμο και αγαπημένο. Πώς να το πετάξεις?

Makisimos και Fraoulitsa τί σκέφτεστε να κάνετε με τις διαλυμένες bibi bo?8)

Αναστασία, δεν έχω καταλάβει: θέλεις μια οποιαδήποτε bibi-bo ή κάποια συγκεκριμένη? Εχω μπερδευτεί! :xm:

Rapunjel καταλαβαίνω απόλυτα τί σημαίνει αγαπημένο παιχνίδι που απέκτησες δύσκολα και πραγματικά θαυμάζω την αγάπη που δείχνεις στις κουκλίτσες σου!

Αυτά για την ώρα, το βράδυ θα προσπαθήσω να βάλω και καμιά φωτογραφία! :sweet_kiss: :sweet_kiss: :sweet_kiss:
 
καλησπερα ξανα και απο μενα...παραθετω λοιπον και εγω μια απο τις μπιμπιμπο της συλλογης..η συγκεκριμενη ηταν της αδερφης μου..νεγκλιζε βεβαια αλλα ειναι ολα τα λεφτα!!!
 
mytinyworld είπε:
Makisimos και Fraoulitsa τί σκέφτεστε να κάνετε με τις διαλυμένες bibi bo?8)
Γεια! Τις διαλυμένες μου Bibi-Bo έχω σκοπό να τις κρατήσω και ΦΥΣΙΚΑ να τις επιδιορθώσω. Ευτυχώς δεν είναι πολλές. Για τη μία, την πιο διαλυμένη, σας έχω ήδη μιλήσει. Αυτή μου δόθηκε για "ανταλλακτικά". Αποφάσισα να την κρατήσω και να τη φτιάξω γιατί όλες της οι βλάβες διορθώνονται, αλλά θέλει δουλειά. Μία ακόμα κούκλα που πήρα σε πολύ πολύ κακή κατάσταση ήταν η νύφη. Πρώτα απ' όλα τα μαλλιά της ήταν σηκωμένα και... μαύρα! Χρειάστηκα 2-3 λουσίματα για να τα επαναφέρω. Έπειτα, διέκρινα μέσα από το νυφικό κάτι μαύρο στη μέση της κούκλας κι επειδή είμαι περίεργη είπα να δω τι είναι. Τελικά, αυτό το μαύρο ήταν μία μαύρη ζώνη με κουμπί η οποία κράταγε την κούκλα ενωμένη. Μόλις την έβγαλα, η κούκλα κόπηκε στα 2. Την κόλλησα φυσικά, αλλά έχει αφήσει σημάδι στο πλαστικό της κούκλας (χμ, σκεφτείτε πόσον καιρό ήταν εκεί :( ). Διόρθωσα κ τα λιωμένα πλαστικά σε πόδια κ χέρια, κόλλησα και το ένα πόδι που έφυγε, ελουσα κ τα μαλλάκια της και... στα συνημμένα βλέπετε την κούκλα σήμερα. Τώρα, μου μένει να διορθώσω το πέπλο της, γιατί όπως ήταν τριπλοπερασμένο στην αλογοουρά της κούκλας έχει σπάσει το λάστιχο κ έχει γίνει τεράστιο... :p

Τι λέτε.... άξιζε όλος αυτός ο κόπος;

georgeikos χαίρομαι πολύ που σε βλέπω εδώ πάλι! Πολύ όμορφη η κούκλα κ αυτό που φοράει, ελπίζω να μας δείξεις κ άλλα κομμάτια της συλλογής σου! :cool:
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld πολύ γλυκεία η Sindy σου και πολύ όμορφα τα ρούχα που τους φόρεσες. Το ρούχο της Sindy είναι ονειρικό. Θυμάμαι η Sindy είχε βγει πριν τη bibi-bo και δεν μπορούσα να την πάρω. Ήμουν πολύ μικρή τότε. Πήγαινα συχνά έξω από το παιχνιδάδικο και την έβλεπα. Την αγόρασα 10 χρόνια μετά. Της έχω μια μεγάλη λατρεία. Είναι η μόνη κούκλα που αγαπώ όσο η bibi-bo. Για αυτό και όταν αγόρασε η hasbro τη Sindy και την έκανε όπως την έκανε στενοχωρήθηκα και δεν ήθελα με τίποτα τη Sindy της hasbro.

Γλυκεία μου fraoulitsa με αυτό το όνομα μου έρχεται στο μυαλό η κούκλα φραουλίτσα η μόνη κούκλα που κυκλοφόρησε τελευταία και αγαπώ πολύ.

Τέλεια τα ρούχα αλλά θεσπέσια τα παπουτσια που φορά η ταλαιπωρημένη bibi-bo. Από που είναι αυτά τα παπούτσια;

Καλέ μου georgeike ονειρική η bibi-bo νεγκλιζέ!

Σου βάζω mytinyworld μια φωτογραφία της Sindy μου και κάποιες της bibi-bo.

Υ.Γ. fraoulitsa έκανες πάρα πολύ ωραία την κούκλα σου. Κολλησε της μόνο αν θες με λακ τις αφέλειες να πέφτουν πιο ωραια και να φαίνονται πλούσιες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, rapunjel μου! :sweet_kiss: Θα τις φτιάξω και τις αφέλειες, δεν το είχα σκεφτεί.. #) Τα παπούτσια είναι από μία Sindy (Hasbro) της αδερφής μου που λεγόταν Edwardian Dream (αν δεις στο άλμπουμ μου έχω και το φόρεμα). Η κούκλα αγνοείται, οπότε τα ρούχα περάσανε στις Bibi-Bo. :p Η κούκλα που έχεις βάλει είναι ΤΕΛΕΙΑ! Το φόρεμα είναι πάρα πολύ όμορφο.!!
 
bibi-bo

Γλυκεία μου fraoulitsa και το φόρεμα είναι θεσπέσιο! Το φόρεμα που σου άρεσε της bibi-bo είναι 25 χρονών, τότε πολύ της μόδας στη bibi-bo . Δυστυχώς έχω χάσει την εσάρπα του και την κορόνα. Συνοδευόταν από σκουλαρίκια και μενταγιόν.

Έπιασα κι εγώ ένα νυφικό άλλης κούκλας, πήρα μπομπονιέρες και το μεταποίησα και σας το παρουσιαζώ. Έτσι να παντρέψω τη bibi-bo να μη λέει ο makisimos ότι έμεινε ανύπαντρη.
 
Α! Υπέροχο το νυφικό σου, λιτό και πολύ όμορφο! Μπράβο. Βάζω κι εγώ το αυθεντικό νυφικπο της αγαπημένης μας κουκλίτσας (με το γνωστό πρόβλημα στο πέπλο).
 
bibi-bo

Γλυκειά fraoulitsa μπορείς να το σουρώσεις το πέπλο και να το ράψεις σε ένα ασπρο κορδελάκι να πιάνει σαν κορδέλα στα μαλλιά. Έτσι θα πέφτει και ωραία το πέπλο.

Τα ρούχα των φωτογραφιών αυτών είναι από την εποχή του ΄80. Μας τα είχαν στείλει από την Αμερική τότε...
 
Fraoulitsa τέλεια η κουκλίτσα σου! Ούτε που φαίνεται η ταλαιπωρία της! Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη rapunjel, θέλουν λίγο κατέβασμα οι αφέλειες.. Οσο για το πέπλο, επειδή αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το πέπλο της ξαδέρφης, παραθέτω φωτογραφία πώς το έφτιαξα ράβοντας ένα μικρό κομάτι λάστιχο. Μετά της το φόρεσα σαν λαστιχάκι στα μαλιά, μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω το αποτέλεσμα!

Rapunjel μου τέλειο το νυφικό, τελικά πιάνουν τα χέρια σου! Μπράβο! Το αμερικάνικο φορεματάκι πολύ όμορφο και ταιριάζει στην κουκλίτσα σου!

Κι επειδή σήμερα ασχολούμαστε με νύφες, η δική μου πήγε στην εκκλησία με το νυφικό της petra. Μαζί της και δύο αγαπημένες νύφες sindy, η δεξιά είναι η πιο παλιά!

Α! να μην ξεχάσω, μιας και αναφέρθηκες rapunjel στην κούκλα φραουλίτσα... Ωραία η φραουλίτσα που επανακυκλοφόρησε από την playmates, αλλά η πρώτη έκδοσή της ήταν αυτή που έχω παρακάτω. Πολύ αγαπημένο κουκλάκι κι αυτό! Είναι από το 1983! Τώρα την πήρε η hasbro και έγινε πάνινη :( Προβολή συνημμένου 2433Προβολή συνημμένου 2434Προβολή συνημμένου 2435Προβολή συνημμένου 2436
 
bibi-bo

Καλή μου mytinyworld πάρα πολύ ωραίο το νυφικό της petra! Από τα πιο ωραία που έχω δει. Βάλαμε τόσες νύφες αλλά γαμπρό κανένα! Βάζω λοιπόν και το γαμπρό και μια παραλλαγη του νυφικού με γουνάκι αντί για δαντέλα ζακέτα για τις νύφες bibi-bo του χειμώνα...
 
mytinyworld είπε:
Αναστασία, δεν έχω καταλάβει: θέλεις μια οποιαδήποτε bibi-bo ή κάποια συγκεκριμένη? Εχω μπερδευτεί! :xm:
Βασικα εγω και με ενα κεφαλι κουρεμενο ειμαι ενταξει, γιατι τα υπολοιπα τα βρισκω!!! :)

Η συγκεκριμενη bibi-bo που ηθελα, ηταν εκεινη η πρωτη η μοναδικη που μου ειχαν χαρισει και που τωρα ουτε το Φως στο Τουνελ δεν την βρισκει! :(

Η θυμηση της ηταν τετοια που οταν ηρθα Ελλαδα αντι να τσακιστω να παω να βρω μια εκεινη την ημερα που ειχα κενο, αποφασισα να παω στο Μουσειο την Ακροπολης, ως υποχρεωση πατριωτικου και καλλιτεχνικου χαρακτηρος. Και επισης δεν βλεπω κανεις απο την οικογενεια να βοηθα γιατι εχω και 20 barbie και το κανουνε για το καλο μου να με αποτοξινωσουνε μαλλον!!!

Αυτο ειναι το αμαρτημα μου! :cry:

@Penny καλως ηρθες!!! Κουκλα η κουκλα!!

@fraoulitsa, @mytinyworld, @georgeikos υπεροχες οι φωτο!

Για την χρυσοχερα Rapunjel τι να πω; Mani di fata λενε οι Ιταλοι = Χερια νεράιδας! :)
 
Ευχαριστώ όοοολα τα κοριτσάκια για το καλωσόρισμα!!!

Θα βγάλω φωτογραφίες μεσα στο επόμενο σκ...

συνεχίστε εσείς να ποστάρετε...έχω ξετρελαθεί!!!
 
Rapunjel κ mytinyworld σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας για το πέπλο και τις αφέλειες! Θα τα φτιάξω αύριο κιόλας! :) Mytinyworld μου, πολύ όμορφο το νυφικό της Petra! Την Sindy που έχεις στα δεξιά, την πιο παλιά, την είχα κι εγώ, αλλά τώρα... χμ.. αγνοείται μάλλον! :p

Αναστασία μου, είμαι σίγουρη πως θα καταφέρεις κι εσύ να βρεις μια Bibi-bo αργά ή γρήγορα! :)

Κι επειδή είμαστε πολύ του γάμου σήμερα και δεν έχω άλλη Bibi-bo Νύφη ή κανέναν γαμπρό να βάλω, σκέφτηκα να σας δείξω δύο νύφες από τη συλλογή μου με τις Barbie, ένα μεγάλο κομμάτι της οποία "θυσίασα" για να πάρω τις Bibi-Bo μου (κ μεταξύ μας, δεν το μετάνιωσα καθόλου)... #) #)
 
Πίσω
Μπλουζα