Bibi-bo Μέρος 3ο

Μιλαμε για πολυ χλιδη αμα λαχει να ουμε :eek: :) Ειναι διαφανη και ντελικατη!

Ωχ Mytinyworld μου, σαν την μανα μου με μενα το εκανες κι εσυ, να βαζεις τα καλα τα ρουχα στις κουκλες μονο στις γιορτες!8) Ρε να θελω να βαλω το καλο το λουστρινι το παπουτσι να παιξω λαστιχακι και σκοινακι και να μου φωναζει; :xm: Αμα δεν το εβαζα τοτε το λουστρινι ποτε θα το εβαζα; Τωρα που δεν μου μπαινει;8)8)

Αφου για την bibi-bo, που βασανα δεν εχει, καθε μερα γιορτη ειναι!!!! Γιατι να μην τα βαλει καθε μερα καλε τα καλα τα ρουχα; :D

Ευτυχως που μεγαλωσες τωρα και καταλαβες οτι μια ειναι η ζωη και τους εκανες σουπερ γκαρνταρομπα. Μεχρι το σουπερμαρκετ να πανε και ντυνονται αμπιγιε. :flower:
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπέροχη η αγαπημένη μου παιδική σου κουκλίτσα στη φωτογραφία όπως πάντα! Τα μαλλιά της είναι υπέροχα λαμπερά και τα μάτια της τέλεια με τις βλεφαρίδες! Για μένα είναι η ωραιότερη σου bibi-bo και μια από τις ωραιότερες κούκλες σου! Το πάνγλυκο φόρεμα της είναι Α΄ή Β΄περιόδου;

Για τη λατρεμένη που της αρέσουν οι μαυρισμένες bibi-bo,συμφωνώ κι εγώ ότι είναι εντυπωσιακότερες από τις πρώτες, η Ιωαλιάννα...

picture.php
 
Η Ιωαλιάνα είναι μαγική με αυτό το χτένισμα και ντύσιμο! :)

Αναστασία μου, τότε ήταν δυο τρία τα ρουχαλάκια και πολύτιμα, γι'αυτό και τα φορούσαν με αυτό το σκεπτικό τα κορίτσια! "Προσέχουμε για να έχουμε", ήταν η λογική μου. Εξάλλου να σας θυμίσω ότι δεν ήμουν πολύ μικρή όταν απέκτησα τις κούκλες μου, ήμουν πλέον 6-7 χρονών, ολόκληρο κορίτσι και εκτιμούσα ιδιαίτερα τα παιχνίδια μου! Για την ακρίβεια, για μένα οι δύο παιδικές μου κούκλες δεν ήταν ακριβώς παιχνίδι, ήταν σύμβολο ομορφιάς και πρότυπα μόδας, αυτό που ονειρευόμουν να γίνω όταν μεγαλώσω! Δεν έπαιζα σκαρώνοντας ιστορίες, μου άρεσε να τις ντύνω και να τις βάζω να ποζάρουν σαν μοντέλα!

Ραπουνζέλ μου, το φορεματακι αυτό όπως πολύ σωστά κατάλαβες είναι αυθεντικό bibi-bo β' περιόδου. Εχει ακριβώς το ίδιο κόψιμο με το νυφικό της β' περιόδου που έχουμε δει να φοράει η bibi-bo σεϋχέλες. Συγκεκριμένα είναι "Παραμυθένια Ομορφιά". Το βρήκα με σκισμένο το κουτί του σε κακή κατάσταση, αλλά μετά από μερικές ώρες μουλιάσματος σε εύρηκα και ένα καλό σιδέρωμα, έγινε πραγματικα καινούριο!
 
Κοιτα χτενισμα που της εκανε!!! Πως τα στερεωνεις τα μαλλια και δεν φαινεται τιποτα! :eek: Ετσι μαυρισμενη με το ροζ κραγιον! Ειναι για ελληνικη ντισκοτεκ και εξωφυλλο! :)

Κανε μου μια χαρη Rapunjel μου, μια μερα που εχεις χρονο και ορεξη, φτιαξε μας ενα tutorial στο Συντηρηση με φωτογραφιες, με κανα χτενισμα να σουλουπωνουμε τις κουκλες. Γιατι ολο τα ζηλευω αυτα τα μαλλια που τους φτιαχνεις και οποτε παω να κανω κοτσο βγαινει μαπα! :xm:

Και εγω MytinyWorld μου τοσο περιπου ημουνα, γυρω στα 8. Και την Barbie την ειχα αγορασει στα κρυφα ακομα μεγαλυτερη. #) Καλλιο αργα παρα ποτε.

Vassoftr μου, οταν βλεπω το αβαταρ σου με την Ωραια Κοιμωμενη, μου ρχεται να κατσω να δω ολες μα ολες τις ταινιες του Ντισνει μονοκομματα. :)

Και η φιλη μας η Veloudir πρεπει να βαλει ενα αβαταρ.

Ειναι πολυ ευκολο,

πας επανω στο Πίνακας Ελέγχου ->και μετα αριστερα στο

Settings & Options ->Επεξεργασία Avatar.

Εκει βαζεις μια φωτογραφια που σε αντιπροσωπευει! Αν σου δημιουργει προβλημα στο πως να την γυρισεις ωτσε να μην ειναι στο πλαι, μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια κρατωντας την μηχανη οριζοντια κι οχι καθετα. Ετσι οταν την κατεβασεις στο κομπιουτερ σου θα φαινεται σωστα! :)

To νεο αβαταρ της Rapunjel μας ειναι πολυ ρομαντικο, σαν διαφημιση της Ελ Γκρεκο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld και κουρέλι να το εύρισκες,θα το έκανες καινούργιο! Είσαι από τους ανθρώπους που ότι πιάσουν το μεταμορφώνουν σε κάτι ονειρικό!Για μένα είσαι μια νεράιδα κουκλών!

Λατρεμένη σου έχω πολύ αγάπη και έγινε το πες το κι έγινε. Δε σου άρεσε το αβατάρ μου αμέσως το άλλαξα με την ίδια πάντα κούκλα και φορώντας τα ίδια ρούχα. Επλίζω τώρα να είσαι ικανοποιημένη.

Κάποια στιγμή ευχαρίστως να σας δείξω χτενίσματα!Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την Ιωαλιάνα!

Η Ανθισμένη μπροστά στους ανθισμένους κρίνους....

picture.php
 
Rapunjel μου οταν ημουν μικρη και εβλεπα την εκπομπη Πες το και θα γινει, ειχα κι εγω γραψει ενα γραμμα με την επιθυμια να παω σε ενα εργοστασιο κουκλων, και με την ελπιδα οτι εκει σιγουρα θα μου εδιναν καμια κουκλα!!! #)

Αλλα ποτε δεν προλαβαινα να γραψω την διευθυνση να το στειλω οταν την ελεγαν στην τηλεοραση!8)

Τι μου θυμισες τωρα!!! :D

Το ρουχαλακι ειναι πλεκτο στο χερι; :eek:
 
bibi-bo

Λατρεμένη Αναστασία κι εγώ ήθελα να πάω σε ένα εργοστάσιο που φτιάχνουν κούκλες για να δω πως κατασκευάζονται. Ελπίζω τώρα να πραγματοποιούνται οι επιθυμίες σου και να βρίσκεις όλες τις κούκλες που θες!Η πλεκτή μπλούζα και η φούστα της Ανθισμένης είναι πλεγμένα στο χέρι αλλά όχι από μένα.

Η Νόρα φορώντας ένα ανοιξιάτικο φουστανάκι που μου έστειλε η πολυαγαπημένη μου mytinyworld και την ευχαριστώ πολύ!!! ;)

picture.php
 
Η Νορα ειναι η πιο γοητευτικη κουκλα!

Και πως να μην ειναι πανεμορφη σημερα που ειναι μια ξεχωριστη μερα Ανοιξης! Πριν μερικα χρονια σαν σημερα, ενα σπανιο κοριτσι γεννηθηκε σαν καινουριο μπουμπουκι του Μαρτη!

Μπορει ο Μαρτης να ειναι γδαρτης και τρελος :xm: αλλα φερνει καθε τοσο και κατι καλο σε αυτον τον κοσμο τον αδιαφορο και στριμμενο. :D

Να εισαι παντοτε καλα Rapunjel μου! :flower:
 
Τί όμορφη ανοιξιάτικη εικόνα!!! :)

Να'σαι πάντα καλά ραπουνζέλ μου! :flower:

Αχ Αναστασία μου, τώρα που είσαι εκεί στα ξένα, δεν έχει κανα εργοστάσιο να πας? Ηδη έχεις πάει σε ένα μουσείο παιχνιδιού, οπότε είσαι σε καλό δρόμο! :cool:

Κι εγώ είχα γράψει ένα γράμμα για την εκπομπή "Πες το και θα γίνει", αλλά δεν το έστειλα ποτέ γιατί δεν με άφησαν! :( Ηθελα να με πάνε στην Αμερική να γνωρίσω τον Boy George και τη Cyndi Lauper, τα είδωλά μου εκείνη την εποχή! #) Ωραία είδωλα, ε???? Ρε τι κήρυγμα είχα ακούσει, αλλά εκείιιι εγώ! :D
 
bibi-bo

Κορίτσια η Νόρα σας ευχαριστεί για τα καλά σας λόγια!

Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τις ευχές και τα πολύ όμορφα λόγια σου!

Πολυαγαπημένη μου σε καταλαβαίνω. Είχε κάτι το μαγικό το πες το και θα γίνει.Τα ειδωλά σου μια χαρά ήταν. Τώρα ποια ούτε είδωλα υπάρχουν...

Η Νόρα βάζει σατέν ,βάζει χρυσά....

picture.php
 
Μια χαρα ηταν τα ειδωλα σου MytinyWorld μου!! Αλλα ας οψεται η κοινωνια... :eek:

Δεν ηταν μουσειο παιχνιδιου εκει που ειχα παει παιδια! Ηταν εκθεση, και μαλιστα δωρεαν. Δηλαδη οτι ειδαμε ειδαμε... :(

Για εργοστασιο κουκλων δεν υπαρχει ουτε σαλιο...οπως και η El Greco ετσι και οι ιταλικες εταιρειες παιχνιδιων εκλεισαν...τιποτε δεν γραφει πια Made in Italy, οπως και Made in Greece.

H Νορα εβαλε λιγο χρυσο στην ζωη μας! Οτιδηποτε λαμπει δεν ειναι χρυσος, λενε, αλλα η Νορα ειναι σιγουρα!!! :) :flower:
 
bibi-bo

Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τη Νόρα!Εύχομαι κάποια στιγμή να γίνουν μεγάλα μουσεία παιχνιδιών και να καταγράψουν όλη την ιστορία των παιχνιδιών!

Η Ιωαλιάνα με πράσινο και ροζ! Νομίζω ότι τις bibi-bo της Β΄περιόδου τις έχουμε παραμελήσει λίγο...

picture.php
 
bibi-bo

Η bibi-bo ρόλερ στα μωβ...

picture.php
 
Κοιτα κατι μπουκλες που εχει!!! Ξανθος χειμαρρος, Rapunjel μου! Τι ομορφη φωτογραφια!!!
 
Γεια σας κορίτσια να μερικές από τις χαρισμένες κούκλες μου!

Το ξέρω πως θα με θεωρήσετε κάπως που τις έδωσα (πάνε 2 χρόνια από τότε)αλλά ελπίζω να αγαπήθηκαν και να συνδέθηκαν με καλύτερες μνήμες από τις δικές μου!Θα ανεβάσω και άλλες φώτο καθώς και στα σχετικά μέρη φώτο με πόνυ και ρετροκούκλες.Επειδή είναι μέρος ενός καλλιτεχνικού πρότζεκτ στα πλαίσια του μεταπτυχιακού μου ξέρει κανείς να με ενημερώσει τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα του υλικού? Οι φώτο είναι κομμένες αλλά θα τις ανεβάσω ολόκληρες αν υπάρχει πρόβλεψη για αυτό. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες Domenica:flower: :) , και πολυ καλα εκανες και τις χαρισες τις κουκλιτσες, σιγουρα θα πηραν μεγαλη χαρα τα ατομα που τις "υιοθετησανε"! :D

Οσο για τα πνευματικα δικαιωματα, αν οι φωτογραφιες ειναι δικες σου μπορεις να της ανεβαζεις με υδατογραφημα, ριξε μια ματια εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=198&highlight=%F5%E4%E1%F4%EF%E3%F1%E1%F6%E7%EC%E1

Ετσι ωστε να περιορισεις την πιθανη χρησιμοποιηση τους απο τριτους χωρις την αδεια σου :)

Καλη συνεχεια και περιμενουμε με πολλη χαρα τις φωτογραφιες σου! :flower:
 
bibi-bo

Λατρεμένη χαίρομαι που σου αρέσει η φωτογραφία!

Domenica σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες και καλά έκανες εαν έτσι ένιωθες!

Η bibi-bo στα ροζ...

picture.php
 
To ξερω οτι μπλεκω σε γυναικοσυζητηση αλλα βρηκα ευκαιρια να σας προξενεψω καποιον κυριο που ειμαι σιγουρος οτι εχετε πολλα χρονια να δειτε... Ανηκε στη γυναικα μου (ηταν τρελαμενη φαν) και τωρα στην κορη μας. Της τον χαρισε μαζι με 3 αρχαια "μικρα μου πονυ". Το παντελονι του αναζητειται εδω και χρονια... αλλα δε πειραζει... ετσι θα ... κολασει τις κουκλιτσες σας :cool:
 
Αμαν!!! :eek: :D:D:D Τι ν τουτο το ξεβρακωτο της Mattel μεσα στο θρεντ της ελληνιδας Bibi-bo???? :p

DoctorGalifrean τι γραφει επανω παιδι μου αυτο? Mattel γραφει? Που τον εχω ξαναδει να δεις...

Γρηγορα ενα φυλλο συκης! :xm: :D

Ευτυχως που ειχε προλαβει η Rapunjel να μας βαλει μια νεραιδα κουκλα και συνηλθα! :)
 
Ακομα και οι ελληνιδες τοτε γουσταρανε New kids on the block, γι'αυτο το εβαλα. Δεν ηθελα να σας προσβαλω, κυριες μου. Ζητω ταπεινα συγνωμη...:)
 
Πίσω
Μπλουζα