Bibi-bo Μέρος 3ο

bibi-bo

Αληθώς Ανέστη σε όλους!

bibi-bo σε υπερευχαριστούμε για τις ευχές αλλά και για τις μοναδικές και σπάνιες φωτογραφίες που μας έβαλες! Η χρυσή οπτασία είναι υπέροχη αλλά εγώ έχω μια αδυναμία στις πιο σκούρες και ξετρελάθηκα με τη bibi-bo λαμπάδα!Τέλεια! Σε ευχαριστούμε μια ακόμη φορά για τις υπέροχες φωτογραφίες!

Penny πάνγλυκια η bibi-bo σου και υπέροχο το φόρεμα της! Είναι Β΄περιόδου.Σωστά;

El_Greco_Fanatic πάντα γλυκός και κύριος! Σε υπερευχαριστούμε για τις ευχές σου!

Η Ιωαλιάνα ντυμένη Τριανταφυλλένια χάρη στην πολυαγαπημένη μου mytinyworld που τη χιλιοευχαριστώ! :thanx2:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω ιδέα ποιάς περιόδου ειναι το φόρεμα!

θυμάμαι οτι ήμουν 6η δημοτικού άρα...γύρω στο 92-93 το πήρα!

Η bibibo είναι πρόσφατα αγορασμένη και πρέπει να είναι από τις τελευταίες που βγήκαν πάντως...
 
Bibi-bo πανέμορφες οι κούκλες σου! :) Αγαπημένη μου rapunjel, η τριανταφυλλένια Ιωαλιάνα είναι όνειρο!! :D Penny πολύ όμορφες οι κουκλίτσες σου και το φόρεμα! :)
 
bibi-bo

Penny είναι Β' περιόδου το φόρεμα και είναι ονειρικό! Η bibi-bo σου λέγεται η πρώτη μου bibi-bo, έτσι έγραφε στο κουτί της,και έχει πολύ μακριά ίσια μαλλιά.

Να τη χαίρεσαι είναι πολύ όμορφη!

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld η Ιωαλιάνα σε ευχαριστεί για το ωραίο φορεματάκι!

Τη bibi-bo show δεν την είχα ποτέ. Είναι η μόνη bibi-bo με βίδες και επίσης δεν την έλιωσε ο χρόνος. Επίσης με μπαταρία στη βάση χορεύει,σηκώνει το ένα πόδι και κινεί και τα δύο χέρια. Το κεφαλάκι της είναι μικρότερο από τις συνηθισμένες και είναι ψηλότερη. Τη δανείστηκα από ένα φίλο και σας τη δείχνω!

picture.php
 
bibi-bo

Η μία φορεσιά της bibi-bo show είναι η στολή της μπαλαρίνας που σας έδειξα. Έχει ακόμη μια φαρδιά μπλούζα,γκέτες και μια ασημένια κορδέλα για τα μαλλιά.

Αυτά τα φοράει όταν κάνει γυμναστική.

picture.php
 
Αυτή την κούκλα την αγνοούσα μέχρι που την είδα εδώ στο φόρουμ... Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα κιόλας... Αλλά στα χέρια σου ραπουνζέλ μου, ακόμη και αυτή η κούκλα έλαμψε!! :)
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Αυτή η bibi-bo και η ρόλερ ήταν το μεγάλο απωθημένο της αδερφής μου.Και οι δύο ήταν πανάκριβες.

Η Νόρα φορώντας ένα φόρεμα Β΄περιόδου. Το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα αν και η Β΄περίοδος είχε πολλά ωραία ρούχα!

picture.php
 
Εκπληκτικό φόρεμα ραπουνζέλ μου!!!! :happyjump: :thanx2:

Η Μίλλυ με φόρεμα β' περιόδου Παραμυθένια Ομορφιά

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Πολυαγαπημένη mytinyworld συμφωνώ κι εγώ για το φόρεμα! Αλλά και η Μίλλυ φοράει ένα πολύ όμορφο φόρεμα Β΄περιόδου.Πιστεύω ότι και η Β΄περίοδος έχει πολύ ωραία ρούχα.

Η Ανθισμένη με ένα φόρεμα Β΄περιόδου σε κίτρινες αποχρώσεις.Το έχω και στο φούξια αλλά πιστεύω ότι στο κίτρινο είναι πολύ πιο ωραίο...

picture.php
 
Rapunzel, Αναστασία, και Mytiny, σας ευχαριστώ πάντα για τα καλά σας λόγια. Μου αρέσουνε πολύ οι καινούργιες φωτογραφίες σας. Καλά το φόρεμα αυτό Rapunzel, είναι υπέροχο πραγματικά. Έχει και πολύ πρωτότυπο σχέδιο κιόλας. Εγώ τις σκούρες Bibi-bo Β' και περισσότερο οι Γ' περιόδου τις αγαπώ επίσης, γιατί μου φερνουν στο μυαλό πιό έντονο (ACTIVE) παιχνίδι, αφού είχανε πολύ πιο γερά χεράκια και φοβερά πολυ μακρυά και μαλακά μαλλάκια. χεχε :p Mytiny, αυτο το ρουχαλάκι Παραμυθένια Ομορφιά, το έχω και σε 2 τόνους πιό σκούρο ροζ αν σε ενδιαφέρει. Εβγαινε σε δύο αποχρώσεις. ;) Αυτά τα μακρυά φορέματα της Βʼ περιόδου, με τα μωράκια μου θυμίζουν κάτι εποχές με τους Βόρειους και Νότιους αν θυμάται κανείς τη σειρά. Η Μπαλαρίνα bibi-bo για να μη πω ψέματα είναι μεγάλη μου αδυναμία. Ήταν κάτι σαν αυτά τα άπιαστα παιδικά όνειρα. Πάλι καλά όμως εδώ και λίγα χρόνια την βρήκα και εγώ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

bibi-bo να σαι καλά! Η bibi-bo στην Α΄περίοδο είναι κοπέλα με τα κομψά ρούχα της και στη Β΄περίοδο γίνεται γυναίκα και τα ρούχα της γίνονται πιο μοντέρνα.

Χαίρομαι που βρήκες τη bibi-bo μπαλαρίνα που την ήθελες τόσο!Με υπομονή κι επιμονή όλα γίνονται!

Και μιας και έχουμε μια αδυναμία στις bibi-bo Β΄περιόδου, η Ιωαλιάνα στα ροζ...

picture.php
 
Καλησπέρα! Τι κάνετε; Σήμερα ήρθε στα χέρια μου μία ΠΟΛΥ περιεργη Bibi-bo και θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας μήπως και καταφέρουμε να βρούμε τι σόι κούκλα είναι αυτή... Είναι λευκή, δεν έχει κάποιον κωδικό πίσω από το κεφάλι της, λέει μόνο El Greco και τη βλέπετε παρακατω... Εάν υπάρχει κάποιος που να ξέρει με σιγουριά θα χαρώ πολύ αν με βοηθήσει να λύσουμε το.. μυστήριο! :flower:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

picture.php
 
Εδω χρειαζεται.......ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ..!!!!!! Μονο αυτος ειναι ικανος για τετοιες περιεργες περιπτωσεις..!!!!! :)

Fraoulitsa καλοριζικη..!!!!!!!!!
 
Χαχαχαχα ναι! Θέλουμε τον ειδικό! :D

Σ'ευχαριστώ Makisime μου! :)
 
bibi-bo είπε:
Αυτή είναι η Bibi-bo "Χρυσή Οπτασία", όπως ονομάζεται και στο μικρό φωτο βιβλίαράκι - καταλογάκι της Bibi-bo που έβγαζε η el greco το 1982!
Bibi-bo, θα μπορούσες να μας δείξεις το καταλογάκι αυτό? Θα είχε ενδιαφέρον να το δούμε σε αυτό το θρεντ! Ευχαριστώ!

Φραουλίτσα, δεν είμαι ειδικός οπότε δεν ξέρω ποιά είναι η κούκλα σου, όμως προσωπικά διακρίνω μια ομοιότητα στο καλούπι με αυτό της bibi-bo rocker... Φυσικά διαφέρει το μαλλί και το μακιγιάζ.

picture.php
 
Yπαρχει καμια περιπτωση αυτη να ειναι η ΠΡΩΤΗ bibi-bo που κυκλοφορησε στην Ελλαδα?
 
Mytinyworld μου, σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Αυτή ήταν η πρώτη παρατήρηση που έκανα κι εγώ, για να είμαι ειλικρινής.. Δε σας κρύβω πως από χθες έχω σκάσει να μάθω ποια Bibi-bo είναι αυτή και γιατί είναι τόσο διαφορετική από όλες τις υπόλοιπες (αν προσέξετε έχει πράσινα μάτια, αντί για γαλάζια..).. Ελπίζω να μπορέσουμε να λύσουμε το μυστήριο!

Makisime μου, νομίζω ότι το τοπίο γύρω από την πρώτη πρώτη Bibi-bo είναι αρκετά ομιχλώδες ακόμα... ;)
 
Καλησπέρα παιδία. :) Να μαι μια εγώ!! :p Αυτή η κούκλα μου θυμίζει και εμένα την φίλη της bibi-bo και Rockers! Έχω ανεβάσει μια φωτογραφία από αυτήν. Είναι σαν και αυτή της mytiny! Η κούκλα όμως με τα πράσινα μάτια είναι λίγο περίεργη. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως και αυτή, είναι μία από της el greco τις παραλλαγές? ;) ;) Από την άλλη κάτι μου θυμίζει αυτή η κούκλα σαν απομίμηση κάποιας άλλης. .. μα… είναι δυνατόν?? :eek: Χεχε…

016-1.jpg


013.jpg


012.jpg


021-1.jpg


024.jpg


028.jpg


Από ότι είδατε δεν μπόρεσα να βοηθήσω ιδιαίτερα, στην αναγνώριση αυτής της κούκλας. Αλλά ανέβασα όμως κάποιες φωτογραφίες από το περιβόητο πρώτο καταλογάκι της bibi-bo που μου ζήτησε η φίλη mytiny. Makisime, Σίγουρα δεν είναι η πρώτη bibi-bo πάντως. ;) Η πρώτη bibi-bo εγγυημένα βγήκε το 1978, και είχε πλατίνα προς άσπρα μαλλιά. Ήταν πολύ ακριβή γύρω στα 1800 δρχ και τα πλαστικά της δεν ήταν καλά. Αργότερα το 1982 επανακυκλοφόρησε πιο καλά φτιαγμένη, (πολύ πιο ακριβή) 3000 δρχ. ως και 4,200 δρχ η κούκλα. και με καινούργιο κατάλογο με παρόμοιες αμφιέσεις εμπνευσμένες από την Barbie του 1982 – 1985! Το καλύτερο από στις φώτο του Αʼ ας τον ονομάσουμε καταλόγου, είναι το φόντο, η Αθήνα του 1980, και το ότι τα ονόματα είναι λίγο περίεργα για τα ρούχα που φοράνε οι κούκλες. #) Θα ανεβάσω και αυτό της Β' περιόδου καταλογάκι σύντομα αφού το εντοπίσω. :xm: αφού, είναι τόσο μικρά.

Καλά είδατε τη Ραπουνζελ? #) :) Την ονομάζει Κοντεσσίνα βέβαια, αλλά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αληθινά αυτό το φόρεμα. Αυτά για τώρα, ας μιλήσουνε οι εικόνες στη συνέχεια….. :flower:

034.jpg


081.jpg


041.jpg


038.jpg


042.jpg


044.jpg


047.jpg


046.jpg


050.jpg


052.jpg


053.jpg


054.jpg


056.jpg


059.jpg


063.jpg


066.jpg


069.jpg


071.jpg


076.jpg


*Ααα ναι πριν το ξεχάσω, Φραουλίτσα είδες πως λέγεται η καθαρίστρια που σου αρέσει πολύ? χεχε άσχετο... "Σουφλέ" :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

ΑΥΤΟ το καταλογάκι το είχα κι εγώ!!!! Το είχα, το είχα :happyjump: :happyjump:! Φυσικά δεν το έχω πια :cry: :cry: :bash: :banghead: :takethat:

Το είχα ξεχάσει, ευχαριστώ πάρα πολύ που μας το θύμησες!

Το συνολάκι πεταλούδα, είναι σαν να το βλέπω πρώτη φορά!!8)
 
bibi-bo

bibi-bo :thanx2: για το βιβλιαράκι.Το είχα και εγώ και κόβαμε σελίδα σελίδα και το μοιραζόμαστε τότε με τις φίλες μου. Το χρησιμοποιούσαμε για προσκλήσεις σε παιδικά πάρτυ που κάναμε μεταξύ μας. Για αυτό και θυμάμαι τη bibi-bo κοντεσίνα. Με αυτές παίζαμε.Κάνανε πράγματί 3.000 δρχ και 4.200 δρχ.

Η bibi-bo έχει αντιγράψει σε πάρα πολλά τη barbie.Τώρα τελευταία που ασχολούμαι επισταμένα με τη barbie ανακάλυψα ότι η bibi-bo άλλαξε μακιγιάζ και έγινε η bibi-bo rocker από τη barbie rocker του 1986. Από αυτή πήρε το μακιγιάζ ματιών όλες οι μετέπειτα bibi-bo χωρίς βλεφαρίδες.Η οικογένεια με τα διδυμάκια υπάρχει η ίδια, με το ίδιο φόρεμα και χτένισμα στη barbie του 1976.Μια οικογένεια barbie,όπως της betty bo.
 
Πίσω
Μπλουζα