Bibi-bo Μέρος 3ο

Πωωωπωωωωωω αυτό κι αν είναι... Bibi-bo σε υπερευχαριστούμε που μας έδειξες το καταλογάκι! Εγώ προσωπικά εντυπωσιάστηκα! :D Μικρούλα είχα την bibi-bo Σλάλομ και τώρα έμαθα και την ονομασία της! :) Και... ακούς εκεί "Σουφλέ"! Γέλασα πάρα πολύ! Και να πεις πως έχει κανενα σουφλέ στο χέρι, καμιά κουτάλα έστω βρε αδερφέ, κατι κουζινικό... Ένα φτερό κρατάει η κακομοίρα.. Χεχεχεχε! :p :p :p Εκτός αυτής, προσωπικά ξεχωρίζω και την "Πεταλούδα", μου φαίνεται πάρα πολύ εντυπωσιακή!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μας παραθέτεις τόσο σχετικά με τη μυστηριώδη κούκλα όσο και με την ιστορία των πρώτων bibi-bo.

Ας συνεχίσω κι εγώ με τις περίεργες κούκλες μου.... Χμ... Σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές μου (ωχ, σαν δελτίο ειδήσεων ακούγομαι, αλλά τέλος πάντων...) τα Χριστούγεννα στο παλιό ΜΙΝΙΟΝ χρησιμοποιούνταν ως ντεκόρ στα δέντρα κάποιες "ειδικές" (δε μου έρχεται άλλη λέξη) Bibi-bo, ειδικά κατασκευασμένες γι'αυτή την περίσταση. Αυτές διέφεραν από τις υπόλοιπες bibi-bo, κυρίως στα μαλλιά. Στα χέρια μου βρίσκονται δύο τέτοιες κούκλες και σκέφτομαι πως θα είχε ενδιαφέρον να τις δούμε μαζί. Σήμερα, βάζω τη μία απο τις δύο, μια καστανούλα. Στη φωτογραφία, την έχω μαζί με την αντίστοιχη ξανθιά κουκλίτσα...

picture.php
 
Φιλε bibi-bo για ακομη μια φορα εκανες τα μαγικα σου..!!!! Απιστευτη ανακαλυψη, αντε να δουμε ποτε θα εχεις ετοιμο αυτο που ετοιμαζεις για να εχουμε την πληρη εικονα περι της "ζωης" της Βibi-bo ;) ...........!!

Φραουλιτσα μου, αυτο που εκανες και εβαλες τις 2 ΒΙΒΙ ΒΟ μαζι δειχνει καθαρα ποια ειναι η διαφορα τους..!! Δηλαδη η Ελ Γκρεκο εφτιαχνε ειδικες παρτιδες για τον στολισμο του ΜΙΝΙΟΝ ε??? Πολυ ενδιαφερον..!!!! Και μεγια την νεα σου...παρτιδα ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!!!! Τρομερη παραλαβη εκανες παλι..!!! ;)

Θεωρω οτι ακομη και η κουκλα της Ελ Γκρεκο που μπορει να μην ειναι ΒΙΒΙ ΒΟ ειναι ακομη πιο συλλεκτικη γιατι σιγουρα ειναι κατι που βρισκεται ΠΟΛΥ πιο δυσκολα απο μια ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!!! Και σιγουρα ειναι προγενεστερη της..!!
 
Καλημέρα! Makisime μου ναι, σύμφωνα με τα όσα ξέρω μέχρι στιγμής η Ελ Γκρέκο έφτιαχνε κάποιες κούκλες ειδικά για τον χριστουγεννιάτικο και τον πασχαλινό στολισμό του ΜΙΝΙΟΝ. Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όσο για τη μυστηριώδη κούκλα... πού θα πάει... κάποτε θα μάθουμε ποια είναι... :p

Rapunjel μου, πολλές Bibi-bo έχουν πάρει στοιχεία από αντίστοιχες Barbie και νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε αυτό το ζήτημα, μιας και θα μας βοηθούσε αρκετά ώστε να βάλουμε σε μια τάξη πότε βγήκε τι... Όσο για την Χαρούμενη Οικογένεια, έχει όντως τεράστια ομοιότητα με μια σειρά κούκλων της Mattel, την Heart Family. (http://www.inthe80s.com/toys/theheartfamily0.shtml )

Αυτές οι κούκλες δεν είναι Barbie, αλλά είναι της ίδιας εταιρείας. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν τις είχα πρωτοδεί είναι πως είχε βγει μέχρι και σετ με γιαγιά και παππού.. :p Επισυνάπτω μια φωτογραφία της Heart Family και μία της οικογένειας bo για να τις δούμε σε αντιπαραβολή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπανοτα ΣΟΚ αυτες τις μερες στο ρετρο..!!!!!! Μα καλα μεχρι και το φορεμα αντεγραψε η Ελ Γκρεκο??? Απιστευτο...!!! Πραγματικα τελεια αντιγραφη, ομως δεν ξερω αλλα η οικογενεια ΒΟ εχει αλλη αιγλη , αλλη φινετσα..!!!

Φραουλιτσα οταν βρεις καμια φωτο εχω περιεργεια να δω παππου και γιαγια..! Πως και της ξεφυγε αυτο της Ελ Γκρεκο?? ;)
 
Ναι, ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου, μπορεί να είναι ίδια τα ρούχα, αλλά ταυτόχρονα είναι και τόσο διαφορετικά τα δύο σετ. :) Κι εγώ προτιμώ την δικιά μας οικογένεια bo (οποία έκπληξις!)!

Αχαχαχα σκέφτεσαι τη bibi-bo γιαγιά? :p :p:p:p Νομίζω θα είχε πολλή πλάκα! Με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και το σετ παππούς -γιαγιά της Heart Family. ;)
 
bibi-bo

Το μακιγιάζ της barbie rocker 1986 και δίπλα η bibi-bo Β΄περιόδου με το ίδιο μακιγιάζ στα μάτια.Η φωτογραφία της barbie rocker είναι από το site sprinklepuffball.blogspot.com/2009/04/barbie-..

Όπως επίσης τα μαλλιά των bibi-bo ακολούθησαν τα μαλλιά που είχαν οι αντίστοιχες barbie την ίδια εποχή.Αυτό πιστεύω ότι βοηθάει να κατατάξουμε χρονολογικά τις bibi-bo.

Υ.Γ.Σας ευχαριστώ για τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που βάζετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η heart family εχει πάρα μα πάρα πολλά εξαρτήματα και έπιπλα! Επίσης πέρα από παππού και γιαγιά, υπάρχουν και τα ξαδερφάκια - ανηψάκια. Με μια αναζήτηση θα πάθετε πλάκα με την ποικιλία :eek:

επίσης, οι rockers είναι εντελώς αντιγραφή, ακόμα κ στο λογότυπο..
 
Καλα αυτες οι συγκρισεις ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..!!!! Φραουλιστα και Penny Μπραβο σας, μας δινετε μια εικονα που δεν ειχαμε μεχρι τωρα..!!! Ηξερα οχι η Ελ Γκρεκο εκανε κοπιες, αλλα σε τετοιο βαθμο ουτε που το φανταζομουν..!!!! Ολα ηταν μια αντιγραφη λοιπον..!!!!!!

Αλλα τουλαχιστον καλες αντιγραφες..!!!

Αν εχετε υποψην σας κι αλλα τετοια συγκριτικα δεδομενα να μας τα δειξετε παρακαλω.. Εκτελεσατε θεαρετση δουλεια ολοι σας...
 
Βρε Μακισιμε μου, λογικό δεν είναι να είναι αρκετά πράγματα αντιγραφές;Αφου οι εισαγωγές παιχνιδιών τότε ήταν πολύ περιορισμένες...

Όσο για άλλα συγκριτικά δεδομένα έχουμε, έχουμε! Θα κοιτάξω στο... αρχείο μου και θα επανέλθω!
 
υπάρχουν και μεγάλες διαφορές ωστόσο...

δείτε πόσο πιο γλυκούλικο είναι το δεξι διδυμακι (το δικο μας :) ) από της heart family
 
Γενικά νομίζω πως η Heart Family ολόκληρη είναι πιο... γλυκανάλατη από τη δική μας Οικογένεια bo... Σε ευχαριστούμε Penny για το συγκριτικό! :flower:

Για να ξεφύγουμε από τη Mattel για λίγο... Η δική μας Bibi-bo Show αποτελεί την ελληνική εκδοχή της κούκλας Dream Dancer της εταιρείας Tomy, η οποία κυκλοφόρησε το 1984. Η δική μας κούκλα, απ' όσα έχω αλιεύσει από εδώ κι από εκεί, πρέπει να βγήκε γύρω στο 1986-1987... Αν κάποιος γνωρίζει με βεβαιότητα, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει!
 
E οχι, ποσα απανοτα σοκ και δεη μην σας πω θα δεχτω αυτες τις μερες? μου καταστρεφετε τον μυθο που ειχα δημιουργησει για την Ελ Γκρεκο..!!! Μα αντεγραφε σε τετοιο σημειο ακομη και τα κουτια??? Πο πο τι να πω εγω τωρα..!!!! Μα και η ΒΙΒΙ ΒΟ SHOW αντιγραμμενη???? Νομιζω ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα θεματα που εχουν αναπτυχθει στο θρεντ μιας και πραγματικα συνδιαζεται η Παγκοσμια με την Ελληνικη εκδοχη μιας κουκλας..!!!

Αλλα και παλι εχω να τονισω οτι το Ελληνικο κουτι της συγκεκριμενης κουκλας ειναι πιο πετυχημενο απο το ξενο..!!!!

Δηλαδη για να καταλαβω, και ολα τα ρουχα της ΒΙΒΙ ΒΟ ηταν σαν του εξωτερικου?

Π.Χ η σειρα παραμυθενια ομορφια με τοσα ρουχα που εβγαλε, ηταν ΟΛΑ αντιγραμμενα?
 
Πλάκα έχεις εσύ τις τελευταίες μέρες! :p Γιατί βρε σου καταστρέφουμε το μύθο; Δε νομίζω πως είναι τόσο κακή η... ελληνοποίηση κάποιων επιτυχημένων ξένων κούκλων. Άλλωστε... οι αντίστοιχες Bibi-bo μας, για εμένα προσωπικά, είναι πολύ πιο όμορφες από τις ξένες! ;) Και όχι, δεν ήταν όλα τα ρούχα ίδια, τουλάχιστον απ'όσο έχω δει εγώ... Ας πούμε στα πιο πολλά ρούχα της δεύτερης γενιάς (από το 87-88 κ μετά) δεν έχω δει αντίστοιχα... Βέβαια, σε αυτό μπορεί να μας κατατοπίσει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα... Οι περισσότερες ομοιότητες που έχω εντοπίσει εγώ πάντως αφορούν τις κούκλες της πρώτης γενιάς...
 
Παντως βρηκα φορεματα στα κουτια τουs μολις σημερα..!!!!! Και μαλιστα πολλα..!!!! "Παραμυθενια ομορφια" αλλα ξερεις τα πολυ χλιδατα , αυτα που ειναι πολυ φαντασμαγορικα και φουντωτα..!! ;)
 
Πού πας και τα ξετρυπώνεις ήθελα να 'ξερα.... ;)

Κ για να συνεχίσω με το θέμα της Bibi-bo Show, σε έναν ιστιότοπο δημοπρασιών βρήκα πριν λίγο μια κοντινή φωτογραφία της Dream Dancer και νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να τη δούμε μαζί με τη δική μας κούκλα... Δυστυχώς δεν ξέρω που έχω τα ρούχα της τα κανονικά, οπότε συγχωρήστε με για την... αμφίεση... #)
 
Kαλα η αληθεια να λεγεται..! Δεν συγκρινεται σε ομορφια προσωπου η ΒΙΒΙ ΒΟ με την αλλη την ξενερωτη.!!!!!!!! Εκει ΝΑΙ η el greco εκανε το θαυμα της και μαλιστα καθαρα Ελληνικο..!!! Φραουλιτσα, ευγε εκανες καλη δουλεια..!!! :)

Oτι αλλο βρεις..!! ;)
 
Βρε Μακίσιμε...

που τα βρίσκεις??Μεχρι και στον υπνο μου τα βλέπω τα κουτιά με τα ρούχα (κυρίως τα κίτρινα..) και δεν βρίσκω πουθενα!!!
 
Kαλα κιτρινα κι εγω ενα εχω κι αυτο απο το ΕΒΑΥ...!!! Απλα ημουν τυχερος και μου βγαινουν απο εκει που δεν τα περιμενω..!!! Ηταν ομως ακριβα..! Τα ειχε 15 ευρω το ενα πακετο..!!!!
 
Αυτά είναι.... Μακίσιμε χρωστάς στο κοινό σου να μας δείξεις τα ρούχα! ;) Penny μου, συνήθως σου έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις κι όταν δεν το περιμένεις τα καλά, οπότε μη στεναχωριέσαι! :)
 
Δεν ειναι και ακριβά... Εχω δει και πολύ χειρότερα! :(

Αν έχεις και κανένα διπλόοοο :) :)

Από κίτρινα κι εγώ ένα εχω!Αυτό...
 
Πίσω
Μπλουζα