Bibi-bo Μέρος 3ο

Ε καλα τα βρηκα ειπα, δεν ειπα οτι τα πηρα..!!!!χαχαχα
 
αααα... :) καλά, πλακίτσα έκανα ετσι κι αλλιώς..Παντως αν πετυχαινείς τιποτα τέτοιου είδους πραγματάκια (μια και είσαι τυχερός..) ένα π.μ θα με έκανε πολύ πολύ χαρούμενη!

Πρεπει να βρω μια δευτερη bibibo...Η μια και μοναδική που έχω νιώθει μοναξιες!! :p
 
Ααααααααα δεν έχει φωτογραφίες δηλαδή; Κρίμα! :p Εγώ το μοναδικό φόρεμα που έχω καινούργιο από κίτρινο κουτί είναι ένα που μου έδωσε ο Makisimos (όσα ευχαριστώ και να πω είναι λίγα!!!!!!!) κ είναι αυτό εδώ..

picture.php
 
Εχει ιδεα κανεις ποτε akribos βγηκε η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΙΒΙ ΒΟ "πιτσυ και ντολυ"??????

Fraoylitsa Και bibi-bo ενημερώστε το κοινο σας..!!!!! :) :D
 
bibi-bo

Η Ανθισμένη μαζί με τον Τζον Τζον ντυμένο γιατρό, φωτογραφία αφιερωμένη στην πολυαγαπημένη mytinyworld που μου έστειλε τη στολή! :thanx2:

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Εχει ιδεα κανεις ποτε akribos βγηκε η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΙΒΙ ΒΟ "πιτσυ και ντολυ"??????Fraoylitsa Και bibi-bo ενημερώστε το κοινο σας..!!!!! :) :D
Να μια καλή ερώτηση! ΔΕΝ ξέρω να σου πω ακριβώς εγώ προσωπικά, μιας και ήμουν πολύ μικρή τότε... Σίγουρα θυμάμαι πως Bibi-bo πήρα το Πάσχα του 93... από εκεί και μετά δε θυμάμαι... Επίσης σίγουρα η "Πίτσυ και Ντόλυ" ήταν η τελευταία μου Bibi-bo.

Από εκεί και πέρα.. Σε μια κουβέντα που είχα με έναν παιχνιδοπώλη μου είπε πως η τελευταία βγήκε το 1995. Αυτό το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη. Φαντάζομαι πως ο φίλος μας Bibi-bo θα ξέρει να μας πει στα σίγουρα! ;)

Επίσης... Θα ήθελα να πω και κάτι άλλο με αφορμή το θέμα που θέτεις. Παλαιότερα έχει ειπωθεί εδώ πως η "Πίτσυ και Ντόλυ" ήταν και η τελευταία και η μόνη Bibi-bo που κυκλοφόρησε μετά την εξαγορά της El Greco από τη Hasbro. Συγχωρήστε με, δε θυμάμαι ποιος το είπε και το θέμα είναι πολύ μεγάλο για να κάτσω να το ψάξω.. #) Τέλος πάντων, αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να κάνω μια διόρθωση: Μετά την εξαγορά (1990) κυκλοφόρησαν αρκετές κούκλες, οι οποίες στα κουτιά τους φέρουν τα λογότυπα και των δύο εταιρειών και όχι μόνο αυτή για την οποία συζητάμε. Αυτό μπορώ να το πω με απόλυτη βεβαιότητα.

Τέλος, να προσθέσω και μια παρατήρηση που έκανα χθες... Η ίριδα του ματιού των τελευταίων Bibi-bo είναι λιγάκι διαφορετική από των υπολοίπων. Για του λόγου το αληθές, παραθέτω μια κοντινή της δικής μου Πίτσυ και Ντόλυ, όπου μπορείτε να το παρατηρήσετε κι εσείς. Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας βέβαια, αλλά είπα να το αναφέρω μιας και το πρόσεξα... :xm:

picture.php


picture.php
 
Παιδια ειναι ΥΠΕΡΟΧΕΣ ολες οι φωτογραφιες σας και ακομα πιο πολυ οι πολυτιμες πληροφοριες σας!!! Ηταν οτι χρειαζομουν μετα απο τοσο καιρο χωρις ιντερνετ :( και για αυτο μακρυα απο το φορουμ!

Θα επανελθω με φωτογραφιες απο μοναδικα ρουχα και παιχνιδια που μου εστελαν τα ρετροαδερφακια μου, τα αγαπημενα, στο θεμα Συντηρηση μιας ΒιΒΙΒΟ και οχι μονο εκει! :flower:
 
Η Αναστασια μας ηρθεεεεεεεε..!!!!

Kαι πανω που πηγα να προυπαντησω την μεγαλη επιστροφη σου, με προλαβε το ποστ σου..!!!! welcome back Αναστασια μας..!!!

:award: :cheers: :vbwave: :hurrah: :happyjump: :beer: :2beers: :clap:
 
Καλησπέρα στη ρετροπαρέα!! :D Όντως η bibi-bo Πιτσυ και Ντολυ, μαζί με τη Lambada, ήταν από τις τελευταίες που έφτιαξε η el greco, με κουτί που πια ανέφερε και τη Hasbro, επάνω. ;) Εγώ παιδία πιστεύω από αυτά που έχω ακούσει, ότι η τελευταίες bibi-bo τελικά βγήκαν το 1991! Η παραγωγή της σταμάτησε το 1990. :sealed: Από εκεί και ύστερα, κόλλαγαν κάποια ρουχαλάκια μαζί με το κουτί από κάποιες μεταγενέστερες bibi-bo, σαν την Πάρτυ, η την Lambada, η και την Πρώτη μου bibi-bο! Να λοιπόν, κάποιες άλλες παρόμοιες αν όχι ακριβώς ίδιες, εκδόσεις της Bibi-bo και Barbie του 1980! Παρατηρήστε τα αξεσουάρ και κοσμήματα και όλα. ;) :D Fraoulitsa, η Μπαλλαρίνα βγήκε το 1985 ήταν ακριβώς λίγο πριν τους Rockers, το 1986. Τα μάτια αυτής της Πίτσυ και Ντόλλυ, έχεις δίκιο μοιάζουνε με αυτά που έχουνε τα φατσάκια της Hasbro, el Greco. Χεχε είναι τόσο περίεργα! Καθόλου σαν τα παλιά.

Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους. :)

012-1.jpg


015.jpg


024-1.jpg


026-2.jpg


032.jpg


035.jpg


039.jpg


045.jpg


046-1.jpg


047-1.jpg


052-1.jpg


054-1.jpg


058-1.jpg


060.jpg


065.jpg


066-1.jpg


067.jpg
 
Καλησπέρα στη ρετροπαρέα!! :D Όντως η bibi-bo Πιτσυ και Ντολυ, μαζί με τη Lambada, ήταν από τις τελευταίες που έφτιαξε η el greco, με κουτί που πια ανέφερε και τη Hasbro, επάνω. ;) Εγώ παιδία πιστεύω από αυτά που έχω ακούσει, ότι η τελευταίες bibi-bo τελικά βγήκαν το 1991! Και τα πόνυ της el greco του 1983, 1984 στα play set στάβλο σπιτάκι, και σαλονάκι ομορφίας, όλα εκτος απο το πόνυ και τα αξεσουάρ του γράφανε Hasbro! Αν έκαθεν υπήρχε αυτή η συνεργασία. #) Η παραγωγή της bibi-bo όμως σταμάτησε αργότερα το 1990. :sealed: Από εκεί και ύστερα, κόλλαγαν κάποια ρουχαλάκια μαζί με το κουτί από κάποιες μεταγενέστερες bibi-bo, σαν την Πάρτυ, η την Lambada, η και την Πρώτη μου bibi-bο! Να λοιπόν, κάποιες άλλες παρόμοιες αν όχι ακριβώς ίδιες, εκδόσεις της Bibi-bo και Barbie του 1980! Παρατηρήστε τα αξεσουάρ και κοσμήματα και όλα. ;) :D Fraoulitsa, η Μπαλλαρίνα βγήκε το 1985 ήταν ακριβώς λίγο πριν τους Rockers, το 1986. Τα μάτια αυτής της Πίτσυ και Ντόλλυ, έχεις δίκιο μοιάζουνε με αυτά που έχουνε τα φατσάκια της Hasbro, el Greco. Χεχε είναι τόσο περίεργα! Καθόλου σαν τα παλιά.

Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους. :)

012-1.jpg


015.jpg


024-1.jpg


026-2.jpg


032.jpg


035.jpg


039.jpg


045.jpg


046-1.jpg


047-1.jpg


052-1.jpg


054-1.jpg


058-1.jpg


060.jpg


065.jpg


066-1.jpg


067.jpg
 
Α η δικη μας η κοπελα ειναι πιο ψηλη..!!! Και πιο ομορφη..!!!! Που εισαι Θεοπουλα να τα ακουσεις αυτα...!!! :D :D

Να σαι καλα φιλε bibi-bo για μια ακομη φορα μας κατατοπησες κανονικοτατα με φωτογραφικα ντοκουμεντα..!!

Κι εγω αυτην την ιδεα ειχα για το ποτε εκλεισε η Ελ Γκρεκο, θεωρουσα οτι το πολυ το 1992 ειχε σταματησει να παραγει καινουργια παιχνιδια και απλα υπηρχε σε μια διαδικασια απορροφησης απο ΧΑΣΜΠΡΟ , οποτε και υπηρχαν για λιγο καιρο ακομη τα παιχνιδια της επισημα στα παιχνιδοπωλεια..! Καπως ετσι το εχω συλλαβει...!!
 
Πωπω! Έμεινα με το στόμα ανοιχτό, αλήθεια! Δηλαδή, οκ, ήξερα για τις ομοοιότητες, αλλα τα συγκριτικά σου είναι το κάτι άλλο! Σε ευχαριστώ που μου απάντησες για τη μπαλαρίνα, είχα και διαφωνία με τη μαμά μου σχετικά! :p

Ωστόσο, χμμμμ, η LAmbada είσαι σίγουρος πως είναι Hasbro? Η δική μου δεν έγραφε κάτι στο κουτί πέρα από Ελ Γκρέκο.... :xm:

Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στις συγκρίσεις μετά τους ογκόλιθους του φίλου bibi-bo? Παραθέτω μία Bibi-bo της πρώτης περιόδου μαζί με την αντίστοιχη Barbie (Loving you Barbie, 1983). :)

picture.php


Συγχωρήστε με, αλλά τη φωτογραφία της Barbie δε θυμάμαι πού τη βρήκα για να το αναφέρω.. #)

Πόσταρα μαζί με το Μακίσιμο... Να σας πω κι εγώ τι έχω μάθει για την ιστορία αυτή... Το 1990 η Ελ Γκρέκο, μετα τις καταστροφές στα εργοστάσια κ τις αποθήκες της, εξαγοράζεται από τη Hasbro και ο ιδιοκτήτης της παραμένει επικεφαλής της Hasbro Ηellas ως το 1995, οπότε αποχωρεί. Επομένως... εμένα μου φαίνεται λογικό να συνέχισαν να βγαίνουν Bibi-bo μέχρι το 92-93 τουλάχιστον... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eρωτηση επομενη..! Ειχε βγαλει η Ελ Γκρεκο Φορεμα Γοργονα για την ΒΙΒΙ ΒΟ?

Η αντιστοιχη ΜΠΑΡΜΠΙ ειχε τετοιο φορεμα και αν ναι ποτε κυκλοφορησε?

ΥΓ Αααα μολις ειδα και της Φραουλιτσας το ποστ..!! Πο ποοο σκετη αντιγραφη το φορεμα απο την Μπαρμπι..!!!! Αλλα νομιζω ενα απο τα ωραιοτερα που εχεις Φραουλιτσα..!!! Μες στο κοκκινο..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που σ'αρέσει! ;) Κι εμένα η συγκεκριμένη κούκλα είναι από τις αγαπημένες μου! Είναι μια ερωτευμένη κουκλίτσα, μέσα στην καρδούλα και το κακό! :p

Σχετικά με αυτό που ρωτάς τώρα... Θα πιθανολογήσω μια απάντηση, χωρίς να γνωρίζω... Απ'όσο έχω ψάξει το πρώτο φόρεμα για γοργόνα βγήκε το 1989, τότε που βγήκε και η "Μικρή Γοργόνα"της Disney. Φόρεμα μόνο, όμως.. Λίγο αργότερα βγήκε και η αντίστοιχη κούκλα, στα πρότυπα της Άριελ από την ταινία. Καθαρή γοργόνα Barbie βγήκε το 1990 μου φαίνεται. :xm: Με αυτά σαν δεδομένα, λοιπόν, και χωρίς να το γνωρίζω στα σίγουρα ξαναλέω, δε νομίζω να είχε βγει bibi-bo γοργόνα, τουλάχιστον πριν από τότε. 8) Εκτός, βέβαια, και αν η Ελ Γκρέκο πρωτοπόρησε... :p
 
Να είστε καλά Μακισιμε και fraoulitsa. :) :) Αυτή τη bibi-bo - Barbie σύγκριση, ήθελα να τη κάνω και εγώ, αλλά δεν είχα τη bibi-bo. Μπράβο fraoulitsa, είναι πολύ γλυκιά. Γοργόνα δεν νομίζω πραγματικά πως κυκλοφορούσε, τουλάχιστον στους καταλόγους δεν υπάρχει. Μπορεί κάποτε να βρεθεί όμως. Ποιός ξέρει! ? … 8)

Τώρα να αυτή η εντελώς στεγνή απο στοκ περίοδος, της bibi-bo και Τζον Τζον, που ονομαζόταν Φωτεινό όνειρο. :xm: Ο Μακισιμος ξέρει ήδη, για αυτή την απουσία απο τη συλλογή μου. Του έχω στείλει και φωτος. ε.. χεμμμμ χεχε :p :shtup:

Αυτό είναι το μόνο αντικείμενο αυτής της σειράς που βρήκα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν είναι περίεργο? Χμμμμ…. Η σειρά Φωτεινό όνειρο, κυκλοφόρησε παράλληλα με τη Μπαλαρίνα το 1985. Αυτή ήταν και η τελευταία λευκή Α' περιόδου bibi-bo με βλεφαρίδες. Αν κάποιος έχει κάτι από αυτή τη σειρά θα ήθελα πολύ να δώ φωτογραφίες. #) :D

Επίσης και αυτή η σειρά είναι εμπνευσμένη από την Αμερικάνα φίλη Barbie! Καλο???? Ε???? χεχε…. Ακόμα και τα 4 φορέματα είναι 98% ίδια με της Dream Glow Barbie που κυκλοφόρησε επίσης το 1985. Ιδού οι αποδείξεις!!!

077.jpg


076-1.jpg


081-1.jpg


088.jpg


087.jpg


091.jpg


093.jpg


098.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή τη σειρά δεν την είχα ούτε ακουστά τόσα χρόνια. Όχι να τη δω... ούτε να την ακούσω δεν έτυχε ποτέ. Για την ύπαρξή της έμαθα από εδώ. :p Τα φορέματα φαίνονται πολύ εντυπωσιακά, οφείλω να ομολογήσω.. Μακάρι κάποιος να τα έχει ή να τα βρει και να μας τα δείξει! :) Ευχαριστούμε και πάλι που μας τα δείχνεις, έστω κ πάνω στο κουτί! :)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Οι δύο δίσκοι που είχαν βγει... πότε είχαν βγει; Τώρα χαζευα τις φωτογραφίες μου και είδα ένα φόρεμα και το θυμήθηκα..

(Οι φωτογραφίες είναι αλιευμένες από εμπορικό ιστιότοπο, οπότε νομίζω δεν μπορώ να αναφέρω πηγή... :sealed: )
 
bibi-bo

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο bibi-bo ότι η παραγωγή της bibi-bo σταμάτησε το 1990.Ότι υπήρχε κυκλοφόρησε μέχρι το 1991 με τα δύο πια λογότυπα.

Η πρώτη barbie γοργόνα κυκλοφόρησε το 1991 ενώ μια χρονιά πριν το 1990 κυκλοφόρησε μόνο ως ρούχο η στολή της γοργόνας. Επειδή είχε σταματήσει η παραγωγή της bibi-bo πια δεν υπάρχει bibi-bo γοργόνα.Η bibi-bo αστροναύτης κυκλοφόρησε 1983-84 και το θυμάμαι από το κίτρινο κουτί που ήταν μέσα η φορεσιά του αστροναύτη.

Στις εικόνες η barbie γοργόνα του 1991 , η φορεσιά της barbie γοργόνας του 1990 και η bibi-bo αστροναύτης.

Υ.Γ. Η φωτογραφία της φορεσιάς της barbie-γοργόνας είναι από το site:

http://www4.shopping.com/xDL-Bathtime-Fun-BARBIE/d2IsPIzazZmndvu88YPB5Q==
 
Βρέθηκε ποια είναι η άγνωστη φούστα!!

bibi-bo είπε:
Θέλω πάρα πολύ να ευχαριστήσω τον bibi-bo γι'αυτή τη φωτογραφία, γιατί μου έλυσε ένα μυστήριο για μένα!! :happyjump: Επιτέλους ταυτοποιήθηκε η άγνωστη φούστα που είχα βρει πριν μήνες σε ένα παλιατζίδικο!! Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω και την αγαπημένη μου φίλη ραπουνζέλ που μπήκε στον κόπο και με πολλή αγάπη μου διόρθωσε το λάστιχο που εγώ δεν μπορούσα να φτιάξω!!

Και επειδή η σειρά αυτή λέγεται φωτεινό όνειρο γιατί τα φορέματα φωσφορίζουν στο σκοτάδι, έκανα το τέστ: άφησα την φούστα λίγη ώρα κάτω από μια λάμπα και πραγματικά φωσφόριζε στο σκοτάδι!!!! :D :D:D

Ιδού η φουστίτσα, με άσχετο τοπ bibi-bo πρώτης περιόδου, καθότι η φούστα βρέθηκε μόνη της, χωρίς το δικό της τοπ :(

picture.php


Rapunjel και bibi-bo σας ευχαριστώ και τους δύο!! :thanx2:

Σχετικά με τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που παραθέτετε παραπάνω για την ιστορία της bibi-bo και τις αντιγραφές από την barbie, θα ήθελα να προσθέσω τα εξής: δεν νομίζω ότι η labamba ήταν επί hasbro. Εχω δύο bibi-bo labamba αγορασμένες στα κουτιά τους και πουθενά δεν αναγράφεται η επωνυμία της hasbro.. :xm:

Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω ότι κάποια στιγμή στις αναζητήσεις μου στο ηλεκτρονικό εμπόριο είχα δει και barbie μπαλαρίνα, ακριβώς ίδια με την κλώνο που έχετε δείξει. Μου έκανε εντύπωση γιατί σκέφτηκα "να άλλη μια αντιγραφή από barbie". Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να ψάξω να την βρω.... Νομίζω ότι λεγόταν show, αλλά δεν είμαι και σίγουρη... :xm: :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο bibi-bo για την αποκαλυψη του Φωτεινου ονειρου..!! Ειναι πραγματικα πολυ σπανια μιας και δεν τα εχουμε ξαναδει και ποτε..! Το θεμα τωρα ειναι τι να εχει γινει και να εχουν εξαφανιστει αυτα απο τα μαγαζια..!! Ειδικα εσυ φιλε bibi-bo που εχεις αρχισει αναζητησεις γι αυτα τα παιχνιδια πολυ καιρο τωρα, λογικα επρεπε να ειχες βρει τονους απο αυτα..!!! Και αντιθετως, οπως μου εχεις πει, δεν εχεις βρει σχεδον τιποτα..!! Πολυ περιεγο οντως..!! Με το που βρω οτιδηποτε σχετικο, εννοειται θα σου αποσταλλει αυτοματως..!

Φραουλιτσα θα σου λυνονται φανταζομαι οι αποριες η μια μετα την αλλη ε??χεχεχεχεχ
 
Χμ, για το Φωτεινό Όνειρο είναι όντως πολύ περίεργο που δεν υπάρχει τίποτα πουθενά! Μήπως δεν "τράβηξε" πολύ; Ποιος ξέρει...

Χαχαχα, ναι, Μακισιμε, οι απορίες μου λύνονται η μία μετά την άλλη, δεν έχω παράπονο! Έχω αρχίσει και τα βάζω σε μια τάξη όλα μέσα στο μυαλό μου, μιας και λόγω ηλικίας δε θυμάμαι και πολύ καθαρά πολλά πράγματα... :(

Αυτό που μ'αρέσει πάντως στις Bibi-bo είναι η ποικιλία που υπάρχει... Σχέδια, χρώματα... Η Ελ Γκρέκο είχε κάνει εξαιρετική δουλειά τότε!

Η κούκλα που βάζω δε φοράει κάποιο ιδιαίτερο φόρεμα, αλλά εμένα μ'αρέσει πολύ! Νομίζω το έχετε κιόλας εσύ και η mytinyworld σε κόκκινο, ε?

picture.php


picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα