Bibi-bo Μέρος 3ο

Αχ Rapunjel μου!!! Εγω σε ευχαριστω, οπως και ολα τα παιδια εδω στο φορουμ, γιατι πραγματικα απο τοτε που βρηκα το Ρετρομανιαξ, αυτη η περιοδος της ζωης μου κυλαει με λιγοτερο αγχος και πιο αισιοδοξια!!! :)

Αυτη η ιδεα σου να βαλεις της βλεφαριδες σε μια ΒΙΒΙΒΟ της δευτερης γενιας ειναι πραγματικα επαναστατικη!!! Μηπως να τις προσθεσεις και στο θεμα Συντηρηση, Rapunjel μου, γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλη ιδεα και εχεις βγαλει τελειες φωτογραφιες; Ετσι να παρουν κουραγιο και τα αλλα παδια που το διαβαζουν και να διορθωσουν τις παλιες τους ΒΙΒΙΒΟ!

Βασικα εφτιαξες την νεα ΒΙΒΙΒΟ Super Top Model!!!!! :D :)
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία η νέα bibi-bo Super Top Model!

Είσαι η νονά της τη βάφτισες!

Άλλη μία bibi-bo δεύτερης γενιάς με βλεφαρίδες!

Θα βάλω αναλυτικά φωτογραφίες, οδηγίες στο bibi-bo συντήρηση...
 
Οι bibi bo της rapunjel έγιναν ακόμη πιο μαγικές με αυτές τις υπέροχες βλεφαρίδες! Μπράβο rapunjel, οι βλεφαρίδες είναι μέρος της προσωπικότητας της bibi bo και είναι πραγματικά κάτι που λείπει από τις κούκλες της β' περιόδου! Είναι απλά καταπληκτικές! Μα, πείτε μου, υπάρχουν bibi bo πιο λαμπερές από αυτές της rapunjel? Ο,τι πιάνουν αυτά τα νεραϊδένια χεράκια κυριολεκτικά το μεταμοφρώνουν! :)

Γλυκιά Αναστασία, εδώ μέσα γίνεται ένα είδος κάθαρσης από την ρουτίνα και την καθημερινότητα, γεμίζουμε μπαταρίες για να αντιμετωπίσουμε την επόμενη μέρα! Κάπως έτσι το βλέπω τουλάχιστον απ'την πλευρά μου :D
 
Μια μεγάαααλη καλημέρα σε όλους..!! Εβλεπα στον υπνο μου οτι ανακάλυψα ένα παλιό παιχνιδοπολείο και ότι είχα ενθουσιαστεί τόοοσο πολύ που του κόλαγα του μαγαζάτορα χαρτονομίσματα των 100 ευρώ στο μέτωπο(αφού τα έφτυνα πρώτα) και του έλεγα συνεχώς "α ρε μπογιατζή Αρίστο, παρτο μαγαζί και κλείστο"...!!! αχαχαχαχ

Καλά η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο..! :)

Εκεί όμως που ενθουσιάστηκα πραγματικά είναι όταν σε ένα ράφι ανακάλυψα την ΒΙΒΙ ΒΟ με τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ σε ένα από τα κίτρινα κουτιά με εκείνες τις κοκκινες στολές τις ιππασίας..! Και κατευθείαν σκέφτηκα να το φτογραφήσω το κουτί να το ανεβάσω στο φόρουμ να το δείτε..! :)

Μιλάμε έπαθα ντελίριο στον ύπνο μου..!!!! Μέχρι να φύγω από το μαγαζί του , τον είχα καλύψει από χαρτονομίσματα και σάλια..!!!

Πως το εξηγείτε το όνειρο? Μήπως να παίξω ΤΖΟΚΕΡ ή μήπως να πάρω σβάρνα όλη τη Αθήνα να ανακαλύψω καμιά ΒΙΒΙ ΒΟ???? Η μήπως τελικά απλά να αποφύγω να κάνω ιππασία ???? :D
 
η μεγαλη πατεντα του Ρολερ

Λοιπον Makisimo μου, ανοιξα τον ονειροκριτη και εψαξα να βρω τι σημαινει το ονειρο σου! Καλο μου φαινεται, βλεπω αλλαγες θετικες στην ζωη σου!!!

1. ο μπογιατζης Αριστος συμβολιζει αλλαγη στο χρωμα του δωματιου σου :cool:

2. το κλεισιμο του μαγαζιου συμβολιζει αλλαγη στην καριερα :)

3. η ΒΙΒΙΒΟ και ο ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ στο κιτρινο κουτι συμβολιζουν την αιωνια αγαπη :D , (αλλαγη θετικη στα συναισθηματικα!)

Τωρα ο μαγαζατορας μεσα στο χαρτονομισμα και στο σαλιο με μπερδεψε λιγο... :xm: Να ειναι ο κουμπαρος?8)

Οι ΒΙΒΙΒΟ της Rapunjel και οι φωτογραφησεις τους ειναι αυτο που με κανει να χαμογελαω καθε πρωι οταν ανοιγω το κομπιουτερ!!! :D

Παιδια μηπως μπορειτε να ποσταρετε τις οδηγιες χρησης εκεινου του μαραφετιου ρολερ, της ΒΙΒΙΒΟ Ρολερ? Γιατι πιστευω λιγος κοσμος θυμαται πως δουλευε εκεινη η φοβερη εφευρεση που εκανε τα κοτσιδακια στην ΒΙΒΙΒΟ! Νομιζω ειχε βγει κατι παρομοιο αργοτερα σε μια αλλη fashion doll αλλα δεν θυμαμαι που το ειχε παρει το ματι μου.
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία μακάρι να χαμογελάς πάντοτε.

Γλυκέ μου makisime μακάρι να βρεις τη bibi-bo με τη στολή ιππασίας! Είναι από τις αγαπημένες μου. Τώρα για το όνειρο σου τι να πω; Νομίζω ότι η bibi-bo σου έχει γίνει λίγο άγχος!

Αγαπημένη μου mytinyworld και εσύ μπορείς να βάλεις βλεφαρίδες στις δικές σου. Όλα είναι πιο απλά από ότι φαίνονται!

Άλλη μια bibi-bo με συμπλήρωση βλεφαρίδων αυτή τη φορά και με χρυσό από πάνω για να πηγαίνει με το χρυσό μαλλί ασορτί...
 
bibi-bo

Λατρεμένη Αναστασία μου ότι βρήκα από τη ρόλλερ στο φωτογραφίζω και στο βάζω! Το ίδιο χωρίς πολυθρόνα το έχω και από τη barbie.
 
Θέλω την βοήθειά σας σε ένα θέμα..!!!! Αποφάσισα να πάρω κάποια παιχν'ίδια σε ένα ορφανοτροφείο αλλά δεν ξέρω τι ταιριάζει σε κάποιες ηλικίες..! μου είπαν λοιπόν ότι υπάρχουν 10 κοριτσάκια από 9 εως 12 ετων, άλλα 10 κορίτσια 13 με 15 ετών , 2 κοπέλες λυκείου και άλλες 10 φοιτήτριες..!Εννοείται στις φοιτήτριες θα δώσω χρήματα καιθώς και στα κορίτσια του λυκείου.Αυτά που ειναι 12 ετων υπολογίζω ότι είναι 6 δημοτικού..! θα παίζουν με κούκλες..??!!! Έχετε καμιά καλή ιδέα τι παιχνίδια να πάρω στα κορίτσια δημοτικού και τι στου γυμνασίου?? Υπολογίζω κάπου στα 15 ευρώ ανά παιδάκι..!Μια κούκλα ΒΙΒΙ που βρήκα στα JUMBO είναι καλή ξέρει κανεί΅? Επίσης τα ρούχα της ΒΙΒΙ ταιριάζουν στην Μπάρμπι?

Βοηθείστε όσο μπορείτε με ιδεές και prive αν γίνεται για να το συζητήσουμε..!

Φίλες μου Αναστασία, Αλίκη και Ιωάννα περιμένω τις απόψεις σας..!
 
bibi-bo

Καλέ μου makisime στα μικρά πάρε κουκλες. Τα ρούχα της bibi κάνουν στις barbie. Τα δωδεκάχρονα δε θα παίζουν πια με κούκλες. Σ΄αυτά πάρε επιτραπέζια ή παιχνίδια που έχουν να κάνουν με μακιγιάζ, κοσμήματα κ.τ.λ.

Στου Γυμνασίου πάρε επιτραπέζια.

H Bibi μια χαρά κούκλα είναι αλλά με 15 ευρώ από τα Jumbo παίρνεις μια καλή barbie. H bibi κάνει 3 ευρώ. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ότι άλλο χρειαστείς στείλε μήνυμα. Και να ξέρεις ότι κάνοντας δώρο σε ένα τέτοιο παιδί είναι ότι καλύτερο πρώτα απ΄όλα για την ψυχή σου! Σου αξίζουν συγχαρητήρια!
 
Μakisimos συμφωνώ με την rapunjel. Στα 12χρονα αρέσουν τα επιτραπέζια, βγήκε και το καινούριο trivial, ίσως λίγο εκτός του προϋπολογισμού σου... Ο ανιψιός μου μου έδωσε ιδέες για ΗΑΝΑΗ ΜΟΝΤΑΝΑ αξεσουάρ (ένα μικρόφωνο λέει κλπ), παιχνίδια για το playstation (εφόσον μπορείς να μάθεις εάν παίζουν) και κάτι αρκουδάκια μαλιαρά σαν λούτρινα που είναι της μόδας (?).

Καλά, μιλάμε έκανα ΤΑ γέλια με το όνειρο και περισσότερο την ερμηνεία του ονείρου, να'στε καλά ρε παιδιά! Makisimos, νομίζω ότι πρέπει να αποφύγεις την ιππασία! Rapunjel μου αγαπημένη είναι αδύνατο μια τόσο αγχολυτική κουκλίτσα να προκαλέσει το οποιοδήποτε άγχος σε κανέναν, άρα μάλλον πάλι η ιππασία φταίει! :p

Ενα ακόμη ρουχαλάκι vintage clone, από την κουκλίτσα μου που μετράει μέρες για το καινούριο κορμάκι!

Προβολή συνημμένου 3388
 
Καλά τώρα είδα το μηνυμα που μου εξήγησε η Αναστασία το όνειρο...!!! Αναστασία μου να είσαι καλά πιστεύω ότι το χιούμορ σου περισσεύει...!!!!! Είσαι απίστευτη..!!! Κύρίως η εξήγηση με το σάλιο και τον κουμπάρο την βλέπω λογικότατη..!!!! αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ...

Τι γέλιο έριξα πάλι..!!!!

Εγώ ακόμη περιμένω να μου έρθουν τα ρουχα και το σαλόνι της ΒΙΒΙ ΒΟ....!!! Μήπως ν αρχίσω ν ανησυχω??????

Χτες που κοιτούσα όλες τις φωτογραφίες που έχω μαζέψει γενικά από το ίντερνετ με παιχνιδια απο ελ γκρεκο και κοιτούσα τον φάκελο με την ΒΙΒΙ ΒΟ παρατήρησα ότι ειλικρινά η el greco είχε βγάλει εκατοντάδες πραγματα ετσι??? ότι μπορε'ίς να φανταστείς..!!! Δηλαδή το θεωρώ αδιανόητο να υπάρχει 'έστω κι ένας συλλέκτης που να τα έχει ΟΛΑ ότι έχει κυκλοφορήσει από ΒΙΒΙ ΒΟ στην Ελλάδα..!

Κάτι άσχετο γιατι έχουν βγάλει μια κούκλα στα ΤΖΑΜΠΟ με τ ονομα ΒΙΒΙ???

Μήπως από την γνωστή μας κουκλα? Η μήπως επειδ'η στα Πακιστανικά το ΒΙΒΙ σημαίνει δεσποινις??? Μήπως είναι Πκιστανή η κούκλα?? Καταλαβαίνετε , υπάρχει φόβος να τις πάρει η Μιραράκη και να τις πουλάει μαζί με τα χαλιά της...!!!!

"Μαζί με αυτη την υπΕΕροχη μπορντοροδακινοΠορτοκαλοπρΑΑσινη μπουχΑραα θα πάρετε δΩΩρο αυτήν την υπΈροχη και πανάκριβη ΒΙΒΙ..." ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧ
 


Καλησπερα και απο εμενα!!

Εχω μια εντυπωση πως το πουα φορεμα πρεπει να το εχω και εγω και μαλιστα οταν ημουν μικρουλα ελεγα οτι ειναι σαν να εχει πανω καραμελακια!!!!

μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι αν καποιος μπορει να μου φτιαξει 1-2 BiBi Bo που εχω?

ειπα στην μητερα μου για το υπεροχο αυτο forum και πρωτα της εκανε εντυπωση που υπαρχουν και αλλοι ρομαντικοι σαν και εμας(η μητερα ετων 57 εχει την πρωτη της κουκλα οπου την προσεχει σαν τα ματια της!!!) αλλα και οτι αναστενεται τις γλυκητατες BiBi Bο!!!

θυμηθηκε λοιπον οτι μου αρεσε οταν ημουν μικρη να τρωω τα ποδια και συγκεκριμενα τα δαχτυλα στα ποδια απο τισ κουκλες μου(λες να ειμαι η κουκλοhannibal?? :xm: ::) ).

ευχαριστω πολυ προκαταβολικος και να ξερετε πως περιμενω πως και πως να παω στην πατμο για να φερω πισω τισ κουκλιτσεσμου και τα υπεροχα ρουχα τους!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλέ μου makisime δεν νομίζω ότι κανείς ή καμιά έχει τα πάντα από τη bibi-bo.

Η bibi είναι κινέζικη. Δε νομίζω ότι καμμία σχέση με τη bibi-bo.

Αγαπημένη μου mytinyworld όπως πάντα πάνγλυκη η κουκλίτσα σου!

Καλή μου Marianna φέρε τις κούκλες σου φωτογράφισε τις να δούμε τι θέλουνε να σε βοηθήσουμε να τις φτιάξεις. Αν δεν έχουν πόδια θέλουν άλλο σώμα και το μόνο που μπορείς να βρεις είναι από το ebay της Sindy Pedigree.

Πρέπει να αγοράσεις μία ή δύο. Καλά πρώτη φορά άκουσα παιδί να τρώει πόδια κούκλας!

Λατρεμένη μου Αναστασία ακολούθησα τις συμβουλές σου και έκανα μπούκλες τα μαλλιά της ανθισμένης βασανισμένης ομορφιάς. Ευτυχώς γίνανε μόνο χαμηλά κι έτσι δεν κόντυναν πολύ! Σε ευχαριστώ ξανά για τις υπέροχες ιδέες σου!
 
Καλα τρελλαθηκα με την μπουμπουκα την ανθισμενη ομορφια!!!! Ειναι ΑΠΙΘΑΝΗ!!!!!! Τι ματακια εχει, τι μαλλακια!!!! Μπραβο μπραβο μπραβο Rapunjel μου!!!!

Μακισιμος μαλλον θα γινει ο Αγιος Μακισιμος, ο προστατης των μικρων παιδιων!!! Πολυ τρυφερη αυτην η κινηση σου, και μοναδικης ζεστασιας και καλοσυνης!!! Τι νονός ειναι αυτος!!!!!

Η ΒΙΒΙ παιδια, μπορει να μην κοστιζει σαν μια Barbie αλλα μυριζει φραουλα, οταν την εβγαλα απο το κουτι εμεινα, και εχει υπεροχο προσωπο! Βεβαια εγω εχω και μια λοξα με τους κλωνους αλλα ειναι πολυ ομορφη κουκλα πραγματικα. Παντως η Barbie chic κανει και 6 ευρω καμια φορα σε προσφορα. Ειναι η πιο απλη αλλα πανεμορφη το ιδιο.

Επισης, οπως πολυ σωστα ειπανε τα κοριτσια, πολυ ενδιαφεροντα ειναι και τα παιχνιδια με μακιγιαζ για τις μικρες ή διαφορα κιτ με υλικα για να φτιαχνεις κολιεδακια κτλ.

Μαριαννα μας, βαλε καμια φωτο οταν εχεις τις κουκλιτσες και εμεις θα αναλαβουμε να σε βοηθησουμε! Θα βρουμε καποιον τροπο και θα ξαναγινουν σαν καινουριες!!! Μην ανησυχεις!!!
 
Μαριάννα ελπίζω να πας στην Πάτμο τώρα τα χριστούγεννα και να φέρεις τις κουκλίτσες σου να τις δούμε και να τις φτιάξουμε. Δεν είναι δύσκολο, να είναι καλά και η rapunjel που μας έδειξε τον τρόπο!

Εχω κάνει την εξής σκέψη τους τελευταίους μήνες.... Γιατί πραγματικά να δεχτεί το jumbo, η οικογένεια Βακάκη, να πουλάει τις bibi? Και μόνο για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελα να πουν ένα ΟΧΙ στη εμπορία αυτού του ονόματος από το συγκεκριμένο κατάστημα! Εκτός εάν: 1) δεν παίρνουν αυτοί τις αποφάσεις και δεν έχουν λόγο στις εμπορικές κινήσεις της εταιρίας ή 2) πραγματικά δεν τους ενδιαφέρει!

Δεν θέλω να πιστέψω ότι ισχύει το δεύτερο... Θα με γεμίσει θλίψη....

Σήμερα κλείνω την ενότητα με τα vintage clones.

Προβολή συνημμένου 3395Προβολή συνημμένου 3396Προβολή συνημμένου 3397Προβολή συνημμένου 3399Προβολή συνημμένου 3400

Πράγματι Αναστασία μου, και τι δεν έχει φορέσει κι αυτή η κουκλίτσα, παρά τις... αναπηρίες της!
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld τέλεια η κουκλίτσα σου ιδίως στην τελευταία φώτο!

Σήμερα παραθέτω τη βασανισμένη ομορφιά όταν την πήρα και σήμερα.

Τότε της είχα βγάλει το στυλό,όσο έβγαινε από το πρόσωπο, την είχα κολλήσει που της είχαν κόψει με μαχαίρι το πρόσωπο στα δυο και της είχα ξεμπερδέψει τα μαλλιά.

Σήμερα έχει υποστεί πολλές αλλαγές.

Αυτό που καταφερε αυτή η κούκλα είναι να την αγαπήσω πολύ!
 
Πραγματικη μεταμορφωση απο ντροπαλη νυμφη/καμπια σε Πεταλουδα!!!

Rapunjel μου ολοι της εχουμε αδυναμια της μικρης βασανισμενης!!! Τα ονειρα της εγιναν πραγματικοτητα!!! Παρα πολυ ενδιαφερουσες και οι φωτογραφιες που μας εβαλες για το ρολερ της ΒΙΒΙΒΟ!

Ξεχασα επισης να πω στον Makisimo μας οτι η ΒΙΒΙ, με το αλλοκοτο ονομα που τεινει να δημιουργει παρεξηγησεις, οπως πολυ σωστα παρατηρησε η MytinyWorld μας, μπορει ανετα να φορεσει τα ρουχα της Βarbie. Μοιαζει πολυ στην Τανυα την ιταλικη ομως ειναι λιγο χαμηλοτερης ποιοτητας οσον αφορα το σωμα και μονο.

Κατα τα αλλα ειναι πανεμορφη και μοσχομυριστη.
 
Η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά έγινε η αγαπημένη μας. Λίγο λίγο κάθε μέρα, βλέπαμε τη μεταμόρφωσή της και την προσπάθεια που με πολλή αγάπη και ενδιαφέρον έκανε η rapunjel για να την αναστήσει. Γι'αυτό, όπως έχω ξαναπεί, αγαπημένη rapunjel αξίζει κάθε λεπτό που αφιέρωσες για να την μεταμορφώσεις!

Σήμερα, παρουσιάζοντας μερικές ακόμη φωτογραφίες της αγαπημένης μου κουκλίτσας, θα κλείσω την αφιέρωση φωτογραφιών που έκανα στην φίλη μου rapunjel. Ασχολήθηκα αποκλειστικά με αυτή την κουκλίτσα, επειδή την αγάπησε και ήθελα να την ευχαριστήσω. Οι επόμενες φωτογραφίες που θα δείτε στο μέλλον από αυτή την κούκλα, θα είναι με το καινούριο της σώμα που είναι ΤΕΛΕΙΟ και της ταιριάζει απόλυτα! Είναι οι τελευταίες φωτογραφίες, αποχαιρετεστήριες για το σώμα που για περίπου ένα χρόνο δέχτηκε το κεφαλάκι της ΒΙΒΙ ΒΟ μου. Σήμερα έκανα την ανταλλαγή κεφαλιών με τη sindy μπαλαρίνα που αγόρασα πριν λίγες μέρες.

Στην πρώτη φωτογραφία με την αυθεντική της φόρμα (η φίλη της sindy φοράει μια φόρμα της αμερικάνικης κούκλας Betty) και στη δεύτερη με vintage clone στολή τέννις και τη ρακέτα της vintage barbie! Στην τρίτη και τέταρτη φωτογραφία με μπλούζα sindy και άγνωστη φούστα.

Προβολή συνημμένου 3406Προβολή συνημμένου 3407Προβολή συνημμένου 3408Προβολή συνημμένου 3409
 
καλημερα......εγω ακομη δουλευω στην μεταμορφωση της κουκλιτσας μου.....καλλιο αργα παρα ποτε ,λενε....θυμαστε φιλοι μου που αναρωτιομουν πως να πλυνω τα ρουχαλακια;;;λοιπον πηρα χλωρινη κλινεξ σε σκονη για πλυσιμο στο χερι που ειναι για χρωματιστα και για κρυο νερο,τα αφησα τρεις ωριτσες περιπου και εγιναν εξαισια σαν καινουργια φυσικα εβαλα και μια χρωμοπαγιδα,πηρα να δοκιμασω και σε φακελακι το vanish oxi action .....τα αποτελεσματα σιγουρα και σωστα...δν χαλασε τπτ....αυτα

φιλακια...εννοειται πως τα χωρισα σε σκουρα χρωματιστα και λευκα.....
 
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Τι κάνετε; Έχω αρκετό καιρό να γράψω, αλλά σας παρακολουθώ τακτικά! :) Σας παραθέτω μια Bibi-Bo μου ντυμένη με τα καλά της, ελπίζω να σας αρέσει! #)
 
Πίσω
Μπλουζα