Bibi-bo Μέρος 4ο

Kαι καπου εδω, θα πεταχτω κι εγω σαν την.......ικαριατιδα(τσ τσ τσ τι νομιζατε οτι θα πω.!! :D ),και θα βαλω κι εγω το λιθαρακι μου σε αυτην την ιστορικη διαδρομη της ΒΙΒΙ Βο..! Και επειδη ειμαι και μεγαλος φαν της οικογενειας ΒΟ, εχω να δηλωσω με ημερομηνιες το εξης..!! Ειναι ισως απο τα λιγα πραγματα που θυμαμαι εντονα και χρονολογικα παιδικες αναμνησεις..!

Το 1986 εκανα μια σοβαρη εγχειρηση και ειχα ζητησει δωρο ενα αγριμι-μια ζωη θα εχετε προσεξει αγριμια ζητουσα-..! Το 1987 τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ με θυμαμαι ξαπλωμενο στο κρεβατι μου, διπλα η μανουλιτσα μου-τι γλυκος που ειμαι-και να βλεπουμε ΕΡΤ-θυμαμαι και το εργο, ηταν η Στεφανια με την Ζ.Λασκαρη- και να βαζει διαφημισεις με την οικογενεια ΒΟ..! Σαν τωρα το θυμαμαι γιατι ειχα ενθουσιαστει τοσο πολυ που υπηρξε ολοκληρη οικογενεια, που ζηλεψα και ηθελα να το παραγγειλω απο τον Αγιο Βασιλη..!!

Ευτυχως βεβαια δεν το εκανα και παρηγγειλα και αλλο αγριμι-τον ρινοκερο-αλλα σας λεω τα θυμαμαι με χρονολογια..! Αποκλειεται η ελ γκρεκο να διαφημιζε παιχνιδι στα Χριστουγεννα το οποιο να ειχε κυκλοφορησει χρονια πριν..!

Στα ματια μου ακομη θυμαμαι την διαφημιση αυτη το πιστευετε? Με το καροτσακι, με το παρκακι και στο τελος της διαφημισγης η Βεττυ ερχοταν με το καροτσακι κοντα στον Τομ και μαζευοταν ολη η οικογενια ΒΟ, οπως στο διαφημιστικο του περιοδικου που ειδαμε πιο πανω..!

Αντε το μονο λαθος να ειναι οτι αντι για 87 να την ειδα την διαφημηση το 86 η το 88 -αν και χλωμο να ειχε ζησει 2 χρονια εκεινο το αγριμι που κρατουσα-..!! Το βεβαιαο ομως ειναι οτι βγηκε μετα το 1986..!!

Επισης να πουμε ευχαριστησουμε και τον φιλο bibi-bo που μας δινει τα φωτα του και δεν ειναι τυχαιο οτι με το που ποσταρεις, γινεται ενας μικρος πανικος στο καπακι απο ποστ αλλων..!! Αυτο σημαινει οτι επαξια εχεις κερδισει τον σεβασμο των αλλων σε αυτο το thread..!! :)

Αυτο εχω εγω να προσθεσω και να πω στην αγαπημενη μου Αναστασια οτι δεν ειμαι εγω σαρδαναπαλος, η ΒΙΒΙ ΒΟ φταιει που ειναι τοσο ερωτικο γκομενακι και μας εχει ξετρελλανει ολους..!!!! :D
 
makisimos είπε:
Αυτο εχω εγω να προσθεσω και να πω στην αγαπημενη μου Αναστασια οτι δεν ειμαι εγω σαρδαναπαλος, η ΒΙΒΙ ΒΟ φταιει που ειναι τοσο ερωτικο γκομενακι και μας εχει ξετρελλανει ολους..!!!! :D
:rofl: :rofl:
 
makisimos είπε:
Αυτο εχω εγω να προσθεσω και να πω στην αγαπημενη μου Αναστασια οτι δεν ειμαι εγω σαρδαναπαλος, η ΒΙΒΙ ΒΟ φταιει που ειναι τοσο ερωτικο γκομενακι και μας εχει ξετρελλανει ολους..!!!! :D
Σαρδαναπαλος εισαι βρε...τα ιδια ελεγες και εδω για αλλη κουκλα!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=188741&postcount=12

Παιδια, η οικογενεια Μπο αγοραζοτανε πακετο ή κομματι κομματι? :eek:
 
Αχ αχ αχχχχ

Γελας mytiny ε??? :D :D

Τι, νομιζεις οτι ειναι δυσκολο να την ερωτευτει κανεις?

Ε, οταν ανοιγεις καθε μερα το pc σου και βλεπεις φωτογραφια της, οταν πας για ψωνια και ψαχνεις να δεις μηπως την βρεις πουθενα εκει εξω, οταν θυμασαι τοσες αναμνησεις που σε συνδεουν μαζι της απο το παρελθον, οταν μπαινεις στο σπιτι και την βλεπεις καθε μερα να σου χαμογελαει με αυτα τα μπλε ματια, ντυμενη αλλοτε σαν "ΣΟΥΦΛΕ" και αλλοτε να κανει προβα με το δαντελωτο νυφικο της, μετα απο ολα αυτα πως να μην παραδεχτεις οτι εισαι ερωτευμενος μαζι της..!!

Ενταξει το παραδεχομαι, εχω ξενοκοιταξει την φιλη της την Lili Lei, δεν φταιω εγω, σουφρωνει αυτα τα χειλακια της και με αποπλανει..αλλα δεν παυω να ειμαι προσηλομενος στον ερωτα μου..!!!

Και μετα απ ολα αυτα καταληγουμε σε ενα πραγμα,..!! Εχω κριση ταυτοτητας, νομιζω οτι ειμαι ο Τζον Τζον..!!!

Αλλα ειμαι σε καλα χερια..!!! Στα 2 χιλιομετρα ειναι το Δρομοκαιτειο και στα 5 το Δαφνι..!!! :D

Αλλα κι εκει θα παω με χαρα, δεν με νοιαζει, γιατι ξερω οτι εκει δουλευει και θα ειμαι κοντα της..!!
 
Αναστασια, η ξεσκεπαστρα..!!!

Αναστασια είπε:
Σαρδαναπαλος εισαι βρε...τα ιδια ελεγες και εδω για αλλη κουκλα!!! http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=188741&postcount=12

Παιδια, η οικογενεια Μπο αγοραζοτανε πακετο ή κομματι κομματι? :eek:
Α πα πα,Αναστασια ρουπι δεν μπορουμε να κανουμε χωρις να ξεσκεπασεις το παρελθον μας..!!! Δεν αντεχεσαι πια..!! Εχεις γινει ενας ρετροπαπαρατσι..!!! Μα πως τα ανακαλυπτεις μαμωτο σου..!! Ουτε εγω δεν τα θυμαμαι αυτα που λεω..!!:xm:8)

Α πα πα πα....!!
 
Αχαχαχαχαχα το τι γέλιο έκανα... Σε καλό σου Makisime! Μήπως να σου παραχωρήσω τη νοσοκόμα να σε γιατροπορέψει? χαχαχαχαχα Της έχεις και μια α αδυναμία βλέπω..

Αναστασία μου, η οικογένεια έβγαινε και ολόκληρη (μαμά - μπαμπάς - διδυμάκια) και ξεχωριστά: Η μαμά με το κοριτσάκι και ο μπαμπάς με το αγοράκι. Επίσης, είχε βγει και το σπίτι τους, το Σπιτοβαλιτσάκι, σε δύο εκδόσεις: με τα πάρκα των μωρών μέσα (δε θυμάμαι αν είχε και τα καροτσάκια) και με τα δύο διδυμάκια μέσα (στην έκδοση αυτή το κοριτσάκι είναι διαφορετικά χτενισμένο από το κοριτσάκι στο κουτί με τη Betty Bo). Ακόμη, είχαν βγει σε ξεχωριστά κουτιά το καροτσάκι και τα πάρκα των μωρών.

Αυτά! (Ένα θεματάκι με την Οικογένεια Βο το έχω.. φαίνεται μάλλον, ε? :p )
 
Γεια στη ρετροπαρέα! :flower:

Διάβασα μονορούφι όλα αυτά που γράψατε, συγχωρέστε με δεν θυμάμαι ποιος έγραψε τι ακριβώς, αλλά κάποια μου έκαναν περισσότερο εντύπωση και έχω από την πλευρά μου να παραθέσω τα εξής:

Καταρχήν στον προβληματισμό πως αποκαλούμε μια bibi-bo (ατυχήσασα) με σώμα sindy, επειδή τυγχάνει η παιδική μου κουκλίτσα να είναι μια τέτοια κούκλα, εγώ θα την έλεγα: "η παιδική μου bibi-bo". Τώρα, κάποιος άλλος μπορεί να την έλεγε bibi-bo με σώμα sindy ή sindy με κεφάλι bibi-bo ή ένα κομμάτι πλαστικό που αν πεταχτεί στα σκουπίδια θα μολύνει για χρόνια το περιβάλλον. Πιστεύω ότι σημασία έχει ποια μάτια την βλέπουν την κούκλα.

Σχετικά με τις αντιγραφές από τα ρούχα της barbie θα ήθελα να συμφωνήσω με την αγαπημένη μου Αναστασία και θα πρόσθετα ότι και εγώ θα ήθελα να συνεχίσετε να βάζετε φωτο από τέτοιες αντιγραφές γιατί και ενδιαφέρον έχουν και την ιστορία της κούκλας βοηθάνε, αλλά επίσης μας βοηθάνε να καταλάβουμε εάν μας πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες όπως έχω πει και παραπάνω.

Επίσης συμφωνώ με την αγαπημένη μου ραπουνζέλ ότι δεν μπορούμε να απαγορέψουμε εμείς σε κανέναν να βάζει φωτο την αγαπημένη του κούκλα φορώντας ό,τι ρούχα θέλει ή έχει, όπως για παράδειγμα η φίλη μας veloudir που μας έχει πει ότι δυσκολεύεται να βρει αυθεντικά bibi-bo ρούχα. Εξάλλου, όταν ήμασταν μικρά, μας ένιαζε τη φόραγε η bibi-bo μας? Εγώ προσωπικά, λόγω έλλειψης αυθεντικών ρούχων, μιας και δεν υπήρξα τυχερό παιδάκι (όπως άλλα) να έχω με το κιλό τις κούκλες και τα ρούχα, την είχα ταράξει στα χονγκονέζικα πανηγυριώτικα. Δεν νομίζω ότι είναι μεμπτό. Βέβαια, υπάρχουν και οι moderators που μπορούν να μας το λύσουν αυτό το θέμα.

Επίσης, πιστεύω ότι επειδή το θέμα του thread δεν είναι "η ιστορία της bibi-bo" αλλά σκέτο "bibi-bo", ο καθένας είναι ελεύθερος να βάζει και να γράφει ό,τι έχει σχέση με την κούκλα αυτή, την ιστορία της ή τις αναμνήσεις του ή την περιποίησή της κλπ. Η έρευνα της ιστορίας της είναι κάτι παραπάνω από ευρόσδεκτη και ενδιαφέρουσα, αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούμε να μοιραστούμε.

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι ο καθένας είναι φυσικά ελεύθερος να βάζει φωτο δικές του, ή να μην βάζει καθόλου, να διαβάζει και να ποστάρει, ή να διαβάζει και να μην ποστάρει καθόλου (όπως κάνουν πάρα πολλοί που δεν τους γνωρίζουμε) και φυσικά είναι ελεύθερος αν θέλει να τις έχει στο σπίτι του και να τις θαυμάζει μόνος του με τους φίλους του.

Αυτά τα ολίγα είχα να πω εγώ, εάν μου επιτρέπετε.

Ευχαριστώ :)
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!

Εξάλλου η bibibo από μόνη της, αν δηλαδή δεν ήταν συνδυασμένη με παιδικές αναμνήσεις και βιώματα, δεν θα έλεγε και τίποτα...Ειναι ένα κομμάτι πλαστικό!

Εγώ χαίρομαι να βλέπω και την δική μου και τις δικές σας, και ας φοράνε και σακιά! ΄

Ούτε εγώ έχω πολλά ρούχα αυθεντικά, ουτε ποτέ ειχα! Με το μαγιό της μου την πήρε η μαμά μου, επείδή ήταν η πιο φτητή και έκτοτε, μια μόνο φορεσιά κατάφερα να αποκτήσω!

Παρόλα αυτα, έραψα μόνη μου ρούχα, από μπομπονιέρες, από δικά μου παλιά ρουχα και από ότι έβρισκα, και αυτά ειναι τα πιο αγαπημένα μου γιατί τα εφτιαξα εγώ όπως μπορούσα! Θα σας τα βάλω να τα δείτε κιολας!! :)

Κατά τα άλλα εννοείται ότι χαίρομαι να βλέπω αυθεντικά ρούχα που ποστάρετε, αλλά... Δεν θα τα άλλαζα με τα χειροποίητα από τα παιδικά μου χεράκια!! :) :)
 
Φρουλιτσα μου σε ευχαριστω πολυ πολυ για την διευκρινηση περι οικογενειας Bo! Οπότε η Ελ Γκρεκο εδινε την ευκαιρια στον δολιο γονιο να αγορασει και σε δοσεις! :D

Ραπουνζελ μου εξαιρετικες οι διαφημισεις που ποσταρες! :flower:

Μακισιμακο αμα βρισκω ωραια κουκλα θα την ποσταρω και θα περιμενω τι θα πεις να το καταγραψω να σε καρφωσω στην bibi-bo. :D :p

MytinyWorld μου τρελλαθηκα με το "χονγκονέζικα πανηγυριώτικα" που ειπες!!!!:biglaugh: Επισης αυτα που εγραψες ηταν ακριβως αυτα που ηθελα και να πω, οπως ηθελα ακριβως να τα πω.

mytinyworld είπε:
φυσικά είναι ελεύθερος αν θέλει να τις έχει στο σπίτι του και να τις θαυμάζει μόνος του με τους φίλους του.
Και βεβαια, ετσι ειναι. :) Μονο που η Φιλοσοφια του Ρετρομανιαξ λεει:

http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_philosophy

Φιλοσοφία & Στόχοι Η συστηματική διαφύλαξη όλων των ρετρό μνημών / πληροφοριών που θεωρούμε πολύτιμες και άξιες καταγραφής στις ενότητες που έχουν δημιουργηθεί για αυτόν τον σκοπό.




H δημιουργία ενός ζωντανού και διαρκώς εμπλουτιζόμενου online ρετρό μουσείου με σκοπό να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

Η διαμόρφωση και συσπείρωση τόσο εντός όσο και εκτός διαδικτύου μιας φιλικής παρέας ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα που άπτονται της θεματολογίας του GRM.

Η παρακολούθηση των σύγχρονων εξελίξεων (καθώς η ζωή συνεχίζεται...).

Η σύγκριση των παλαιότερων εποχών με τις νεώτερες και η εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.

Η διεξαγωγή όλων των παραπάνω σε ένα φιλικό, ζεστό και ευχάριστο κλίμα με γνώμωνα την ψυχαγωγία, διασκέδαση και ενημέρωση των μελών.

Οπότε, συμφωνα με αυτα, τολμω να πω οτι αν η Ελ Γκρεκο ειχε ξετιναξει την Ματελ στην αντιγραφη, προσωπικα θα ηθελα να το μαθω χωρις αυτο να μειωνει την αγαπημενη μας κουκλα, αντιθετα βοηθουν στην ιστορια της! Και ευχαριστω πολυ τα παιδια που ποσταραν αυτες τις φωτο. :flower:

ΥΓ. Penny μου μια κουκλα με τετοια ρουχαλακια φτιαγμενα απο το κοριτσακι που την αγαπησε, την βρισκω ιδιαιτερα τρυφερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Συμφωνώ απόλυτα και με τη λατρεμένη Αναστασία και με την πολυαγαπημένη mytinyworld και με την Penny.Ένα παιχνίδι είναι για να δίνει ευχαρίστηση πάνω από όλα. Η ιστορία της είναι καλοδεχούμενη και με ενδιαφέρει αλλά όχι μόνο αυτό.Η μία κούκλα της φίλης που μου την έστειλε με φόρεμα σε αποχρώσεις γαλάζιου,μπλε και χρυσού...

picture.php


Υ.Γ.Penny λατρεύω τα χειροποίητα ρουχαλάκια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Τώρα, κάποιος άλλος μπορεί να την έλεγε bibi-bo με σώμα sindy ή sindy με κεφάλι bibi-bo ή ένα κομμάτι πλαστικό που αν πεταχτεί στα σκουπίδια θα μολύνει για χρόνια το περιβάλλον.
Eγω θα την ελεγα "ρετροκομματος"...!!!!!!!! :p :p:D:D#) :D
 
bibi-bo

Λατρεμένη εμένα μου θύμιζε λίγο την αγαπημένη μου Μαρία Φαραντούρη που είναι ριχτό..χαίρομαι που σου αρέσει.Δεν ξέρω εαν είναι bibi-bo ή μη αλλά είναι φόρεμα με προσωπικότητα...
 
Η όλη εμφάνιση στο σύνολό της είναι απλά υπέροχη!!!!
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι ένα πολύ ξεχωριστό φόρεμα και χαίρομαι που σου αρέσει.Πάντως ταμπελάκι barbie δεν έχει.
 
Δεν ξερω αμα σας ενδιαφερει αλλα βρηκα αυτο :p

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=4fdi2bUNUkE"]http://www.youtube.com/watch?v=4fdi2bUNUkE[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=4fdi2bUNUkE
 
Oλο το ρετρο βρισκεται εκει μεσα..!!!! :) Oπου βλεπετε πρασινο παπλωμα ειναι δικο μου..!!! χεχεχεχεχεχχεεχεχεχ

Λογικα τωρα πρεπει να ανεβηκε το βιντεακι γιατι βλεπω λιγες προβολες..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο πάπλωμά σου πια παιδί μου.. σήμα κατατεθέν παντού! :p :p :p

Jason, πού το ξετρύπωσες; Ολοκαίνουργιο είναι το βιντεάκι, απ'όσο βλέπω. :) Ωραίο είναι όμως, εμένα μ' αρέσει!
 
bibi-bo

Jason σε ευχαριστώ.Βρήκα εφτά δικές μου μέσα φωτογραφίες.Δε θα πω το αυτονόητο ότι κανείς δε με ρώτησε για να τις βάλει. Τέλοσπαντων τώρα πια βάζω λεζάντα πάνω.
 
Πίσω
Μπλουζα