Bibi-bo Μέρος 4ο

καλησπερα σας εχω καιρο να γραψω.....ποσο μαλλον να ποσταρω κατι...αν κι ειχα ετοιμες φωτογραφιες τελικα δν θα το κανω....

αλλοτε εδω βλεπω πολυ ομορφα πραγματα κι αλλοτε ασχολουμαστε για το ποιος αντεγραψε ποιον...η βιβιβο ειναι ιστορια απο μονη της.....κι ακομη κι αν αντεγραψε την ματελ τι μας νοιαζει αν λεγεται φωτεινο ονειρο η αν λεγεται καπως αλλιως....η ιστορια μετραει.τα ρουχα της βιβιβο τουλαχιστον τα πρωτα δν τα γνωριζουμε ολοι καλο θα ηταν λοιπον να ασχολουμαστε με την βιβιβο και μονο και για την ιστορια ας μπαινουν αυθεντικα ρουχα της βιβιβο γιατι κατα καιρους εχω δει τα διαφορα βαφτισμενα βιβιβο και πιστευω πως δν ειναι σωστο μιας και η κουκλα αυτη πλεον ειναι συλλεκτικη...δν νομιζω ποτε να ειδαμε βαρβιε με ρουχο σιντυ....

κατα τα αλλα για το φωτεινο ονειρο συμφωνω με την φραουλιτσα...

σας ευχαριστω....
 
bibibo 28 είπε:
κι ακομη κι αν αντεγραψε την ματελ τι μας νοιαζει αν λεγεται φωτεινο ονειρο η αν λεγεται καπως αλλιως....η ιστορια μετραει.
Προσωπικα, παντως, θα ηθελα να μαθω ποια ειναι τα ρουχα που αντεγραψε η Ελ Γκρεκο απο την Ματελ, για την bibi-bo μας! :) Αλλωστε ηταν και πολυ καλοραμμενα, σωστα? Η ιστορια της bibi-bo μας σε καποια φαση μπλεχτηκε, οπως οι περισσοτερες fashion dolls με εκεινη της Barbie, δεν ειναι ντροπη. :D

Θα ηθελα πολυ να δω καποιες φωτο απο την συλλογη σου, bibibo 28! Θα ηταν πολυ ενδιαφερουσες! Μην μας κρατας αλλο σε αγωνια! :)
 
bibi-bo

fraoulitsa ευχαριστώ για τις φωτογραφίες.Η ενασχόληση μας με τα ρούχα και την αντιγραφή τους από τη matell και τη barbie γίνεται για να δούμε πότε και τι κυκλοφόρησε στη bibi-bo.Προσπαθούμε να βάλουμε σε μια σειρά την ιστορία της.

Όποιος bibibo 28 έχει ένα καλύτερο τρόπο ευχαρίστως να μας τον πει ώστε να ολοκληρώσουμε την ιστορία της πολυαγαπημένης μας κούκλας!
 
τον καλυτερο τροπο τον ειπα ηδη....να μην ξαναβαλουμε ρουχα που δν ειναι βιβιβο...ολοι πιστευω ξερουμε πανω κατω τι ειναι και τι δν ειναι...οσον αφορα την συλλογη δν κραταω κανεναν σε αγωνια...ειμαι ανοιχτη να την βγαλω καποια στιγμη αν και καποια απο τα μελη εδω μεσα εχουν δει καποια κομματια....
 
bibi-bo

bibibo 28 αν κάποιος ή κάποια έχει μία κούκλα bibi-bo και δεν έχει ρούχα της δεν νομίζω ότι έχει κανείς δικαίωμα να του πει να μην τη βάλει. Εδώ έχουν μπει bibi-bo με άλλο σώμα.Δεν έχει κανείς δικαίωμα να πει σε αυτούς τους ανθρώπους μη βάλετε την κούκλα με άλλο σώμα.Συγνώμη αλλά δε συμφωνώ μαζί σου.
 
χμ... bibibo 28 μου, συμφωνώ πως αυτό που μετράει είναι η ιστορία. Αν συζητάμε, εγώ από τη μεριά μου τουλάχιστον έτσι το βλέπω, πότε βγήκε τι παράλληλα με τη Barbie το κάνω προκειμένου να έχουμε κάποια ορόσημα, στο περίπου. Πχ αν η Ρόλερ βγήκε το 1982, αυτό σημαίνει πως τα κουτιά που είναι τα ίδια με της Ρόλερ έχουν βγει εκεί γύρω, οπότε τα προηγούμενα βγήκαν πριν, άρα και οι κούκλες που είναι μέσα σε αυτά βγήκαν τότε. Δε με απασχολεί το ποσοστό στο οποίο τα φορέματα της bibi-bo ήταν πρωτότυπα ή όχι.

Δε θα ξαναπώ πως θέλω να δω κ σε φωτογραφίες τη συλλογή σου, ελπίζω να το κάνεις σύντομα, μιας κ έχεις πολύ πολύ ωραία και σπανια κομμάτια! ;)

Ραπουνζέλ μου, δε νομίζω πως αυτό που είπε η bibibo 28 είναι ότι θα απαγορεύσουμε σε κανέναν να βάλει κάτι που δεν είναι αυθεντικό. Απλά, καλό θα ήταν εφόσον προσπαθούμε να ανιχνεύσουμε την ιστορία της κούκλας, να αναφέρεται ρητά ότι το χ ρούχο δεν είναι bibi-bo μόνο και μόνο για να μη μπλεκόμαστε. Δε νομίζω πως είναι κάτι μεμπτό αυτό...

Κ να θέσω κι ένα "υπαρξιακό" ερώτημα που πραγματικά με απασχολούσε τις προάλλες... Έχω κι εγώ κάποιες λίγες κούκλες (όχι παραπάνω από 2-3) που μου τις δώσανε με σώμα Sindy κ εδώ έχουμε δει κούκλες ανάλογες, όλες μας έχουμε. Τι είναι αυτό που πραγματικά μας κάνει να λέμε πως μια κούκλα είναι bibi-bo? Θέλω να πω.. αυτές είναι Sindy με κεφάλι bibi-bo ή bibi-bo με σώμα Sindy? (ψιλοβλακεία ακούγεται... αλλά με είχε πιάσει να αναρωτιέμαι...)
 
Φραουλιτσα μου, εχω την εντυπωση οτι το σωμα (active body) της Sindy Pedigree ειναι πιο βαρυ απο εκεινο της bibi-bo! Οταν βρω λιγο χρονο θα ποσταρω και τα δυο σωματα να κανουμε το κρασ τεστ! :D
 
Ναι, ναι, είναι πιο βαρύ και πιο "δεμένο". Κ έχει και άλλο χρώμα λάστιχο εσωτερικά. :p Θέλετε να ποστάρω ένα κρας τεστ εγώ στη συντήρηση? Έχω πρόχειρα κ τα δύο σώματα σπίτι και δε μου είναι τίποτα να βγάλω τις φωτογραφίες. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια! Γιατι δυστυχως εγω πρεπει να γδυσω την αγαπημενη Σιντυ μπαλαρινα και μια απο τις μπιμπιμπο μου! :) Σε ευχαριστουμε πολυ Φραουλιτσα! Επιτελους μπορουμε να δουμε και τις διαφορες τους! :flower:
 
Εγώ έχω σκέτα σώματα, το μεν της bibi-bo γιατί έχει τεράστιο πρόβλημα στα γόνατα, το δε της Sindy το έχω για εναλλακτική λύση άμα μου χρειαστεί.. ;) Άμα πάω σπίτι θα τα δούμε αναλυτικά! :p
 
bibi-bo

fraoulitsa για μένα η bibi-bo είναι όλη η κούκλα.Όταν μία κούκλα έχει κεφάλι bibi-bo και σώμα Sindy είναι bibi-bo με σώμα Sindy.Όταν βάλουμε ένα κεφάλι σε σώμα Sindy παρατήρησα ότι το κεφάλι ανοίγει λίγο και φαίνεται μεγαλύτερο.Για αυτό και προτίμησα η Ανθισμένη να πάρει το σώμα της ώστε να γίνει πάλι το κεφάλι της κανονικό.
 
Χμ... Σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις λίγο αυτό με το κεφάλι στο σώμα Sindy που λες; Δεν το έχω παρατηρησει ποτέ...
 
bibi-bo

fraoulitsa το κομμάτι του λαιμού της Sindy που μπαίνει στο κεφάλι είναι χοντρύτερο από το αντίστοιχο της bibi-bo.Οπότε όταν μπει το κεφάλι της bibi-bo πλαταίνει.Ελπίζω να βοήθησα! ;)
 
Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνιση rapunjel μου! :)

Μετά και απο το τελικό καθάρισμα η επιδιορθωμένη κουκλίτσα μου είναι έτοιμη να ποζάρει ανανεωμένη στο φακό... Νομίζω πως τελικά έγινε αρκετά καλή..

picture.php
 
bibi-bo

fraoulitsa έγινε πολύ όμορφη!Καμία σχέση με το πως ήταν!Χίλια μπράβο!!!

Το φόρεμα της είναι από τα αγαπημένα μου...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ευχαριστώ! Κι εμένα το φόρεμα είναι από τα αγαπημένα μου, κάποια περίεργη ανάμνηση μου ξυπνάει, αλλα δεν μπορώ να την προσδιορίσω.. :( Έχει και μια ροζ ζώνη, δεν ξέρω αν την έχεις...
 
bibi-bo

fraoulitsa μπορείς να μου δείξεις τη ζώνη;Έχω πολλές στη ντουλάπα αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν η δική του.Ευχαριστώ
 
Αμέ, αμέ! Μόλις την έβγαλα φωτογραφία στο κουτί. Η ζώνη είναι ακριβώς ίδια με το ροζ καρό κομμάτι του φορέματος.

picture.php


picture.php
 
bibi-bo

fraoulitsa ευχαριστώ.Δεν μου αρέσει ως ζώνη στη μέση.Την έβαζα για κορδέλα στα μαλλιά.Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες για μένα! :D
 
Κανένας κόπος rapunjel μου! Εμένα η ζώνη μ' αρέσει.. Σαν παιδάκι δεν ήμουν και πολύ... εφευρετικό.. :p Κάθε πράγμα το χρησιμοποιούσα για το σκοπό που ήταν εκεί :p
 
Πίσω
Μπλουζα