Bibi-bo Μέρος 4ο

Ειναι πανεμορφη αυτη η φορεσια! :) Και η ζωνη οντως πολυ χρησιμη! Φοριεται και στο χερι σαν κοσμημα? :D
 
Eπισης αυτη τη ζωνη, μπορουμε να την βαλουμε στα ματια της και να παιζει την τυφλομυγα..!!! Η μηπως να την δεσω στα ματια της καλης της φιλης ΛΙΛΙ ΛΕΙ για να δειχνει πιο ερωτικη με κρυμμενο το βλεμμα της? Τελος μπορουμε να γδυσουμε μια ΒΙΒΙ ΒΟ, να της φορεσουμε μονο αυτη την κορδελα και να κανει ενα.....διαφορετικο ΒΙΒΙ ΒΟ SHOW..!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D
 
K μετά να φτιάξουμε τα εξώφυλλα των περιοδικών για το καινούργο φωτορομάντζο - σκάνδαλό σου; Εεεε? Το 'χω μου φαίνεται σήμερα...
 
Μη μου βαζεις ιδεες Φραουλιτσα γιατι δεν αργω και πολυ να γραψω και σε videaki ενα...πρωτοποριακο live ΒΙΒΙ ΒΟ SHOW που θα λογοκριθει..!! :D

χεχεχεχεχχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε
 
Θα πας με το κλίμα των ημερών, ε? χαχαχαχαχα Και καλά να το γράψεις το βιντεάκι... να σε δω πως θα το περάσεις μετά... :p :p :p :p :p
 
Καλησπέρα στη παρέα. :) Makisime φίλε μου, θα είναι πολύ μοιραία, ντυμένη τυφλομυγα, χαχα.. ειδικά επειδή θα φαίνονται τα πεταχτά χειλάκια της πιο πολύ. :biglaugh: Χεχε Fraoulitsa όντως τα το πακετάρισμα και τα φορέματα, ακόμα και το διαφημιστικό, της Barbie Dream Glow, είναι ίδια με αυτά της bibi-bo απο τη σειρά Φωτεινό όνειρο. Έχω και τα 4 ρούχα Barbie αυτής της σειράς. Θα τα ανεβάσω αν θές. Η bibi-bo μας, βέβαια είμαι σίγουρος πως θα έχει άπειρους συνδυασμούς και διαφοροποιήσεις σε αυτά τα ρούχα όπως άλλωστε έχει και σε όλα της τα αξεσουάρ κτλπ. :p Rapunzel μου να τις χαίρεσαι τις νέες σου κούκλες. Τις έφτιαξες πολύ ωραία. Είναι πραγματικά υπέροχες. :) Το περμανάντ κοντό μπουκλέ μαλλί ειδικά, της πάει πολύ με το βλέμμα της! Τέλειο σαν την αυθεντική. ;) :D

Τώρα κάποια στιγμή η Fraoulitsa, αναφέρθηκε, στις διαφημίσεις της bibi-bo από τη δεκαετία του 1980. Δυστυχώς και αυτές οι λίγες τηλεοπτικές διαφημίσεις, ήταν εμπνευσμένες από την Barbie της Mattel!

Εγώ θυμάμαι 2-3, και μετα δυσκολίας έχω διασταυρώσει, τις εξής. :)

1. Χρυσά μαγιό με πισίνα εκεί έπαιζε και o Τζον Τζον και η Lili-lei. 1982

2. Bibi-bo Ντουλάπα Βαλιτσάκι 1982 - 1983 (διπλή)

2. Bibi-bo Roller 1983

3. Bibi-Bo Οικογένεια Βο! 1984

4. Bibi-bo Φωτεινό όνειρο 1985

5. Bibi-bo Show Ballarina 1985

6. Bibi-bo Rocker 1986

7. Bibi-bo Σευχέλες 1986 - 1987

7. Λαμπάδες για Πάσχα 1988

Δε θυμάμαι ούτε κανείς άλλος που έχω μιλήσει, αν είχανε ποτέ διαφημίσει τις χρυσσομαλούσες Bibi-bo!! Εκτός Λαμπάδας φυσικά. #)

Αυτά…. Θυμάμαι ακόμα δυστυχώς και αν έχω παίξει άπειρες παλιές βιντεοκασέτες, δεν έχω βρει ίχνος από διαφήμιση Bibi-bo. Μιλάμε για πολύ παλιά. Και η ΕΡΤ απο ότι έμαθα, μετα απο μια μεγάλη φωτιά στα κτίρια τους γύρω στο 90 νομίζω, έκαψε όλα τα προυπάρχοντα αρχεία της, οπότε δεν έχει μείνει τίποτα εκεί από το 80. :( :burn:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Φίλε bibi-bo σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τις κουκλίτσες.Το περμανάντ μαλλί είναι κόμμωση.Δεν της έκοψα τα μαλλιά. Να σε ρωτήσουμε,ψάχναμε με τη fraoulitsa ποια είναι η πρώτη bibi-bo της Β΄περιόδου.Μήπως ξέρεις να μας πεις;Ευχαριστώ!!!

Υ.Γ.Σε ευχαριστούμε για τα διαφημιστικά.

Άρα η Ρόλερ κυκλοφόρησε το 1983 και το Φωτεινό όνειρο 1985.Σε ευχαριστούμε που μας κατατοπίζεις τόσο πολύ!!!
 
Αντρες... Κόλλημα με τα χειλη της Λίλι Λέι... δεν περίμενα και τίποτε άλλο... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Για τις διαφημίσεις τώρα... Θα διαφωνήσω στο εξής: Η Οικογένεια Bo είμαι παραπάνω από βέβαιη ότι βγήκε κοντά στα Χριστούγεννα του 1988 και το έχω διασταυρώσει και με φίλες μου. Το θυμάμαι σίγουρα, 3 Betty Bo μου είχαν πάρει... :p

Για τη Λίλι Λέι έχω την εντύπωση πως βγήκε το 1986 και για τη Show το 1987, θυμάται η μαμά μου τη διαφήμιση της τελευταίας.

Αυτό με τη φωτιά στην Ερτ κάπου είχα διαβάσει πως είναι λίγο... ράδιο- αρβύλα, αλλά μπορούμε να ρωτήσουμε και τα παιδιά στο τηλεοπτικό section του φόρουμ, τι λέτε;

Κατά τα άλλα, το ότι σε ευχαριστούμε για τις τόσες πληροφορίες είναι πλεον το αυτονόητο και δε θα σταματήσουμε να το λέμε!

Η Λίλι Λέι στο κουτί της αφιερωμένη στους κυρίους μας που τόσο μας έχουν βοηθήσει με τις γνώσεις τους! ;)

picture.php
 
bibi-bo

fraoulitsa εγώ συμφωνώ με το φίλο bibi-bo γιατί όλες οι άσπρες bibi-bo βγήκανε πριν το 1985.Δε σημαίνει πως δεν υπήρχανε στα παιχνιδάδικα και μετά το 1985.Η

Λίλι Λέι είναι πράγματι στο διαφημιστικό του 1982.Το ξέρω γιατί έχω το κίτρινο φόρεμα που φορούσε η bibi-bo στο διαφημιστικό.

picture.php
 
makisimos είπε:
Τελος μπορουμε να γδυσουμε μια ΒΙΒΙ ΒΟ, να της φορεσουμε μονο αυτη την κορδελα και να κανει ενα.....διαφορετικο ΒΙΒΙ ΒΟ SHOW..!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D
Βρε σαρδαναπαλε...:animeek:

Παιδια πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφετε, και ο bibi-bo οπως παντα αναλυτικοτατος με χρονολογιες! :flower:
 
Εντάξει, για τη Λίλι Λέι μπορεί να κάνω λάθος, αλλά για τη Μπέττυ Μπο είμαι 10000000000% σίγουρη γιατί την είχα και θυμάμαι και το χαμό που γινόταν τότε. Είχα μέχρι σχετικά πρόσφατα διαφημιστικό τηλεοπτικό σε κασέτα της εποχής, οπότε δε νομίζω να κάνω λάθος. Επίσης, και το κουτί της είναι διαφορετικό κατασκευαστικά από τα κουτιά της πρώτης περιόδου, μοιάζει με της δεύτερης.

Την είχε κανείς άλλος αυτή την κούκλα να μας πει τι θυμάται; :)

Υ.Γ. : Πες τα, πες τα Αναστασία μου, εσένα σε ακούει! :p
 
bibi-bo

fraoulitsa o Tom Tom είναι άσπρος.Εαν ήταν μετά το 1985 δεν θα ήταν άσπρος.Μιλάμε πάντα για την πρώτη κυκλοφορία.Κανείς δεν αντιλέγει ότι τα αγόρασες τότε και ότι μπορεί να τα διαφημίζανε ακόμη.Η Μπέττυ Μπο έχει προσωπάκι bibi-bo του 1984, της μπουλούκας που λέω εγώ.Δες αν έχει κωδικό η

Μπέττυ Μπο πίσω στο κεφάλι.

picture.php


picture.php
 
Rapunjel μου, ναι, είναι λευκοί. Ωστόσο, επιμένω πως κυκλοφόρησαν τότε. Τα περισσότερα άτομα με τα οποία έχω μιλήσει μου το έχουν επιβεβαιώσει και μου το έχει επιβεβαιώσει και άνθρωπος που είχε κατάστημα με παιχνίδια.

Ναι, η betty bo έχει κωδικό EG48 πίσω απο το κεφάλι της. Επιπλέον, οι μπουλούκες δε νομίζω πως βγήκαν στην αγορά το 1984, γιατί έχουμε δει και τη Νταϊάνα της mytinyworld που είναι Ρόλερ κ οι Ρόλερ είχαν βγει νωρίτερα όπως είδαμε. Επίσης, η δική μου η μπουλούκα δεν έχει κωδικό... Και οι bibi-bo που δεν έχουν κωδικό έχω ακούσει πως είναι από τις πρώτες... χμ!
 
bibi-bo

fraoulitsa,εγώ έχω εμπιστοσύνη στο φίλο bibi-bo.Έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με τις bibi-bo.Έχει μιλήσει με άτομο που δούλευε στην el greco,από ότι θυμάμαι.Κι εγώ έκανα λάθος με το Φωτεινό όνειρο.Θέλω να μάθω την ιστορία της αγαπημένης μου κούκλας.Τον ευχαριστώ για όσα μας λέει.Θα βρεθεί το πότε κυκλοφόρησε.Εαν κάνω λάθος με τις μπουλούκες θα παρακαλέσω το φίλο bibi-bo να με διορθώσει. Κάποια άλλη κοπέλα θα είχε την οικογένεια bo να μας βοηθήσει.Θα βρεθεί το πότε πρωτοκυκλοφόρησε. Εμένα δεν μου άρεσε ποτέ και δεν την είχα.Οποιαδήποτε μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενη. ;)
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :) Έχει δίκιο η γλυκιά Rapunzel, Φραουλίτσα μου, η μπουλούκα ΒΙΒΙ-ΒΟ όντως είναι ίδια με το καλούπι και φατσούλα της ΒΕΤΤΙ – ΒΟ! ;) και έβγαινε μέχρι και το 1985. Οντως έχω μιλήσει με άτομα που δούλευαν στην εταιρία, ακόμα και μία πρωσοπάρχη και έναν τύπο διανομέα στη Ζάκυνθο πέρσι το καλοκαίρι. Αν σκεφτείς οτι η ίδια σειρά της Heart Family, απο την Mattel, είχε κυκλοφορίσει το 1984. Το πολύ ένα χρόνο μετά συνήθως γίνονταν οι αντιγραφές. Γιατί όλα τα παραπλήσια παιχνίδια βγαίνουν πάντα μαζί.

Καλά Rapunzel η φωτογραφία απ την Μικυ Μαυς διαφήμιση με τη πισίνα είναι όλες οι πρώτες μου παιδικές αναμνήσεις και φυσικά, το πρωτο αυτό διαφημιστικό. αχ...

Και αν δεν είναι αυτό, τότε ασ μη ξεχνάμε το γεγονός οτι η el greco δανείστηκε τα καροτσάκια των Μικρών μπε μπε πόνυ ( που 100% βγηκανε το 1984 στην Ελλάδα, και τα χρησιμοποίησε την ίδια ακριβώς περίοδο και στα σετ της Οικογένειας Βο! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω... Δεν πείθομαι ότι κάνω λάθος, απλά αφήνω και μια πιθανότητα να έχετε εσείς δίκιο... :p Θα το κοιτάξω ενδελεχώς το ζήτημα και θα επανέλθω κάποια στιγμή με... ντοκουμέντα! :p :p :p :p :p
 
bibi-bo

Φίλε bibi-bo θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μας βάλεις την ιστορία της bibi-bo με χρονολογίες όπως έκανες και με τις διαφημίσεις. Η πρώτη bibi-bo Β΄περιόδου ήταν η Ρόκερ και μετά οι Σεϋχέλες, ή η πρώτη ήταν η Χαβάη;

Θα σε ξαναευχαριστήσω πάρα πολύ γιατί με βοηθάς να βάζω σε μια σειρά την ιστορία της αγαπημένης μου κούκλας! :thanx2:

Μια που πιάσαμε τη συζήτηση για τις διαφημίσεις ας τις βάλουμε να τις δούμε...αφιερωμένες στο φίλο bibi-bo που ξεκίνησε το θέμα με τις διαφημίσεις!!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa είπε:
Τι να πω... Δεν πείθομαι ότι κάνω λάθος, απλά αφήνω και μια πιθανότητα να έχετε εσείς δίκιο... :p Θα το κοιτάξω ενδελεχώς το ζήτημα και θα επανέλθω κάποια στιγμή με... ντοκουμέντα! :p :p :p :p :p
Fraoulitsa μου, είναι λίγο περίεργα τα πράγματα, αλλά την θυμάμαι τόσο καλά να παίζει σε μαγαζία και το πριν το 1985 αλλα και σε Λαμπάδες μετα το 1985 χωριστά το ζέυγος. Δηλαδή ο Τομ Τομ και το Μωρο αγοράκι, και η Βεττι Βο, με το κοριτσακι! Σκέψου μήπως ήταν κάτι τέτοιο?

Rapunzel μου, νομίζω 99% ναι πως η Ροκερ ήταν και η πρώτη σκούρα bibi-bo κούκλα που βγηκε. Τα κουτιά των Ρόκερ όπου ήταν μέσα 3 κούκλες,με κασσέτα και πιάνάκι, κιθάρες κτπ, ήταν στο μέγεθος των παλιών μπεζ κίτρινων Α περιόδου κουτιών. Το ίδιο και η Χαβάη. Χρειάζομαι λίγο χρόνο ακόμα να είμαι 100% σίγουρος, πριν παραδώσω τη λίστα με σιγουριά. Ακόμα έχω καποιες αμφιβολιές περι της μετάβασης στη σκούρα εποχή. χεχε #) :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Φίλε bibi-bo η χρυσή bibi-bo ανάμεσα σε ποιες βγήκε;Μήπως έχεις τη bibi-bo Χαβάη να τη δούμε;Δεν την έχω δει ποτέ...

Κι άλλες διαφημίσεις...

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo μου, δε λέω τίποτα, μπορεί να έχεις και δίκιο, οπότε θέλω να το ψάξω κι εγώ λιγάκι... Ευκαιρία να κάνω μια μικρή ... ανασκαφή στις διαφημίσεις και μόλις την τελειώσω θα πω κι εγώ τη γνώμη μου... :p

Εν τω μεταξύ.. πάταγο είχε κάνει η Οικογένεια... Κανείς άλλος εδώ δεν την είχε να μας βοηθήσει;
 
Πίσω
Μπλουζα