Bibi-bo Μέρος 4ο

fraoulitsa είπε:
Αναστασία μου, πιστεύω πως αν συνεργαστούμε όλοι μαζί θα βγάλουμε καλά πράγματα...Η κούκλα σου δεν το συζητώ... είναι τουλάχιστον ονειρεμένη! Οτιδήποτε έτσι παραμυθενιο νομίζω πως πηγαίνει πάρα πολύ στη Bibi-bo!
Fraoulitsa, συμφωνώ, αυτό είναι και το πιο ωραίο στην Ρετροπαρέα αυτή. Με τη βοήθεια όλων μας, που θα πάει θα το λύσουμε το μυστήριο της αγαπημένης μας κούκλας σύντομα. Θα ξέρουμε τα πάντα για αυτήν! χεχε #) ;) Αναστασία μου, πολύ καλό το concept της νεράιδας bibi-bo! Τέλεια!!!! :D Τη bibi-bo Χαβάη, εγώ, δεν την έχω βρει ποτέ, μόνο τον Τζον Τζον με το πιο ανοιχτό ξανθό μαλλί. Αν θέλετε φώτο του, να την ανεβάσω. ;) Και η bibi-bo στο ίδιο κουτί έβγαινε. Όσο για το πρώτο κουτί, από την Αʼ περίοδο, είναι αυτό που ανέβασε η Rapunzel, με το ζωγραφιστό image της bibi-bo! :) Είναι πολύ διαφορετικό και στα πλάγια απο τα άλλα δύο κουτιά! Πολύ σπάνιο! :worship: Επιτέλους να και τα νυφικά. Το τελευταίο νυφικό με τη κούκλα στο κουτί, ήτανε το τελευταίο νυφικό της bibi-bo.

Τελικά τα νυφικά, είναι όντως τρία! :) ;) Εξαιρετικό ειδικά το πρώτο πρώτο της Α' Περιόδου!! Απίστευτη λεπτομέρεια και δουλεία. Έχει ακόμα και τα κουφέτα, και μπουμπουνιέρες και τις λαμπάδες του γάμου!!! :wub:

043.jpg


046-2.jpg


051.jpg


050-1.jpg


052-2.jpg


054-2.jpg


057.jpg


059-1.jpg


060-1.jpg


063-1.jpg


064.jpg


065-1.jpg


068.jpg


073.jpg


077-1.jpg
 
Αχου το πρώτο νυφικό... Ήταν το αγαπημένο μου ρούχο όταν ήμουν μικρή! Θυμάμαι και την ανθοδέσμη και τις λαμπαδίτσες και όλα! Να 'σαι καλά bibi-bo που μας το έδειξες έτσι στο κουτί του! Χίλια ευχαριστώ! :flower:

(Ελπίζω σε λίγες μέρες να μπορέσω να σας δείξω και το δικό μου, μιας και πήρα την γενναία απόφαση να δώσω επιτέλους το πέπλο για επιδιόρθωση.. #) )

Το πρώτο κουτί με τα σχέδια στα πλάγια είναι το ομορφότερο απ' ολα συμφωνώ απόλυτα!

Βλέποντας την τελευταία νύφη παρατηρώ πως η δική μου είναι μάλλον λάθος χτενισμένη, θα την διορθώσω! :p Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!

Rapunjel μου, θα τη βάζω συχνότερα τώρα που την εφτιαξα. Μέχρι τώρα δεν την είχα ξαναποστάρει παρά μία φορά μόνο γιατί το σώμα της ήταν σε άθλια κατάσταση, λόγω του ότι ήταν για πολλά χρόνια κλεισμένη μέσα στην υγρασία κ δεν μπορούσα να την κρατήσω ούτε όρθια καλά καλά.. :( Συμφωνώ απόλυτα πως εδώ που είμαστε αυτό που μας ενώνει και θα πρέπει να συνεχίσει έτσι είναι η αγάπη μας για τη Bibi-bo.

Βάζω κι εγώ ένα ΠΟΛΥ ταλαιπωρημένο φόρεμα από την πρώτη περίοδο.

picture.php
 
bibi-bo

Φίλε bibi-bo σε ευχαριστούμε για τα τρία νυφικά που τελικά τα δύο,πρώτο και τελευταίο είναι διαφορετικά.Απίστευτη η λεπτομέρεια στο πρώτο.Πολύ όμορφο και το τρίτο, όπως μας το έχουν δείξει η πολυαγαπημένη mytinyworld και η fraoulitsa.Η καλή μου φίλη domniki στο θρεντ bibi-bo 1 είχε δείξει το πρώτο νυφικό και όλα τα παρελκόμενα του.Φίλε bibi-bo αν σου είναι εύκολο βάλε μας και τον Τζον Τζον Χαβάη και το κουτί του μπας και μάθουμε από αυτόν κάτι για τη γλυκειά μας φίλη!

Μεγάλο μυστήριο αυτή η bibi-bo Χαβάη.Μήπως τελικά δεν έπιασε και για αυτό δεν κυκλοφόρησε πολύ; Για αυτό πιστεύω ότι δεν ήταν από τις πρώτες bibi-bo της Β΄περιόδου. Αν ήταν θα ήταν αποτυπωμένη πίσω στα κουτιά.Στα κουτιά πίσω ήταν η χρυσή bibi-bo και,λιγότερο,η bibi-bo η παιδική της Fraoylitsas η ίδια που μου χάρισε η κοπέλα.Αυτή πιστεύω ότι ήταν η πρώτη της Β΄περιόδου.

Υ.Γ.fraoulitsa πολύ πρωτότυπο το φόρεμα. Ναι λατρεύω τις κούκλες που έχουν παιχτεί!Έχουν τρομερή ενέργεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απιστευτες φωτογραφιες παιδια!!! :D :D:D:flower:

Γλυκυτατη η κουκλιτσα με το σουπερ μαλλακι απο την Rapunjel μας :flower: , τα νυφικα του bibi-bo οπως παντα σε high definition φωτογραφιες να τα χορτασουμε, και το φορεμα της κουκλας της Φραουλιτσας ειναι πολυ βινταζ κομματι και ρομαντικο. Μου αρεσει πολυ!

Πολυ προικα η bibi-bo!!!! :) Μεσα στο πακετο γαμου, εκτος απο λαμπαδες, κουφετα, μπομπονιερες ειχανε μηπως βαλει και παπά, δεξι ψάλτη και 1 κιλο ρυζι?:burn:
 
Χμ... Με την υπόθεση "Φωτεινό Όνειρο" μου μοιάζει αυτή η Χαβάη... Νομίζω πως οι διαφημιζόμενες κούκλες είναι και οι πιο δυσεύρετες γενικά...

Συμφωνώ για τις κούκλες που έχουν παιχτεί, κι εγώ τις λατρεύω. Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε που ασχολούμαι κατά βάση με τις μεταχειρισμένες κούκλες! ;)
 
Rapunzel, και Anastasia, Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :flower: Όπως το λές Fraoulitsa μου, η bibi-bo και ειδικά, όσες διαφημιστήκαν τηλεοπτικά, αλλα και στα Μικυ Μάους όντως έκαναν υψηλές πωλήσεις τότε. :) :D Τώρα η υπόθεση "Φωτεινό Όνειρο" ανυπομονώ να δώ που έχει εξαφανιστεί αυτή η σειρά. Τα κουτία με τις κουκλες, πως ήτανε άραγε? Μάλλον πιστέυω, πως ήταν κάπως, σαν αυτό το μώβ, μπλέ και ρόζ απόχρώσεις κουτι, με το φωσφορίζον κοστούμι, του Τζον Τζον που σας έδειξα πρόσφατα. Ορίστε και οι φώτος από τον Τζον Τζον Χαβάη! Στο κουτι του, συμπεριλαμβάνονται και πολλά αξεσουάρ και ρουχαλάκια εκτός από το γνωστό μαγιό με τα αστέρια. Δεν είναι σκέτος γόης, με το μαυρισματάκι του και το ανοιχτό ξανθό μαλλί? χεχε... :biglaugh:

Picture388.jpg


Picture391.jpg


Picture349456.jpg
Picture349457.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!!!!!!! Ωραίος ο μαυρισμένος Τζον Τζον Χαβάη! Αυτό που έχει για φόντο μέσα στο κουτί δεν υπάρχει και σε κάποια κίτρινα κουτιά; Πάντως, η κατασκευή του κουτιού έτσι όπως το βλέπω μοιάζει πολυ με τα κίτρινα (έτσι που είναι "καπακωτό" κ έχει και λουλουδάκια) και νομίζω πως μου δίνει κι άλλα επιχειρήματα να στηρίξω αυτό που λέω. ;)

Η δική μου υπόθεση για τα κουτιά της σειράς "Φωτεινό Ονειρο" είναι πως θα ήταν κάπως σαν της σειράς "Χαβάη". Σαν τα κίτρινα δηλαδή και από μπροστά να είναι ίδια με το κουτί από τη φορεσιά του Τζον Τζον που μας έδειξες.

Και μιας και το αναφέρεις.... Θυμάστε ποιες ήταν οι Bibi-bo που διαφημίστηκαν τηλεοπτικά; Να ένα ακόμη θέμα που δν έχουμε εξετάσει ακόμα! Εγώ θυμάμαι σίγουρα την Χαρούμενη Οικογένεια (γύρω στα τέλη του 1988 ) και η μαμά μου θυμάται τη Bibi-bo Show. Άλλες; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Φίλε bibi-bo σε ευχαριστώ που έβαλες αμέσως τον Τζον Τζον Χαβάη.Είναι πράγματι πολύ όμορφος!Τα λουλουδάκια του κουτιού πράγματι θυμίζουν λίγο τα λουλουδάκια των κουτιών της Α' περιόδου.Η κατασκευή του κουτιού είναι ίδια όπως και της bibi-bo Ρόκερ. Είναι πολύ πιθανό να κυκλοφόρησε η bibi-bo Χαβάη το 1985 με 1986 χρονιά που κυκλοφόρησε και η bibi-bo Ρόκερ.Όλος αυτός ο συλλογισμός προέρχεται από την κατασκευή του κουτιού.

Η bibi-bo με το κίτρινο φόρεμα που πολυδιαφημίστηκε,η Φωτεινό όνειρο,η Χαβάη πολύ πιθανό λόγω μεγάλης επιτυχίας να εξαντλήθηκαν. Αν και πιστεύω ότι με το να βγάλει η el greco τα επόμενα μοντέλα της bibi-bo,χρυσή,Σεϊχέλες,παραμυθένια ομορφιά κ.τ.λ. προώθησε τα τελευταία και δεν ξανακυκλοφόρησε τα προηγούμενα.

Άλλη μια φορεσιά από αυτές που μου έστειλε η φίλη μου και στη δεύτερη φωτογραφία η bibi-bo με το κίτρινο φόρεμα που όταν αγοράσαμε με μεγάλη δυσκολία την κούκλα με το συγκεκριμένο φόρεμα θυμάμαι κι εγώ και η αδερφή μου ότι είχαμε εντυπωσιαστεί που είχαμε ένα τόσο ωραίο φόρεμα!

picture.php


picture.php


Υ.Γ. Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Να σαι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα ,διαβαζω ολα τα ποστ, και το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο..!!!!!

Αλλα ειδικα το κουτι με το Πρωτο Νυφικο, ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..!!!

Φιλε bibi-bo, αν ποτε ανακαλυψω αυτα τα φορεματα Φωτεινο ονειρο, θα στα δωσω αμεσως μονο και μονο επειδη εχεις τα περισσοτερα απο την συλλογη της ΒΙΒΙ ΒΟ και αξιζει να την τελειοποιησεις με αυτα που αναζητας....!!

Τι να πω, καθε φορα μας αφηνεις εκπληκτους με το φωτογραφικο υλικο...!

Αναστασια μου, αυτες τις φωτο της Ιταλιδας φιλης σου που φτιαχενι τις κουκλες νεραιδες, τις ειχα ανακαλυψει 5 μερες πριν και ειχα ανθουσιαστει ακομη και με τα σκηνικα, πανω στα λουλουδια κ.λ.π!!!! Εγκρινω τις παρεες σου εκει στα ξενα..!!χεχεχεχεχεχ :D

Φραουλιτσα πολυ ομορφη η παιδικη σου ΒΙΒΙ ΒΟ , απορω γιατι τοσο καιρο δεν την πολυβγαζεις στα φωτα της δημοσιοτητας..!!Το μαλλι της νομιζει κανεις οτι ειναι λες και βγηκε απο το κουτι..!!!!!
 
Κι άλλο νυφικό?

Βρήκα αυτή τη φωτό στο ιντερνετ...

Πρόκειται για ένα ακόμα νυφικό (μάλλον...) :xm:

Είναι λίγο κοντό για νυφικό, αλλά έχει ανθοδέσμη..
 
Πεννυ, αυτο θα πρεπει να ειναι το νυφικο για Πολιτικο Γαμο..!!!!!!

χεχεχεχεχεχχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχ :D :D:D:D:D:D

Οποιος θελει αυτο το συγκεκριμενο φορεματακι ξερω που μπορει να παει να το βρει...!! ;)
 
Καλημέρα! Πέννυ, αυτό το φόρεμα δεν είναι νυφικό, αλλά απλο φόρεμα της σειράς Bibi-bo Πάρτυ. Αυτό που φαίνεται για ανθοδέσμη είναι ένα λαστιχάκι για τα μαλλιά... :p
 
A ok!

Αμεση απάντηση και αποκατάσταση αλήθειας από τους Guru της Bibibo!

:)

(αυτό το υλικό στο συγκεκριμένο φόρεμα δεν μου αρέσει καθόλου, μου φαίνεται πολύ κιτς αλλά ταυτόχρονα τόσο μα τόσο 80's!!)
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είναι λίγο.. πολύ φανταχτερό, αλλά χαρακτηριστικό της εποχής! :p

Και ..μαζί με το φόρεμα της bibi-bo Πάρτυ μπορώ να κάνω κι εγώ πάρτυ, εεεεε???????? Μόλις μου φέρανε την επιδιορθωμένη νύφη μου. Αλήθεια, δεν ξέρω γιατί συγκινήθηκα σε τέτοιο βαθμό, αλλά συγκινήθηκα πάρα πολυ που την είδα...

picture.php


picture.php
 
Ωωωωω!!! #)

Τέλεια η νυφούλα!!!Να την χαίρεσαι! :flower:
 
Ειναι πανεμορφη Φραουλιτσα μου!!! Οσο για το ρουχαλακι που μας εδειξε η Penny, ειναι πολυ χαριτωμενο και βεβαια πολυ βινταζ 80, με τα φουσκωτα του μανικια.

Οντως ο,τι πρεπει για πολιτικο γαμο Μακισιμο μου! :)
 
bibi-bo

fraoulitsa να χαίρεσαι το νυφικό.Βάλε το και στην παιδική σου κουκλίτσα.Πιστεύω ότι θα της πηγαίνει πολύ!

Το φόρεμα που μας έδειξε η Penny έχει ένα τέλειο ζακετάκι με φουσκωτά μανίκια.

Η μία από τις δύο κούκλες που μου έστειλε η φίλη μου με μαύρα εσώρουχα.

picture.php
 
Τέλειες όλες οι κούκλες σας παιδιά, είναι πανέμορφες! :flower:

Αναστασία, η φίλη σου, αν το θελήσει, μπορεί να κάνει όλο τον κουκλόκοσμο να την προσκυνάει!! ;)

Σήμερα δεν έχω να προσθέσω κάτι για την ιστορία της bibi-bo, ούτε έχω να σας δείξω καμιά φωτογραφία.

Εχω όμως να μοιραστώ μαζί σας λίγες από τις χίλιες λέξεις που θα μπορούσαν να αποτελούν μια φωτογραφία.

Στην αναζήτηση κάποιων παιδικών μου αναμνήσεων, έχω φτιάξει στο μυαλό μου ένα "παζλ" μικρών πραγμάτων που έχω χάσει και θα ήθελα για διάφορους αποκλειστικά προσωπικούς/συναισθηματικούς λόγους να φέρω και πάλι κοντά μου. Οπως κάποια στιγμή σας εκμυστηρεύτηκα σε αυτό το thread, ένα από αυτά τα κομμάτια του δικού μου παζλ είναι και ένα φόρεμα της bibi-bo που μας είχε δείξει ο makisimos παλιότερα και όταν το είδα μου ξύπνησε απίστευες μνήμες του παρελθόντος , οι οποίες νόμιζα ότι δεν υπήρχαν καν... 8) Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο makisimo που μου έστειλε (εντελώς αναπάντεχα) δώρο το ρούχο αυτό..

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω σε όλα αυτά που έχουν γραφτεί παραπάνω, ότι συμφωνώ απόλυτα με την αγαπημένη μου ραπουνζέλ ότι είναι πιο πολλά αυτά που μας ενώνουν, παρά μας χωρίζουν..

Μάκη σ'ευχαριστώ :)
 
bibi-bo

Αυτό που μετρά σε κάθε παιχνίδι και σε αυτή την κούκλα που ασχολούμαστε είναι τα συναισθήματα που μας βγάζουν! Πολυαγαπημένη mytinyworld χαίρομαι για τη χαρά που πήρες , όπως χαίρομαι και για τη χαρά της raoulitsas με το νυφικό, της λατρεμένης Αναστασίας με τα υπέροχα ρούχα-έργα τέχνης που φοράνε οι κούκλες της, τη χαρά του el greco fanatic με τους τυχερούληδες και γενικά με τη χαρά που βγάζουν στον οποιοδήποτε αυτά τα παιχνίδια.Είναι ωραίο να νιώθεις με τόσο μικρά πράγματα όπως ένα παιδί...
 
Mytinyworld, να χαίρεσαι το καινούργιο σου απόκτημα! Είναι πραγματικά υπέροχο συναίσθημα αυτό που νιώθεις όταν βάζεις ένα κομματάκι από το παζλ των παιδικών σου αναμνήσεων στη θέση του! Χίλια μπράβο και στο Μάκη βεβαίως βεβαίως που κατά καιρούς έχει κάνει τόσο κόσμο από το φόρουμ χαρούμενο!

Συμφωνώ με τη Ραπουνζέλ, το βασικό που μετρά σε αυτές τις κούκλες είναι η συναισθηματική τους αξία! Μαζεύουμε από δω κι από κει τους παιδικούς μας θησαυρούς και γινόμαστε κι εμείς με τη σειρά μας και πάλι παιδιά... :)

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για τη νυφούλα μου! Αυτή, μαζί με την παιδική μου Bibi-bo και τη Betty Bo είναι όλη η παιδική μου ηλικία σε μια εικόνα... :)
 
Πίσω
Μπλουζα