Bibi-bo Μέρος 4ο

bibi-bo

Μία φίλη μου έκανε δώρο δύο bibi-bo.Για αυτήν λοιπόν την κοπέλα παρουσιάζω αυτές τις δύο κούκλες μετά από τη συντήρηση που τους έκανα!Την χιλιοευχαριστώ που ενώ δεν μου είχε καμία υποχρέωση μου χάρισε από καρδιάς δύο bibi-bo της!Η Αλεξία και η Αλίκη λοιπόν!

picture.php


picture.php


Υ.Γ.Πολυαγαπημένη mytinyworld δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν όλα τα είδη ανθρώπων.Μακάρι στο διάβα μας να συναντάμε ανθρώπους αληθινούς και θετικούς!
 
Να τις χαίρεσαι είναι πανέμορφες ιδικά η πρώτη ;)




Συγχαρητήρια στην φίλη σου είναι αξιέπαινη :)
 
Απλα μοναδικες Rapunjel μου!!! :flower: :flower: :flower: :flower:

Μπραβο στην κοπελιτσα που στις χαρισε, εφτασαν σε χερια που θα τις αγαπανε σαν να ηταν ζωντανες! :flower: :flower: :flower:

Εχουν και οι δυο τους τελεια μαλλια!
 
bibi-bo

Γλυκέ El_Greco_Fanatic και λατρεμένη Αναστασία σας ευχαριστώ!Να ναι καλά το κορίτσι!Απέκτησα μια νέα φίλη!Λατρεμένη εύκολα τα μαλλιά με σαμπουάν,ξεμπερδευτικό και μπιστολάκι γίνονται έτσι! ;)
 
Αναστασια είπε:
:D :D:D:DΑμα πιασουμε τωρα τι ειναι φυσιολογικο με εμας...αστα:burn:

Οχι Μακισιμακο μου, δεν θελω να πας να τις ξεβρακωσεις τωρα ολες! Νυφες ειναι και με προικα, μην πουν οτι τις παντρευουμε χωρις δευτερο βρακι, που λεει και η μαμα μου! :D

Πολυ σωστο αυτο που λεει η Φραουλιτσα μας. Οτι ανηκει στην Α περιοδο. Και χωρις να εχω γνωσεις περι Α περιοδου ρουχα.

Απλη λογικη.

Το δαντελωτο βρακι, κυριες και κυριοι,

που ως γνωστον θελει και επιδεξιο ... πισινο, για την κατασκευη του χρειαζοταν ενα κομματι ελαστικη δαντελα, και λαστιχακι στην μεση. Ολα αυτα επρεπε μετα να ραφτουν με προσοχη.

Το βρακακι στυλ παμπερς, αντιθετα, ειναι ενα κομματι υφασμα χυμα, που το βαζεις στην bibi-bo, κανεις δυο φιογκους και τελειωσε το θεμα!

Και επειδη στην Β περιοδο με τα σιγουρα φανταστικα ρουχα, καταληξαμε οτι η ποιοτητα, σε σχεση με την Α περιοδο, σαν να ηταν λιγο περισσοτερο πεσμενη, κατι σαν αρπα κολα, ειναι λογικο το δαντελωτο βρακι να μην εβρισκε το αντιστοιχο επιδεξιο ...αξεσουαρ. :D

Ενω στην Α περιοδο, που τα ρουχα ραβονταν με πολυ περισσοτερη προσοχη, και η ποσοτητα ηταν μικροτερη, το δαντελωτο βρακι της bibi-bo, και οπως ειδαμε και του Τζον Τζον καμια φορα, ηταν must. :D
Καλησπέρα! Είμαι λίγο... ο,τι θυμάμαι χαίρομαι σήμερα, αλλά από εχθές σκαλώσαμε λίγο με μια φίλη κ το έψαξα λίγο το θέμα αυτό... Παρατήρησα το εξής λοιπόν: Αν θεωρήσω πως έχω αρκετές κούκλες ώστε να μπορώ να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα, είδα πως μονάχα οι πρώτες πρώτες (κ όχι όλες οι κούκλες τις α περιόδου) φορούσαν βρακάκι. :p Μετά προφανώς στα πλαίσια... περικοπών το κόψανε. Στη β περίοδο αυτό συνεχίζεται και πλέον δίνουν το γνωστό... πάμπερς μαζί με τα ρούχα κ μόνο (κ όχι στις κούκλες). :p

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τα κουτιά μήπως γνωρίζει κανείς πώς πάνε χρονολογικά;

Ραπουνζέλ, να χαίρεσαι τις καινούργιες σου κούκλες! :)
 
Να σαι καλα Φραουλιτσα για τις πληροφοριες που μας εδωσες!!! :)

Πω πω λετε και τωρα με την κριση να καταληξουμε και εμεις με βρακι παμπερς ωσαν τις δολιες τις bibi-bo; :eek:
 
bibi-bo

fraoulitsa σε ευχαριστώ! Η σειρά των κουτιών διακρίνεται από τη bibi-bo,τουλάχιστόν στην Α'περίοδο από τη φωτογραφία της bibi-bo που έχει το κουτί πάνω αριστερά.Τα πρώτα κουτιά έχουν τη bibi-bo με μαλλί αλά Φάρα Φώσετ.Τα δύο επόμενα κουτιά της Α' περιόδου τα παραθέτω στη σειρά.Δεν έχω φωτογραφία από το πρώτο.
 
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ωστόσο, κάτσε λίγο γιατί μπερδεύτηκα! Το κουτί που μας λείπει είναι αυτό που έχω εδώ, ε;

picture.php


Όμως... χμ... το πρώτο κουτί που μας δείχνεις έχει μεσα αυτοκόλλητο που λέει πως δίνει δώρο πόστερ με τη bibi-bo. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχει ειπωθεί εδώ πως το πόστερ το δίνανε στις αρχές και μετά το σταματήσανε. Οπότε... χμ... μήπως είναι αυτό το πρώτο και αυτό που βάζω εγώ το δεύτερο;

Κ να το επεκτείνω και περισσότερο.. Από πότε μέχρι πότε να ήταν το κάθε κουτί; (Η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, το ξέρω... αλλά είμαι πολύ περίεργη)
 
bibi-bo

Πράγματι fraoulitsa αυτό είναι το άλλο κουτί και στην αρχή βάζανε πόστερ την μπαλαρίνα το ξέρω και από τη φίλη μου τη Domniki ,που άνοιξε το θρεντ bibi-bo και την ευχαριστώ! Οπότε το ζωγραφιστό είναι το πρώτο,το δικό σου το δεύτερο και το τρίτο το πιο γνωστό. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε κυκλοφόρησαν το καθένα αλλά το καθένα στο περίπου κρατούσε μία διετία.
 
Ωραία! Σε ευχαριστώ και πάλι! :D Οπότε... ας συνεχίσω τον προβληματισμό μου... Έχουμε τα τρία πρώτα κουτιά... Μετά λογικά είναι το κουτί της σειράς Star και παράλληλα της Ρόλερ, έτσι; Μετά πηγαίνει, να υποθέσω, το Φωτεινό Όνειρο; :xm: Μετά; Ποια είναι η πρώτη Bibi-bo της δεύτερης περιόδου; Η Χαβάη, η οποία διαφημίζεται κατά κόρον ως μαυρισμένη και τα σχετικά, ή η Ρόκερς; Έχω ακούσει για την πρώτη, χωρίς να είμαι και σίγουρη... (Κι εγώ πάντως με τη λογική αυτό θα έλεγα, αλλά δεν ξέρω κιόλας..)
 
bibi-bo

Ακολουθεί η Ρόκερ,η χρυσή bibi-bo,μεγάλη καμπάνια κι αυτή,και η Χαβάη έπεται.Η Χαβάη πήρε το μακιγιάζ της από τη Ρόκερ.Επίσης τα μαλλιά της Χαβάη είναι ίδια με την πρώτη μου bibi-bo που βγήκε αργότερα. Ρόλερ, φωτείνο όνειρο και star πιστεύω ότι κυκλοφόρησαν παράλληλα με την Ρόλερ να προηγήθηκε λίγο.Ήταν τότε που μεσορανούσε η bibi-bo 1983-1985 για αυτό και τόσες κυκλοφορίες.
 
Χμ... Αν δεν κάνω λάθος (επειδή δεν την έχω κιόλας την κούκλα πια, την είχα το πάλαι ποτέ), η Χαβάη δεν έχει το μακιγιάζ της Ρόκερ, αλλά κανονικές βλεφαρίδες. Επίσης δεν έχει και αφέλειες, που έχει και η χρυσή και οι επόμενες. Αυτή που έχει το ίδιο μακιγιάζ με τη Ρόκερ είναι η Σεϊχέλες (τουλάχιστον η δική μου... αυτή που μας έχει δείξει η mytinyworld νομίζω έχει διαφορετικό...)

Η Ρόλερ, καθαρά με κριτήριο την αντίστοιχη Barbie, πρέπει να βγήκε το 1982, η Star το '83 και η Φωτεινό Όνειρο το 1985. Αν είναι έτσι όμως... πότε βγήκαν τα πρώτα κουτιά; :eek: Όσο πάει μπερδεύεται η ιστορία μου φαίνεται...
 
bibi-bo

Έχεις απόλυτο δίκιο η Χαβάη έχει βλεφαρίδες.Επισυνάπτω φώτογραφία της.Η ρόκερ μαζί με τη bibi-bo που είχε μόνο σκούρο δέρμα αλλά τα ίδια μαλλιά με τις Α΄περιόδου,όπως την πρώτη στη φωτογραφία που έβαλα σήμερα που μου χάρισε η κοπέλα, είναι οι πρώτες της Β΄περιόδου. Η Χαβάη ακολουθεί.Δεν είχαν όλες οι bibi-bo Β΄περιόδου αφέλειες.Η Ρόλερ πρέπει να βγήκε το 1983.Πρέπει να άλλαξε και σε αυτήν το λογότυπο στο κουτί.Το φωτεινό όνειρο είναι η τελευταία bibi-bo Α΄περιόδου. Η πρώτη bibi-bo πρέπει να βγήκε το 1981 ευρέως γιατί δοκιμαστικά είχε βγει και παλιότερα,όπως σωστά έχει αναφέρει ο bibi-bo.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουτί της ρόλερ είναι αυτό

picture.php
 
Μάλιστα... Η μόνη μου ένσταση είναι αυτή που σου ειπα πριν: Με τη λογική και μόνο (ας βγάλω έξω αυτούς που μου το είπαν, μιας και το ενδεχόμενο της λάθος ανάμνησης είναι πολύ πιθανό) εγώ θα τοποθετούσα τη Χαβάη στην αρχή της β περιόδου μόνο και μόνο γιατί διαφημίζεται ως "μαυρισμένη" και νομίζω είναι η καλύτερη εισαγωγή στο σταρένιο χρώμα της β περιόδου. :xm:

Από εκεί και πέρα, ναι, συμφωνώ, οι αφέλειες νομίζω εισάγονται με τις χρυσές bibi-bo κατά κόρον (αν κ... και στην πρώτη περίοδο έχουμε αφέλειες, αλλά σε πολύ λίγες κούκλες).

Η πρώτη bibi-bo πάντως πρέπει να βγήκε λίγο πριν το 1978 διότι μαγαζάτορας μου είπε πως το 1978 που άνοιξε το μαγαζί του υπήρχαν ήδη. Α ναι! Επίσης έχω ακούσει πως το πρώτο πρώτο κουτί (δε θυμάμαι κιόλας αν μας το είπε και ο bibi-bo εδώ) ήταν πολύ μικρότερο από τα γνωστά μας κίτρινα κουτιά...

Mytinyworld, σ' ευχαριστούμε για τη φωτογραφία, τώρα την είδα! το δικό μου κουτί δυστυχώς δεν υπάρχει πλεον μετά από ένα "ατύχημα" στο μπαλκόνι μου... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

H bibi-bo Χαβάη είναι ότι θυμάμαι από τα περιοδικά τα παιδικά που τη βάζανε διαφήμιση.Δεν την είχα δει ποτέ στην πόλη μου και ούτε κανένα άλλο κοριτσάκι την είχε φέρει να την παίξουμε με την αδερφή μου. Για αυτό και δεν επιμένω.Μπορεί fraoulitsa να έχεις δίκιο.

Πολυαγαπημένη mytinyworld,πολύ γλυκιά η bibi-bo σου και τα ρούχα της υπέροχα!!!Ευχαριστώ που μας έδειξες και το κουτί της Ρόλερ!!! ;)
 
Καλημέρα! Ραπουνζέλ μου, κι εγώ, μη νομίζεις, ό,τι έχω ακούσει/ διαβάσει από εδώ κι από κει συνδυάζω και κάνω τις εικασίες μου... Τη Χαβάη την είχα, αλλά την είχα πάρει γύρω στο '90 κι όχι όταν πρωτοβγήκε. Αν κάποιος την είχε, λοιπόν, και θυμάται πότε βγήκε θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτος να μας διαφωτίσει! :)

Λίγο άσχετη με τη συζήτηση, αλλά είπα να βάλω τη μοναδική διασωθείσα παιδική μου bibi-bo, την οποία ανακάλυψε η μαμά μου το φθινόπωρο στην αποθήκη. Δεν ξέρω ποια είναι, μιας και τη βρήκαμε χωρίς ρούχα σε κάτι κουβαδάκια μέσα...

picture.php


picture.php


Θυμήθηκα να ρωτήσω και κάτι άλλο: Έχει κανείς τα ρούχα της κούκλας που έχω ποστάρει εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=218908&postcount=958 ??? Μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση το γεγονός πως ούτε η φούστα ούτε το πουκάμισο μου δν έχουν κουμπιά, αλλα μοιάζουν κολλημένα (αντίθετα, το πουκάμισο που φοράει η παιδική μου κούκλα που είναι το ίδιο έχει κουμπάκι)... Με αφορμή αυτό, επαναφέρω την υπόθεση πως πρέπει να είναι διαφημιστική κούκλα, μιας και μου είπαν (με απόλυτη βεβαιότητα κιόλας) ότι μπορεί να χρησιμοποιήθηκε παρόμοια, όπως μας έδειξε ο φίλος bibi-bo, στη φωτογράφιση των ρούχων για τα κουτιά, αλλά δεν βγήκε στο εμπόριο τελικά. :eek: o_O :eek:

(Ξέρω ότι ψάχνω λίγο... ψύλλους στ' άχυρα, αλλά νομίζω πως επειδή εδώ είμαστε αρκετά άτομα που ασχολούμαστε θα μπορούσαμε σιγά σιγά να βάλουμε σε μια τάξη την ιστορία της Bibi-bo, τι λέτε κι εσείς; ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οταν η bibi-bo ντυνεται με ιταλικη μοδα!

Παιδια μου, πολυ ενδιαφεροντες ειναι αυτες οι πληροφοριες και επιτελους βαζω κι εγω σε μια σειρα την ιστορια της Bibi-bo!!! :)

Σας ευχαριστω παρα πολυ που ενωνετε τις δυναμεις σας και τις αναμνησεις σας και μας δινετε τοσα στοιχεια :flower: :flower: :flower:

Και μιας και οι δικες μου φωτο σε αυτο το θρεντ ειναι καθαρα για ψυχαγωγικους λογους σας ποσταρω την Αμαρυλλις που ποζαρει για μοντελο. :D

Οταν μιλησα σε μια φιλη μου ιταλιδα, που στον ελευθερο της χρονο ζωγραφιζει πινακες με νεραιδες, για τις κουκλες μας, αποφασισε να βγαλει τα ρουχα απο τις ζωγραφισμενες νεραιδες της και να τα κανει αληθινα!

Και αυτο ειναι ενα απο τα αποτελεσματα της ιταλοελληνικης συμμαχιας. Η Bibi-bo Νεραιδα της Βιολεττας!

Δεν εχω βαλει λινκ για να μην κανω διαφημιση. Αν θελετε το σαιτ της για να χαζεψετε ρουχα θα σας το στειλω μονο πριβε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου, πιστεύω πως αν συνεργαστούμε όλοι μαζί θα βγάλουμε καλά πράγματα...

Η κούκλα σου δεν το συζητώ... είναι τουλάχιστον ονειρεμένη! Οτιδήποτε έτσι παραμυθενιο νομίζω πως πηγαίνει πάρα πολύ στη Bibi-bo!
 
bibi-bo

fraoulitsa η παιδική σου κούκλα έχει τη μεγαλύτερη αξία από όλες τις κούκλες σου και φέρνει πάνω της τη δικιά σου ενέργεια. Είναι από τις πρώτες bibi-bo της Β΄περιόδου και για αυτό έχει τα μαλλιά της Α΄περιόδου και αλλάζει μόνο το χρώμα δέρματος της. Να τη χαίρεσαι και να μας τη βάζεις συχνά με διάφορα ρουχαλάκια! Όσο για την κούκλα με τα κολλημένα ρούχα πιστεύω κι εγώ ότι είναι διαφημιστική.

Λατρεμένη Αναστασία έργο τέχνης έγινε η bibi-bo σου. Τα θερμά μου συγχαρητήρια στη φίλη σου την καλλιτέχνη!

Υ.Γ. Αυτά που μας ενώνουν είναι πιο πολλά από αυτά που μας χωρίζουν.Η bibi-bo μας ενώνει με τη γλυκύτητα της!!! ;)

Ένα ακόμη συνολάκι της φίλης που μου έστειλε τις bibi-bo!Την ευχαριστώ ξανά!

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα