Bibi-bo Μέρος 4ο

Ευχαριστούμε για το link, εγώ δε θυμόμουν σε ποιο θέμα ήταν για να το παραθέσω! :D

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (πάλι!)... Το νυφικό που μας έχει δείξει η Mytinyworld από τι αποτελείται; Εννοώ... εκτός από το νυφικό και το πέπλο, το σετ τι άλλο περιλαμβάνει;

Βαζω μια φορεσιά της α περιόδου, η οποία εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ.

picture.php


picture.php
 
ΟΥΑΟΥ!!! Φραουλιτσα ειναι τελειο!ελεος τι αλλοκρυβει η ντουλαπα ης κουκλας σου? Ντουλαπα ειναι ο θησαυρος του Αλη Μπαμπα? Μπραβο ειναι πανεμορφο!!!
 
Ειναι πραγματικα υπεροχο!!! Το φοραγε και η δικη μου η Τριανταφυλλενια που σας εδειξα, μονο που ειναι σε αλλο χρωμα! Σας χρωσταω φωτογραφια!

Εδω μπορειτε να το δειτε απο το αλμπουμ του Μακισιμου μας, πριν της κανω το ρεκτιφιε και γινει ακομα πιο πολυ κουκλαρα!!! :) :flower:

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=740&pictureid=14985

Το πουκαμισακι το σιθρου, Φραουλιτσα, ειναι απαιχτο! Τα μαλλακια της μαγικα!

Θα ψαξω να βρω κι εγω ενα τετοιο πουκαμισακι, ή θα βαλω να μου το ραψουν σε μια χρυσοχερα ιταλιδα φιλη μου που ραβει ρουχα για κουκλες απο τοτε που την επρηξα με τα παιχνιδια!!! :) Εχεις την καλοσυνη Φραουλιτσα, οταν εχεις χρονο φυσικα, μια μερα να μας βγαλεις μια φωτο απο το πουκαμισακι μονο του να δω λιγο το σχεδιακι πανω κατω?

Σε ευχαριστω!
 
Αυτό το πουκαμισάκι το χρυσό σιθρού, που δένει φιόγκο στο λαιμό, αυτό ήταν μαζί με την πράσινη σατέν μάξι φούστα, που όταν ήμουν μικρή αντάλλαξα με το φόρεμα star όταν πρωτοκυκλοφόρησε.... :banghead: Εχω μάλιστα σχεδόν καταλήξει ότι η κούκλα μου φόραγε αυτό το πουκάμισο με την πράσινη φούστα όταν μου την έφεραν...

Αυτο το σετ λοιπόν που σας λέω και το άλλο που μας έχει δείξει ο μακισιμος, με την μαύρη φούστα με τα πορτοκαλί λουλούδια και καρό, που έχει ασορτί καπέλο και ένα πορτοκαλί τοπ

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3000&page=70

ήταν τα πρώτα ρούχα που είχε η bibi-bo μου. Μάλλον το 1982. Μέχρι και σήμερα με στοιχειώνει η ανάμνησή τους... :icon_cry:

Φραουλίτσα, σε ποιο από τα δύο νυφικά αναφέρεσαι?
 
Καλημέρα! Veloudir μου, πολύ γέλασα με το θησαυρό του Αλή Μπαμπά! :p Δεν κρύβει πολλά ακόμα η ντουλάπα μου, τα περισσότερα τα έχω ήδη παραθέσει! ;)

Αναστασία μου, δεν είχα προσέξει πως είναι ακριβώς το ίδιο σετ, σε άλλο χρώμα όμως! Έχεις δίκιο! Περιμένουμε και φωτογραφία της Τριανταφυλλένιας σου, βεβαίως βεβαίως! ;) Το σιθρού πουκαμισάκι σου το παραθέτω φωτογραφημένο πάνω στην κούκλα. Αν χρειάζεσαι κι άλλες φωτογραφίες πες μου! :D

picture.php


picture.php


Mytinyworld μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα! :( Αν ξαναπετύχω πουθενά κάποιο από αυτά θα δούμε τι μπορεί να γίνει για να σταματήσει να σε στοιχειώνει αυτή η ανάμνηση! ;) Όσο για το νυφικό, αναφέρομαι στο δεύτερο, το πολύ φουντωτό με τα τούλια. Το έχω μαζί με την κούκλα με την οποία είχε βγει, αλλά επειδή προέρχεται από χαλασμένο κουτί, δεν ξέρω τι άλλο είχε μαζί. 8)

Κ μιας κ αναφέρθηκε το σετ με τη μαύρη φούστα, βάζω κι εγώ το δικό μου.. Δεν είχα το τοπ του, οπότε χρησιμοποίησα ένα φορεματάκι για από μέσα από τη φούστα. Βάζω και το φορεματάκι σκέτο. :)

picture.php


picture.php
 
Να σαι καλα Φραουλιτσα μου!!! :) Σε ευχαριστω για την φωτογραφια ανφας και πλατη! Φαινεται μια χαρα!

MytinyWorld μου μην στεναχωριεσαι, δεν μπορει καπου θα βρεθουν τα ρουχαλακια που ψαχνεις! Μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται, και τωρα με τις νεες τεχνολογιες στην τριχοπτωση και αυτο ειναι δυνατο! :D

Veloudir ο Αλη Μπαμπας ειναι πτωχος σε σχεση με την ντουλαπα της bibi-bo! :) :) :) :D
 
Εχεις δίκιο Αναστασία μου, δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας, γιατί πολλές φορές ανοίγουν οι ουρανοί και οι προσευχές ακούγονται εκεί που δεν το περιμένουμε! :)

Το νυφικό, φραουλίτσα, εκτός από το πέπλο που δένει στα μαλλιά, είχε ένα σακουλάκι που μέσα είχε ένα ζευγάρι άσπρες γόβες, μια νυφική ανθοδέσμη που αποτελείται από δύο λευκά/σομόν τριαντάφυλλα με χρυσόσκονη και το... κλασικό βρακί που δένει στο πλάι σαν πάμπερς! :p Δεν θυμάμαι να είχε τίποτε άλλο, είναι και καιρός που μου το χάρισαν και το έχω βγάλει από το κουτί... :xm:
 
Αναστασία μου, για ό,τι άλλο τυχόν χρειαστείς πες μου! :)

Mytinyworld μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Από αυτά μόνο την ανθοδεσμη δεν έχω. Τι να γίνει, δεν πειράζει! :p

Να κι η δική μου νύφη! Η ανθοδέσμη προέρχεται από Barbie.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι ειναι πιο ομορφη και απο την πρωτη νυφη την best seller οπως την εχεις βαφτισει..!!!! :)

Αυτη ειναι η κλασσικη Ελληνιδα νυφη..!!!!Ετσι με το τουλι να πλεει πανω της, μια μικρη μπομπονιερα..!!!!

Αλλα νομιζω το ολο σκηνικο το τελειοποιει αυτο το μαλλι..!!

Βρες παρανυφακια...!!!!!!! :D
 
Ααα δεν την έχω βαφτίσει εγώ best seller, οι πληροφορίες μου λένε πως η νύφη η πρώτη ήταν το best seller της εποχής. Κι αυτή καλή είναι, αλλά εγώ, ξέρεις, παραμένω αμετανόητη φαν της πρώτης! :p :p :p :p :p :p

Οπότε μέχρι τώρα έχουμε δει 3 από τα 4 νυφικά που είχε βγάλει η Ελ Γκρέκο... Πώς να είναι άραγε το τελευταίο; :xm:

Τώρα που είπες παρανυφάκια... Αλήθεια πώς και ξέφυγαν από την Ελ Γκρέκο και δε βγήκαν παρανυφάκια; Σε τόσα σετ τα έβαλε τα διδυμάκια, γιατί όχι και στις νύφες; :(
 
fraoulitsa,το νυφικο ειναι πολυ ωραιο!!! Απεικονιζει την μοδα των 80's στο επακρο. Μην μου πειτε πως δεν εχετε γνωστες σας οι οποιες ηταν νυφες ακριβως ετσι, σαν μπομπονιεριτσες!!!
 
Το βρακακι στυλ παμπερς, που λες Mytinyworld μου, ειναι παρα παρα πολυ αστειο!!! Οταν το ειδα γελασα πολυ! :D :D:D

H νυφη σου Fraoulitsa μου ειναι πραγματικα πανεμορφη!!! :) Τα μαλλακια της δενουν πολυ με αυτο το τουλι!!!

Παιδια πεστε μου κατι, τις στολες νυφης της ΒΙΒΙΒΟ με τι βρακακι τις δινανε? Παντα με το βρακακι παμπερς ή και με το αλλο το δαντελωτο?

Ωραια ερωτηση το ξερω :D

Βασικα προσπαθω να καταλαβω αν το παμπερς που ηταν πιο ευκολο στην κατασκευη του, χρησιμοποιηθηκε πιο μετα σε σχεση με το δαντελωτο που ηταν πιο περιποιημενο.
 
Όντως, είναι πολύ 80s, έχεις δίκιο veloudir!

Αναστασία μου, γενικά οι Bibi-bo της πρώτης γενιάς έχουν το δαντελωτό βρακάκι και οι επόμενες το... πάμπερς. :p
 
Αναστασια μου, ετσι μου ρχεται να ανεβω στο παταρι να την γδυσω, να την αφησω με το βρακι και να τη φωτογραφησω για να διαπιστωσεις με τα ματια σου τι φοραει..!! αλλα οοοχιιι δεν θα το κανω γιατι ειμαι φυσιολογικος ανθρωπος..!!! :p :D
 
Η φιλοσοφια του βρακιου της bibi-bo. Α και Β περιοδος.

:D :D:D:D

Αμα πιασουμε τωρα τι ειναι φυσιολογικο με εμας...αστα:burn:

Οχι Μακισιμακο μου, δεν θελω να πας να τις ξεβρακωσεις τωρα ολες! Νυφες ειναι και με προικα, μην πουν οτι τις παντρευουμε χωρις δευτερο βρακι, που λεει και η μαμα μου! :D

Πολυ σωστο αυτο που λεει η Φραουλιτσα μας. Οτι ανηκει στην Α περιοδο. Και χωρις να εχω γνωσεις περι Α περιοδου ρουχα.

Απλη λογικη.

Το δαντελωτο βρακι, κυριες και κυριοι,

που ως γνωστον θελει και επιδεξιο ... πισινο, για την κατασκευη του χρειαζοταν ενα κομματι ελαστικη δαντελα, και λαστιχακι στην μεση. Ολα αυτα επρεπε μετα να ραφτουν με προσοχη.

Το βρακακι στυλ παμπερς, αντιθετα, ειναι ενα κομματι υφασμα χυμα, που το βαζεις στην bibi-bo, κανεις δυο φιογκους και τελειωσε το θεμα!

Και επειδη στην Β περιοδο με τα σιγουρα φανταστικα ρουχα, καταληξαμε οτι η ποιοτητα, σε σχεση με την Α περιοδο, σαν να ηταν λιγο περισσοτερο πεσμενη, κατι σαν αρπα κολα, ειναι λογικο το δαντελωτο βρακι να μην εβρισκε το αντιστοιχο επιδεξιο ...αξεσουαρ. :D

Ενω στην Α περιοδο, που τα ρουχα ραβονταν με πολυ περισσοτερη προσοχη, και η ποσοτητα ηταν μικροτερη, το δαντελωτο βρακι της bibi-bo, και οπως ειδαμε και του Τζον Τζον καμια φορα, ηταν must. :D
 
Αυτό που θα γράφω είναι λίγο άσχετο με bibibo...αλλά μια και έμοιαζε με την Αλίκη και είχαμε αναφερθεί και παλαιότερα στην κούκλα Αλίκη, κοιτάξτε τι παρατήρησα!

έβλεπα για πολλοστή φορά την αρχόντισα και τον αλήτη..Σε μια σκηνή, κάνει την εμφάνιση της η περιβόητη κούκλα Αλίκη! Ρίξτε μια ματία!! :D

picture.php


picture.php
 
Καλά, Penny είσαι απίστευτη, πραγματικά! Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την παρατήρησἠ σου μαζί μας! :D Εγώ έχω δει πάνω από 10 φορές την ταινία, καμία δεν είχα προσέξει την κούκλα.. :p
 
Αυτο θα πει ματι γαριδα..!!!!!!!!!! Πεννυ μας αφησες αφωνους..!! Πο ποο δεν πρεπει να το βαλω κι αυτο στοχο αν βρω αυτην την κουκλα γιατι θα εχω μεγαλο προβλημα..!! Αυτο κι αν ειναι ακρως συλλεκτικο..!!! Ειδικα με το κουτι της, πιστευετε οτι θα υπαρχει? Ποτε να χρονολογειται αραγε??? Αχ τι μου κανατε βραδιατικα..!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα