Bibi-bo Μέρος 5ο

Ψάχνοντας, διάφορες πληροφορίες για τις κούκλες μας στο διαδίκτυο, έπεσα τυχαία πάνω στην ακόλουθη φωτογραφία.

Η κούκλα στα δεξιά κυλοφόρησε μάλλον τη δεκαετία του '70 και νομίζω ότι μοιάζει με μεγάλη bibi-bo!Τί λέτε κι εσείς?

Προβολή συνημμένου 37433

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρη ότι γράφω στο σωστό θέμα-αν υπάρχει άλλο περισσότερο σχετικό, παρακαλώ ενημερώστε με.

21326702.jpg
 
katerinak, spirtouli η bibi-bo φωτεινό όνειρο ήταν μία κανόνικη bibi-bo που αυτό που την έκανε να φωσφορίζει τη νύχτα ήταν τα ρούχα της. Δυστυχώς η κοπέλα που είχε ρούχα από το φωτεινό όνειρο δεν γράφει πια εδώ. Εγώ δεν έχω τέτοιο ρούχο,ούτε καμιά φίλη μου ή γνωστή μου για να σας το δείξω.

Aggalitsa στο σωστό θρεντ γράφεις και πράγματι αυτή η κουκλίτσα μοιάζει στην bibi-bo στην τρύπα του χεριού που πρέπει να μπαίνει η παλάμη και να στηρίζεται όπως στην bibi-bo και στο ότι έχει μάτια πρόσθετα και όχι ζωγραφιστά όπως η bibi-bo.
 
EL GRECO είπε:
katerinak, spirtouli η bibi-bo φωτεινό όνειρο ήταν μία κανόνικη bibi-bo που αυτό που την έκανε να φωσφορίζει τη νύχτα ήταν τα ρούχα της. Δυστυχώς η κοπέλα που είχε ρούχα από το φωτεινό όνειρο δεν γράφει πια εδώ. Εγώ δεν έχω τέτοιο ρούχο,ούτε καμιά φίλη μου ή γνωστή μου για να σας το δείξω.Aggalitsa στο σωστό θρεντ γράφεις και πράγματι αυτή η κουκλίτσα μοιάζει στην bibi-bo στην τρύπα του χεριού που πρέπει να μπαίνει η παλάμη και να στηρίζεται όπως στην bibi-bo και στο ότι έχει μάτια πρόσθετα και όχι ζωγραφιστά όπως η bibi-bo.
Γιαννη,εκανα λαθος στη διατυπωση..εννοουσα οτι το φορεμα φωσφοριζε οχι η ιδια η κουκλα,παντως στις 2 φωτο που εβαλε η κοπελα φαινοταν η διαφορα.Γραφεις οτι η κοπελα αυτη δε γραφει πια εδω,σβηστηκαν και οι φωτογραφοες που ειχε ανεβασει;
 
katerinak δυστυχώς σβήστηκαν και οι φωτογραφίες. Ελπίζω όποιος ή όποια έχει φορέματα από το φωτεινό όνειρο, κάποια στιγμή να μας βάλει μια φωτογραφία.
 
Εμένα,όλα μου άρεσαν στην bibibo φωτεινό όνειρο, τα μαλλί της δεκαετίας του 80 ,το φόρεμα υπερπαραγωγή.
 
spirtouli κάθε bibi-bo είναι ξεχωριστή. Εγώ έχω αδυναμία στις bibi-bo ρόλερ, στις μπουλούκες και στην bibi-bo Πίτσι και Ντόλυ.
 
Σε αυτό έχεις δίκιο φίλε El greco και αρέσει η κούκλα αυτή και στα σημερινά κοριτσάκια πολύ. Εγώ είχα δύο αλλά μου τις πήραν οι ανηψιές,αφού δεν ξεκολλούσαν από τα χέρια τους και κάθε φορά που έρχονται, λέμε ιστορίες της Bibi-Bo.
 
spirtouli πράγματι αρέσει πολύ η bibi-bo σε όποιον τη δει και τα παιδιά τη λατρεύουν. Είναι μια κούκλα που αγαπήθηκε πολύ και δεν ξεχνιέται.
 
Η bibi bo πόσα εκατοστά είναι σε ύψος? :xm:
 
spirtouli είναι 29 εκατοστά μαζί με τη γόβα. Αφαιρώντας το 1 εκατοστό που είναι το τακούνι είναι 28 εκατοστά.
 
παιδια,δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να το προσθεσω αλλα επειδη προκειται για ενα θρεντ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19728-%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF-%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2&p=317334#post317334 που ανοιξα πριν καιρο και μολις πριν λιγο βρηκα φωτογραφια με το κουτι που κυκλοφορησε στην Ελλαδα,ανακαλυψα οτι προκειται για το "στουντιο ζωγραφικης" της el greco και της bibi bo,φαινεται κι απ την αφιερωση στο κουτι "απο τη φιλη σας τη bibi bo με αγαπη" αλλα κι απ τα λουλουδακια που εχει το κουτι
 
katerinak σε ευχαριστώ που μας το έδειξες. Δεν το θυμόμουν καθόλου.
 
EL GRECO είπε:
katerinak σε ευχαριστώ που μας το έδειξες. Δεν το θυμόμουν καθόλου.
να 'σαι καλα Γιαννη,το παρατηρησα κι εγω οτι δεν το θυμοταν σχεδον κανενας,αφου μονο ο boomer σχολιασε στο θρεντ
 
katerinak τελικά η el greco στο όνομα bibi-bo έχει βγάλει απίστευτα πράγματα και μας ξαφνιάζει ευχάριστα ακόμη και σήμερα.
 
Το ίδιο βεβαια μας ξαφνιάζουν και οι τιμες τους στο ΕΒΑΥ....! Κι εγω εχω πει οτι δικα τους ειναι όσο θελουν τα πουλάνε..και το υπερασπίζομαι ακόμη αυτο...αλλά νομίζω με το συμπάθιο ότι το έχουν [edit] !! Πάνε να βγάλουν έναν ακόμη μισθό απο αυτα..!

Οι περισσότεροι Ελληνες πωλητές έχουν ξεφυγει πραγματικά τελευταία..!! Αυτα τα χρηματα άραγε δηλωνονται σε εφορία..! Γιατι μιλάμε πλέον ότι βγαζουν εναν δευτερο μισθό..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EL GRECO είπε:
katerinak τελικά η el greco στο όνομα bibi-bo έχει βγάλει απίστευτα πράγματα και μας ξαφνιάζει ευχάριστα ακόμη και σήμερα.
εχεις δικιο Γιαννη,εβγαλε υπεροχα παιχνιδια η el greco :) οπως εγραψα και στο θρεντ που ανοιξα,οι γονεις μου μου ειχαν αγορασει το στουντιο ζωγραφικης για πρωτοχρονιατικο δωρο: ο μπαμπας μου πηγε να το κρυψει πισω απο το πιανο αλλα αφου το ειδα,το ανοιξα την ιδια στιγμη,δε μπορουσα να αντισταθω :)
 
spirtoulis είπε:
Την bibi bo φωτεινό όνειρο την έχει κανείς φωτογραφία? Έχω δει την διαφήμιση μα φωτογραφία από κοντά ποτέ.
παιδια σας εχω καλα νεα,τυχαια ανακαλυψα στο θρεντ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17386-Bibi-bo-amp-Barbie-%C9%E4%DD%E5%F2-amp-%F3%F7%DD%E4%E9%E1-%F4%E7%F2-Mattel-%F0%EF%F5-%DD%E3%E9%ED%E1%ED-%DD%EC%F0%ED%E5%F5%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%C5l-Greco&p=279331&viewfull=1#post279331 τη φωτογραφια που εβαλε η soufle στο ποστ 10 με τη bibi bo φωτεινό όνειρο :)
 
:dribble::dribble: :cry: :cry:(Γιατί δεν έχω και εγώ).Σε ευχαριστούμε katerinak που το βρήκες.
 
spirtoulis είπε:
:dribble::dribble: :cry: :cry:(Γιατί δεν έχω και εγώ).Σε ευχαριστούμε katerinak που το βρήκες.
spirtoulis μη στενοχωριεσαι,τι να πω κι εγω που δεν εχω ουτε μια bibi bo;ειχα πολυ παλια τη χρυση οπτασια αλλα μου διαλυθηκε :(
 
katerinak φαντάζομαι την ανυπομονησία σου και τη χαρά σου.

makisimo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και για αυτό πια δεν αγοράζω τίποτα από το ebay ακόμα κι αν θέλω κάτι από αυτά!

spirtouli μην κλαις. Αν βρω ποτέ το φωτεινό όνειρο θα στο χαρίσω.

katerinak πες εσύ ότι θες bibi-bo και έφτασε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα