Bibi-bo Μέρος 5ο

spirtouli σου βάζω το λινκhttp://www.ebay.com/itm/VINTAGE-80S-BIBI-BO-DOLL-FAIRYTALE-COMPANY-GREEK-EL-GRECO-RARE-/250899130145?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6ac0e721 για να τη δεις πως ήταν σε συσκευασία με τη happy happy sister. Τη δικιά μου δεν την έχω σε φωτογραφία μόνο με το νυφικό της Β΄περιόδου. Χαίρομαι που σου αρέσει η super hair.

P7290538.jpg
 
Σαν μακιγιάζ el greco πιο ωραία είναι η super hair. Από την άλλη μου φαίνεται ότι η παραμυθένια συντρογιά έχει καλύτερο μαλλί? :eek:
 
spirtouli η super hair πράγματι έχει πιο ωραίο μακιγιάζ. Οι bibi-bo χωρίς βλεφαρίδες είχανε λίγο ροκ έντονο μακιγιάζ στα μάτια. Τα μαλλιά της super hair φαίνονται λιγότερα σε ποσότητα εξαιτίας του μάκρους. Οι τελευταίες πάντως bibi-bo είχανε πιο λίγα μαλλιά αν και έχω βρει bibi-bo Α περιόδου με λίγα μαλλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El greco πάντως είναι γερά τα μαλλιά της bibi bo . σε αντίθεση με το σώμα που δεν ήταν πολύ αντοχής.
 
spirtouli οι περισσότερες bibi-bo έχουν πολύ γερά μαλλιά σε αντίθεση με το σώμα που το κρατάνε τρία λάστιχα.Το κεντρικό, των χεριών και των ποδιών. Ακόμη τα χεράκια στις Α΄περιόδου bibi-bo βγαίνανε και για αυτό οι περισσότερες που βρίσκουμε είναι χωρίς χέρια.
 
Φιλε EL GRECO ηθελα να σε ρωτησω, για ποιον λογο οι παλάμες απο τις Α περιόδου έβγαιναν τοσο ευκολα ενω της Β περιόδου όχι..!! Υπήρχε διαφορά στο υλικό η στην κατασκευή?
 
makisimo η διαφορά είναι στην κατασκευή.Αν τραβήξεις το χέρι στην bibi-bo Α περιόδου βγαίνει μόνο του. Στη Β περιόδου βγαίνει μαζί με το κομμάτι που μπαίνει μέσα στο μπράτσο. Πιστεύω ότι η εταιρία στις Β' περιόδου το διόρθωσε το πρόβλημα.
 
Να σαι καλα EL GRECO, το ειχα απορία..!! Δεν το έχω δοκιμασει να το δοκιμάσω αλλά θα το κανω, να το εξακριβώσω και πρακτικά..!! :D
 
Εγώ το ανακάλυψα όταν χρειάστηκε να βάλω χέρια στις άσπρες bibi-bo. Προσπάθησα να βγάλω από τις σκούρες και βγήκε μαζί με το κομμάτι που μπαίνει μέσα στο μπράτσο.
 
Δηλαδή πρέπει να κυκλοφορούν πολλές κουλές bibιbi bo εκεί έξω. :D Τις κουκλίτσες που μοιάζουν ως happy happy sisters ως τι τις διαφημίζαν?Ως δώρο μαζί με τη bibi bo?
 
spirtouli υπάρχουν αρκετές πιστεύω, μεταχειρισμένες και κουλές, όπως λες.Τις happy happy sisters μαζί με τη bibi-bo δεν τις διαφήμιζαν γιατί πολύ απλά είχε σταματήσει πια η διαφήμιση της κούκλας, πιστεύω για οικονομικούς λόγους.
 
Αρκεί να μην καταλήγουν στα σκουπίδια και με λίγη φροντίδα όλα τα παιχνίδια αποκτούν λάμψη. Παντως η κουκλίτσα όταν συνοδεύει την bibi bo από ότι παρατήρησα φοράει το ίδιο φόρεμα. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν συνέβαινε αυτό?
 
spirtouli πάντα φορούσε το μωράκι ή η happy happy sister το ίδιο φόρεμα ή κουρελάκι με την bibi-bo . Μόνο τα διδυμάκια φορούσανε δικά τους ρούχα όταν ήταν με τη betty bo, την αδερφή της bibi-bo.
 
EL GRECO Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και την εξαιρετική λίστα!! Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να περάσω τα links!!
 
Την bibi bo φωτεινό όνειρο την έχει κανείς φωτογραφία? Έχω δει την διαφήμιση μα φωτογραφία από κοντά ποτέ.
 
spirtoulis είπε:
Την bibi bo φωτεινό όνειρο την έχει κανείς φωτογραφία? Έχω δει την διαφήμιση μα φωτογραφία από κοντά ποτέ.
spirtouli, ειχε προσθεσει μια κοπελα 2 φωτογραφιες σε καποιο απ τα θρεντ με τη bibi bo αλλα δε θυμαμαι σε ποιο ακριβως,αν το βρω θα βαλω το λινκ με το θρεντ εδω
 
Αυτή η κούκλα Katerinak έχει καρφωθεί στην μνήμη μου από τότε που ήμουν παιδί και την έβλεπα στα περιοδικά εποχής. Νομίζω ότι είναι από τις πιο ωραίες κούκλες που έχουν βγει.
 
spirtoulis είπε:
Αυτή η κούκλα Katerinak έχει καρφωθεί στην μνήμη μου από τότε που ήμουν παιδί και την έβλεπα στα περιοδικά εποχής. Νομίζω ότι είναι από τις πιο ωραίες κούκλες που έχουν βγει.
σιγουρα προκειται για μια απ τις πιο ωραιες κουκλες γιατι εχει και κατι παραπανω σε συγκριση με ολες τις αλλες bibi bo:φωσφοριζει τη νυχτα!!

μακαρι να πετυχω το θρεντ για να τη δεις,ειμαι σιγουρη οτι ανεβηκαν 2φωτο:η μια φωτο βγηκε τη μερα και η αλλη τη νυχτα για να μας δειξει τη διαφορα
 
Ψάχνοντας, διάφορες πληροφορίες για τις κούκλες μας στο διαδίκτυο, έπεσα τυχαία πάνω στην ακόλουθη φωτογραφία.

Η κούκλα στα δεξιά κυλοφόρησε μάλλον τη δεκαετία του '70 και νομίζω ότι μοιάζει με μεγάλη bibi-bo!

Τί λέτε κι εσείς?

Προβολή συνημμένου 37431

21326702.jpg

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρη ότι γράφω στο σωστό θέμα-αν υπάρχει άλλο περισσότερο σχετικό, παρακαλώ ενημερώστε με.

Προβολή συνημμένου 37431
 
Πίσω
Μπλουζα