Bibi-bo Μέρος 5ο

Η μεγαλύτερη χαρά ήταν όταν μετά από 22 χρόνια αγόρασα από to ebay την πρώτη μου bibi-bo, την έβγαλα από το κουτί της και τη μύρισα.
 
δυστυχως στην ερωτηση της spirtoulis δε θα μπορεσω να απαντησω ..

EL GRECO η bibi bo ειχε διατηρησει τη μυρωδια της ακομα και μετα απο τοσα χρονια;
 
Για ευνόητους λόγους, που χρόνια τώρα όλοι σε αυτην τηνρετρο- παρέα ξέρατε τον καημό μου, ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρα πήρα όταν βρεθηκε το Στρουμφοτηλέφωνο και τα ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ. Και τα δύο μου τα βρήκε ο φίλος bibi-bo.. :flower: :flower: :flower: (που είσαι εσυ κι εξαφανίστηκες...???????????) :cry:

Επίσης καταλαβαινω την χαρα της Mytiny όταν βρίσκουμε κάτι σε τιμες πραγματικές (κι οχι αυτες που εχουμε συνηθησει στo ebay). Mια τέτοια ανακάλυψη μου ήταν η bibi-bo νύφη με μόλις 15 ευρώ..!!! Ήταν βεβαια χωρις κουτι αλλά ολοκαίνουργια απο την βιτρίνα του καταστήματος..!! :flower:

Σην πορεία βέβαια ανακάλυψα πως είχα μεγαλη αδυναμια στους φασουλετους και στις παταπούφες...!! Κι ευτυχως εχω βρει αρκετα κι απ αυτα μονος μου, σε τιμες χαμηλες..!! :D (π.χ φασουλέτο με 4 ευρώ και παταπούφα με 3 ευρώ). Μεγάλη χαρά κι αυτή θυμάμαι..!!

Τέλος μεγάλη χαρά μου είχε δωσει η ανακάλυψη πισινιας-κρεβατοκαμαρας-ντουζιερα-σκηνη camping bibi-bo , όλα μαζί με....άκουσον άκουσον...15 ευρώ..!! :eek: o_O

Ααααα ναι, και που ειχα βρει το σετ ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΙΣΣΑ με όλες τις φιγουρες μεσα, σε μικρο μεγεθος κάπου στα 20 ευρω.. Δεν ηταν πολυ φθηνό αλλά ήταν παιδικο παιχνιδι με μια αξεχαστη μυρωδιά που δνε θα ξεχάσω ποτέ..και που μου βγηκε οτι το ειχα οταν το μυρισα..!! Αυτο ειναι σοκαριστικο , οταν ξεθαβεται κυριολεκτικα παιδικη αναμνηση -παντελως θαμμενη όμως-και μάλιστα σε γυρνα πισω στο χρονο, σε συκεκριμενη ωρα, και τόπο στο οποίο έπαιζα με αυτα..!! :flower:

Επειδή έχουμε χρυσωσει πολλούς απο το ebay όλα αυτα τα χρονια, πρταγματικά δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μου έχουν τυχει τέτοια ΤΥΧΕΡΑ..!! Αλλά δυστυχως αυτα ειναι λιγα μπροστα σε αυτα που εχω δωσει στο ebay..!! Mιλάμε για ΠΑΑΑΑΡΑΑΑ πολλά χρηματα σε εποχή-Φουσκα..!! Φυσικά πια θα αγοράσω κατι, μια στο τριμηνο ...γιατι και έχω ξενερωσει με όλη την κατασταση που δεν βρισκεις τίποτα λιγότερο απο 100 $ στο ebay,αλλά και πια νομίζω έχω βρει αυτα που θέλω, και πλέον πρέπει να μου χτυπησει πολύ στο ματικάτι για να το πάρω..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak ναι αρκετές bibi-bo έχουν διατηρήσει τη μυρωδιά τους, μιας και ήταν κλειστές στα κουτιά τους για πάρα πολλά χρόνια.

Είναι ωραίο να βρίσκεις τα παιδικά σου αγαπημένα παιχνίδια σε μαγαζιά και σε τιμές που είναι πάρα πολύ χαμηλές. Δυστυχώς πια αυτό είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.
 
ειναι ωραιο συναισθημα να μπορεις να ξαναμυρισεις αυτο το αγαπημενο αρωμα της ελ γκρεκο :flower:

ακομη και η μωρουδιακη μου κουκλα εχει διατηρησει το αρωμα της μετα απο τοοοοοοοοοοοσα χροοοοοοοοοοοοοονια και δεν ειναι μεσα σε κουτι.Δεν ξερω αν ειχε ποτε κουτι,το μονο που ξερω ειναι οτι μεχρι τεσσαρων χρονων δεν την αποχωριζομουν ποτε,μετα απεκτησα τη bibi bo χρυση οπτασια (τη μια και μοναδικη bibi bo που ειχα ) οποτε αρχιζα να παιζω εκεινη :)
 
Και για μένα η μεγαλύτερη χαρά ήταν όταν μετά από 25 χρόνια ξαναείδα και μύρισα την μπιμπιμπό που βρήκα στο ebay. Είχα τέτοια αγωνία που συνέχεια κατέβαινα να δω αν πέρασε ο ταχυδρόμος. Δεν πίστευα ότι κατάφερα να την ξανααποκτήσω. Και μεγαλύτερη ακόμη χαρά πήρα φέτος που ξαναέπιασα στα χέρια μου μια μπιμπιμπό α περιόδου που έμοιαζε με αυτήν που είχα στα παιδικά μου χρόνια πάρα πολύ, χαρισμένη από έναν μοναδικό φίλο. Είναι και η αγαπημένη μου πια, δεν την αποχωρίζομαι για κανένα άλλο παιχνίδι. Ανυπομονώ να μεγαλώσει η κόρη μου και να μπορούμε να παίζουμε μαζί. Θα ξαναγίνω κι εγώ παιδι μαζί της για να χαρώ τις μπιμπιμπό μου....
 
IMG_0938.jpg

Σήμερα αγόρασα την παραπάνω φορεσιά χωρίς τις μπότες και το τσαντάκι αλλά με κάτι γοβάκια τεράστια. Ξέρω πως δεν είναι της μπιμπιμπό ήταν χωρίς κουτί σε ένα μωβ χαρτόνι (δείτε την επόμενη φωτογραφία). Ωστόσο μου άρεσε πολύ πάνω της κι ας μην είναι δικό της και είπα να σας το δείξω. Υποψιάζομαι πως ίσως είναι της σίντι αν κρίνω από τη γκαρνταρόμπα της που έχω δει στο αντίστοιχο θρεντ, από τη φίλη μας mytinyworld. Aν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας πει. Πάντως κάνουν και στη μπιμπιμπό μια χαρά. Δεν ξέρω για τα γοβάκια μου φάνηκαν τεράστια και προτίμησα να μην της τα φορέσω. Οι μπότες που φοράει νομίζω της πάνε καλύτερα με το φόρεμα αυτό. Να ευχαριστήσω το φίλο μου ελ γκρέκο και για τις μπότες αυτές που μου χάρισε :thanx2:

IMG_0934.jpg

Εδώ είναι η φορεσιά όπως τη βρήκα χωρίς κουτί. Θυμίζει σε κάποιον κάτι?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμαλία5, αν και το ρουχαλάκι φαινεται να μην ειναι bibi-bo, έχω να πω, ότι της ταιριάζει απόλυτα , ίσως γιατι έχει μια"αθωότητα", την οποία κουβαλάει και η bibi-bo..!~!!

Μεγειά σου..!! :) :flower: Σ ευχαριστούμε όλοι μας που μοιράζεσαι τις φωτογραφιες των παιχνιδιών σου μαζί μας..!! :flower:

Ο φίλος EL GRECO, όπως πάντα φροντίζει για όλους μας.! Σ ευχαριστούμε κι εσένα ΠΟΛΥ, για την προσφορά σου στον τομέα των παιχνιδιών και στα άτομα που τον απαρτίζουν!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Φίλη Amalia πόσο όμορφη και ξεχωριστή έκανες την κούκλα! Το φόρεμα της πάει πάρα πολύ και το χτένισμα της είναι ξεχωριστό. Οι μπότες για την ιστορία είναι από την κούκλα bibi.

makisimo σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 
Αμαλια ειναι πανεμορφο το φορεμα αυτο στη γλυκια μπιμπι μπο :) τελειος ο συνδυασμος με τις μποτες που σου χαρισε ο EL GRECO!!

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: που το μοιραστηκες μαζι μας!!
 
Εγώ σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Αλήθεια η κούκλα bibi που λες φίλε μου ελ γκρέκο πώς είναι? Έχει τις ίδιες αναλογίες με τη μπιμπιμπό μας όσον αφορά τουλάχιστον το νούμερο παπουτσιού στο πόδι και επίσης παρόμοιο όνομα. Δεν την ξέρω αυτή την κούκλα. Είναι κι αυτή ξανθιά?
 
Φίλη Amalia έχει τις αναλογίες της barbie, είναι ξανθιά φτιαγμένη στην Κίνα και κάποια παπούτσια της είναι μεγαλύτερα της, δεν ξέρω το γιατί, και κάνουν μια χαρά στην bibi-bo.
 
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου ελ γκρέκο.
 
Αμαλία, πολύ όμορφη η κουκλίτσα σου και το φόρεμα της πάει πολύ! Το ρούχο αυτό πρέπει να είναι σίντυ, γιατί τα παπούτσια αυτά είναι της σίντυ, μάλιστα από κάτω, στη σόλα, πρέπει να γράφουν το λογότυπο σίντυ. Ηταν ραμένο με κλωστή στην καρτέλα?
 
Ναι ήταν ραμμένο με κλωστή και μου έκανε εντύπωση. Τώρα είδα και τα γοβάκια και έχεις δίκιο γράφουν από κάτω Sindy αν δε μου το έλεγες δε θα τα πρόσεχα, αλλά επειδή είχα δει την κολλεξιόν της σίντυ στο αντίστοιχο θρεντ μου θύμισε αυτή. Πάντως πάνε τέλεια στη μπιμπιμπό τα ρούχα της σίντυ και μου αρέσουν πολύ, γιατί έχουν μια αθωότητα όπως είπε και ο φίλος μας ο μακίσιμος. Σε ευχαριστώ φίλη mytinyworld γιατι με κατατόπισες. Τα κουμπάκια στο φόρεμα είναι άσπρα.
 
Aκόμη και σήμερα λοιπόν, το αγαπητό ζεύγος γίνεται μέχρι και τραγούδι.... Βέβαια από τις σπάνιες περιπτώσεις που ο Τζον Τζον απασχολεί περισσότερο από την bibi-bo..!!


Εντάξει παιδιά καλά πάμε...Δεν ειμαστε οι μοναδικοι που τα θυμομαστε τελικά αυτα τα παιχνιδια..!! :D
 
makisimos είπε:
Aκόμη και σήμερα λοιπόν, το αγαπητό ζεύγος γίνεται μέχρι και τραγούδι.... Βέβαια από τις σπάνιες περιπτώσεις που ο Τζον Τζον απασχολεί περισσότερο από την bibi-bo..!!
ποιος να του το ελεγε (του Τζον Τζον) οτι μια μερα θα του αφιερωναν και ολοκληρο τραγουδι ;) σχεδον παντα ζουσε στης bibi bo τη σκια οπως αλλωστε και ο Κεν στης Barbie και ο Πωλ στης Sindy, φαινεται ειναι η μοιρα των κουκλοαντρων αυτη :p

μακισιμε ευχαριστουμε για την ανακαλυψη του τραγουδιου!!
 
Τώρα τα είδα όλα! Τελικά φαίνεται όσο γερνάς τόσο νοσταλγείς. :)
 
Πολύ καλό!! Ευχαριστούμε Μακίσιμε που το μοιράστηκες!!
 
makisimo σε ευχαριστώ πολύ. Απίστευτη η Ανδριάνα Μπάμπαλη!
 
Πίσω
Μπλουζα