Bibi-bo Μέρος 5ο

Αγόρασα ένα σύνολο της bibi bo που έγραφε πάνω στο κουτί "Νύχτες μαγικές".Αναρωτιέμαι αν η ελ γκρέκο εμπνέονταν από τραγούδια και ονόμαζε φορέματα και κούκλες? 'Οπως η bibi bo La bamba ή εδώ να πήρε τους στίχους από το γνωστό τραγούδι του Βασίλη Τσαιτσάνη "Αραπίνες" που λέει "Νύχτες μαγικές, ονειρεμένες"
 
spirtouli η bibi-bo ήταν μέσα στην επικαιρότητα στην εποχή της. Από ονομασίες,χτενίσματα,κουστούμια. Τώρα αν το "Νύχτες μαγικές" σχετίζεται με το τραγούδι του μεγάλου μας Βασίλη Τσιτσάνη αυτό δεν το ξέρω. Μπορεί να το έχουν πάρει από κάποιο παραμύθι που μου φαίνεται και πιο λογικό μιας και η κούκλα απευθυνόταν σε παιδιά.

Να χαίρεσαι πάντως το σύνολο από αυτή την ωραία σειρά.
 
Συμφωνώ ότι πάντοτε η bibi bo συγχρονίζοταν με την εποχή της. Κάποιες ονομασίες που έχει είναι πασιφανείς οι αναφορές όπως στον bibi bo κατάλογο τα σύνολα σκάρλετ και καζαμπάνκα κ.α. Πάντως θα ήταν ωραίο να βρίσκαμε κάποιον από την ομάδα που σκεφτόνταν όλα αυτά για να μάθουμε κάτι. Πχ ποιος δημιούργησε την κούκλα?
 
Tώρα τελευταία μου δημιουργηθηκαν πολλες απορίες για μια ολοκληρη σειρά ρουχων της bibi-bo που γενικα δεν ειχαμε δει τοσο καιρο και κατα καιρους ανεβαινουν σε πληστιιριασμους τις τελευταιες μερες..!!! Θέλω λιγο να ληξουν αυτα και να τα σχολιάσουμε...γιατι πρόκειται για μια σειρά"φαντασμα", μιας και νομιζαμε οτι προκειται για λιγα ρουχαλακια και τελυατια εχουν ξεφυτρωσει αρκετά....!! Φυσικά , ειναι ρουχαλάκια που..ειναι καπου στην μέση των περιόδων ..δηλαδή όχι τόσο απλοικά σαν τα κουρελια στο τελος, όχι τοσο πλουσια σαν τα αρχικά..!! Θυμίζουν λιγο τα πρώτα αλλά σε μια πολύ πιο light έκδοσή τους..!! :eek:
 
makisimo πιστεύω ότι αυτά τα ρούχα είναι της εποχής της bibi-bo σταρ. Σε εκείνη δυστυχώς την περίοδο δεν έχουμε σχεδόν καθόλου στοιχεία τι ρούχα κυκλοφόρησαν. Έτσι εξηγείται και αυτό που λες: <<Θυμίζουν λιγο τα πρώτα αλλά σε μια πολύ πιο light έκδοσή τους..!!>>
 
Λες εε?? Και γιατι τα εβαλαν στα ακομη πιο απλοικα κιτρινα κουτια? Ειναι αυτο που λεγαμε,λόγω ξεστοκαρισματος??? Όμως και για ΣΤΑΡ μου κανουν απλοικά..! ΄΄Οπως εχουμε δει τα ΣΤΑΡ ήταν κάπως εντυπωσιακά..!! :xm: Τι να πω βρε παιδιά, αυτη η ιστρορία της bibi-b μας έχει βγάλει την πίστη 3 χρονια τώρα..!! Κι όλο μεφανίζοντγαι ενα πράγματα..!! Κάποια στιγμή θα αναρτησω αυτες τις φωτό, για να δουμε τελος παντως τι σόι "σειρά" ειναι αυτη και πόσο μεγάλη τελικά μπορεί να ήταν..!!!
 
spirtoulis είπε:
Συμφωνώ ότι πάντοτε η bibi bo συγχρονίζοταν με την εποχή της. Κάποιες ονομασίες που έχει είναι πασιφανείς οι αναφορές όπως στον bibi bo κατάλογο τα σύνολα σκάρλετ και καζαμπάνκα κ.α.
Ποιό είναι το σύνολο Καζαμπλάνκα?

Μακίσιμε, περιμένουμε να δούμε τις φωτογραφίες που λες
 
Mytiny με εκπλήσεις..!!! Σε συγχωρώ όμως που δεν θυμάσαι το ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ επειδή είναι πρωί ακόμα.. :p :p

attachment.php
 
Ωπ! Αυτό δεν υπάρχει στον κατάλογο της Bibi Bo!

Να το προσθέσω στο ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ? Επίσης οι εικόνες της Fraoulitsas που εσβησε μπορούν να αντικατασταθούν με κάποιες δικές σας?
 
Εννοείς στα ποστ??? ή στον κατάλογο?
 
Στον κατάλογο.

Εννοώ να αντικαταστήσουμε αυτές που έσβησε με αντίστοιχες δικές σας. πχ στο Καζαμπλάνκα η εικόνα δεν υπάρχει. Θα μπορούσε να μπει στη θεση της αυτή που παραθέτεις πιο πάνω.
 
makisimos είπε:
Mytiny με εκπλήσεις..!!! Σε συγχωρώ όμως που δεν θυμάσαι το ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ επειδή είναι πρωί ακόμα.. :p :p
attachment.php

Ουπς, σωστά, το είχα ξεχάσει! #) Δεν ήμουν καλά διαβασμένη! :p Πολύ όμορφη φωτογραφία μακίσιμε! :) Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Kambia μου, πολύ ευχαρίστως να αντικατασταθούν, να ψάξουμε να τα βρούμε ποια είναι. Είναι όμως κάποια ρούχα που νομίζω ότι δεν τα έχουμε.... Εκτός αν τα έχει καποιος και δεν τα έχουμε δει ακόμη :xm:

Ηθελα να πω σχετικά με το σχόλιο της spirtoulis για το σκάρλετ και το καζαμπλάνκα. Δεν ξέρω με ποια έννοια τα ανέφερε ως παράδειγμα ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ είχε επιρροές από την εποχή που κυκλοφορούσε για τις ονομασίες των ρούχων της. Πάντως το 1980, που σχεδιάστηκαν τα ρούχα αυτά, η ταινία καζαμπλάνκα είχε έρθει στην επικαιρότητα, γιατί η Ιγκριντ Μπέρκμαν εξέδωσε την αυτοβιογραφία της. Είχα εκείνη τη χρονιά ένα t-shirt με στάμπα τον Χάμφρει Μπόγκαρντ και την Ιγκριντ Μπέρκμαν από σκηνή της ταινίας. Και η σκάρλετ και το όσα παίρνει ο άνεμος ήταν στην επικαιρότητα το 1980, λόγω μιας σειράς που γυρίστηκε τη χρονιά εκείνη http://en.wikipedia.org/wiki/The_Scarlett_O'Hara_War
 
πανεμορφη η ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ σου μακισιμε!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: για τη φωτογραφια!!!!!

εσυ της εφτιαξες τα μαλλια μπουκλες;
 
Ε όχι..........................είπαμε.....δεν έχουμε όλοι τα ταλέντα του EL GRECO!!!!!!!! :p :p:p

Eγω αρκούμαι μονο άντε στο να τις ντυσω και να τις φωτογραφησω..!! Α, και στο να αλλάζω λάστιχο στα χέρια...!! Περεταιρω καλλοπισμο προσωπου-μαλλιών ΔΕΝ το κατέχω ..!!!

Γι αυτά να απευθυνθεις στις κουκλομάνες και στον κουκλοπατήρ...!!! :p

mytinyworld είπε:
Ηθελα να πω σχετικά με το σχόλιο της spirtoulis για το σκάρλετ και το καζαμπλάνκα. Δεν ξέρω με ποια έννοια τα ανέφερε ως παράδειγμα ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ είχε επιρροές από την εποχή που κυκλοφορούσε για τις ονομασίες των ρούχων της. Πάντως το 1980, που σχεδιάστηκαν τα ρούχα αυτά, η ταινία καζαμπλάνκα είχε έρθει στην επικαιρότητα, γιατί η Ιγκριντ Μπέρκμαν εξέδωσε την αυτοβιογραφία της. Είχα εκείνη τη χρονιά ένα t-shirt με στάμπα τον Χάμφρει Μπόγκαρντ και την Ιγκριντ Μπέρκμαν από σκηνή της ταινίας. Και η σκάρλετ και το όσα παίρνει ο άνεμος ήταν στην επικαιρότητα το 1980, λόγω μιας σειράς που γυρίστηκε τη χρονιά εκείνη http://en.wikipedia.org/wiki/The_Scarlett_O'Hara_War
Μytiny σημαντικο αυτο που θυμάσαι, διότι έτσι επιβεβαιώνεται αυτο που λέει ο Σπιρτούλης, ότι δηλαδή οι ονομασίες αυτες ειναι βγαλμένες απο την επικαιρότητα..!! Μα τί μνημονικό έχεις και τα θυμάσαι αυτά..!! Και σε τόσο μικρή ηλικία..!!! Εύγε..!! :flower:

Κι εγω, χωρις να θυμαμαι τετοιες λεπτομέρειες, όταν εθεσε το θεμα ο Σπιρτούλης, πίστευα ότι κατι τετοιο συμβαίνει, ότι δηλαδή οι ονομασίες αυτές, θα ήταν επηρεασμένες από την τότε συγχρονη εποχή ..!! Το Τίφανυ άραγε από τι να ονομάστηκε 'ετσι..!! Ειναι κλασάτο..οπότε μηπως υπήρξε καμια γυναίκα Τιφανυ τοτε με αυτο το ονομα?? χμμμμμμ.... :xm: ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν η ενημέρωση στον κατάλογο έγινε. Δυστυχώς όμως τα ΧΟΛΥΝΤΑΙΥΣ, ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕ'Ι'ΡΟ και ΑΚΑΠΟΥΛΚΟ έμειναν κενά :(
 
μακισιμε σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση :) εχω ομως μια απορια: γιατι χρειαζεται η αλλαγη του λαστιχου των χεριων:what:εννοεις αυτο το μερος που συνδεεται στον ωμο της κουκλας;μπορει να σου φανει αστεια η ερωτηση αλλα εχω να πιασω bibi bo στα χερια μου παρα πολλα χρονια
 
Kambia είπε:
Λοιπόν η ενημέρωση στον κατάλογο έγινε. Δυστυχώς όμως τα ΧΟΛΥΝΤΑΙΥΣ, ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕ'Ι'ΡΟ και ΑΚΑΠΟΥΛΚΟ έμειναν κενά :(
Αααααααααααααα το ΧΟΛΥΝΤΑΙΥΣ της Mytiny μας το έχεις περάσει στην ΧΡΥΣΗ ΟΠΤΑΣΙΑ...!!! χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχχεχεχεεχεχ :p : :)

Για τα άλλα όλο και κάτι θα προκύψει μην ανυσηχείς..!! :)

Θα ήθελα να ζητήσω μια μεγάλη βοήθεια από τους κουκλοφωτογράφους μας, την Mytinyworld, την Soufle και τον EL GRECO , να ρίξουν μια ματιά στον ΚΑΤΑΛΟΓΟ και στο ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ της bibi-bo και να δουν αν βρίσκονται εκεί όλες οι φωτογραφίες τους, πουέχουν παραθέσει στο φορουμ (π.χ εμενα μου ειχε ξεφυγει το ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ)!! Εν συνεχεια να στειλουμε ενα μηνυμα στην KAMBIA για να τις προσθέσει..!!


Όπως πολύ σωστά είχε αναφέρει και η Μytiny παλιότερα, αυτα τα δυο Υπομνήματα είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ για την ιστορία της bibi-bo μιας και όταν θέλουμε να πάρουμε κάποια πληροφορία, ανατρέχουμε σε αυτά..!!
Όσο μπορουμε να το εμπλουτίσουμε..!!




(φυσικά και όποιο άλλο μέλος έχει φωτό, ευπρόσδεκτες...Ανέφερα αυτα τα 3 άτομα επειδή έχουν το πιο σημαντικό φωτογραφικό υλικό :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουπς #) . Διορθώθηκε, ευχαριστώ :)
 
makisimos είπε:
Το Τίφανυ άραγε από τι να ονομάστηκε 'ετσι..!! Ειναι κλασάτο..οπότε μηπως υπήρξε καμια γυναίκα Τιφανυ τοτε με αυτο το ονομα?? χμμμμμμ.... :xm: ::)
Λοιπόν, ίσως επειδή στις αρχές της δεκαετίας του 1980 κυκλοφόρησε σε βίντεο το πολύ γνωστό Breakfast at Tiffany's!! :xm: Μπήκε στα σπίτια όσων τότε είχαν βίντεο και έγινε και πάλι επίκαιρη η ταινία! :D Η απλά χρησιμοποιήθηκε το όνομα τίφαννυ για να ονομάσει ένα κομψό ρούχο της bibi-bo, ίσως το πιο κομψό, μιας και η Audrey Hepburn είναι ΤΟ σύμβολο κομψότητας! ;)

Μακίσιμε, μερικά πράγματα τα θυμάμαι από τότε, άλλα προσπαθώ να τα εξηγήσω με πληροφορίες που είμαι σήμερα σε θέση να συλλέξω μέσω του ίντερνετ! Για παράδειγμα θυμάμαι την μπλούζα που σας είπα γιατί ήταν πολύ αγαπημένη μου, αλλά δεν θυμόμουν το λόγο που η ταινία αυτή είχε έρθει τότε στην επικαιρότητα :eek: . Σήμερα, μπορώ να το εξηγήσω διαβάζοντας για την αυτοβιογραφία της πρωταγωνίστριας και για το πόσο αίσθηση είχε κάνει τότε!
 
Πίσω
Μπλουζα