Bibi-bo Μέρος 5ο

makisimo πολύ ωραίο το σύνολο ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ. Να το χαίρεσαι.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Θα κοιτάξω για τις φωτογραφίες και κάποια στιγμή θα τις μαζέψω στο θρεντ ημερολόγιο ή στον κατάλογο της bibi-bo για να τις προσθέσει η Kambia.

mytinyworld πολύτιμες οι πληροφορίες που δίνεις. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
ΕL GRECO την αλήθεια λέω, μην με ευχαριστεις..!! :)

Mytiny μηπως ν αρχισουμε να παίρνουμε ένα ένα τα ονόματα να δούμε από που μπορεί να τα εμπνεύστηκαν? Ακουγεται ενδιαφέρον αυτό..!! :)
 
makisimos είπε:
Mytiny μηπως ν αρχισουμε να παίρνουμε ένα ένα τα ονόματα να δούμε από που μπορεί να τα εμπνεύστηκαν? Ακουγεται ενδιαφέρον αυτό..!! :)
Καταπληκτική ιδέα!

Λοιπόν, ξεκινάω με τις εξής υποθέσεις:

Μαγιόρκα, Πόρτο Φίνο, Υδρα μπιτς, Μύκονος, Ακαπούλκο, Μπαχάμες, Σαν Ρέμο, Σαιν Μόριτζ... Δημοφιλείς προορισμοί/θέρετρα όλου του καλού κόσμου της εποχής εκείνης. Για λίγους και εκλεκτούς.

Φιφθ Αβενιου, Κάρναμπι Στρητ, Μιλάνο, Μποντ Στρητ... Η καρδιά της μόδας χτυπάει εκεί. Πάλι για λίγους και εκλεκτούς.

Χμ, συμπεραίνω ότι θέλανε να δώσουν ένα αέρα κοσμοπολίτικο στην εθνική μας κούκλα, ε?
 
Να χαίρεσαι πάντως το σύνολο από αυτή την ωραία σειρά.

@Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια El Greco. Δηλαδή το "νύχτες μαγικές" είναι σειρά της bibi bo?Αν ψάξω στο νήμα θα δω και τα άλλα φορέματα της σειράς;
 
spirtouli οι "νύχτες μαγικές" είναι πράγματι σειρά της bibi-bo. Υπάρχει και κούκλα της συγκεκριμένης σειράς και ρούχα. Την κούκλα την είχα αλλά τη χάρισα. Αν κάποια φορά βρω φωτογραφία της στο ιντέρνετ θα σε παραπέμψω να τη δεις.

mytinyworld όλα τα ονόματα της κούκλας είναι κοσμοπολίτικα και πλούσια. Σωστά λοιπόν συμπεραίνεις. Σε ευχαριστώ πολύ για την αναφορά αυτή που έκανες στα ονόματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια σε όλους για αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα έρευνα σχετικά με τα ονόματα στις φορεσιές της μπιμπιμπό. Πάντως η γκαρνταρόμπα της ήταν τελικά πολύ μεγάλη αφού κι εγώ όλο και κάτι καινούριο βλέπω να υπάρχει στο ίντερνετ, να μη σχολιάσω βέβαια το πόσο πωλείται, και πολλά από αυτά τα βλέπω για πρώτη φορά.
 
Αmalia3, τα συγχαρητηρια στον Σπιρτούλη που ειχε αυτην την τοσο ενδιαφερουσα απορία :eek: :clap: :clap: :clap: και φυσικά στην Mytinyworld που πραγματικά μας άνοιξε μια πόρτα που δνε είχαμε μεχρι τωρα ανοιξει..!! :bow: :thanx2: Τα ονοματα των φορεσιών , τα ειχαμε πολύ τυπικά στο μυαλό μας...μεχρι που η mytiny ουσιαστικα τα ομαδοποίησε και μόλις τωρα παρατηρησα οτι οι ονομασίες ειναι από χώρες, πόλεις και ..οδούς..!!! Απίστευτο..!! Ποτε δεν ειχα συνειδητοποιήσει ότι τόσα πολλά ρούχα είχαν τετοια ονοματα..!!! :sealed:

Και πράγματι ήταν οι πιο εξωτικοι και κοσμοπολιτικοι προορισμοί, δίνοντας τον ανάλογο "αέρα" στην bibi-bo..!!!!!! :D

Πολύ μ αρέσει που προσπαθούμε να μπούμε στο μυαλό των δημιουργών της bibi-bo και της γκαρνταρόμπα της, και να δούμε πώς ίσως σκέφτονταν τις ονομασίες τότε..!!

Επισης ηθελα να ρωτησω -χαζή ερώτηση για καποιον που ξερει, αλλά πραγματικά εγω δεν έχω ιδέα #) - αν τα ρουχα τα εμπνευστηκε καποιος αληθινος σχεδιαστής..!! Συνηθως ετσι γινεται και στις σημερινές κουκλες? Δηλαδη, σχεδιαστης που σχεδιαζει ρουχα ανθρωπων, σχεδιαζουν και για τις κουκλες?? Κι αν αυτο ισχυει, σημαινει οτι τις ονομασίες των ρουχων της bibi-bo τις εβγαλε ο ίδιος ο σχεδιαστής??

Και σε τελική ανάλυση βρε παιδί μου, να ψάξουμε να βρούμε τον σχεδιαστή της bibi-bo..!! :p :sealed:

YΓ. AMalia11 , όχι να μην το σχολιάσουμε το θέμα με τις τιμές γιατι θα μας χαλάσει την ψυχολογία πάλι :p !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραια η ιδεα της spirtoulis την οποια μετα υλοποιησε η mytinyworld:cheers: :cheers: :cheers:

σας ευχαριστουμε πολυ και τις δυο :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

καθως φαινεται οσο περναει ο καιρος νεα ερωτηματα γεννιουνται σχετικα παντα με τη γλυκια bibi bo :)
 
Τι ωραίο θέμα ξεκινήσαμε. :) Θέλω να επισημάνω ίσως και μία αβλεψία της ελ γκρέκο για το σύνολο σαλούν. Οι γυναίκες που δούλευαν στα σαλούν της 'Αγριας Δύσης δεν ντύνονταν έτσι. Τέτοια ενδυμασία είχαν οι κοπέλες που ζούσαν σε φάρμες ή μικρές κοινότητες και κάναν τη ζωή της Λώρας από το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι. Είμαι σίγουρη πως και κάποιος άλλος θα το έχει επισημάνει στο παρελθόν.
 
Mια ομορφη καλησπέρα κι'από μένα και καλώς σας βρήκα. :flower:


Δεν περίμενα ειλικρινά να υπάρχει τέτοιο θέμα. Εχω εκπλαγει απο την ομορφιά των θησαυρών σας (και των γνωσεων σας)



Ειμαι 45 χρονων γαϊδαρα και τωρα που έκανα ένα ξεκαθαρισμα στην Αποθήκη του πατρικου μου βρηκα μια μεγαλη κουτα. Την ανοιξα και βρήκα μεσα ενα τροχοσπιτο της μπιμπιμπο ενα ποδηλατακι, ρουχα sindy, σπιτακι απο μικρο πονυ και κατι κουκλιτσες fleur κλειστα στα κουτια τους.



Ρωτησα τη μητερα μου και μου ειπε οτι πρεπει να ηταν δωρα γιορτης, γενεθλιων κλπ. και μαλλον τα ειχε κλεισει εκει για να μου τα δωσει να παιξω αργοτερα ή ισως ημουν πια μεγαλη και δεν τα ηθελα. Δεν μπορει να θυμηθει ουτε εκεινη πια.



Το θεμα ειναι οτι τα βρηκα και με πλημμυρισε μια νοσταλγικη διαθεση και αναζητωντας στο google σας βρηκα.
:D


Δυστυχως ολες μου τις κουκλες τις εχω χασει αλλα αυτα λεω να τα κρατησω.



Θα μπαινω να θαυμαζω τα αποκτηματα σας μιας και η συμμετοχη μου δε θα εχει κανενα ενδιαφερον αφου οι γνωσεις επι του θεματος είναι ανυπαρκτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dancing_bean KAΛΩΣ ΗΡΘΕΣ..!!! :flower:

Όλοι ξεκινησαμε απο το απολυτο μηδεν και έχουμε σχεδόν γνωρίσει όλη την ιστορί;α της θρυλικής αυτης κουκλας καθως και πολλών άλλων παιχνιδιών της Ελ Γρεκο..!!

Σκεψου οτι εγω ξνεκινοντας την συλλογη μου, ειχα βρει μια σιντυ σε κουτι bibi-bo και ημουν σιγουρος ότι ήταν μια μελαχροινη bibibo..!! :eek:

E, στην πορεία βέβαια με κατατόπισαν οι κουκλομάνες εδω μέσα για τι ειχα στα χέρια μου..!! Θελω να πω , ότι όλοι απο καπου ξεκινησαμε και φτάσαμε αυτά τα θρεντε σε εκατοντάδες σελίδες γεμάτες από στοιχεία που ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού δεν υπάρχουν καταγεγραμένα, παρά μονο στο retromaniax..!!

Θα μπορούσες να φωτογραφήσεις αυτα τα παιχνιδια και να μας τα ποστάρεις?? Αυτο και μονο θα ήταν μια μεγαλη συμβολή στην προσπάθειά μας να διασωθούν αυτα τα ιστορικά πλέον παιχνιδια..!! :)
 
dancing_bean καλως ηρθες κι απο μενα στην παρεα!!!
 
dancing_bean καλώς ήρθες στην παρέα μας. Η συμμετοχή του καθενός έχει ενδιαφέρον ,αφού ανταλλάσοντας απόψεις έχουμε φτάσει να ξέρουμε ότι ξέρουμε μέχρι σήμερα. Θα συμφωνήσω με το makisimo ότι μπορείς να συμβάλεις φωτογραφίζοντας αυτά τα παιχνίδια και βάζοντας τα εδώ σε φωτογραφίες . Έτσι Θα δούμε και το τροχόσπιτο της bibi-bo που δεν το έχουμε δει ποτέ.
 
dancing_bean καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας, θα χαρούμε πολύ να δουμε τα παιχνίδια σου που σώθηκαν από παλιά, θα συμφωνήσω με όλους τους υπόλοιπους όλοι ξεκινήσαμε σχεδόν από το μηδέν και τώρα έχουμε όλοι μάθει τόσα πολλά που τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας. Τι πιο όμορφο από το να μοιράζεται κανείς με τους άλλους γνώσεις και θύμησες από την παιδική του ηλικία....

Παιδιά μια απορία που μου ήρθε τώρα στο μυαλό σχετικά με την αγαπημένη μας μπιμπιμπό. Ολες οι μπιμπιμπό είχαν ακριβώς τα ίδια γαλανά μάτια? ή μήπως η ελ γκρέκο έπαιζε με τις αποχρώσεις του μπλε? Έχω την εντύπωση ότι σε κάποιες φωτογραφίες της ρόλερ που έχω δει μου φάνηκαν πολύ ανοιχτά τα γαλανά της μάτια. Τι λέτε για αυτό?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλη Amalia κάποιες bibi-bo έχουν πιο ανοιχτόχρωμα μάτια, τις έχω δει κι εγώ σε φωτογραφίες. Οι δικές μου πάντως έχουν όλες το κλασικό χρώμα. Τα μάτια της bibi-bo ,πληροφοριακά, είναι ένα κομμάτι διαφανές πλαστικό σε σχήμα ημικύκλιου με ένα χαρτάκι από μέσα που έχει ζωγραφισμένο το μάτι.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!

Dancing_bean καλώς ήρθες στην παρέα μας! Περιμένουμε φωτογραφίες από τα παλιά σου παιχνίδια. Θα ήθελα πολύ να δω τις fleur στο αντίστοιχο thread!

Αμαλία, σχετικά με τα μάτια, θυμάμαι ότι είχε βγάλει κάποιες φωτογραφίες η φραουλίτσα παλιά, οι οποίες όμως πλέον έχουν σβηστεί. Αν θυμάμαι καλά, είχε παρατηρήσει τρεις διαφορετικούς τύπους ματιών. Δύο δικές μου πάντως, δεύτερης περιόδου, έχουν λίγο πιο γαλανά μάτια από τις άλλες. Αν μπορέσω, θα βγάλω μια φωτογραφία να συγκρίνουμε.

Συνεχίζω με τις ονομασίες:

Σεντενιάλ, σαλούν, Τέξας. Ονόματα της άγριας δύσης.

Κυανή ακτή, Εσμεράλντα, Κάπρι, Σαιν Τροπέ... Διάσημες κοσμοπολίτικες παραλίες!
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ για το θερμο καλωσορισμα! #)

Βεβαιως θα βαλω φωτογραφιες μολις μου αφησουν λιγο χρονο τα διδυμακια μου.
 
Φίλε ελ γκρέκο και φίλη Mytinyworld σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με αυτό που ρώτησα για τα μάτια της κούκλας.
 
Ο κρυμμενος θησαυρος μου

Λοιπον,

εδω ειναι η fleur μου,

P3100029.jpg


Το παπακι της bibibo

P3100027.jpg


το τροχοσπιτο (δεν το εβγαλα απο το κουτι γιατι ειναι ολα σφραγισμενα σε σελοφαν και τα λυοηθηκα προς το παρον) που εχει και κρις κραφτ! :D

P3100026-1.jpg


Η κουζινουλα απο το μικρο πονυ επισης σφραγισμενη (λεει made in spain)

P3100028-1.jpg


μια sindy που μου φαινεται πολυ μεταγενεστερη

P3100026.jpg


και ενα σκυλακι της elgreco με διαβατηριο και εν αμικρο πονυ που ομως δε γραφει τιποτα στα ποδαρακια του. Ειναι απλως αναγλυφα απο κατω.

Αν εχετε καμια ιδεα της χρονολογιας τους θα ηταν ευπροσδεκτη. #)

P3100026.jpg

P3100029.jpg

P3100027.jpg

P3100026-1.jpg

P3100028-1.jpg
 
πραγματικος θησαυρος dancing_bean!!!!!!!!!!!!! φυλαξε τον οσο μπορεις :) σ ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλα εκανε η μαμα σου και τα κρατησε σε μια κουτα ολα αυτα τα παιχνιδια χωρις να σου τα δωσει,γι αυτο σημερα μπορεις να τα εχεις ολοκαινουρια :cheers: :cheers:

το σκυλακι της el greco ειναι μεγαλο σε μεγεθος;

εχω μια απορια: το τροχοσπιτο της bibi bo ποτε κυκλοφορησε;οι κουκλες που βλεπουμε στη φωτογραφια του κουτιου δε μου θυμιζουν τη bibi bo(μηπως δε βλεπω καλα :eek: )
 
Πίσω
Μπλουζα