Bibi-bo Μέρος 5ο

lollipopmerenta σε ευχαριστώ πολύ για αυτό το ντοκουμέντο.

katerinak οι bibi-bo Β΄περιόδου ήταν χαμηλότερης ποιότητας και τίμης από τις πρώτες.
 
EL GRECO είπε:
lollipopmerenta σε ευχαριστώ πολύ για αυτό το ντοκουμέντο.katerinak οι bibi-bo Β΄περιόδου ήταν χαμηλότερης ποιότητας και τίμης από τις πρώτες.
EL GRECO σ ευχαριστω!δεν ηταν ομως καπως υποτιμητικο για μια τετοια κουκλα που γνωρισε στιγμες δοξας να δινεται δωρο με παγωτο;το αντιθετο ισως να μη με παραξενευε τοσο,δηλαδη με μια μπιμπι μπο να επαιρνες δωρο 2οικογενειακα παγωτα..

Ισως να μην υπηρχε πια ζητηση και εψαχναν τροπο να "ξεφορτωθουν" τις τελευταιες κουκλες :(
 
παιδια εγω πρεπει να σας ευχαριστω ολους για ολες τις πολυτιμες πληροφοριες και φωτογραφιες που βαζετε για τη μπιμπιμπο κατα καιρους! :) μολις το ειδα η πρωτη μου σκεψη ηταν να το μοιραστω μαζι σας! :) αφου συνηλθα βεβαια απ το σοκ οτι ειχα μμια τετοια ευκαιρια μεσα στα χερια μου και την αφησα να παει χαμενη!! :angry: σπιρτουλη θα το βαλω τωρα αμεσως στο θρεντ!..δεν ηξερα οτι οι μπιμπιμπο β περιοδου δεν ηταν τοσο καλες ποιοτικα.κατερινακ μου ναι σιγουρα ηταν η εποχη που η μπιμπιμπο ηταν στα τελευταια της,ισως οι φιλοι μας εδω στο ρετρομανιαχ που ασχολουνται με τα τροφιμα να ξερουν ,βλεποντας το παγωτο περιπου για ποια εποχη μιλαμε.εχεις δικιο οτι ηταν οντως υποτιμητικο,αλλα ειμαι σιγουρη οτι ουτε καν ηξεραν στο σουπερμαρκετ τι δωρο εδιναν!πιθανον να τους ειχαν μεινει στις αποθηκες απο τα χριστουγεννα η το πασχα και ηθελαν να τα ξεφορτωθουν! αληθεια ξερει κανεις αραγε ποια μπιμπιμπο ακριβως ειναι αυτη στη φωτογραφια?
 
lollipopmerenta είναι η bibi-bo νύχτες μαγικές. Αυτές οι bibi-bo δεν είχαν βλεφαρίδες αλλά το έντονο μακιγιάζ στα μάτια και φορούσαν παραμυθένια φορέματα αλλά από φτηνό υλικό.

katerinak καθετι έχει ακμή και παρακμή. Το ίδιο συνέβαινε και με την αγαπημένη μας κούκλα. Η κούκλα αυτή είναι τέλη της δεκαετίας του 80, οπότε λογικά, αν δεν κάνω λάθος, είχε αρχίσει η εισαγωγή της barbie στην Ελλάδα καθώς κυκλοφορούσε και η Sindy. Οπότε η bibi-bo είχε μειωμένες πωλήσεις. Το ότι τη δίνανε προσφορά με τα δύο παγωτά μπορεί να γινόταν για διαφήμιση ή όπως λες για να φύγει στοκ που είχε μείνει.
 
Ρετροφιλαράκια μου, ακολούθησα την συμβουλή σας και το φόρεσα το φόρεμα Μαστρό στην bibi bo. Σας περνάω μία φωτογραφία. Είχατε δίκιο της πηγαίνει πολύ. Θα το δοκιμάσω και στην bibi bo πάρτυ, νομίζω θα της πηγαίνει περισσότερο.

P4040073.jpg
 
spirtouli είναι πανέμορφη. Με αυτό το φόρεμα αναδείχτηκαν και τα χρώματα στο πρόσωπο της κούκλας. Να χαίρεσαι και την όμορφη κούκλα και το πανέμορφο φόρεμα.
 
spirtoulis είπε:
Ρετροφιλαράκια μου, ακολούθησα την συμβουλή σας και το φόρεσα το φόρεμα Μαστρό στην bibi bo. Σας περνάω μία φωτογραφία. Είχατε δίκιο της πηγαίνει πολύ. Θα το δοκιμάσω και στην bibi bo πάρτυ, νομίζω θα της πηγαίνει περισσότερο.
σπιρτουλη σ ευχαριστουμε πολυ που μας εκανες τη χαρη και φορεσες στη μπιμπι μπο το φορεμα αυτο :)

της ταιριαζει παρα πολυ,εχει και το καταλληλο μακιγιαζ :)

:cheers: :cheers: :cheers:
 
Σας προσθέτω άλλες δύο εμφανίσεις της bibi bo. Η μία είναι το σύνολο νύχτες μαγικές από τη β περίοδο και το άλλο σύνολο είναι και αυτό disko, :p όπως το άλλο που σας έδειξα πιο πάνω. Πάντως , αν κάποιος δεν βρίσκει ρούχα για την bibi bo, κουτιά ρούχων που γράφουν απ'εξω για 29 cm κούκλα κάνουν στην bibi bo.

P4040085.jpg

P4040078.jpg
 
Σπιρτούλη πανέμορφο το γαλάζιο φόρεμα μάστρο της ταιριάζει πολύ και με τα μάτια της, το ίδιο όμορφα είναι και τα 2 προηγούμενα σύνολα, το δεύτερο ειδικά μου άρεσε πολύ για τι κούκλα ήταν? Το βρίσκεις τώρα ή είναι παλιό κομμάτι? Μου άρεσε πολύ για αυτό σε ρωτάω. Κι εγώ τα πιο πολλά ρούχα που εχω για τις μπιμπιμπό μου είναι από αλλες κούκλες, τι να κάνουμε πού να βρούμε τα αυθεντικά πια και σε καλή τιμή?
 
@ Αμαλία το σύνολο είναι παλιό, έχω και κάποια άλλα σύνολα της με την ίδια ετικέτα απ' έξω, το στυλ τους μου θυμίζουν τέλη 70 -αρχές 80. Τότε βρισκόταν και στην κορύφωση του το ρεύμα της disco. Γενικά επειδή η bibi bo είναι νταρντανογυναίκα :biglaugh: από όσο το έψαξα όταν αναφέρεται ότι τα ρούχα για ύψος κούκλας 29 εκατοστών, εφαρμόζουν αρκετά καλά στη συγκεκριμένη κούκλα. Γενικώς υπάρχουν και μη γνωστές ρετρο-μάρκες ρούχων που κάνουν στην bibi bo. Εγώ έχω τρία σύνολα ακόμη. 'Εβαλα σκοπό να γεμίσω της ντουλάπα της bibi bo , που έχω , με ρούχα που της κάνουν. :D
 
ωραια και ταιριαστα τα φορεματα που φορεσες στη μπιμπι μπο :)

ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες σπιρτουλη!!!!!!!!!!
 
spirtouli πολύ όμορφα και τα δύο καινούργια συνολάκια που μας δείχνεις. Της πάνε πολύ. Εύχομαι να βρεις πολύ όμορφα ρουχαλάκια και να γεμίσεις την ντουλάπα της.

Και εσύ και η φίλη Amalia τις ντύνετε πάρα πολύ όμορφα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtouli μου υπεροχες οι φωτογραφιες σου με τα φορεματα!!! ελ γκρεκο μου σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..νομιζα οτι η ιδια η μπιμπιμπο ηταν κατασκευασμενη απο κατωτερο υλικο και οχι τα φορεματα
 
Katerinak , El greco, Amalia και Lollipopmerenta ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Σήμρεα σκεφτόμουν πως ωραία ιδεά για φωτογράφηση της bibi bo, θα είναι μέσα από παραμύθια, όπως π.χ. η Σταχτοπούτα. 'Εχεις δείξει κανείς καμία τέτοια φωτογραφία?
 
Σπιρτούλη νομίζω πως η Ραπουνζέλ στα παραμύθια της στο αντίστοιχο θρεντ έχει κάποιες φωτογραφίες στυλ σταχτοπούτας.
 
Στραβομάρα. :) Τώρα το είδα το θρεντ. Ευχαριστώ Αμαλία για την απάντηση.
 
Μία ακόμη εμφάνιση της bibi bo με ένα ρούχο β περιόδου. Δοκίμασα να της βάλω και ένα σύνολο ρόκερ , μα το παντελόνι κολλούσε και δεν ανέβαινε ως πάνω. Επίσης δεν μπορούσα να στερέωσω τη ζώνη. :eek: Μάλλον δεν βρίσκω το κόλπο. :( :tongue:.

P4100088.jpg
 
μπραβο spirtouli:) φορεσες στη bibi bo και αυτο το φορεμα που της ταιριαζει πολυ!!!!!!!!!!!!!

πολυ ωραια η φωτογραφια!!!!!!!!!!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
spirtouli πολύ όμορφο και αυτό το φόρεμα. Πολύ χαριτωμένο. Να το χαίρεσαι. Πάει πολύ ωραία στην κούκλα.
 
Katerinak , El Greco σας ευχαριστώ που πάντα έχετε ένα καλό λόγο για τις φωτογραφίες μου. :thanx2: Πάντως δεν μπορείτε να πείτε, βελτιώνομαι στον τρόπο που τραβάω φωτογραφίες.:biglaugh::biglaugh: Μία ερώτηση, η bibi bo, παραμυθένια συντροφιά πότε κυκλοφόρησε?
 
Πίσω
Μπλουζα