Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Για πείτε μου τη γνωμη σας!!

picture.php


Θέλουν ψαλίδισμα οι βλεφαρίδες?

Και αν ξερετε, το φορεμα τι περιόδου ειναι? :) :) :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Penny το φόρεμα είναι Β΄περιόδου και είναι πολύ ωραίο!Να το χαίρεσαι! Οι βλεφαρίδες θέλουν κόντεμα και πέρασε τις με διαφανές μανό από πάνω για να γίνουν πιο στητές και γυαλιστερές!Μετά μας μένουν τα χεράκια!Πολύ καλή δουλειά!Μπράβο!!! :D
 
ok!!Αν δεν είχα και σας, τι θα έκανα!!! :) :)

Πάω να την ανασκευασω λοιπόν..

Χεράκια που θα βρώ? Πρέπει να αγοράσω barbie και να την αφησω κουλή μάλλον ε??

Oi barbie παντως που έχω έχουν ενιαία χερια.. Υπάρχει έκδοση με σπαστά χεράκια?
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Κι εμείς Penny χαιρόμαστε που έχουμε εσένα!!!barbie fashionista!Έχει σπαστά χέρια!Σου βάζω φωτογραφία της Ανθισμένης για να δεις πως θα είναι η κούκλα σου με αυτά τα χεράκια!Καλή επιτυχία, που θα την έχεις!!! :D

picture.php
 
Καλησπέρα!

επανέρχομαι για να σας δείξω την τελική εικόνα της μπουμπούκας!

picture.php


καλή?? :D :D

Τωρα έχουν μείνει μόνο τα χεράκια..Πήγα στο jumbo εχτές να πάρω μια barbie fasionista, αλλά τελευταία στιγή το μετάνιωσα! Πως θα την αφηνα κουλή την καημένη?? Οποτε μάλλον η bibibula θα μείνει ανευ παλαμών... Αλλά δεν πειράζει την αγαπάω και έτσι :p
 
Πεννυ, την έκανες πολύ όμορφη!! Συγχαρητήρια!! :award:

Να τη χαίρεσαι! :)

Ολο και κάτι θα βρεθεί από χεράκια, δεν μπορεί.... :xm:
 
Ευχαριστώ, ευχαριστώ!!

Θα δούμε τι θα γίνει από χεράκια, αλλά πραγματικά, την λυπήθηκα την barbie!

Θα κάνω καμιά άλλη πατέντα...Κατι θα σκεφτώ (τόσα χρόνια στο πολυτεχνειο...πρέπει να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου στην αναπαλαίωση κτιρίων..εε...χμμμ..κουκλών!) :p :p
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Penny είναι πανέμορφη να τη χαίρεσαι και εύχομαι να βρεθούν χεράκια στο δρόμο μας και να στα στείλουμε... ;)
 
Πανεμορφη!!! Και εχει πολυ γλυκο βλεμμα!!! Μπραβο Penny!!! :) Σε καταλαβαινω απολυτα για την Μπαρμπι...ειναι πικρα! Μηπως να ψαξεις στους πληστηριασμους για τιποτα κομματια απο σωμα sindy active? Τιποτα χερια σκετα, ετσι ωστε να μην θυσιασεις κουκλα?
 
Πέννυ υπομονή!! :) Νομίζω ότι ίσως να έχω χεράκια σε λίγο καιρό! Μου υποσχέθηκαν ότι θα μου βρουν χεράκια και λάστιχα και θα μου δείξουν πως αλλάζουν και τα λάστιχα!!! Εστελνε - μου είπαν- η ελ γκρέκο κουτιά με ανταλλακτικά στα μαγαζιά και σε κάποια αποθήκη βολοδέρνει ένα τέτοιο κουτί! :eek:
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld με την πρώτη ευκαιρία θα σου δείξω κι εγώ πως αλλάζουν λάστιχα!!!Στο χρωστάω σε σένα και στη λατρεμένη μας Αναστασία! ;)
 
mytinyworld είπε:
Πέννυ υπομονή!! :) Νομίζω ότι ίσως να έχω χεράκια σε λίγο καιρό! Μου υποσχέθηκαν ότι θα μου βρουν χεράκια και λάστιχα και θα μου δείξουν πως αλλάζουν και τα λάστιχα!!! Εστελνε - μου είπαν- η ελ γκρέκο κουτιά με ανταλλακτικά στα μαγαζιά και σε κάποια αποθήκη βολοδέρνει ένα τέτοιο κουτί! :eek:
Aααα..δεν το ήξερα ότι υπήρχαν ανταλλακτικά! :eek:

Μακάρι να βρεθούν χεράκια!

Πάντως στο ebay πού έψαχνα, δεν βρήκα κάτι...ούτε από barbie ουτε από sindy!

Προς το παρόν της βάζω τα χέρια πίσω από την πλάτη...χιχιχιχι
 
Χαίρετε κι εδώ! Κορίτσια μου, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξαναζητήσω βοήθεια... Σας είχα δείξει πριν λίγο καιρό τη νύφη μου της β περιόδου. H κούκλα αυτή ντυμένη είναι εντάξει. Άμα της έβγαλα όμως τα ρούχα κόντεψα να πάθω κατάθλιψη... :( :( :( Εκτός από τα μαλλιά της τα οποία είναι "κολλημένα" έτσι όπως τα βλέπετε (οκ, αυτό λύνεται με ένα λούσιμο φαντάζομαι..),το σώμα της είναι σε αθλία κατάσταση. Τα πλαστικά της εχου λιώσει αρκετά. Είχε γύρω από τον κορμό της τυλιγμένο ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας τυλιγμένο με σελοτέιπ. Το έβγαλα και είδα αυτό που βλέπετε στις φωτοραφίες. Σε ένα δυο σημεία το χαρτί δε φεύγει, έχει κολλήσει με το πλαστικό, έχει μια κορδελίτσα τυλιγμένη γύρω από τη μέση της η οποία έχει κολλήσει με το πλαστικό και έχει πετρώσει. Φαίνεται πως το πλαστικό σε εκείνο το σημείο έχει λιώσει κι έχει γίνει ένα με τη κορδέλα. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στη φωτογραφία αυτό που λέω.. Επιπλέον, το ένα της πόδι είναι λυγισμένο και έχει ξεκολλήσει το εσωτερικό ημικύκλιο του από το υπόλοιπο πόδι...

Δεν την άγγιξα, προτίμησα να την ποστάρω εδώ πρώτα γιατί φοβάμαι πολύ μη τη χαλάσω... :( :( :( :( Τι λέτε; Υπάρχει καμιά περίπτωση να φτιάξει; :(

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!! :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa θα σου πω εγώ τι θα έκανα εαν είχα αυτή την κούκλα και άμα θες κάντο.

1.Θα την έβαζα σε μια λεκάνη με χλιαρό νερό και θα την άφηνα κάποια ώρα.Στη συνέχεια θα τραβούσα να βγάλω την κορδέλα και ύστερα θα έτριβα όπου ήταν το χαρτί να φύγει.

2.Θα την σκούπιζα στη συνέχεια και θα έβγαζα το πόδι που έχει ξεκολλήσει με το ημικύκλιο.

3.Με ένα ψαλιδάκι θα έκοβα κάθε λιωμένο πλαστικό και θα ξεκολλούσα το άλλο πόδι έτσι και το ημικύκλιο.Με κόλλα logo θα κολλούσα το ημικύκλιο με το πόδι το λυγισμένο.

4.Επειδή η έκταση των λιωμένων πλαστικών είναι πολύ μεγάλη,όπου έκοβα όσα κομμμάτια πλαστικό είχαν λιώσει θα έβαζα κόλλα logo από πάνω για να μην ξαναλιώσουν.

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα όσα σου έγραψα.Καλή επιτυχία!
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ rapunjel μου! Λες να μαλακώσει το σημείο με την κορδέλα με το χλιαρό νερό,ε? Τώρα η κορδέλα φαίνεται πετρωμένη... :( Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες σου, αύριο κιόλας! Με θλίβει αλήθεια πάρα πολύ να βλέπω κούκλες τόσο χαλασμένες... :( :( :( :( Ελπίζω να τα καταφέρω να τη συνεφέρω!

Χίλια ευχαριστώ! :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa μη με ευχαριστείς.Εδώ είμαστε για να βοηθάμε!Το ίδιο θα έκανες κι εσύ για μένα! Εύχομαι να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα που θα το έχεις γιατί σου έχω εμπιστοσύνη! ;)
 
Rapunjel μου μακάρι να μπορούσα να βοηθώ κι εγώ συχνότερα..

Τα νέα από την κούκλα μου: Τη μούλιασα όπως είπαμε σε χλιαρό νερό... Δυστυχώς δε *****ωσε καθόλου το σημείο με την κορδέλα, δεν τραβιέται και απ' όσο βλέπω την έχουν φέρει αρκετές βόλτες... Θα δω τι θα κάνω γι' αυτό..

Το πόδι της ξε-λύγισε. Τα χαρτιά έφυγαν με λίγο τρίψιμο με ένα μπαμπακάκι με ισοπροπυλική αλκοόλη (Ευχαριστώ bibibo 28!!!!), όπως και η συσσωρευμένη βρωμιά σε κάποια σημεία. Το εσωτερικό ημικύκλιο δεν το έπιασα να το φτιάξω ακόμα, αύριο. Τα μαλλιά της μετά από ένα καλό λούσιμο φαίνονται μια χαρα τώρα στεγνώνουν! :)

Οπότε... αύριο θα σχοληθώ με τα λιωμένα πλαστικά εκτενέστερα όπως μου είπες rapunjel μου. Ευχαριστω και πάλι!!! :) :) :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa πάρε ένα ψαλιδάκι νυχιών και χώνε το μέσα στην κορδέλα και κόβε την σε διάφορα σημεία ώστε να γίνει κομματάκια.Μετά τράβα το με το τσιμπιδάκι των φρυδιών!Καλή επιτυχία!Όλα καλά θα πάνε! :)
 
Σε ευχαριστώ rapunjel μου για τη βοήθεια! Θα το δοκιμάσω κι αυτό αύριο.... :)
 
Καλησπέρα!! Να κάνω μία ερώτηση στα γρήγορα; Η κόλλα με ασετόν δε φεύγει ή θυμάμαι λάθος; Προσπαθώ τώρα να βγάλω την κορδέλα από τη μέση της κούκλας και βλέπω ίχνη κόλλας στην πλάτη της.. Δε νομίζω να είναι από το πλαστικό αυτά..

Τελικά... εσωτερικό ημικύκλιο δεν υπάρχει... Έχει λιώσει... :( :( :( :( Λέω να αφαιρέσω τα περισσεύματα του πλαστικού και να αφήσω μόνο τις βίδες κι ό,τι έχει απομείνει..
 
Πίσω
Μπλουζα